Türkiye’de ilk deprem dönüşüm alanı projesi, Deprem Master Planı çerçevesinde ilk kez Belediyenin desteğiyle Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde hayata geçirildi. Sümer Mahallesi'nde tespit edilen riskli alanlara yeniden bir şehir kurmağı hedefleyen Türkiye'nin ilk deprem dönüşüm alanı projesi ile mahallede 100 metrekare dairesi olana 75 metrekarelik sağlam daireler verildi. Bunun dışında Zeytinburnu’nda bir çok özel firma Kentsel Dönüşüm projeleri için çalışma yürütüyor. Bunlardan biride Yeşiltepe Mahallesindeki LİVZA Zeytinburnu projesi…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 2013 Yılında İktidarımıza da mal olsa çürük binaları mutlaka yıkacağız diyerek kentsel dönüşümde geri adım atılmayacağının mesajını vermişti. Bu konuşmanın ardından Türkiye’de kentsel Dönüşüm hız kazandı.

Ancak Zeytinburnu İlçesinde yapılması düşünülen gerçek anlamda Kentsel Dönüşümden ziyadede “Kentsel Yenileme. Kentsel Yenileme kentin yaşayan kısımlarının yaşam fonksiyonlarını çok etkilemeden “Mekan Değiştirmeden” kentte yaşarken yenilemenin gerçekleşmesidir. Kentsel Yenilemede Zeytinburnu’nda bire bir yıkılan binanın yerine neredeyse aynısı yapılıyor. Bu da sadece konutun yenilenmesi anlamına geliyor. Livza yapı Kentsel Yenilemenin dışında Zeytinburnu’nda örnek olacak çok farklı bir proje ortaya koydu.

2017 yılı içinde Tesa Yapı, Eroğlu İnşaat ve Tuncer İnşaat ortaklı ile başlanacak olan Zeytinburnu projesi Livza Zeytinburnu hem ticari hem konut projesi olarak öne çıkıyor. Yeşiltepe Mahallesi’nde 2.000 m² net arsa üzerine 19.000 m² inşat alanıyla yükselecek olan Livza Zeytinburnu, özellikle bulunduğu lokasyonuyla değerine değer katıyor. Ticaret ve yaşam alanlarının merkezinde bulunan Zeytinburnu’nda birçok yere dakikalar mesafesinde olacağınız Livza Zeytinburnu, İstanbul’a bir başka bakmanızı sağlayacak.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL