• Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı
 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı
 • Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor
 • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda
 • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Göçmen Kadınların Ürünleri 'Kar Serçesi'yle Markalaştı

Çeşitli sebeplerle ülkelerinden göç ederek Türkiye'ye gelen Suriyeli, Kırgız, Afgan, Kazak ve Özbek kadınların, Zeytinburnu "Göçmen Kadınlar Kulübü"nde eğitim aldıktan sonra hazırladıkları ürünler, "Kar Serçesi" adıyla satışa sunuluyor.
06 Eylül 2017 Çarşamba 15:53

Ülkelerinden çeşitli sebeplerle göç ederek Türkiye'ye yerleşen Suriyeli, Kırgız, Afgan, Kazak ve Özbek kadınlar, Zeytinburnu Göçmen Kadınlar Kulübü'nde eğitim aldıktan sonra hazırladıkları ürünleri, "Kar Serçesi" markasıyla satışa sunuyor.

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi'nde (AKDEM) aldıkları eğitimle meslek sahibi olan kadınlar, geri dönüştürülebilir atıkları süs eşyasına dönüştürmeye başladı. Magnet, örgü çanta, tespih, takı, anahtarlık gibi hediyelik eşyaların yapımını öğrenen kadınlar merkezde, sanattan sağlık sorunlarına, dil eğitiminden göçmen haklarına kadar birçok konu hakkında da bilgi sahibi oluyor. AKDEM Göçmen Kadınlar Kulübü'nde eğitim alan kadınların hazırladığı ürünler ise, "Kar Serçesi" markasıyla AVM’lerde satışa sunuluyor.

"SURİYE'DE EV HANIMIYDIM, ŞİMDİ MESLEK ÖĞRENİYORUM"

Kulüpte eğitim alan 60 yaşındaki Suriyeli Fatime Alahmad da Göçmen Kadınlar Kulübü’nün faydalan şanslı kadınlardan bir tanesi. Altısı kız 12 çocuğu ile birlikte 4 yıldır İstanbul'da yaşadığını söyleyen Alahmad, "Suriye'de ev hanımıydım. Şimdi Göçmen Kadınlar Kulübü'nde meslek öğreniyorum. Benim için en önemli şey bu kursta aynı zaman da Türkçe öğrenmek. Bu yüzden pratik yapıyorum. Çocuklarımın hepsi kendi işine sahip. Çok şükür mutluyuz, iyi yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türk vatandaşlarına çok teşekkür ederiz, çünkü bize çok yardımsever ve saygılı davranıyorlar." diye konuştu.

Göçmen Kadınlar Kulübü'nde hobilerini işe dönüştürmek istediğini dile getiren Fatime Alahmad’ın kızı 20 yaşındaki Aya Alahmad ise Suriye'de hiç çalışmadığını ancak buraya geldikten sonra İstanbul'da çalışmak istediğini aktardı. Suriye'den 4 yıl önce ailesiyle savaştan kaçıp Türkiye'ye sığındığını anlatan Aya Alahmad, kulüpte el sanatları eğitimiyle çanta, takı, tespih ve örgü gibi çeşitli hediyelik ürünler yapmayı öğrendiğini ifade etti. Aya Alahmad, "Suriye'de 9. sınıfı bıraktıktan sonra hiçbir işte çalışmadım. Şimdi İstanbul’da yaşıyorum. Hem Türkçe öğrenmek hem de meslek sahibi olmak istiyorum. Şimdilik burada meslek öğreniyorum." şeklinde konuştu.

Afganistan'dan Türkiye'ye iç savaş nedeniyle sığınan 23 yaşındaki Özbek Safiye Atik de 10 aydır ailesiyle İstanbul'da yaşayan göçmen kadınlardan. Kadınlar Kulübü'nde dikişten örgüye, çantadan takıya kadar birçok ürün yapmayı öğrendiğini anlatan Atik, kadınların kendi parasının kazanmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Afganistan'dayken öğretmenlik yaptığını dile getiren Atik, "Afganistan’da durumların iyi olmaması sebebiyle biz de İstanbul'a göç ettik. Çok şükür ailemle birlikte İstanbul'da yaşıyorum. 3 erkek, 5 kız kardeşiz. Ağabeylerim çalışıyorlar, annem de evde torunlarına bakıyor. Babam ise yaşlandığı için çalışmıyor. Türkiye'ye yerleşmek bizim için çok iyi oldu. Çünkü biz okumuş olsak da bilmediğimiz şeyler vardı. Türk halkı sayesinde çok şeyler öğrendik. Ben okulda sadece dersleri biliyordum ama burada çok şeyler öğrendim ve üstelik meslek sahibi oluyorum. Şu an yapmaya başladığımız ürünler kurs tamamlandığında satışa çıkacak. Buradan diğer göçmen kadınlara da sesleniyorum AKDEM’e gelip burada kursa katılıp meslek sahibi olsunlar."

"KAR SERÇESİ MARKALI ÜRÜNLERİ ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE SATIŞA SUNACAĞIZ"

Göçmen Kadınlar Kulübü'nü 2015 yılında hayata geçirdiklerini söyleyen AKDEM Göçmen Kadınlar Kulübü eğitmeni Nezihe Atılgan, kulübe gelen kadınlara çeşitli konularda eğitimler verdiklerini aktararak, "Göçmen Kadınlar Kulübü'nde kadınlara hobilerini işe dönüştürmelerine yönelik eğitimler veriyoruz. Bunun sonucunda da el sanatlarına yönelik ürünler ortaya çıkıyor. Bu ürünlerin satışından elde edilen geliri ise ev ekonomilerine katkı sağlamak ve onları teşvik etmek adına kursa katılan kadınlara hediye diyoruz." diye konuştu.

"Kar Serçesi" markasının hikayesi ve kulüpteki çalışmalar hakkında bilgi veren Atılgan konuşmasına şöyle devam etti:

"Yaptığımız ürünleri “Kar Serçesi” markası altında yılsonu satışa sunuyoruz. Satış standımıza Kar Serçesi adını vermemizin bir sebebi var. Kar serçesi göçmen bir kuş. Fakat koşulları onu çok zorlamadığı sürece kolay kolay bulunduğu yerden göç etmez. Şartlar onu çok zorlar da yiyecek bir şey bulamaz hale gelirse işte o zaman bulunduğu yeri terk edip başka bir yere göç eder. Tıpkı buradaki göçmen kadınlarımız gibi. İşte bu yüzden satış standımıza “Kar Serçesi” adını verdik. Kulüpte ağırlıklı Suriyeli, Afgan, Kazak ve Özbek kadınlar yer alıyor. Ama her ülkeden katılmak isteyenler kulübe dahil olabiliyor. Yaklaşık 1 yıl süren belirli eğitim programımız bulunuyor. Kadınlar bu eğitim programını tamamladıktan sonra tam anlamıyla üretime geçebiliyorlar. Geçen sene ilk grubumuzu mezun ettik. Şu an ikinci grubumuza eğitim veriyoruz. Kadınlar 1 yıllık kursta keçeden çantalar, kokulu taşlar, kılıflar üretmeyi öğreniyorlar. Ayrıca, boncuk atölyesinde kolye, bilezik ürünler yapıyorlar. Geçen yıl mezun olan grubumuzun ürünlerini Zeytinburnu Olivium Alışveriş Merkezi’nde açtığımız stantla satışa sunmuştuk ve ürünlerimizin çoğu satılmakla birlikte siparişler de almıştık. Bu yılsonunda da kursumuz tamamlandıktan sonra yine “Kar Serçesi” markasıyla üretilen ürünleri alışveriş merkezlerinde satışa sunacağız."Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  OSMANLI Ocakları İstanbul il başkan yardımcısı BAHRİ Örnek, ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizinin ardından yazılı bir açıklama yaparak "Vize gerginliğinden dolayı Türkiye'nin 50 milyar dolar zarar edeceğini söyleyenlerin ABD'yi savunduğunu görüyoruz" dedi.

 • Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Zeytinburnu Yyeşiltepe Mahallesinde bir bayannın çantasını kapkaç yöntemiyle çalan şahısa yönelik Asayiş Büro Amirliği ekipleri operasyon yaptı.

 • Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda plakasız ve ruhsatsız motosikletler trafik ekiplerince yapılan kontrol ve vatandaşların ihbar şikayetleriyle toplanmaya başladı.

 • Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Zeytinburnulu işkadını Müge Yavaş'ın marka haline getirdiği Marka Çadır Günleri Gaziosmapaşa Küçükköy'de açııldı. Açılaşa katılan vatandaşlar daha ilk saatlerden itibaren izdihama neden oldu.

 • Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Zeytinburnu Belediyesi, evine yetişmeye çalışan Cevizlibağ metrobüs ve tramvay yolcularını durakta aşure ile karşıladı. Yapılan sürprizden memnun kalan vatandaşlar aşurelerini afiyetle yedikten sonra yoluna devam etti.

 • Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  İSKİ'den yapılan açıklamaya göre, bu gece 23.00'den itibaren Zeytinburnu'nun tüm mahallerine 8 saat boyunca boyunca su kesinti yaşanacak.

 • Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve İstanbul'daki bazı belediyelerde daha önce görev yapan 73 kişiden 57'si tutuklandı.

 • Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Tarih boyunca Istanbul’un sınırları surlar ile çizilmiştir. Roma döneminde başlayan etrafı surlarla çevrili şehir geleneği uzun yüzyıllar Osmanlı döneminde de devam etmiştir. Roma’da surların dışında azizlerin yaşadığı küçük ayazmaların olduğu manastır ve onun etrafında çok küçük ölçekte yerleşimlerin oluştuğunu da görmekteyiz. Surların etrafı bu küçük yerleşimlerin varlığına tanıklık ederken, zaman içerisinde gelişen yerleşmeler bu çok küçük ölçekli köylerin etrafında teşekkül edecektir.

 • Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleni Türk Halk Müziği’nin sevilen ses sanatçısı Mustafa Keser konseriyle sona erdi. 10 gün boyunca Anadolu’nun birçok il, ilçe ve köylerinin buluştuğu şölende kardeşlik rüzgarı esti.

 • Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Koç Üniversitesi Hastanesi ve Zeytinburnu Belediyesi, 'Dünya El Yıkama Günü' kapsamında 'Sağlık Elde Başlar Projesi'ni hayata geçirdi.

 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

 • Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Efsane Refah Partisi eski Eminönü Belediye Başkanı, Saadet Partisi Yüksek Disiplin Kurulu üyesi, Zeytinburnu Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Sami Ünlü'nün kayınpederi Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

 • Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köylerinin kültürel şöleni olan 14’üncü Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleninde Türk Dünyası gecesi büyük ilgi gördü. Afganlılar hem kıyafetleri hem yemekleri hem de müzikleriyle 15 Temmuz meydanındaki etkinliğe renk kattılar. Afganlılar Derneği 15 Temmuz meydanında 2000 kişilik Afgan pilavı dağıttılar.

 • Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Zeytinburnu’nda iki farklı şubesinde verdiği eğitim kalitesiyle ilçemizde adından söz ettirtmeye başlayan Yöntem Eğitim kurumlarının öğrencileri ve öğretmenleri geleneksel pilav gününde gönüllerince eğlendiler.

 • Otizmli Murat 10 Farklı Enstrüman Çalıyor

  Otizmli Murat 10 Farklı Enstrüman Çalıyor

  Otizmli 20 yaşındaki Murat Yurtcu, aldığı müzik eğitimi sayesinde yüzde 98 olan otizm engelini yüzde 45'e kadar düşürdü.

 • Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor

  Dünyanın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı sona erdi. Yayıncılık sektörünü ve kitapseverleri bir araya getiren kitap fuarını 5 günde yaklaşık 300 bin kişi ziyaret etti. 7 bin katılımcının bulunduğu fuarda ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları’na Türk ve yabancı ziyaretçilerin ilgisi yoğundu.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.5%

8.3%

8.6%

6.1%

30.6%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan