• Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı
 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı
 • Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor
 • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda
 • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Doğan: AKP’nin Kentsel Dönüşümden anladığı Rantsal Paylaşım

CHP Zeytinburnu ilçe Başkanı Metin Doğan, 17 Ağustos Marmara Depreminin 18.Yıl Dönümünde Deprem şehitlerini andı. Deprem değil ihmal öldürüyor. Görüyoruz ki böyle büyük bir felaketin üstünden 18 yıl geçmesin rağmen yöneticilerimiz bundan ders çıkarmamışlar dedi.

19 Ağustos 2017 Cumartesi 09:13

CHP Zeytinburnu ilçe Başkanı Metin Doğan, Zeytinburnu Haber Gazetesine 17 Ağustos Marmara Depreminin 18.Yıl Dönümünde çarpıcı açıklamalar yaptı.  “Büyük acılar yaşadığımız 17 Ağustos depreminin üzerinden 18 yıl geçti. O gün ve sonrasında yaşadıklarımız dün gibi aklımızda. O büyük faciada hayatını kaybeden insanlarımızı rahmetle anıyoruz. Gerek bina kalitesi, gerek kentleşme, gerek ilkyardım ve deprem sonrası organizasyon olarak ne kadar aciz olduğumuzu gösteren bir gündü 17 Ağustos.

Büyük bir felaketin acılarını azaltmanın, hafifletmenin tek bir yolu vardır; aklı ve bilimi egemen kılmak. Büyük deprem sonrası uzmanların İstanbul’a dair uyarıları başlarda ciddiye alındı ve önemli çalışmalar yapıldı. Hatta Zeytinburnu 1.Derece deprem bölgesi olarak ilan edildi. Fakat geride bıraktığımız 18 yılda ne İstanbul’da ne de Zeytinburnu’nda bir adım ileriye gidilemedi. İstanbul ve Zeytinburnu’nda plansız yürüyen imar politikalarının ve ranta teslim edilen bir şehirciliğin merkezi haline geldi. Olası bir büyük İstanbul depreminde insanlarımızın kullanacağı deprem toplanma alanları bugün ya AVM ya da çok katlı yapılarla dolmuş durumda. Bizler bu deprem toplanma alanlarının nereler olduğunu çok iyi biliyoruz. Ama bugün Belediye ve İktidar partisi bu alanları kamuoyunun bilgisinden gizlemeye uğraşıyor.

İstanbul’un 1994’ten bu yana ranta açıldığını ve yeşil alanlarının ortadan kaldırıldığını dile getiren CHP ilçe Başkanı Metin Doğan, bu ay içinde iki kez kısa mesafeli yağan yağmurda gördük ki AKP İstanbul’u yaşanmaz hale getirdi. İBB Başkanı Kadir Topbaş, Londra metrosunu da su bastığını söylüyor. Bunlar şehir yönetmeyi bilmiyorlar. İstanbul’da yeşil alan oranı 2.20, örnek verilen Londra’da yeşil alan oranı yüzde 33, Moskova’da yeşil alan oranı yüzde 54, Berlin’de yüzde 15, Brüksel’de yüzde 18.80, New York’da yüzde 27. Kent kıyaslamasına baktığınız zaman AK Parti iktidarı döneminde İstanbul’da yeşil alanların imara nasıl açıldığına hep birlikte tanıklık etmiş olduk” diye konuştu.
İstanbul’da 1994’ten bu yana 222 milyar dolar harcandığını aktaran CHP ilçe başkanı Metin Doğan Zeytinburnu’nun İstanbul’dan çok farklı olmadığını söyledi. Zeytinburnu Sümer Mahallesi Kentsel Dönüşüm adı altında ranta kurban edildi. Yeşil alanlar imara açıldı. Zeytinburnu'nda 17 bin binadan 2 bin 295’i riskli. Bunlardan 809 adet bina için başvuruldu. 390’ına yıkım ruhsatı verildi. Şu ana kadar 325 adet bina yıkılıp yeniden yapıldı. Olası depremde
Zeytinburnu için toplanma alanı olarak belirlenen yerde ise 16-9 Rezidansı yükseldi.

Son iki yağmurda İstanbul’u yönetenler açıklama yapıyor. Sele karşı evinizden çıkmayın. Evimizden çıkmayalım, Arabamızla çıkmayalım da metromuz kapalı. Uçarak mı gideceğiz? Deprem olursa da mı dışarı çıkmayacağız. Bütün bunlara baktığımızda, bunun tek bir sebebi var. Bu ülkenin cumhurbaşkanı, başbakanı ve bakanı da itiraf etmiştir. İmar hırsızlığı İstanbul’u çekilmez hale getirmiştir. Sakın iklim değişikliği falan demeyin. İklim değişikliği sadece İstanbul’un başına mı bela oluyor? Niye iklim değişikliği Edirne’nin ötesinde ya da başka şehirlerde olmuyor da İstanbul’da oluyor. Bunun tek sebebi ranttır ve dere güzergahlarının değişimidir

Yapılan köprüler, üst-alt geçitler, tüneller sorunu çözmüyor, sadece öteliyor. Artık İstanbul’da bir yerden bir yere gitmek işkenceye dönüşmüş durumda. Şehrin altyapısının ne kadar yetersiz olduğu, yağan her yağmurda gözler önüne seriliyor. Tsunamide bile sığınak olabileceği iddia edilerek yapılan Avrasya Tüneli, yağmur sularıyla doluyor. Dünyanın en güzel kentini bu hale getirmeye kimsenin hakkı yoktur. 2019 yılında yeni bir umut var. İstanbul’umuzun önümüzdeki yerel seçimlerde ranta değil insana önem veren bir kent politikasını seçeceğine inanıyorum.”

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Murat AYDIN: “Zeytinburnu, Fotoğrafik Olarak Çok Zengin Bir Mekân”

  Murat AYDIN: “Zeytinburnu, Fotoğrafik Olarak Çok Zengin Bir Mekân”

  Murat Aydın, 39 ilçeli İstanbul’un en iddialı belediye başkanları arasında. Çalışkanlığı ile İstanbul’un olumsuz yüklerini sırtlanmış bir ilçede gidişatı tersine çeviren, sürpriz işler çıkartan bir performans gösteriyor.

 • Cemal Merdan yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

  Cemal Merdan yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

  Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu 14. Genel Kurulu yoğun bir katılım eşliğinde gerçekleştirildi. Zetinburnu Belediye Meclis Başkanı Cemal Merdan yeniden yenidenTürkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Başkanı oldu

 • Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  Bahri Örnek'ten vize krizi açıklaması

  OSMANLI Ocakları İstanbul il başkan yardımcısı BAHRİ Örnek, ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizinin ardından yazılı bir açıklama yaparak "Vize gerginliğinden dolayı Türkiye'nin 50 milyar dolar zarar edeceğini söyleyenlerin ABD'yi savunduğunu görüyoruz" dedi.

 • Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Yeşiltepe Kapkaç yapan şahıs yakalandı

  Zeytinburnu Yyeşiltepe Mahallesinde bir bayannın çantasını kapkaç yöntemiyle çalan şahısa yönelik Asayiş Büro Amirliği ekipleri operasyon yaptı.

 • Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda Plakasız ve Ruhsatsız Motosikletler Toplanıyor

  Zeytinburnu’nda plakasız ve ruhsatsız motosikletler trafik ekiplerince yapılan kontrol ve vatandaşların ihbar şikayetleriyle toplanmaya başladı.

 • Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Gaziosmanpaşa Küçükköy'de dev markalar çadırı açıldı

  Zeytinburnulu işkadını Müge Yavaş'ın marka haline getirdiği Marka Çadır Günleri Gaziosmapaşa Küçükköy'de açııldı. Açılaşa katılan vatandaşlar daha ilk saatlerden itibaren izdihama neden oldu.

 • Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Zeytinburnu Belediyesi, evine yetişmeye çalışan Cevizlibağ metrobüs ve tramvay yolcularını durakta aşure ile karşıladı. Yapılan sürprizden memnun kalan vatandaşlar aşurelerini afiyetle yedikten sonra yoluna devam etti.

 • Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  İSKİ'den yapılan açıklamaya göre, bu gece 23.00'den itibaren Zeytinburnu'nun tüm mahallerine 8 saat boyunca boyunca su kesinti yaşanacak.

 • Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve İstanbul'daki bazı belediyelerde daha önce görev yapan 73 kişiden 57'si tutuklandı.

 • Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Tarih boyunca Istanbul’un sınırları surlar ile çizilmiştir. Roma döneminde başlayan etrafı surlarla çevrili şehir geleneği uzun yüzyıllar Osmanlı döneminde de devam etmiştir. Roma’da surların dışında azizlerin yaşadığı küçük ayazmaların olduğu manastır ve onun etrafında çok küçük ölçekte yerleşimlerin oluştuğunu da görmekteyiz. Surların etrafı bu küçük yerleşimlerin varlığına tanıklık ederken, zaman içerisinde gelişen yerleşmeler bu çok küçük ölçekli köylerin etrafında teşekkül edecektir.

 • Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleni Türk Halk Müziği’nin sevilen ses sanatçısı Mustafa Keser konseriyle sona erdi. 10 gün boyunca Anadolu’nun birçok il, ilçe ve köylerinin buluştuğu şölende kardeşlik rüzgarı esti.

 • Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Koç Üniversitesi Hastanesi ve Zeytinburnu Belediyesi, 'Dünya El Yıkama Günü' kapsamında 'Sağlık Elde Başlar Projesi'ni hayata geçirdi.

 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

 • Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Efsane Refah Partisi eski Eminönü Belediye Başkanı, Saadet Partisi Yüksek Disiplin Kurulu üyesi, Zeytinburnu Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Sami Ünlü'nün kayınpederi Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

 • Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köylerinin kültürel şöleni olan 14’üncü Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleninde Türk Dünyası gecesi büyük ilgi gördü. Afganlılar hem kıyafetleri hem yemekleri hem de müzikleriyle 15 Temmuz meydanındaki etkinliğe renk kattılar. Afganlılar Derneği 15 Temmuz meydanında 2000 kişilik Afgan pilavı dağıttılar.

 • Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Zeytinburnu’nda iki farklı şubesinde verdiği eğitim kalitesiyle ilçemizde adından söz ettirtmeye başlayan Yöntem Eğitim kurumlarının öğrencileri ve öğretmenleri geleneksel pilav gününde gönüllerince eğlendiler.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.5%

8.3%

8.6%

6.1%

30.6%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan