Her yıl olduğu gibi bu yılda On iki Gün boyunca kapısını can ve gönüldaşlara  açan Erikli Baba Cemevi,  oruç açma, lokma paylaşma ve Muharrem sohbetleriyle bu matem ayını dayanışma içinde gereğine uygun olarak birlikte yaşıyorlar.  Başkan Erdoğan Metin, ve Yönetim Kurulu başta olmak üzere her gün büyük bir titizlikle hazırlanan lokmalar iftar saatinde katılanlara ikram ediliyor.  Çorba ve salata çeşitlerini  Cemevi’nde hazırlandığını ve diğer lokmaların katılımcılar tarafından evlerinden getirildiğini belirten Başkan Metin, “Her gün  değişik hizmet ekibi tarafından  sebzeli çorba burada hazırlanıyor. Diğer lokmalar ise üyeler ve katılımcılar tarafından evlerinden getiriliyor.    Orucumuzu yapılan yemek duası ile bir arada lokmalarımızı paylaşarak açıyoruz” dedi.

Muharrem ayının 11. gününde ise Aleviler Erikli Baba Cemevinde bir araya geldiler. Muharrem Matemi orucu Erikli Baba Cemevinde yoğun katılımla açıldı. İftarın ardından Meclis üyeleri Düzgün Kaya ve Özgür Aydın Lokma dağıttı. İftar Yemeğinin ardından geleneksel olarak her yıl Muharrem ayının 11.Gününde Yas-ı Matem orucu lokması dağıtan Meclis Üyemiz Düzgün Kaya Zeytinburnu Haber Gazetesine şunları söyledi. "Allah'ın ayı Muharrem' ilahi bereket ve feyzin, bolluğun ayıdır. Bu ay aynı zamanda Alevilerin matem ayı olarak da bilinir. Bu özel günde Erikli Baba Cmevinde dostlarımıza lokma dağıttık. Bu düşüncelerle ben ülkemizin her bir köşesinde barış ve huzurun hakim olmasını diliyorum" dedi.  

Erikli Baba Cem Evi’ndeki Matem-i Yas Lokmasına, Zeytinburnu 3. Dönem Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan, Milletvekili eski adayı Hülya Gür Güntaş, Zeytinburnu Cem Evi ve Erikli Baba Kültür Derneği Başkanı Erdoğan Metin ve Mütevelli Heyeti ile Gençlik Kolları, CHP İlçe Genel Sekreteri İsmail Terzi, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Deniz Şimşek ve bayanlar, CHP Zeytinburnu Belediyesi Meclis Üyeleri Hüseyin Üsküdar,  DT Osman Genç, Cemal  Aydar, Satı Oral, Cengiz Pektaş, CHP İl Genel eski Meclis Üyeleri Yaşar Dindar, Aynur Erbaş, Cem evi dedelerinden Binali Doğan, CHP camiası ve Zeytinburnu Cem Evi Cemaati,  Bilumum Bakliyatcılar ve Zahireciler İstanbul Odası eski Başkanı Tacettin Akdağ, İhsan Mermerciler Derneği eski Başkanı Ziya Disanlı ve Kemal Doğan, MAG eski Başkanı Şule Aydın iştirak ettiler. Birlik ve Beraberlik Lokması duaları ise Erikli Baba Dergahı Kurum Dedesi İsmail Akbaba tarafından yapıldı.  Lokmaların paylaşılmasının ardından Muharrem Sohbeti başladı. Güncel konular karşılıklı konuşuldu. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL