• Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı
 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı
 • Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor
 • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda
 • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu Kent Konseyi yaşlılar meclisi sağlık paneli düzenledi

60’lı yaşlardan itibaren Alzheimer hastalığının her 10 kişiden birinde görülmeye başladığını belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Türkan Uslu, “Özellikle 80-85 yaşlarına gelindiğinde Alzheimer her iki kişiden birinde görülmeye başlıyor. Fakat ne yazık ki hastalar bize geldiğinde iş işten geçmiş oluyor.” dedi.

15 Eylül 2017 Cuma 14:28

Zeytinburnu Belediyesi Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi ve Avrasya Hastanesi’nin düzenlediği "Yaşlılarda Sağlık Sorunları" konulu konferansta konuşan Nöroloji Uzmanı Dr. Türkan Uslu, “Alzheimer yaşlılıkla birlikte ortaya çıkmaya başlayan bir hastalıktır. Özellikle 60’lı yaşlardan itibaren görülmeye başlıyor. 60’lı yaşlarda her 10 kişiden birinde görülürken 80-85 yaşlarına gelindiğinde ise her iki kişiden birinde görülüyor. Fakat hastalar bize şikayetle geldiğinde iş işten geçmiş oluyor. Çünkü Alzheimer ile ilgili toplumda şöyle bir algı var: ‘Ne de olsa bu hastalığın tedavisi yok. Zaten yaşlanan herkes unutmaya başlar doğal olarak benim de unutmam gayet normal.’ İşte bu algıdan dolayı hasta bize geldiğinde tanısı geç konmuş oluyor ve buna bağlı olarak da tedavisine geç başlamış oluyoruz. Kısacası iş işten geçmiş oluyor. Çünkü hastaya geç tanı koyduğumuz için bizim o hastalıkla başa çıkmamız çok daha zorlaşıyor. Bu yüzden 60 yaş üstü olan ve unutkanlık yaşayan vatandaşlarımızın mutlaka bir doktora muayene olmaları gerekir.” diye konuştu.

“ALZHEİMER BAŞLADIĞINDA BEYİNDE BÜZÜŞME BAŞLAR”

Alzheimer’ın evreler halinde ilerlediğini belirten Dr. Türkan Uslu, “Alzheimer başladığında beyinde tıpkı cevizin olgunlaşması gibi bir büzüşme süreci başlar. Bu süreç başladığı zaman artık Alzheimer hastalığı başlamış demektir. Zamanla kişi birtakım şeyleri unutmaya başlar. Özellikle Alzheimer hastaları akşamüzeri güneş batarken her şeyi birbirine karıştırmaya başlıyor. Bilişsel ve davranışsal karışıklılar yaşıyor. Buna tıpta güneş batma sendromu da diyoruz. Alzheimer’da hastalık orta evreye geldiğinde ise kişide sürekli tekrar eden davranışlar görülür. Hasta, günlük aktivitelerde desteğe ihtiyaç duyar. Ayrıca idrar kaçırma ve idrarını tutamama vakaları da görülür. Bu safhalarda Alzheimer hastaları artık orta evreye geçiş yapmıştır.” ifadelerini kullandı.

“CHECK UPLARI KAZANÇ KAPISI GİBİ DEĞİL İNSANLIĞA HİZMET OLARAK GÖRMEK LAZIM”

Kalp damar hastalıkları ve iç hastalıkları gibi konuların da ele alındığı konferansta kalbin öneminden bahseden Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Bayram ise, “Yaşlıyken de hayatın nimetlerinden yararlanmak ve hayatta yaşadıklarımızdan tat almak gerekir. Fakat yine de dikkatli olmalıyız. Çünkü 60 yaş üstü erkek ve kadınlarda damar sertliği veya tıkanması daha sık görülüyor. Bu durum kadınlarda genelde menopoz döneminde meydana gelmektedir. O yüzden menopoz döneminde kadınlar için damar sertliği veya tıkanması hastalığı riski artar.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında yaşlılarda sık görülen hastalıklara da değinen Prof. Dr. Ali Bayram, kalp krizleri, şeker hastalığı, yüksek tansiyona bağlı inmeler, böbrek bozuklukları ve periferik damar hastalıklarının 60 yaş üstü vatandaşlarda çok sık görülen hastalıklar olduğunu belirtti. 60’lı yaşlardan önce doktora gidip bir check-up yapılmasını öneren Prof. Dr. Ali Bayram, “Geçenlerde 51 yaşında bir hastam bana geldi. ‘Hocam, çok aktif spor yapan biriyim. Hayatımda hiç alkol ve sigara kullanmadım. Fakat 50 yaşını geçtiğim için eşim bana bir check-up yapalım diye ısrar edince ona özel hastaneler para tuzağı. Ben kendimi çok iyi hissediyorum dedim. Eşim tekrar ısrar edince kıramayıp özel bir hastaneye gittim ve check-up yaptırdım. Çıkan sonuçta akciğerde 3 santimlik bir lezyon teşhisi konuldu. Yapılan incelemeler sonucunda da akciğer kanseri başlangıcı teşhis edildi. Ameliyatla o kısmın alınması sonucu hastalıktan kurtuldum.” dedi.  Bu yüzden vatandaşlardan ricam check- upları özel hastanelerin bir kazanç kapısı gibi değil insanlığa bir hizmet olarak görmeleri lazım.” ifadelerini kullandı.

Yaşlı vatandaşların sağlık sorunlarının tespit edilerek yetkililere iletilmesi ve çözüm konusunda yaşlılara katkı sağlanması amacıyla düzenlenen "Yaşlılarda Sağlık Sorunları" konulu konferansta vatandaşlar, günün sonunda alanında uzman hekimler tarafından kalp damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, iç hastalıkları gibi alanlarda olası bir rahatsızlıkla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiği konusunda da bilgilendirildi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Murat AYDIN: “Zeytinburnu, Fotoğrafik Olarak Çok Zengin Bir Mekân”

  Murat AYDIN: “Zeytinburnu, Fotoğrafik Olarak Çok Zengin Bir Mekân”

  Murat Aydın, 39 ilçeli İstanbul’un en iddialı belediye başkanları arasında. Çalışkanlığı ile İstanbul’un olumsuz yüklerini sırtlanmış bir ilçede gidişatı tersine çeviren, sürpriz işler çıkartan bir performans gösteriyor.

 • Cemal Merdan yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

  Cemal Merdan yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

  Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu 14. Genel Kurulu yoğun bir katılım eşliğinde gerçekleştirildi. Zetinburnu Belediye Meclis Başkanı Cemal Merdan yeniden yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

 • Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  OSMANLI Ocakları İstanbul il başkan yardımcısı BAHRİ Örnek, ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizinin ardından yazılı bir açıklama yaparak "Vize gerginliğinden dolayı Türkiye'nin 50 milyar dolar zarar edeceğini söyleyenlerin ABD'yi savunduğunu görüyoruz" dedi.

 • Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Zeytinburnu Yyeşiltepe Mahallesinde bir bayannın çantasını kapkaç yöntemiyle çalan şahısa yönelik Asayiş Büro Amirliği ekipleri operasyon yaptı.

 • Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda plakasız ve ruhsatsız motosikletler trafik ekiplerince yapılan kontrol ve vatandaşların ihbar şikayetleriyle toplanmaya başladı.

 • Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Zeytinburnulu işkadını Müge Yavaş'ın marka haline getirdiği Marka Çadır Günleri Gaziosmapaşa Küçükköy'de açııldı. Açılaşa katılan vatandaşlar daha ilk saatlerden itibaren izdihama neden oldu.

 • Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Zeytinburnu Belediyesi, evine yetişmeye çalışan Cevizlibağ metrobüs ve tramvay yolcularını durakta aşure ile karşıladı. Yapılan sürprizden memnun kalan vatandaşlar aşurelerini afiyetle yedikten sonra yoluna devam etti.

 • Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  İSKİ'den yapılan açıklamaya göre, bu gece 23.00'den itibaren Zeytinburnu'nun tüm mahallerine 8 saat boyunca boyunca su kesinti yaşanacak.

 • Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve İstanbul'daki bazı belediyelerde daha önce görev yapan 73 kişiden 57'si tutuklandı.

 • Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Tarih boyunca Istanbul’un sınırları surlar ile çizilmiştir. Roma döneminde başlayan etrafı surlarla çevrili şehir geleneği uzun yüzyıllar Osmanlı döneminde de devam etmiştir. Roma’da surların dışında azizlerin yaşadığı küçük ayazmaların olduğu manastır ve onun etrafında çok küçük ölçekte yerleşimlerin oluştuğunu da görmekteyiz. Surların etrafı bu küçük yerleşimlerin varlığına tanıklık ederken, zaman içerisinde gelişen yerleşmeler bu çok küçük ölçekli köylerin etrafında teşekkül edecektir.

 • Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleni Türk Halk Müziği’nin sevilen ses sanatçısı Mustafa Keser konseriyle sona erdi. 10 gün boyunca Anadolu’nun birçok il, ilçe ve köylerinin buluştuğu şölende kardeşlik rüzgarı esti.

 • Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Koç Üniversitesi Hastanesi ve Zeytinburnu Belediyesi, 'Dünya El Yıkama Günü' kapsamında 'Sağlık Elde Başlar Projesi'ni hayata geçirdi.

 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

 • Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Efsane Refah Partisi eski Eminönü Belediye Başkanı, Saadet Partisi Yüksek Disiplin Kurulu üyesi, Zeytinburnu Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Sami Ünlü'nün kayınpederi Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

 • Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köylerinin kültürel şöleni olan 14’üncü Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleninde Türk Dünyası gecesi büyük ilgi gördü. Afganlılar hem kıyafetleri hem yemekleri hem de müzikleriyle 15 Temmuz meydanındaki etkinliğe renk kattılar. Afganlılar Derneği 15 Temmuz meydanında 2000 kişilik Afgan pilavı dağıttılar.

 • Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Zeytinburnu’nda iki farklı şubesinde verdiği eğitim kalitesiyle ilçemizde adından söz ettirtmeye başlayan Yöntem Eğitim kurumlarının öğrencileri ve öğretmenleri geleneksel pilav gününde gönüllerince eğlendiler.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.5%

8.3%

8.6%

6.1%

30.6%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan