• Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı
 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı
 • Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor
 • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda
 • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

ZKSM Sezona Nakkaşname Minyatür Sergisi ile ‘Merhaba’ Diyor

Tezhip ve Minyatür sanatçısı Gülçin Anmaç, Nakkaşname minyatür sergisi ile Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’ne (ZKSM) konuk oluyor. Anmaç’ın Nakkaşname sergisi 7 Ekim Cumartesi günü saat 18.30’da açılacak.
29 Eylül 2017 Cuma 11:25

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi 2017-2018 kültür sanat sezonu, Gülçin Anmaç’ın "Nakkaşname" adlı minyatür sergisi ile açılıyor. 7 Ekim Cumartesi günü saat 18.30'da sanatseverlerle buluşacak olan sergi 13 Kasım’a kadar görülebilecek.

Tezhip ve minyatür sanatlarında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı ile Geleneksel Türk El Sanatları Sanatkarı” onayına sahip olan Anmaç, tezhip çalışmalarına 1994 yılında Cahide Keskiner ile başladı.  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Cahide Keskiner başkanlığında düzenlediği Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Kursunu 2002 yılında başarıyla bitiren Anmaç aynı sene minyatür çalışmalarına Nusret Çolpan ile devam etti. Sanatçı, merhum Nusret Çolpan’ın 2008 yılı vefatına kadar atölyede, nakışhane ve farklı mekânlarda sanat üretimi, aktiviteleri ile eğitimlerinde hocasıyla beraber çalıştı.

TBMM Milli Saraylar Klasik Türk Sanatları Merkezi, Üsküdar Belediyesi Balaban Tekkesi Kültür Evi, Bahariye Sanat Atölyeleri ile Kültür Konseyi Derneğinde eğitim veren ve İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi ile kendi atölyesinde sanat çalışmalarını yürüten Gülçin Anmaç, yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli şehirlerde düzenlenen yüzden fazla sergiye ve uluslararası sanat festivallerine katıldı, çalışmaları elliden fazla kitapta basıldı. Sanatçıya ait özgün minyatürlerin bir kısmı, yurt içi ile yurt dışındaki özel ve resmi koleksiyonlarda yer alıyor.

“NAKIŞINDA GÜZELE YAKINLAŞTIRAN AYRINTILAR VAR”

Prof. Dr. Yurdagül Mehmedoğlu, Anmaç’ın eserleri hakkında şu değerlendirmelerde bulunuyor:“Gülçin Anmaç’ın minyatürlerinde, samimiyeti çağrıştıran bir yurtsuzlukta, göçte zemin bulur nakış. Ona ayrılan mekânı, aralığı, zemini tek imkânı kabul ederek hem bütüne tamlanan yarımlarla mekândan taşarak çoğalır. Hem de tam kompozisyonlarla mekâna tamlanan bir parça olmayı sürdürerek sürekliliği devralır. Biz tam bu noktada sürekliliği sağlayan hareketin devinimine dahil olur, onunla birlikte esere doğru olduğu kadar o tarihsel dilime ve o tarihsel nesneye de yaklaşırız. Bu bir anlam yakınlaşmasıdır başka türden gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hareket ile. Sanatkârın gözünden esere doğru ağan, onun gönlünün imbiğinden geçmiş olan anlam dünyasında bizi oyalar, eğleştirir. Aynı titreme bizim de içimize dolar, aynı irade bizi de içine alır.”

Prof. Dr. Mehmedoğlu’na göre Gülçin Anmaç’ın nakışında, her ayrıntı eserde aynı derecede güzele yakınlaşıyor. Çizginin boşluk doluluk üzerine dengesi, leke etkisi vs. nisbetlerin hem müthiş girift, hem akıl almaz inceliği ile göz onu teferruatta okumaya anlamaya koyulduğunda ya da ona hayat bahşeden dramdan uzaklaşılarak onu oluşturan unsurlara yöneldiğinde eserin bütünü kendini arza ya da savunmaya başlıyor. Olağan dışı bu zengin, şiirsel, revnak,  ilham ve ihsan dolu dünya, alelade tabiat hadiselerinin ve insaniyet durumlarının içinden doğarak bizimle karşılaşıyor. Harcıâlem olaylar minyatürden taşan birer kaynak olarak hayran gönüllere ve gözlere, Cemâl’in Sahibi’ne doğru yönelişi ikram eden bir kavrayış gibi konumlanıyor her şeyin ve her yerin ortasında.  İçinde ‘cân’ın gönlünce dolandığı yeni bir hayat olarak, çizgiye hayat bahşeden iradenin imkânı olarak…Küratörlüğü Mehmet Lütfi Şen’in üstlendiği Nakkaşname Minyatür Sergisi 7 Ekim-13 Kasım 2017 tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde görülebilecek.

ZKSM’DE BİR SEZON BÖYLE GEÇTİ

İstanbul’un en hareketli kültür sanat kurumlarının başında gelen Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde 2016-2017 sezonunda gerçekleştirilen 68 seminere 4414 kişi, 103 söyleşiye 7175 dinleyici katıldı. “Vefatının 100. Yılında Tanburi Cemil Bey”, “Halep Osmanlısında Bize Ne Kaldı?”, “Dünya 15 Temmuz Kalkışmasını Nasıl Gördü?”, “Dünya Kenti İstanbul’un Yükselen Değerleri: Zeytinburnu Örneği” başlıklı paneller yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.“Cemil Meriç Sempozyumu” ile “Sahnı Semân’dan Darülfünûn’a Osmanlı’da İlim ve Fikir Dünyası” sempozyumları da tarihe kayıt düşülen toplantılar olarak kayıtlara geçti. 2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali edebiyat dünyasının gündemine oturdu. ZKSM’de sezon boyunca gerçekleştirilen 38 konser 8515 dinleyiciyi birbirinden değerli sanatçılarla buluşturdu.

Tiyatroseverlerin 59 oyun izleme şansı bulduğu 2016-2017 sezonunda 13.595 kişi alkışlarıyla salonumuzu doldurdu. Çocuk tiyatrosu da ZKSM’de en yoğun ilgi gören etkinlikler arasındaydı. 58 oyun 27.978 çocuğumuzla buluştu.Türk sineması ve dünya sinemasının seçkin örneklerini beyazperdeye taşıyan sinema salonumuzda 33 film, 14.985 kişi tarafından izlenildi. Kültür Merkezimiz M. Lütfi Şen’in küratörlüğünde sezon boyunca ebru, fotoğraf, seramik, tespih, minyatür ve resim gibi sanatlarda 9 sergiye ev sahipliği yaptı.

Program: Nakkaşname Minyatür Sergisi-Gülçin Anmaç

Tarih: 7 Ekim Cumartesi

Saat: 18.30

Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi

 Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Murat AYDIN: “Zeytinburnu, Fotoğrafik Olarak Çok Zengin Bir Mekân”

  Murat AYDIN: “Zeytinburnu, Fotoğrafik Olarak Çok Zengin Bir Mekân”

  Murat Aydın, 39 ilçeli İstanbul’un en iddialı belediye başkanları arasında. Çalışkanlığı ile İstanbul’un olumsuz yüklerini sırtlanmış bir ilçede gidişatı tersine çeviren, sürpriz işler çıkartan bir performans gösteriyor.

 • Cemal Merdan yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

  Cemal Merdan yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

  Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu 14. Genel Kurulu yoğun bir katılım eşliğinde gerçekleştirildi. Zetinburnu Belediye Meclis Başkanı Cemal Merdan yeniden yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

 • Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  OSMANLI Ocakları İstanbul il başkan yardımcısı BAHRİ Örnek, ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizinin ardından yazılı bir açıklama yaparak "Vize gerginliğinden dolayı Türkiye'nin 50 milyar dolar zarar edeceğini söyleyenlerin ABD'yi savunduğunu görüyoruz" dedi.

 • Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Zeytinburnu Yyeşiltepe Mahallesinde bir bayannın çantasını kapkaç yöntemiyle çalan şahısa yönelik Asayiş Büro Amirliği ekipleri operasyon yaptı.

 • Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda plakasız ve ruhsatsız motosikletler trafik ekiplerince yapılan kontrol ve vatandaşların ihbar şikayetleriyle toplanmaya başladı.

 • Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Zeytinburnulu işkadını Müge Yavaş'ın marka haline getirdiği Marka Çadır Günleri Gaziosmapaşa Küçükköy'de açııldı. Açılaşa katılan vatandaşlar daha ilk saatlerden itibaren izdihama neden oldu.

 • Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Zeytinburnu Belediyesi, evine yetişmeye çalışan Cevizlibağ metrobüs ve tramvay yolcularını durakta aşure ile karşıladı. Yapılan sürprizden memnun kalan vatandaşlar aşurelerini afiyetle yedikten sonra yoluna devam etti.

 • Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  İSKİ'den yapılan açıklamaya göre, bu gece 23.00'den itibaren Zeytinburnu'nun tüm mahallerine 8 saat boyunca boyunca su kesinti yaşanacak.

 • Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve İstanbul'daki bazı belediyelerde daha önce görev yapan 73 kişiden 57'si tutuklandı.

 • Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Tarih boyunca Istanbul’un sınırları surlar ile çizilmiştir. Roma döneminde başlayan etrafı surlarla çevrili şehir geleneği uzun yüzyıllar Osmanlı döneminde de devam etmiştir. Roma’da surların dışında azizlerin yaşadığı küçük ayazmaların olduğu manastır ve onun etrafında çok küçük ölçekte yerleşimlerin oluştuğunu da görmekteyiz. Surların etrafı bu küçük yerleşimlerin varlığına tanıklık ederken, zaman içerisinde gelişen yerleşmeler bu çok küçük ölçekli köylerin etrafında teşekkül edecektir.

 • Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleni Türk Halk Müziği’nin sevilen ses sanatçısı Mustafa Keser konseriyle sona erdi. 10 gün boyunca Anadolu’nun birçok il, ilçe ve köylerinin buluştuğu şölende kardeşlik rüzgarı esti.

 • Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Koç Üniversitesi Hastanesi ve Zeytinburnu Belediyesi, 'Dünya El Yıkama Günü' kapsamında 'Sağlık Elde Başlar Projesi'ni hayata geçirdi.

 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

 • Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Efsane Refah Partisi eski Eminönü Belediye Başkanı, Saadet Partisi Yüksek Disiplin Kurulu üyesi, Zeytinburnu Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Sami Ünlü'nün kayınpederi Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

 • Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köylerinin kültürel şöleni olan 14’üncü Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleninde Türk Dünyası gecesi büyük ilgi gördü. Afganlılar hem kıyafetleri hem yemekleri hem de müzikleriyle 15 Temmuz meydanındaki etkinliğe renk kattılar. Afganlılar Derneği 15 Temmuz meydanında 2000 kişilik Afgan pilavı dağıttılar.

 • Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Zeytinburnu’nda iki farklı şubesinde verdiği eğitim kalitesiyle ilçemizde adından söz ettirtmeye başlayan Yöntem Eğitim kurumlarının öğrencileri ve öğretmenleri geleneksel pilav gününde gönüllerince eğlendiler.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.5%

8.3%

8.6%

6.1%

30.6%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan