• Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

15 Temmuz İngilizce Makale Yarışması’nın ödül töreninde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “15 Temmuz dünyada mazlumlar lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir.” dedi.

15 Temmuz 2017 Cumartesi 09:32

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanmış olan işgalci ve terörist FETÖ darbe girişimini tüm yönleriyle, en doğru ve en sade biçimde dünyaya anlatacak metinler oluşmasını sağlamak amacıyla Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası 15 Temmuz İngilizce Makale Yarışması’nda dereceye girenler ödüllendirildi. Prof. Dr. Beril Dedeoğlu (Avrupa Birliği Eski Bakanı Avrupa Birliği Eski Baş Müzakerecisi) Doç. Dr. Fahrettin Altun (SETA Genel Koordinatör Yardımcısı SETA İstanbul Genel Koordinatörü) Dr. Halil İbrahim Erbay (İstanbul Düşünce Vakfı Başkanı TBMM Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı Başkan Yardımcısı) Prof. Dr. İsmail Taşpınar (MÜİF Dinler Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi) Meryem İlayda Atlas (Lacivert Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Daily Sabah Op-Ed Editörü) Pınar Kandemir (TRT World Direktör) Serdar Karagöz (Daily Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni)’ün jüri üyesi olarak değerlendirmede bulunduğu yarışmada 108 makale arasından 24’ü ödüle değer bulundu.

“15 TEMMUZ’UN DÜNYAYA ÇOK İYİ ANLATILMASI LAZIM”

14 Temmuz’da Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen törende konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “15 Temmuz sonrası ne yapmalıyız diye düşündüğümüzde dünyaya bu meseleyi anlatmakla ilgili bir eksikliğimiz olduğunu gördük ve böyle bir çalışmayı başlattık.” dedi. Dışarıda Türkiye aleyhine inanılmaz bir kampanya yürütüldüğüne dikkat çeken Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Gerçekten çok çalışmamız ve kendimizi anlatmamız gerekiyor. 15 Temmuz nedir; okuduğumuz, yaşadığımız, bildiğimiz kadarıyla dünya tarihinde eşi, benzeri olmayan bir olaydır. Silaha karşı sivil halk Cumhurbaşkanımızın liderliğinde karşı durdu ve başardı. Başka da başarılı örnek yoktur. Bu aynı zamanda kendi ülkelerinde benzer yönetimlerle mücadele eden topluluklara da bir işarettir. Onlar için de bir motivasyon kaynağıdır. Aslında dünyada hangi inançtan, hangi düşünceden olursa olsun mazlumlar için bir çıkış yolunun olduğunu gösteren çok önemli bir tarihi olaydır. 15 Temmuz dünyada mazlumlar lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir.

Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ya ‘Dünya beşten büyüktür’. 15 Temmuz bu beşli çeteye karşı dünyadaki mazlumların galip gelebileceğinin işaretidir. Dolayısıyla kendimiz için, ülkemiz için ya da Türkiye’ye karşı sürdürülen savaşta haklılığımızı anlatmak için değil dünyadaki bütün mazlumlara bu işin başarılabileceğini, hainlere, zalimlere alçaklara karşı olanların galip gelebileceğini göstermek için 15 Temmuz’un dünyaya çok iyi anlatılması lazım.”

Yarışmanın sponsorlarından Daily Sabah adına konuşan Meryem İlayda Atlas, “Böyle bir yarışmaya vesile olmak, literatüre katkıda bulunmak hakikaten çok önemli. Bizim şöyle bir derdimiz oluştu. Kendimizi dünyaya, batıya anlatamıyoruz diye. Biz kendimizi dünyaya anlatıyoruz. Ama dünya dediğimiz sadece batıdan ibaret olduğu için Afrika’da ve İslam dünyasında ve pek çok ülkede bizi İngilizce takip edenleri hesaba katmıyoruz. Bu yüzden onlara İngilizce olarak ulaşmak zorundayız.” dedi.

“DÜNYA, 15 TEMMUZ’U BU MAKALELERDEN ÖĞRENECEK”

Jüri Başkanı Doç. Dr. Fahrettin Altun ise konuşmasında Batı’da İslam ve Osmanlı ile ilgili tezviratların hep olageldiğini hatırlatarak, ‘Farklı bir Müslüman imajı var ve bu imajı değiştirmek gerekiyor. Bu anlamda 15 Temmuz’da yaşanan bu ihanet kalkışmasına karşı vatandaşlarımızın vermiş olduğu mücadele Batı tarafından bilerek halklarına ulaştırılmadı. O nedenle bizim akademisyenlere, okur-yazarlara ve Batı’nın sade vatandaşlarına da doğru bilgi aktarmamız gerekiyordu. Bunun için Zeytinburnu Belediyesi’nin yapmış olduğu bu çalışmayı, böyle bir makale yarışması gerçekleştirmesini tebrik ediyorum. Bu yarışmaya katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

KİTABA DÖNÜŞTÜRÜLDÜLER

Sekiz kategoride gerçekleşen makale yarışmasında 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin İlanından 15 Temmuz 2016 İşgalci ve Terörist FETÖ Darbe Girişimine Kadar Türkiye’nin Demokrasi Yolculuğu ve Darbe Karşıtlığının Gelişimi konulu kategoride Fatma Nur Hüküm birinci, Mehmet Turgut İkinci Musab Talha Akpınar üçüncü oldu.

15 Temmuz 2016 Tarihli Darbe Girişiminin Türkiye ve Dünya Tarihindeki Darbelerden Farkları ve Benzerlikleri konulu ikinci kategoride Rahmi Kopar birinci, Mustafa Al Mukdad ikinci, Abdurrahman Gümüş üçüncü seçildi.

15 Temmuz 2016 Tarihli Darbe Girişimindeki İç-Dış Aktörler ve İşgal, Kaos ve İç Savaş Riski’ni ele alan makaleler arasında Cengiz Gül birinciliğe, Tuğba Ercan Güneykaya ikinciliğe, Murat Binay üçüncülüğe değer bulundu.

15 Temmuz 2016 Tarihli Darbe Girişimi Karşısında BM, NATO, AB Gibi Kuruluşlar ile ABD Rusya ve Diğer Ülkelerin Duruşları’nı ele alan makalelerde Erdem Özlük birinci, Faruk Tekşen ikinci, Erol Uzun üçüncü oldu.

15 Temmuz 2016 Tarihli Darbe Girişiminin Önlenmesinde Camiler ile Medya ve Dijital Platformların Payı’nı konu alan makaleler arasında Sertaç Timur Demir birinci, Yussif Mohammed Alhassan ikinci, Vedad Halilovic üçüncü seçildi.

15 Temmuz 2016 Tarihli Darbe Girişiminin Önlenmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, TBMM, CHP, MHP, HDP ve Diğer Siyasilerin Duruşları’nı konu alan altıncı kategoride Ahmet Yıldırım birinci, Faruk Temur ikinci, Amdia Mahamadu üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

15 Temmuz 2016 Tarihli Darbe Girişiminin Asıl Önleyicisi Halkın Direniş Örnekleri ve Direnişin Dini, Sosyal, Siyasi Analizleri ve Direnişin Dünyaya Örnekliğini ele alan makaleler içerisinde ilk üç ise şöyle; Birinci Ejder Okumuş, İkinci İrem Tukel Paker, Üçüncü Esma Adilovic Halilovic.

15 Temmuz 2016 Tarihli Darbe Girişimi Sonrası Tüm Yurtta 27 Gece Tutulan Demokrasi Nöbetleri ve Darbe Karşısında Toplumsal Ortaklaşma’yı ele alan son kategoride ise Gülşen Özer birinci, Büşra Kılıç ikinci, İlknur Savaşkan üçüncü seçildi.

Makale yarışmasında dereceye giren eserler çok sayıda dile çevrilerek dünyadaki yazar, sanatçı, akademisyen, devlet adamı, siyasetçi, diplomatlar ile Zeytinburnu Belediyesinin kardeş şehir yöneticilerine ulaştırılacak.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek 23/06/2017 Tarihinde rahmete kavuşan Amcası Seyyid Haccı Mehmet Sait Gülmek için taziye teşekkürü yayınladı

 • Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıkladı. Akif Çağatay Kılıç'ın yerine yeni Gençlik ve Spor bakanı Osman Aşkın Bak oldu. Osman Aşkın Bak, iki dönem Zeytinburnu’ndan sorumlu Milletvekili olarak görev yaptı ve neredeyse ilçemizdeki her etkinliğe katıldı. Bundan dolayı Zeytinburnu’nun vekili olarak adlandırıldı.

 • İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi, Spor Toto işbirliğiyle gerçekleştirdiği İstanbul’un en büyük buz pisti inşaatına 24 saat aralıksız devam ediyor.

 • Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği: Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.

 • Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  İstanbul'da ! Birçok yeri su bastı, araçlar yollarda mahsur kaldı, trafik kilitlendi. AKOM sel riskine karşı uyardı.

 • Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü de olumsuz hava koşulları nedeniyle geçici süre ile trafiğe kapatıldı

 • Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Telsiz Mahallesi’nin sevilen insanlarından spor camiasının dostu olan Malatya eşrafından Hasan Hüseyin TAŞDEMİR ( Korsan Hasan )rahmetli oldu.

 • Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  4 gün 4 gece sabah ezanlarına kadar nöbet tutan Zeytinburnulu vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim dinleyip, 15 Temmuz şehitlerine dua etti. Genci yaşlısı meydanlarda sabahlayan vatandaşlara Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da eşlik etti. Paylaş

 • Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Türkiye, Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’na iddialı gidiyor. Ay-yıldızlılar, Bydgoszcz’da 45 isimle 29 dalda madalya aradı. Son günde 10 atletle finallerde temsil edilen Ay-yıldızlı Takım'da Yasemin Can, 5 binin ardından 10 bin metrede de altın madalya kazandı. 3000m su engellide ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Beştelsiz spor Atletizm takımının sporcusu Turgay Bayram Avrupa 6.Olarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı

 • Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Kanlı Darbe girişimi 15 Temmuz’un 1.Yıldönümünde hem Şehitler köprüsünde hem de 15 Temmuz meydanında yapılan etkinliklere katılarak Demokrasi Nöbetlerine destek veren Zeytinburnu Halkına ve teşkilatına teşekkür etti.

 • OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nde eğitim gören yüzlerce minik öğrenci bir araya gelerek, 15 Temmuz Destanı’nın 1. Yıl dönümünde yaptıkları canlı resimle "15 Temmuz’u Unutma!” mesajı yazdı. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte yaklaşık 400 öğrencinin oluşturduğu Türk Bayraklı mesaj havadan görüntülendi.

 • Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Batman’ın Sason ilçesinde bir grup gönüllü genç ilçeden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Garrame Dağı’na 15 Temmuz şehitleri anısına Türk Bayrağı dikti.

 • Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  15 Temmuz İngilizce Makale Yarışması’nın ödül töreninde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “15 Temmuz dünyada mazlumlar lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir.” dedi.

 • On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, ihanet odaklarının millet içerisinde tekrar ilerlememesi için eğitimcilere önemli görevler düştüğünü belirterek, "Bağımsız düşünen, kendisine verilen bilgiyi sorgulayan, nedenini, niçinini merak edip araştırabilen ve bir mantık süzgecinden geçirdikten sonra onu bu milletin emrinde bir fikir haline dönüştürebilen gençlere ihtiyacımız var." dedi.

 • Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu’nda , 15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi için Türk milletinin destansı direnişini konu alan ’15 Temmuz Destanı’ fotoğraf sergisi açıldı.

 • Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zeytinburnu Zaferspor Kulüp Başkanı Cengiz Zafer 15 Temmuz kanlı Darbe girişiminde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi yayınladığı taziye mesajıyla yad etti.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.5%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan