• Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı
 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı
 • Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor
 • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda
 • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

İşçi bloklarındaki rantı kimler paylaşacak?

Kentsel dönüşüm adı altında rantabl işler yapıldığını bildiklerini de ifade ederek konuşmasını sürdüren Biber, “Zeytinburnu birilerine sürekli peşkeş mi çekiliyor bilmek istiyorum. 306 malik sahibi var ve şikayetleri ayyuka çıktı, bize gelen bu şikayetler sizlere gelmiyormu sizler duymuyormusunuz ? dedi.

08 Ekim 2017 Pazar 19:29

Uygulama alanı 34 bin mi? 46 bin mi? Meclis toplantısı sonrası Veliefendi İşçi Konakları alanını birlikte gezdiğimiz meclis üyesi İlkay Biber, dönüşümü planlanan alanın çok büyük olduğunu, ancak projenin ve metrekarenin belli olmadığını söyledi. Biber, işin en garip taraflarından birinin ise gerçek anlamda bir bilinmezsizlik olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Kentsel dönüşümün uygulanacağı bu alanın öncelikle ne kadar olduğu konusu netleşmiş değil. Böyle olduğu için bilgiler vatandaşlara verilenlerle kalıyor. Buda şu anlama geliyor, kesin ve resmi bir açıklama olmadığından kimi hak sahibi vatandaşımız bu alanın 34 bin m2 olduğunu söylerken, kimi hak sahibi vatandaşımız ise 46 bin 700 m2 olduğunu iddia etmekte. Yani projesinin çıkmadığı ve ne kadar alana ne yapılacağı resmiyete dökülmeden nasıl bir uygulama yapılacak belli değil” dedi.

“24 GARİMENKULE CEZA ÖDEYEBİLİRİZ'  

Mahalleli ve mülk sahibi vatandaşlardan biri olan Mehmet Ali Doğan ise şunlara değindi: “Bizler kentsel dönüşüm istiyoruz ve bunun içinde 220 hak sahibi olarak  kötünün iyisi diyerek protokolü imzaladık. İmza attığımız 24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay’ın, mülk sahipleri dışında kalan ve belediyeye ait olan cadde ve sokakların alana dahil edilmesi için Ankara’ya gittiğini ve bu yolları da inşaat alanına katmaya çalıştığı yönünde duyumlar alıyoruz. Bu da bizleri rahatsız ettiği gibi çeşitli soru işaretlerinide beraberinde getirmektedir. Nitekim bu tür endişelerimiz nedeniyle bilgilenmek amacıyla gittiğimiz 24 Gayrimenkul bürosundan aldığımız cevapta henüz imar durumunun belli olmadığını ve kendilerine herhangi bir proje sunulmadığını söylediler” diyerek, protokole göre başka bir şirketle anlaşma yaptıkları taktirde 24 Gayrimenkul’e ceza ödeyecekleri maddesinin olduğunu söyledi. Biber: kod farkından kazanılan daireler kimin olacak? Uygulama yapılacak alanda vatandaşlarla konuşan Biber, Mahallede kod farkının olduğuna da dikkat çekti. “Mahallenin yukarısından aşağısına kod farkı var ve bu fark 3 kata tekebül ediyor” diyen Biber, “Gördüğünüz gibi konuyla ilgili olan vatandaşlar ortak bir proje-uygulama veya bilgiye ulaşamıyor. Herkes farklı bir şey söylüyor. Şimdi imza altına alınan bir kentsel dönüşüm alanında vatandaşların kendi aralarında dahi bilgiden uzak “ miş’li- muş’lu” bir bilgiyle protokol imzalaması ne kadar sağlıklı. Bunun için gerek belediye yetkilileri gerek ise protokol imzalanan 24 Gayrimenkul firmasının yetkilileri doyurucu bir açıklama yapmaları gerekiyor” dedi.

YENİAY: KEŞKE DOĞRU BİLGİLENSELER..!

Yukarıdaki açıklama ve eleştirilerin muhataplarından olan 24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay ise özetle şu açıklamayı yaptı” şunu belirteyim yapılan açıklamalara baktığımdan konu hakkında yeterince bilgilenilmediğini görüyorum. Öncelikle bilgilendirmek istediğim konu alanın yüzölçümü konusunda acayip bir bilgi kirliliği var. Son imar uygulamasına göre bölgede toplam uygulama yapılacak alan 22 bin m2. Yapılacak inşaat ise 75 bin m2. Sözleşme gereği, bununda 45 bin m2 hak sahiplerine 30 bin m2 si ise Müteahhit firmaya kalacak. Yani öyle 46 bin m2 veya 30 bin m2 diye bir rakam yok.

DERNEK YÖNETİMİ GERÇEKLERİ GÖRDÜ

Yeniay, “bölgede vatandaşların haklarını savunmak adına kurulan Dernek yönetimiyle anlaştıklarının altını çizerken, ama dernek dışı olanlar itiraz ediyor. Oysa Dernek yönetimi her şeyin farkında ve bizim teklifimizin kendileri açısından ne kadar avantajlı olduğunu görüyorlar. Verdiğimiz teklifin aslında bizler için hiçbir avantajı yok ama bir kez söz verdik, sözleşme yaptık. Yine de söylüyorum, daha avantajlı birini bulurlarsa hiç zaman kaybetmeden versinler. Sözleşmemiz var ama kimsenin malını alıp kaçmadık. Çünkü Belediye bölgede imar artışına gitmiyor. Ancak, yapıların durumunu ele aldığımızda olası bir depremde istenmeyen ve telafisi olmayan kötü sonuçlar kaçınılmaz olur” dedi

Selvi Sarıtaç /Kent YaşamPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler1

DİĞER HABERLER

 • Murat AYDIN: “Zeytinburnu, Fotoğrafik Olarak Çok Zengin Bir Mekân”

  Murat AYDIN: “Zeytinburnu, Fotoğrafik Olarak Çok Zengin Bir Mekân”

  Murat Aydın, 39 ilçeli İstanbul’un en iddialı belediye başkanları arasında. Çalışkanlığı ile İstanbul’un olumsuz yüklerini sırtlanmış bir ilçede gidişatı tersine çeviren, sürpriz işler çıkartan bir performans gösteriyor.

 • Cemal Merdan yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

  Cemal Merdan yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

  Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu 14. Genel Kurulu yoğun bir katılım eşliğinde gerçekleştirildi. Zetinburnu Belediye Meclis Başkanı Cemal Merdan yeniden yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

 • Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  OSMANLI Ocakları İstanbul il başkan yardımcısı BAHRİ Örnek, ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizinin ardından yazılı bir açıklama yaparak "Vize gerginliğinden dolayı Türkiye'nin 50 milyar dolar zarar edeceğini söyleyenlerin ABD'yi savunduğunu görüyoruz" dedi.

 • Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Zeytinburnu Yyeşiltepe Mahallesinde bir bayannın çantasını kapkaç yöntemiyle çalan şahısa yönelik Asayiş Büro Amirliği ekipleri operasyon yaptı.

 • Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda plakasız ve ruhsatsız motosikletler trafik ekiplerince yapılan kontrol ve vatandaşların ihbar şikayetleriyle toplanmaya başladı.

 • Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Zeytinburnulu işkadını Müge Yavaş'ın marka haline getirdiği Marka Çadır Günleri Gaziosmapaşa Küçükköy'de açııldı. Açılaşa katılan vatandaşlar daha ilk saatlerden itibaren izdihama neden oldu.

 • Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Zeytinburnu Belediyesi, evine yetişmeye çalışan Cevizlibağ metrobüs ve tramvay yolcularını durakta aşure ile karşıladı. Yapılan sürprizden memnun kalan vatandaşlar aşurelerini afiyetle yedikten sonra yoluna devam etti.

 • Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  İSKİ'den yapılan açıklamaya göre, bu gece 23.00'den itibaren Zeytinburnu'nun tüm mahallerine 8 saat boyunca boyunca su kesinti yaşanacak.

 • Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve İstanbul'daki bazı belediyelerde daha önce görev yapan 73 kişiden 57'si tutuklandı.

 • Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Tarih boyunca Istanbul’un sınırları surlar ile çizilmiştir. Roma döneminde başlayan etrafı surlarla çevrili şehir geleneği uzun yüzyıllar Osmanlı döneminde de devam etmiştir. Roma’da surların dışında azizlerin yaşadığı küçük ayazmaların olduğu manastır ve onun etrafında çok küçük ölçekte yerleşimlerin oluştuğunu da görmekteyiz. Surların etrafı bu küçük yerleşimlerin varlığına tanıklık ederken, zaman içerisinde gelişen yerleşmeler bu çok küçük ölçekli köylerin etrafında teşekkül edecektir.

 • Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleni Türk Halk Müziği’nin sevilen ses sanatçısı Mustafa Keser konseriyle sona erdi. 10 gün boyunca Anadolu’nun birçok il, ilçe ve köylerinin buluştuğu şölende kardeşlik rüzgarı esti.

 • Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Koç Üniversitesi Hastanesi ve Zeytinburnu Belediyesi, 'Dünya El Yıkama Günü' kapsamında 'Sağlık Elde Başlar Projesi'ni hayata geçirdi.

 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

 • Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Efsane Refah Partisi eski Eminönü Belediye Başkanı, Saadet Partisi Yüksek Disiplin Kurulu üyesi, Zeytinburnu Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Sami Ünlü'nün kayınpederi Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

 • Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köylerinin kültürel şöleni olan 14’üncü Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleninde Türk Dünyası gecesi büyük ilgi gördü. Afganlılar hem kıyafetleri hem yemekleri hem de müzikleriyle 15 Temmuz meydanındaki etkinliğe renk kattılar. Afganlılar Derneği 15 Temmuz meydanında 2000 kişilik Afgan pilavı dağıttılar.

 • Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Zeytinburnu’nda iki farklı şubesinde verdiği eğitim kalitesiyle ilçemizde adından söz ettirtmeye başlayan Yöntem Eğitim kurumlarının öğrencileri ve öğretmenleri geleneksel pilav gününde gönüllerince eğlendiler.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.5%

8.3%

8.6%

6.1%

30.6%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan