Anadolu’dan 24 ilin vatandaşlara ziyafet çektiği şölende, Edirne tava ciğerinden Afyon sucuğuna, Kazak mantısından Diyarbakır cevizli lokumuna kadar birbirinden lezzetli yöresel yemekler vatandaşlara damak şöleni yaşattı. Şanlıurfa, Giresun, Kars, Elazığ, Konya ve Bitlis gibi Türkiye’nin farklı iklimlerinden 25 bölgelerin yöresel tatlarını sergilendiği Yöresel Günler Şöleni, Erzincan otlu peynirinden, Kazak pilavına, lahana sarmadan, Edirne tava ciğerine, Höşmerim tatlısından Afyon sucuğuna kadar birbirinden lezzetli yemeklerin vatandaşlara ikram edildiği şölende kuru fasulye, keşkek, lahana çorbası, mantı, pilav, Urfa biber salçası,  Bitlis balı, Afyon kaymağı, çekme helva ve daha birbirinden nefis yemekler Zeytinburnu halkının beğenisine sunuldu.

Yöresel Günler Şöleni’nin farklı kültürleri bir araya getirdiğini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Zeytinburnu’muz Türkiye’nin farklı bölgelerinden Doğu Türkistan, Afganistan ve Rumeli’den gelen kardeşlerimizin kurmuş olduğu bir ilçedir. Burada adeta Türk dünyasının, bizim kültür havzamızın özeti yaşamaktadır. Etkinliğimizin 14.yılındayız. Biz ülkemizin birlik ve beraberliğine burada bir arada olarak katkı veriyoruz. Bu yetkiyi bana veren Zeytinburnu halkına, değerli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah sağlık ve sıhhat içerisinde bu etkinliğin tamamlanmasını da arzu ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan derneklerimize, dernek yönetimlerine, başkanlarına ve Zeytinburnulu hemşerilerimize de teşekkür ediyorum. Elazığlılar gününde 14 Yıldır Bizleri yalnız bırakmayan Dernek Başkanımız Nazir Güler’e çok teşekkür ediyorum. Çiğköfte,içli köfte ve kofik dolması ikramında bulunarak ziyaretçilerimizi Elazığ’a götürmüş oldular dedi.

Zeytinburnu Tüm Elazığlılar Derneği Bakanı Nazir Güler 14 yıldır Yöreleri buluşturan kendilerine bu imkanı veren, Gurbette, Gurbet ile sılayı buluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a teşekkür etti. Başkan Güler Yöresel Günlerin Kardeşlik bağlarımızı güçlendirdiğinin özellikle altını çizdi.

Elazığ Derneğinin gecesinde, Elazığlıların standını ELFED Başkanı Faik İçmeli, Belediye Başkan Yrd. Gönül Demirel, ZEYDEF Genel Başkanı Mehmet Çakır, Meclis üyesi Fevzi Altuğ, İş adamlar Ahmet Çelik, Yaşar Celal Seymen, Celal Altuğ ve çok sayıda misafir ziyaret etti.  Elazığlılar Dernek Başkanı Nazir Güler’le birlikte ziyaretçilere çiğköfte ikram eden Belediye Başkanı Murat Aydın, ikramın ardından Elazığlılar ve ziyaretçilerle birlikte çiğköftenin tadına baktı. Gece boyu Elazığ standı önünde izdiham yaşandı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL