• Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor
 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!
 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti
 • Saadet Partisi gazetecilerle yemekte buluştu
 • Bu ülkenin Ömer Turan'dan başka derdi yok mu?
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu'nda Vatandaşlar Ekmeğini Çöpten Çıkarıyor

Zeytinburnu’nda yaşayan vatandaşlar çöplerden ayırdıkları geri dönüşüm malzemeleriyle evlerine ekmek götürüyor.

06 Ağustos 2017 Pazar 22:49

Zeytinburnu'nda yaşayan vatandaşlar çöplerden ayırdıkları geri dönüşüm malzemeleriyle evlerine ekmek götürüyor. Vatandaşların 34 bin kilo ambalaj atığı topladığı ilçede biriktirilen atıklar karşılığında Halk Ekmek büfelerinden 3 bin yüz tane ekmek alındı. Fabrikada türüne göre ayrılan atık maddeler ise işlenerek kağıt haline getiriliyor. Zeytinburnu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, İstanbul Halk Ekmek ve Çevre Koruma Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı işbirliğiyle Zeytinburnu'nda "Ekmeğini Çöpten Çıkar" Projesi başlatıldı. Nisan ayında başlayan proje için Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün 10 personeli kapı kapı dolaşarak yaklaşık 4 bin vatandaşa projeyi tanıttı. Projeyle vatandaşlar 5 kilo atık karşılığında Halk Ekmek'ten 1 ekmeği kendilerine önceden verilen manyetik 'Çevreci Ekmek Kart'lara yüklenen puanlarıyla alabiliyor. Hem çevre kirliliğinin önüne geçilmesine hem ekonomiye büyük katkı sağlaması hedeflenen projede toplanan atıkların teslim edilmesi için Seyitnizam Mahalle Muhtarlığı ve Mevlana Parkı'na Atık Getirme Merkezleri kuruldu.

5 kilo atık karşılığında Halk Ekmek'ten 1 ekmek

Vatandaşların evlerinde biriktirdiği atıkları getirdiği merkezde atıklar; kağıt, karton, plastik, metal, cam ve kompozit türlerine göre görevliler tarafından ayrılıyor. Ardından merkez çalışanları vatandaşların getirdiği atıkları tartarak ağırlığına göre Çevreci Ekmek Kart'lara POS cihazlarıyla ekmek puanları yüklüyor. Vatandaşlar böylece kartlarındaki puanlarla Halk Ekmek satışı gerçekleştirilen büfelerden ekmek alabiliyor. Kartlarına yüklenen puanlarla evlerinin ekmek ihtiyacını karşılayan vatandaşlar, projeden oldukça memnun. Ayrıca proje kapsamındaki askıda ekmek uygulamasıyla kimi vatandaşlar puanlarıyla ihtiyaç sahipleri için askıya ekmek bırakıyor.

34 bin kilo ambalaj atığı toplandı, 3 bin yüz tane ekmek alındı

Nisan ayından bu yana projeyle ilçede 34 bin kilo ambalaj atığı toplanırken vatandaşlar Halk Ekmek büfelerinden 3 bin yüz tane ekmek aldı. Ayrıca vatandaşların projeye verdiği destek sayesinde Atık Getirme Merkezlerinde 46 kilogram atık pil, 205 kilogram elektronik atık, 823 kilogram tekstil atığı ve 255 kilogram bitkisel atık yağ toplandı. Proje kapsamında biriktirilen atıklar ise önce türüne göre ayrılıyor ve geri dönüşüm fabrikasına gönderiliyor. Fabrikadaki işlemlerden geçen atık maddeler hamur haline getiriliyor ardından dönüştürülen atıklardan kağıtlar üretiliyor.

"Nisan ayından bu yana gerçekten fazla ilgi oldu"

Vatandaşların proje verdiği büyük desteğin memnuniyet verici olduğunu söyleyen Çevre Mühendisi Burçin Bağcı, "Zeytinburnu Belediyesi olarak ambalaj atıklarının ayrı toplanması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yürüttüğümüz Ekmeğini Çöpten Çıkar Projesi kapsamında 5 kilo ambalaj atığına karşılık 1 ekmek hediye etmekteyiz. 2 farklı noktada atık getirme merkezi oluşturduk. Mahalle sakinleri bu atık getirme merkezlerindeki görevlilere atıklarını tarttırarak çevreci kartlarına ekmek puanlarını yükletebilmekteler. Bu puanlarla da Halk Ekmek büfelerinden ekmek teslim alabiliyorlar. Nisan ayından bu yana gerçekten fazla ilgi oldu. 34 bin kilo ambalaj atığı topladık. Karşılığında da 3 bin yüz tane ekmek dağıtımı gerçekleşti" şeklinde konuştu.

"Bu projenin çocuklarımız, geleceğimiz için yatırım olduğuna inanıyorum"

Çevredeki atıkların önemli bir sorun olduğunu ve atıkların geri dönüşümün sağlandığı projelerin bu yüzden çok önemli olduğunu dile getiren Hülya Şahin, "Böyle bir şeyin olmasını canı gönülden istiyordum tam bana göre bir şey. Evde toplamak istiyordum ama koyacak yerim yok ufacık şeyler topladığım zaman poşetle hemen buraya getiriyorum. Çok iyi oldu, bizim için ekmek aldım. Böyle bir şey beni mutlu etti. Ben bu projenin çocuklarımız, geleceğimiz için yatırım olduğuna inanıyorum. Geleceğimiz için biz bunu yapmak, atıklarımızı geri dönüştürmek zorundayız. Yoksa ortalık çöpten geçilmez" dedi.

"Önemli olan bu atıkların çocuklarımızın geleceği için toplanması"

Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak adına projeyi çok beğendiğini ifade eden Cemile Ulaş Garip, "Bu projeyi görünce çok hoşuma gitti, ilk günden beri devamlı getiriyorum. Baya bir puan yaptım şimdiye kadar 12 ekmek ama 10 tanesi duruyor onu ihtiyaç sahiplerine vereceğim diye 2 tanesini aldım. Benim için ekmek alması değil önemli olan bu atıkların çocuklarımızın geleceği için toplanması, ayrıştırılması" ifadelerini kullandı.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkılarak yerine tesis yapılacağı açıklanmıştı. Yıkıma bugün itibariyle başlandı

 • Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  AFRİN harekatında köşeye sıkışan PKK/PYD kirli oyunlara başvurmaya başladı. ABD'nin IŞİD ile savaşıyor diye beslediğini söylediği PYD, TSK ile savaşmaları karşılığında hapistekileri serbest bıraktı.

 • Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Zeytinburnu belediyesi eski temizlik işleri müdürü ve CHP Zeytinburnu çırpıcı mahalle delegesi Mehmet Şahin’in naaşı erikli baba cem evinde sırlanarak Osmaniye mezarlığında toprağa verildi..

 • Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Zeytinburnu Belediyesi yok olmaya yüz tutmuş tarihi gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Son Yirmi yılda onlarca tarihi eseri gün yüzüne çıkaran Zeytinburnu Belediyesi en son tarihi belediye binasını restore ediyor.

 • Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terörist gruplara yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın ardından, İstanbul'da yaşayan 500 Doğu Türkistanlı, Zeytinburnu Askerlik Şubesi Başkanlığı'na gönüllü askerlik başvurusunda bulundu.

 • Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  TSK'nın Afrin'de başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki 90 bin camide kılınan sabah namazında Mehmetçiğe dua edildi, Fetih Suresi okundu.

 • Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Geçen yıl aramızdan ani şekilde ayrılan Zeytinburnu eski Belediye Başkan Danışmanı Av.Fahri Biçer için sevenleri ve arkadaşları sene-i devriyesinde Zeytinburnu İşadamları Derneğinde toplandı.

 • Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  AFRİN'den gelen son dakika haberlere göre TSK birlikleri köyleri alarak ilerliyor. Zeytin Dalı harekatının 3. gününde TSK destekli ÖSO şu ana kadar 9 köyün denetimini ele geçirirken PKK/PYD kaçıyor. Afrin'e TSK birlikleri cumartesi günü saat 11.05'te harekat başlatmıştı. Afrin operasyonunda amaç 30 km derinliğe girip güvenli bölge oluşturmak. İşte Zeytin Dalı operasyonunda son durum;

 • Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Hatay ve Kilis’in en meşhur tatlısı KÜNEFE ‘Sizleri tatlı bir ziyafete bekliyoruz’ sloganıyla Zirve farkıyla Zeytinburnu Telsiz Mahallesinde tatlı severlerin hizmetine sunuldu.

 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  18 milyon öğrenci, karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ödev yok. Ödev kesinlikle vermiyoruz. Genelgeyi de gönderdik." dedi.

 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı "Planlı Alanlar Yönetmeliği" doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

 • Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  İstanbul Avrupa yakası konut projelerinden biri olarak TESA Yapı imzasıyla hayata geçirilen LİVZA Zeytinburnu projesinde ön talep toplama dönemi başladı.65 milyon TL yatırımla İstanbul Zeytinburnu bölgesinde kentsel dönüşüm projesi olarak yükselecek olan Livza Zeytinburnu 101 daireden oluşacak.

 • Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maketten konut satışlarında yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek üzere bina tamamlama sigortası poliçesini uygulamaya başladı.

 • 'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  56 yerli ve yabancı, usta ve genç fotoğrafçının çalışmalarının yer aldığı festivalde ayrıca sanatçı konuşmaları, portfolyo değerlendirmeleri, paneller, seminerler, slayt gösterileri, rehberli sergi turları, belgesel film gösterimleri ve atölyeler olacak

 • Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Usta gazeteci Tahir Yaman, Hülya Avşar'ın sinemaya ilk girdiği yıllarda Kadir İnanır'la başrolünü paylaştığı filmde, yanlışlıkla vurulup hastaneye kaldırıldığı olayı yıllar sonra anlattı.

 • Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  CHP Zeytinburnu Meclis Üyesi Cemal Aydar Ağabeyimizin Muhterem Babası Hacı Ekrem Aydar büyüğümüz Hak'ka yürüdü.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.5%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan