• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi Madde Bağımlılığını masaya yatırdı

Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi genel merkezini yeni yerine taşıdı ve yeniledi. 58.Bulvar Caddesindeki yeni genel merkez oldukça kullanışlı ve geniş. Genel Merkezin en gözde yeri ise konferans solunu. Konferans solunun ilk konferansı ise oldukça anlamlıydı. Yüzyılın baş belası gençliği yok eden madde bağlılığı Erbakan Vakfı Zeytinburnu şubesi tarafından masaya yatırıldı.

23 Temmuz 2017 Pazar 20:22

Lalegül FM’in program yapımcısı İbrahim Soydan Erden Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesinin koordine ettiği konferansta gençlere çağımızın belası madde bağımlığını ve Kudüs’te yaşananları anlattı. İbrahim Soydan Erden konferansına son günlerde Kudüs’te yaşanılanları alarak başladı. Yakın doğu sporlarından yola çıkan Erden şunları söyledi. Bugün Kudüs’te yaşanılanlar hafife almayın. İsrail bunları ilerde yapacaklarının birinci safhası olarak hazırlıyor. Bunun bir örneği de Suriye’dir. Bize ne Dünyadaki gelişmelerden deme şansımız yok. İşte Suriye gözümüzün önünde vatansız ve bayraksız kaldı. Bunların bizlerin başına gelmeyeceğinin garantisi var mı? Hayır. Onun için Dünyada ki gelişmelere kayıtsız kalmayın.

Burada büyük günahlara geçelim. Bunlardan biri içki. 70 yaşındaki nisanlar içkilerini içiyor kendilerinden geçiyor. 10 Yaşındaki Çocuklar gelip onlarla dalgasını geçiyor. İşte Siyonizm’in isteği tamda budur. Müslümanlar bu hale geldiğinde yanı başlarında insanlar ölse de umurlarında olmaz. Biz %99’u Müslüman olan bir ülkeyiz ya Dünyada Alkol sıralamasında Avrupa’da ikinci sıradayız. 10 Yaşından 70 yaşına kadar her yaş gurubu bunun etkisi altında. Buna bulaşmada birinci faktör ise merak. Bir rakı 78 TL adam sorunlarından kaçmak için 78 TL ödüyor. Bunun yanında ada içerek sorunlarına çözüm bulacağına inanıyor. Eğer bunsuz duramıyorsanız bu bir bağımlılıktır ve tedavi olmanız gerekiyor.  Kişi bağımlı olduğunu ise hiçbir zaman kabul etmez. Tecavüz, cinayet gibi bir çok olayında ana nedeni alkol bağlılığıdır.

Bağımlı insanların sosyal hayatında ve ailevi ilişkilerinde sorunlar yer alır. Aynı zamanda ekonomik kayıplar olacağı gibi fiziksel ve psikolojik açıdan da kayıp yaşamaya başlanır” dedi. Bağımlılıklarda en masum görünenin nikotin olduğunu ancak bunun birçok bağımlılık için basamak olduğunu ifade eden Erden, Bağımlılık yaratan bu maddelere bir kereden bir şey olmaz denilerek başlanıyor genelde. Sonraki aşamada ise bağımlı olunacağı reddediliyor. Sonrasına baktığımızda, bırakamıyorsunuz. Artık kesin bırakacağım’ kararını bile çok zor veriyoruz aslında. Mesela çok fazla insan sigaranın kendisine zarar verdiğini bildiği halde bırakamıyor. Ancak bırakan kişiler arasında tekrar bir kereden bir şey olmaz diyerek döngüye girenler oluyor. Bu yüzden bağımlılık kronik bir bozukluktur. Bağımlılık, geliştikten sonra tedavisi oldukça güç olan bir hastalıktır. Uygulanan uzun süreli tedavilerin maliyeti çok yüksektir. İyileştikten sonra gerekli sosyo-psikolojik tedbirler alınmazsa, bağımlılığın yineleme oranı çok yüksektir. Madde kullanımının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle ülkenin sağlık harcamaları artmaktadır. Her türlü önleme programı maliyetinin, tedavi maliyetinden daha düşük olduğu gözlenmiştir. En iyisi bu illete hiç bulaşmamaktır. Bunun için Kuran-Kerim bizlerin yol göstericisidir bu yolan ayrılmamak gerekiyor dedi.

Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şube Başkanı Onur Dolar konferans sonrası, gençleri bilgilendiren ve çağın illeti madde bağımlılığı hakkında çok özel bir konferans veren Lalegül FM’in program yapımcısı İbrahim Soydan Erden’e teşekkür etti. Dolar sözlerini şöyle sürdürdü. Bugün Yeni Genel Merkezimi faaliyete geçirdik. Eski genel merkezden farklı olarak yeni merkezimiz çok geniş bunun yanında çok fonksiyonlu konferans salonumuz var. Yeni merkezimizden konferanslarımıza startı çağımızın iletti madde bağımlılığını masaya yatırmak istedik. Umarım çok faydalı olmuştur. Bundan böyle bu konferanslarımız aralıksız sürecek dedi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan