• Başkan Murat Aydın Öğretmenler Günü'nü Kutladı
 • Öğretmenler günü ilçemizde coşkuyla kutlandı
 • Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı'na Fair Play Ödülü
 • Şov yapmak isterken az kalsın canından oluyordu
 • ZKS'de açılan 'Bakış 1' Resim Sergisine Yoğun İlgi
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

İşçi bloklarındaki rantı kimler paylaşacak?

Kentsel dönüşüm adı altında rantabl işler yapıldığını bildiklerini de ifade ederek konuşmasını sürdüren Biber, “Zeytinburnu birilerine sürekli peşkeş mi çekiliyor bilmek istiyorum. 306 malik sahibi var ve şikayetleri ayyuka çıktı, bize gelen bu şikayetler sizlere gelmiyormu sizler duymuyormusunuz ? dedi.

08 Ekim 2017 Pazar 19:29

Uygulama alanı 34 bin mi? 46 bin mi? Meclis toplantısı sonrası Veliefendi İşçi Konakları alanını birlikte gezdiğimiz meclis üyesi İlkay Biber, dönüşümü planlanan alanın çok büyük olduğunu, ancak projenin ve metrekarenin belli olmadığını söyledi. Biber, işin en garip taraflarından birinin ise gerçek anlamda bir bilinmezsizlik olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Kentsel dönüşümün uygulanacağı bu alanın öncelikle ne kadar olduğu konusu netleşmiş değil. Böyle olduğu için bilgiler vatandaşlara verilenlerle kalıyor. Buda şu anlama geliyor, kesin ve resmi bir açıklama olmadığından kimi hak sahibi vatandaşımız bu alanın 34 bin m2 olduğunu söylerken, kimi hak sahibi vatandaşımız ise 46 bin 700 m2 olduğunu iddia etmekte. Yani projesinin çıkmadığı ve ne kadar alana ne yapılacağı resmiyete dökülmeden nasıl bir uygulama yapılacak belli değil” dedi.

“24 GARİMENKULE CEZA ÖDEYEBİLİRİZ'  

Mahalleli ve mülk sahibi vatandaşlardan biri olan Mehmet Ali Doğan ise şunlara değindi: “Bizler kentsel dönüşüm istiyoruz ve bunun içinde 220 hak sahibi olarak  kötünün iyisi diyerek protokolü imzaladık. İmza attığımız 24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay’ın, mülk sahipleri dışında kalan ve belediyeye ait olan cadde ve sokakların alana dahil edilmesi için Ankara’ya gittiğini ve bu yolları da inşaat alanına katmaya çalıştığı yönünde duyumlar alıyoruz. Bu da bizleri rahatsız ettiği gibi çeşitli soru işaretlerinide beraberinde getirmektedir. Nitekim bu tür endişelerimiz nedeniyle bilgilenmek amacıyla gittiğimiz 24 Gayrimenkul bürosundan aldığımız cevapta henüz imar durumunun belli olmadığını ve kendilerine herhangi bir proje sunulmadığını söylediler” diyerek, protokole göre başka bir şirketle anlaşma yaptıkları taktirde 24 Gayrimenkul’e ceza ödeyecekleri maddesinin olduğunu söyledi. Biber: kod farkından kazanılan daireler kimin olacak? Uygulama yapılacak alanda vatandaşlarla konuşan Biber, Mahallede kod farkının olduğuna da dikkat çekti. “Mahallenin yukarısından aşağısına kod farkı var ve bu fark 3 kata tekebül ediyor” diyen Biber, “Gördüğünüz gibi konuyla ilgili olan vatandaşlar ortak bir proje-uygulama veya bilgiye ulaşamıyor. Herkes farklı bir şey söylüyor. Şimdi imza altına alınan bir kentsel dönüşüm alanında vatandaşların kendi aralarında dahi bilgiden uzak “ miş’li- muş’lu” bir bilgiyle protokol imzalaması ne kadar sağlıklı. Bunun için gerek belediye yetkilileri gerek ise protokol imzalanan 24 Gayrimenkul firmasının yetkilileri doyurucu bir açıklama yapmaları gerekiyor” dedi.

YENİAY: KEŞKE DOĞRU BİLGİLENSELER..!

Yukarıdaki açıklama ve eleştirilerin muhataplarından olan 24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay ise özetle şu açıklamayı yaptı” şunu belirteyim yapılan açıklamalara baktığımdan konu hakkında yeterince bilgilenilmediğini görüyorum. Öncelikle bilgilendirmek istediğim konu alanın yüzölçümü konusunda acayip bir bilgi kirliliği var. Son imar uygulamasına göre bölgede toplam uygulama yapılacak alan 22 bin m2. Yapılacak inşaat ise 75 bin m2. Sözleşme gereği, bununda 45 bin m2 hak sahiplerine 30 bin m2 si ise Müteahhit firmaya kalacak. Yani öyle 46 bin m2 veya 30 bin m2 diye bir rakam yok.

DERNEK YÖNETİMİ GERÇEKLERİ GÖRDÜ

Yeniay, “bölgede vatandaşların haklarını savunmak adına kurulan Dernek yönetimiyle anlaştıklarının altını çizerken, ama dernek dışı olanlar itiraz ediyor. Oysa Dernek yönetimi her şeyin farkında ve bizim teklifimizin kendileri açısından ne kadar avantajlı olduğunu görüyorlar. Verdiğimiz teklifin aslında bizler için hiçbir avantajı yok ama bir kez söz verdik, sözleşme yaptık. Yine de söylüyorum, daha avantajlı birini bulurlarsa hiç zaman kaybetmeden versinler. Sözleşmemiz var ama kimsenin malını alıp kaçmadık. Çünkü Belediye bölgede imar artışına gitmiyor. Ancak, yapıların durumunu ele aldığımızda olası bir depremde istenmeyen ve telafisi olmayan kötü sonuçlar kaçınılmaz olur” dedi

Selvi Sarıtaç /Kent YaşamPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler1

DİĞER HABERLER

 • Zehra & Hamza'nın görkemli nikahında izdiham yaşandı

  Zehra & Hamza'nın görkemli nikahında izdiham yaşandı

  Meral ve Musa Elmas’ın biricik evlatları Hamza ile Melahat ve Turan Sola’nın biricik kızları Zehra, Çağteks’te muhteşem bir nikah merasimiyle dünya evine girdi.

 • Aydınlar Ocağı Türkiye’nin 2017 Karnesini açıkladı

  Aydınlar Ocağı Türkiye’nin 2017 Karnesini açıkladı

  Aydınlar Ocağı Genel Sekreteri Mimar Süleyman Uluocak’ın moderatörlüğünde Süleymaniye Darüziyafe ‘de yapılan Aydınlar Ocağı toplantısına alanlarında başarıları olan çok sayıda bilim adamı katıldı.

 • Bilge Nesil Kahvaltıda Buluştu

  Bilge Nesil Kahvaltıda Buluştu

  Zeytinburnu Bilge Nesil üyeleri, aileleriyle birlikte bin kişilik geleneksel kahvaltı programında buluştu. Kahvaltıda ailelere seslenen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın “Öğrencilerin ev ve okul dışındaki üçüncü mekanı artık Bilgi Evleri’dir.”dedi.

 • Zeytinburnu'nda korkunç olay! 2 aylık bebeğini öldürdü...

  Zeytinburnu'nda korkunç olay! 2 aylık bebeğini öldürdü...

  Zeytinburnu'nda 2 aylık Afgan bebek yüksekten düşme sebebiyle kaldırıldığı hastanede 1 aylık tedavi sonrasında can verdi. Olaydan 3 ay sonra ailenin 8 yaşındaki oğlunun itirafı, minik bebeğin babasının öfkesine kurban olduğunu ortaya çıkardı.

 • Başkan Murat Aydın'dan 'Havuz' Açıklaması

  Başkan Murat Aydın'dan 'Havuz' Açıklaması

  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'dan 'havuz' kararıyla ilgili açıklama Başkan Murat Aydın, yaşam şekline müdahale iddialarıyla ilgili: "Böyle bir şey mümkün değil ve 'açık havuz' düzenlemesiyle ilgili ortaya atılan iddialara yanıt verdi.

 • Kent Konseyi Kadın Meclisi özel eğitim sınıfı açtı

  Kent Konseyi Kadın Meclisi özel eğitim sınıfı açtı

  Zeytinburnu Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülmen Güven önderliğinde yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor.

 • Zeytinburnu’nda STK’lar KUDÜS için tek yürek oldu

  Zeytinburnu’nda STK’lar KUDÜS için tek yürek oldu

  Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Zeytinburnu, Eğitim Bir-Sen Zeytinburnu, Erbakan Vakfı Zeytinburnu, İlim Yayma Cemiyeti Zeytinburnu, İHH Zeytinburnu, TÜGVA ve Zihmender, Zeytinburnu Merkezefendi Camii’nde yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Büyük Şeytan ABD'nin #Kudüs kararını kınadılar... İşte ortak o Basın açıklaması

 • Zeytinburnu'nda

  Zeytinburnu'nda "Kudüs" Protestosu

  Zeytinburnu’nda çok sayıda vatandaş Cuma namazı sonrası bir araya gelerek, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti.

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Açık havuz yasaklanamaz

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Açık havuz yasaklanamaz

  Zeytinburnu Belediye Meclisi kararıyla sitelerde açık havuz ile 1+1 konut yapımının kısıtlanması ve mescit yapımının zorunlu tutulması kararlarına hem bakanlıktan hem de sivil toplumdan tepki geldi.

 • Tanrıverdi Kuyumculuk 58.Bulvar’da hizmete açıldı

  Tanrıverdi Kuyumculuk 58.Bulvar’da hizmete açıldı

  Zeytinburnu’nda 50 Yıldır hizmet veren Tanrıverdi Kebap’ın sahibi Meclis Üyesi Metin Develi'yle Mustafa Keçeyapan ve Metin Keçeyapan'ın sahibi olduğu Tanrıverdi Kuyumculuk 58.Bulvar Caddesinde görkemli bir açılışla hizmete girdi

 • Livza Zeytinburnu Fiyatları 650 Bin TL’den Başlıyor

  Livza Zeytinburnu Fiyatları 650 Bin TL’den Başlıyor

  Livza Zeytinburnu proje ön talep toplamaya başladı. 2+1’den 4+1’e kadar farklı konut seçenekleri yer alan Livza Zeytinburnu fiyatları 650 bin TL’den başlıyor… Tesa Grup iştiraki Tesa Yapı tarafından hayata geçirilen Livza Zeytinburnu projesi ön talep toplamaya başladı.

 • Zeytinburnu’nda artık açık havuz yapılamayacak

  Zeytinburnu’nda artık açık havuz yapılamayacak

  Zeytinburnu Belediye Meclisi İmar komisyonun yaptığı toplantıda imar uygulamalarıyla ilgili bazı plan notu değişikleri yapıldı. Zeytinburnu'nda Emsal Hesabına Göre Yapılacak Bütün Uygulamalarda Açık Havuz Yapılamayacak. CHP Zeytinburnu ilçe örgütü düzenlediği Basın Toplantısıyla bu karara çok sert tepki gösterdiler ve bu Zeytinburnu Halkının yaşam alanına müdahaledir dediler.

 • Zeytinburnu'nun 'Engelsiz Orkestra'sı Sepetçiler Kasrı'nda Sahne Aldı

  Zeytinburnu'nun 'Engelsiz Orkestra'sı Sepetçiler Kasrı'nda Sahne Aldı

  Notaların gücüyle iyileşip engellerini aşan görme engelli gençler, kurdukları dev orkestrayla tarihi Sepetçiler Kasrı'nda bir ilki gerçekleştirip yüzlerce kişiye konser verdi. 7 Aralık 2017 Perşembe 09:31

 • Zeytinburnu’nun huzuru masaya yatırıldı

  Zeytinburnu’nun huzuru masaya yatırıldı

  Zeytinburnu ilçe Emniyet Müdürü Cenk Özmen sözlerine Kaymakam Ali Taşkın Balaban, Belediye Başkanı Murat Aydın ve Zeytinburnu Halkına ilçe emniyetine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederek başladı. Özmen, mesai kavramı gözetmeden 7/24 Zeytinburnu halkının huzuru ve güvenliğini için görevimizin başında olduğumuz bilmenizi isteriz dedi.

 • Zeytinburnu Meclisinde imar değişikliği tartışması

  Zeytinburnu Meclisinde imar değişikliği tartışması

  Zeytinburnu Belediye Meclisi İmar Değişikleri yoğunluğu olan bir gündemle toplandı. Mecliste özellikle 1+1 Dairelerle ilgili yapılan imar değişikliği büyük tartışmaya neden oldu

 • Seyyidnizam Kütüphanesi 24 Saat Vatandaşlara Hizmet Veriyor

  Seyyidnizam Kütüphanesi 24 Saat Vatandaşlara Hizmet Veriyor

  Vatandaşların kitaplara daha kolay ulaşmasını sağlamak ve kütüphane kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla Zeytinburnu'nda Seyyidnizam Kütüphanesi açıldı.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.6%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan