İstanbul genelinde Fırtına nedeniyle yaralanan 10 kişi Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne gitti, 2'sinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Yağış nedeniyle hava ve deniz ulaşımı da olumsuz etkilendi. Bazı noktalarda diz boyu su birikintisi oluştu. Avrasya Tüneli bir süre trafiğe kapatıldı. Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuşlarda aksamalar yaşandı. Dolu yağışının ise pek çok evin ve otomobilin camlarını kırdığı görüldü. Haydarpaşa Limanı'nda vinç devrildi, yangın çıktı, Kağıthane'de bir depoya yıldırım isabet etti, Şişli'de ise mezarlık duvarı yıkıldı, 2 kişi yaralandı. İstanbul'da beklenen şiddetli yağış ve fırtına hayatı felç etti. Önce Silivri ve Beylikdüzü tarafında başlayan şiddetli yağmur kısa süre sonra tüm ilçelerde etkili oldu. İstanbul'un farklı noktalarında kuvvetli yağış ile birlikte ceviz büyüklüğünde dolu yağdığı da görüldü.

İLÇELERDE HAYAT FELÇ OLDU

Şiddetli yağış dolayısıyla Küçükçekmece'de bir caminin minaresi tamamen yıkılırken, Kadıköy'de de bir caminin minaresinin külahı Tramvayın Kabataş ve Fındıklı istasyonlarındaki direklerin hasar görmesi nedeniyle seferler gerçekleştirilemedi: İstanbul'da akşam saatlerinde etkili olan sağanak, tramvay direklerine de hasar verdi. Kabataş ve Fındıklı istasyonlarında, yol üzerindeki tramvay direklerinin hasar görmesi nedeniyle bu hatlarda seferler yapılamadı. Eminönü ile Beyazıt arasında da yaşanan su baskını nedeniyle tramvaylar hareket edemedi. Öte yandan, yağış nedeniyle duran Bağcılar-Beyazıt tramvay seferlerine de yeniden başlandı. Ümraniye'de ise yolda çok sayıda ağaç ve elektrik direği devrildi. Ağaç ve direklerin altında kalan bazı araçlarda hasar oluştu. Bir binanın camları da dolu nedeniyle kırıldı. Kadıköy Bahariye'de ise yol kenarındaki bir ağacın, nostaljik tramvay hattına devrilmesi nedeniyle seferler durdu. İstanbul'da yağış cuma öğle saatlerine kadar sürecek. Şiddetli yağış nedeniyle Kadıköy'den E-5'e çıkan tüm yollar kapandı. Bu nedenle E-5'e çıkmak isteyen araçlar uzun kuyruklar oluşturdu.

İSTANBUL’DA DERELER TAŞTI ŞEHİR MERKEZLERİNİ BASTI

Kurbağalıdere'nin taşması nedeniyle çevresindeki bazı yollar sular altında kaldı. Ayrılıkçeşme'deki bazı köprülerin altında da sular birikti. Suların içinde kalan araçlarda mahsur kalanlar çevredekiler tarafından kurtarıldı. İstanbul’da etkisini gösteren şiddetli yağış, Atatürk Havalimanı’ndaki uçuşları da olumsuz yönde etkiledi. Yağış nedeniyle bazı uçaklar başka meydanlara yönlendirildi.  İstanbul'da meteorolojinin uyarılarının ardından beklenen yağmur etkisini sürdürürken Atatürk Havalimanı'nda şiddetli yağıştan nasibini aldı. Yağışın etkisiyle Havalimanı'nda iniş yapmaya hazırlan uçaklar bir süre havada tur atmak zorunda kaldı. Bazı uçaklar ise başka meydanlara yönlendirildi. Havalimanından kalkış yapmaya hazırlanan uçaklar ise bir süre beklemek zorunda kaldı. Şiddetli yağışın etkisiyle Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş katından terminali içerisine su sızıntısı meydana geldi. Bunun üzerine harekete geçen havalimanı yetkilileri su sızıntısının yaşandığı bölgedeki yolcuları uzaklaştırarak önlem aldı. Görevliler terminal içerisindeki suyun tahliyesi için çalışma başlattı.

AVRASYA TÜNELİ BİR SÜRE TRAFİĞE KAPATILDI

Avrasya Tüneli İşletmesi'nin resmi Twitter hesabından yapılan duyuruda, bugün gerçekleşen yoğun yağış ve fırtına sırasında tünel içindeki araçların kötü hava şartlarında dışarı çıkamaması ve Avrasya Tüneli'ne sığınması sebebiyle tünelin Avrupa-Asya yönünde 17 dakika, Asya-Avrupa yönünde ise 11 dakika boyunca geçici olarak kapatıldığı belirtildi. Avrasya Tüneli'nde şu anda tüm sistemlerin çalıştığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Asya Yakası'nda tünel girişine bağlanan D100 Karayolu'nda ise kısmi su birikintisi oluşmuş olup, Asya-Avrupa istikameti tünel girişini engellemektedir. İSKİ ekipleri suyun tahliye edilmesi yönünde çalışmalarına devam etmektedir.  Avrupa Asya yönüne ise D100 Karayolu'ndaki trafik yoğunluğu sebebiyle kısa süreliğine kapatılmıştır. Tüm tedbirler alınıp tünel açıldığı zaman tüm kamuoyuna bilgi tekrar sağlanacaktır.''

MARMARAY SEFERLERİ GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

İstanbul'da etkili olan sağanak nedeniyle durdurulan Marmaray seferlerinin yeniden başladığı bildirildi. Kentte akşam saatlerinde etkili olan sağanak nedeniyle ulaşımda yaşanan aksaklıklar giderilmeye başlandı.Marmaray'ın internet sitesinde yapılan açıklamada, geçici olarak durdurulan seferlerin yeniden başladığı belirtildi.

İDO SEFERLERİNDE İPTALLER

Kentte etkili olan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle İDO'da sefer iptalleri yapıldı. Akşam saatlerinde başlayan ve şiddetli fırtına ve yer yer dolu şeklinde görülen yağış nedeniyle İstanbul Deniz Otobüsleri'nde (İDO) hızlı feribot ve dış hat deniz otobüsü seferleri yapılamadı, bazı seferler de iptal edildi.

İSTANBUL’DA GÖKYÜZÜNÜ SİYAH BULUTLAR KAPLADI

İstanbul'da meteorolojinin uyarılarının ardından akşam saatlerinde gökyüzünü kaplayan siyah bulutlarla hava bir anda karardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarının ardından beklenen şiddetli yağış akşam saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başladı. İstanbul genelinde etkili olan şiddetli yağıştan dakikalar önce gökyüzünü siyah bulutlar kapladı. Normal şartlarda havanın kararmasından yaklaşık 2 saat önce gökyüzündeki bulutlar İstanbul’da havayı kararttı.

ZEYTİNBURNU’NDA ÇATILAR UÇTU

İstanbul’u esir alan yağmur dolu ve fırtına Zeytinburnu’nda çok etkili oldu. Özellikle Çırpıcı ve Veliefendi ve Sümer Mahallerinde su baskınları yaşandı. Veliefendi Mahallesi 75/ 2 sokakta çatılar uçtu ve 0’un üzerinde araç çatıların altında kalarak büyük zarar gördü. Ermeni hastanesinin önünde koca çınar ağacı hareket halindeki aracın üzerine devrildi. İtfaiye araç içinde mahsur kalanları kurtardı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL