15 Temmuz Destanı’nın 1. yıl dönümünde çeşitlik etkinlikler düzenleyen Zeytinburnu Belediyesi, binlerce vatandaşı meydanda buluşturdu. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualar eşliğinde başlayan etkinliklerin ilk gününde 15 Temmuz gecesini gözler önüne seren yaklaşık 100 fotoğraftan oluşan 15 Temmuz Destanı sergisi açıldı.İshak Danış, Bünyamin Topçuoğlu ve genç hafızların 4 gün boyunca Kur’an-ı Kerim ziyafeti verdiği meydanlarda vatandaşlar sabaha kadar dua etti. Mehter Marşı, ilahiler ve şiir dinletileriyle devam eden etkinliklerde sanatçı İbrahim Sadri şiirleriyle dinleyenleri tekrar o günlere götürdü. Prof. Dr. Mustafa Karataş’ın sohbetleri eşliğinde nöbet tutan vatandaşlara Zeytinburnu Belediyesi gün boyunca etli pilav, çorba, ayran, dondurma, limonata, meyve suyu ve su ikram etti.

BAŞKAN AYDIN ŞEHİTLER KÖPRSÜ'NDE NÖBET TUTTU

Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’i ve 15 Temmuz’u grafiti sanatıyla ölümsüzleştiren gençler ise, Zeytinburnu Belediyesi’nin tahsis ettiği duvara 15 Temmuz gecesini anlatan grafiti duvar boyaması yaptı. 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece Şehitler Köprüsü’nden canlı yayınlar gerçekleştirildi. Köprüye bayrağıyla katılan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da gece boyunca Demokrasi Nöbeti tuttu. 15 Temmuz Destanı’nın dünya tarihinde eşi benzeri olmadığını belirten Başkan Murat Aydın, “15 Temmuz, dünyada "Mazlumlar" lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir. Bu sebeple 15 Temmuz Destanı’nın dünya tarihinde eşi benzeri yoktur.” ifadelerini kullandı.

Dışarıda Türkiye aleyhine inanılmaz bir kampanya yürütüldüğüne dikkat çeken Başkan Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Gerçekten çok çalışmamız gerekiyor. Okuduğumuz, yaşadığımız, bildiğimiz kadarıyla 15 Temmuz, dünya tarihinde eşi, benzeri olmayan bir olaydır. Silaha karşı sivil halk Cumhurbaşkanımızın liderliğinde karşı durdu ve başardı. Dünya tarihinde buna benzer başka da başarılı bir örnek yoktur. Bu aynı zamanda kendi ülkelerinde benzer yönetimlerle mücadele eden topluluklara da bir işarettir. Onlar için de bir motivasyon kaynağıdır. Aslında dünyada hangi inançtan, hangi düşünceden olursa olsun mazlumlar için bir çıkış yolunun olduğunu gösteren çok önemli bir tarihi olaydır. 15 Temmuz dünyada mazlumlar lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir.

Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ya ‘Dünya beşten büyüktür’. 15 Temmuz bu beşli çeteye karşı dünyadaki mazlumların galip gelebileceğinin işaretidir. Dolayısıyla kendimiz için, ülkemiz için ya da Türkiye’ye karşı sürdürülen savaşta haklılığımızı anlatmak için değil dünyadaki bütün mazlumlara bu işin başarılabileceğini, hainlere, zalimlere alçaklara karşı olanların galip gelebileceğini göstermek için 15 Temmuz’u unutmamalıyız, unutturmamalıyız.”