• Başkan Murat Aydın Öğretmenler Günü'nü Kutladı
 • Öğretmenler günü ilçemizde coşkuyla kutlandı
 • Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı'na Fair Play Ödülü
 • Şov yapmak isterken az kalsın canından oluyordu
 • ZKS'de açılan 'Bakış 1' Resim Sergisine Yoğun İlgi
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Göçmen Kadınların Ürünleri 'Kar Serçesi'yle Markalaştı

Çeşitli sebeplerle ülkelerinden göç ederek Türkiye'ye gelen Suriyeli, Kırgız, Afgan, Kazak ve Özbek kadınların, Zeytinburnu "Göçmen Kadınlar Kulübü"nde eğitim aldıktan sonra hazırladıkları ürünler, "Kar Serçesi" adıyla satışa sunuluyor.
06 Eylül 2017 Çarşamba 15:53

Ülkelerinden çeşitli sebeplerle göç ederek Türkiye'ye yerleşen Suriyeli, Kırgız, Afgan, Kazak ve Özbek kadınlar, Zeytinburnu Göçmen Kadınlar Kulübü'nde eğitim aldıktan sonra hazırladıkları ürünleri, "Kar Serçesi" markasıyla satışa sunuyor.

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi'nde (AKDEM) aldıkları eğitimle meslek sahibi olan kadınlar, geri dönüştürülebilir atıkları süs eşyasına dönüştürmeye başladı. Magnet, örgü çanta, tespih, takı, anahtarlık gibi hediyelik eşyaların yapımını öğrenen kadınlar merkezde, sanattan sağlık sorunlarına, dil eğitiminden göçmen haklarına kadar birçok konu hakkında da bilgi sahibi oluyor. AKDEM Göçmen Kadınlar Kulübü'nde eğitim alan kadınların hazırladığı ürünler ise, "Kar Serçesi" markasıyla AVM’lerde satışa sunuluyor.

"SURİYE'DE EV HANIMIYDIM, ŞİMDİ MESLEK ÖĞRENİYORUM"

Kulüpte eğitim alan 60 yaşındaki Suriyeli Fatime Alahmad da Göçmen Kadınlar Kulübü’nün faydalan şanslı kadınlardan bir tanesi. Altısı kız 12 çocuğu ile birlikte 4 yıldır İstanbul'da yaşadığını söyleyen Alahmad, "Suriye'de ev hanımıydım. Şimdi Göçmen Kadınlar Kulübü'nde meslek öğreniyorum. Benim için en önemli şey bu kursta aynı zaman da Türkçe öğrenmek. Bu yüzden pratik yapıyorum. Çocuklarımın hepsi kendi işine sahip. Çok şükür mutluyuz, iyi yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türk vatandaşlarına çok teşekkür ederiz, çünkü bize çok yardımsever ve saygılı davranıyorlar." diye konuştu.

Göçmen Kadınlar Kulübü'nde hobilerini işe dönüştürmek istediğini dile getiren Fatime Alahmad’ın kızı 20 yaşındaki Aya Alahmad ise Suriye'de hiç çalışmadığını ancak buraya geldikten sonra İstanbul'da çalışmak istediğini aktardı. Suriye'den 4 yıl önce ailesiyle savaştan kaçıp Türkiye'ye sığındığını anlatan Aya Alahmad, kulüpte el sanatları eğitimiyle çanta, takı, tespih ve örgü gibi çeşitli hediyelik ürünler yapmayı öğrendiğini ifade etti. Aya Alahmad, "Suriye'de 9. sınıfı bıraktıktan sonra hiçbir işte çalışmadım. Şimdi İstanbul’da yaşıyorum. Hem Türkçe öğrenmek hem de meslek sahibi olmak istiyorum. Şimdilik burada meslek öğreniyorum." şeklinde konuştu.

Afganistan'dan Türkiye'ye iç savaş nedeniyle sığınan 23 yaşındaki Özbek Safiye Atik de 10 aydır ailesiyle İstanbul'da yaşayan göçmen kadınlardan. Kadınlar Kulübü'nde dikişten örgüye, çantadan takıya kadar birçok ürün yapmayı öğrendiğini anlatan Atik, kadınların kendi parasının kazanmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Afganistan'dayken öğretmenlik yaptığını dile getiren Atik, "Afganistan’da durumların iyi olmaması sebebiyle biz de İstanbul'a göç ettik. Çok şükür ailemle birlikte İstanbul'da yaşıyorum. 3 erkek, 5 kız kardeşiz. Ağabeylerim çalışıyorlar, annem de evde torunlarına bakıyor. Babam ise yaşlandığı için çalışmıyor. Türkiye'ye yerleşmek bizim için çok iyi oldu. Çünkü biz okumuş olsak da bilmediğimiz şeyler vardı. Türk halkı sayesinde çok şeyler öğrendik. Ben okulda sadece dersleri biliyordum ama burada çok şeyler öğrendim ve üstelik meslek sahibi oluyorum. Şu an yapmaya başladığımız ürünler kurs tamamlandığında satışa çıkacak. Buradan diğer göçmen kadınlara da sesleniyorum AKDEM’e gelip burada kursa katılıp meslek sahibi olsunlar."

"KAR SERÇESİ MARKALI ÜRÜNLERİ ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE SATIŞA SUNACAĞIZ"

Göçmen Kadınlar Kulübü'nü 2015 yılında hayata geçirdiklerini söyleyen AKDEM Göçmen Kadınlar Kulübü eğitmeni Nezihe Atılgan, kulübe gelen kadınlara çeşitli konularda eğitimler verdiklerini aktararak, "Göçmen Kadınlar Kulübü'nde kadınlara hobilerini işe dönüştürmelerine yönelik eğitimler veriyoruz. Bunun sonucunda da el sanatlarına yönelik ürünler ortaya çıkıyor. Bu ürünlerin satışından elde edilen geliri ise ev ekonomilerine katkı sağlamak ve onları teşvik etmek adına kursa katılan kadınlara hediye diyoruz." diye konuştu.

"Kar Serçesi" markasının hikayesi ve kulüpteki çalışmalar hakkında bilgi veren Atılgan konuşmasına şöyle devam etti:

"Yaptığımız ürünleri “Kar Serçesi” markası altında yılsonu satışa sunuyoruz. Satış standımıza Kar Serçesi adını vermemizin bir sebebi var. Kar serçesi göçmen bir kuş. Fakat koşulları onu çok zorlamadığı sürece kolay kolay bulunduğu yerden göç etmez. Şartlar onu çok zorlar da yiyecek bir şey bulamaz hale gelirse işte o zaman bulunduğu yeri terk edip başka bir yere göç eder. Tıpkı buradaki göçmen kadınlarımız gibi. İşte bu yüzden satış standımıza “Kar Serçesi” adını verdik. Kulüpte ağırlıklı Suriyeli, Afgan, Kazak ve Özbek kadınlar yer alıyor. Ama her ülkeden katılmak isteyenler kulübe dahil olabiliyor. Yaklaşık 1 yıl süren belirli eğitim programımız bulunuyor. Kadınlar bu eğitim programını tamamladıktan sonra tam anlamıyla üretime geçebiliyorlar. Geçen sene ilk grubumuzu mezun ettik. Şu an ikinci grubumuza eğitim veriyoruz. Kadınlar 1 yıllık kursta keçeden çantalar, kokulu taşlar, kılıflar üretmeyi öğreniyorlar. Ayrıca, boncuk atölyesinde kolye, bilezik ürünler yapıyorlar. Geçen yıl mezun olan grubumuzun ürünlerini Zeytinburnu Olivium Alışveriş Merkezi’nde açtığımız stantla satışa sunmuştuk ve ürünlerimizin çoğu satılmakla birlikte siparişler de almıştık. Bu yılsonunda da kursumuz tamamlandıktan sonra yine “Kar Serçesi” markasıyla üretilen ürünleri alışveriş merkezlerinde satışa sunacağız."Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Zehra & Hamza'nın görkemli nikahında izdiham yaşandı

  Zehra & Hamza'nın görkemli nikahında izdiham yaşandı

  Meral ve Musa Elmas’ın biricik evlatları Hamza ile Melahat ve Turan Sola’nın biricik kızları Zehra, Çağteks’te muhteşem bir nikah merasimiyle dünya evine girdi.

 • Aydınlar Ocağı Türkiye’nin 2017 Karnesini açıkladı

  Aydınlar Ocağı Türkiye’nin 2017 Karnesini açıkladı

  Aydınlar Ocağı Genel Sekreteri Mimar Süleyman Uluocak’ın moderatörlüğünde Süleymaniye Darüziyafe ‘de yapılan Aydınlar Ocağı toplantısına alanlarında başarıları olan çok sayıda bilim adamı katıldı.

 • Bilge Nesil Kahvaltıda Buluştu

  Bilge Nesil Kahvaltıda Buluştu

  Zeytinburnu Bilge Nesil üyeleri, aileleriyle birlikte bin kişilik geleneksel kahvaltı programında buluştu. Kahvaltıda ailelere seslenen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın “Öğrencilerin ev ve okul dışındaki üçüncü mekanı artık Bilgi Evleri’dir.”dedi.

 • Zeytinburnu'nda korkunç olay! 2 aylık bebeğini öldürdü...

  Zeytinburnu'nda korkunç olay! 2 aylık bebeğini öldürdü...

  Zeytinburnu'nda 2 aylık Afgan bebek yüksekten düşme sebebiyle kaldırıldığı hastanede 1 aylık tedavi sonrasında can verdi. Olaydan 3 ay sonra ailenin 8 yaşındaki oğlunun itirafı, minik bebeğin babasının öfkesine kurban olduğunu ortaya çıkardı.

 • Başkan Murat Aydın'dan 'Havuz' Açıklaması

  Başkan Murat Aydın'dan 'Havuz' Açıklaması

  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'dan 'havuz' kararıyla ilgili açıklama Başkan Murat Aydın, yaşam şekline müdahale iddialarıyla ilgili: "Böyle bir şey mümkün değil ve 'açık havuz' düzenlemesiyle ilgili ortaya atılan iddialara yanıt verdi.

 • Kent Konseyi Kadın Meclisi özel eğitim sınıfı açtı

  Kent Konseyi Kadın Meclisi özel eğitim sınıfı açtı

  Zeytinburnu Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülmen Güven önderliğinde yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor.

 • Zeytinburnu’nda STK’lar KUDÜS için tek yürek oldu

  Zeytinburnu’nda STK’lar KUDÜS için tek yürek oldu

  Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Zeytinburnu, Eğitim Bir-Sen Zeytinburnu, Erbakan Vakfı Zeytinburnu, İlim Yayma Cemiyeti Zeytinburnu, İHH Zeytinburnu, TÜGVA ve Zihmender, Zeytinburnu Merkezefendi Camii’nde yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Büyük Şeytan ABD'nin #Kudüs kararını kınadılar... İşte ortak o Basın açıklaması

 • Zeytinburnu'nda

  Zeytinburnu'nda "Kudüs" Protestosu

  Zeytinburnu’nda çok sayıda vatandaş Cuma namazı sonrası bir araya gelerek, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti.

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Açık havuz yasaklanamaz

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Açık havuz yasaklanamaz

  Zeytinburnu Belediye Meclisi kararıyla sitelerde açık havuz ile 1+1 konut yapımının kısıtlanması ve mescit yapımının zorunlu tutulması kararlarına hem bakanlıktan hem de sivil toplumdan tepki geldi.

 • Tanrıverdi Kuyumculuk 58.Bulvar’da hizmete açıldı

  Tanrıverdi Kuyumculuk 58.Bulvar’da hizmete açıldı

  Zeytinburnu’nda 50 Yıldır hizmet veren Tanrıverdi Kebap’ın sahibi Meclis Üyesi Metin Develi'yle Mustafa Keçeyapan ve Metin Keçeyapan'ın sahibi olduğu Tanrıverdi Kuyumculuk 58.Bulvar Caddesinde görkemli bir açılışla hizmete girdi

 • Livza Zeytinburnu Fiyatları 650 Bin TL’den Başlıyor

  Livza Zeytinburnu Fiyatları 650 Bin TL’den Başlıyor

  Livza Zeytinburnu proje ön talep toplamaya başladı. 2+1’den 4+1’e kadar farklı konut seçenekleri yer alan Livza Zeytinburnu fiyatları 650 bin TL’den başlıyor… Tesa Grup iştiraki Tesa Yapı tarafından hayata geçirilen Livza Zeytinburnu projesi ön talep toplamaya başladı.

 • Zeytinburnu’nda artık açık havuz yapılamayacak

  Zeytinburnu’nda artık açık havuz yapılamayacak

  Zeytinburnu Belediye Meclisi İmar komisyonun yaptığı toplantıda imar uygulamalarıyla ilgili bazı plan notu değişikleri yapıldı. Zeytinburnu'nda Emsal Hesabına Göre Yapılacak Bütün Uygulamalarda Açık Havuz Yapılamayacak. CHP Zeytinburnu ilçe örgütü düzenlediği Basın Toplantısıyla bu karara çok sert tepki gösterdiler ve bu Zeytinburnu Halkının yaşam alanına müdahaledir dediler.

 • Zeytinburnu'nun 'Engelsiz Orkestra'sı Sepetçiler Kasrı'nda Sahne Aldı

  Zeytinburnu'nun 'Engelsiz Orkestra'sı Sepetçiler Kasrı'nda Sahne Aldı

  Notaların gücüyle iyileşip engellerini aşan görme engelli gençler, kurdukları dev orkestrayla tarihi Sepetçiler Kasrı'nda bir ilki gerçekleştirip yüzlerce kişiye konser verdi. 7 Aralık 2017 Perşembe 09:31

 • Zeytinburnu’nun huzuru masaya yatırıldı

  Zeytinburnu’nun huzuru masaya yatırıldı

  Zeytinburnu ilçe Emniyet Müdürü Cenk Özmen sözlerine Kaymakam Ali Taşkın Balaban, Belediye Başkanı Murat Aydın ve Zeytinburnu Halkına ilçe emniyetine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederek başladı. Özmen, mesai kavramı gözetmeden 7/24 Zeytinburnu halkının huzuru ve güvenliğini için görevimizin başında olduğumuz bilmenizi isteriz dedi.

 • Zeytinburnu Meclisinde imar değişikliği tartışması

  Zeytinburnu Meclisinde imar değişikliği tartışması

  Zeytinburnu Belediye Meclisi İmar Değişikleri yoğunluğu olan bir gündemle toplandı. Mecliste özellikle 1+1 Dairelerle ilgili yapılan imar değişikliği büyük tartışmaya neden oldu

 • Seyyidnizam Kütüphanesi 24 Saat Vatandaşlara Hizmet Veriyor

  Seyyidnizam Kütüphanesi 24 Saat Vatandaşlara Hizmet Veriyor

  Vatandaşların kitaplara daha kolay ulaşmasını sağlamak ve kütüphane kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla Zeytinburnu'nda Seyyidnizam Kütüphanesi açıldı.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.6%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan