CHP Zeytinburnu Belediye Meclis Grubu Başkanı Hüseyin Üsküdar, Beyazlar İnşaat firması tarafından Topkapı’da kültür alanına yaptığı inşaatta imara aykırı ilaveler var mıdır? Varsa bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmış mıdır? İnşaatın E-5 Cephesine açılan iki adet kapı, yol planlara işlenmiş midir? Bu yolların açıldığı arazinin mülkiyeti ikime aittir? Bu inşaattan çıkacak araçların E-5’ trafiği aksatacağı ve kazalara sebep vereceği hesaplanmış mıdır? Yapılan bu hesaplara göre mi izin verilmiştir? Projeye izin öğrenci yurdu ve sergi alanı olarak verildiği halde lansmanı otel olarak yapılmaktadır. Bu inşaata eğer iskan verildiyse iskanının ne şeklide verildiği tarafımıza yazılı şekilde verilmesini arz ederim.

Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Alsac, İki hafta önce yerinde denetleme yaptık. Bu denetlemeye göre söz konusu inşaatta projeye aykırı her hangi bir inşaata uygulaması yoktur. Bu projeye daha henüz iskanda vermemiştir. Bilgilerinize dedi.

Zeytinburnu Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Hüseyin Üsküdar, Yanlış Suriye Politikası nedeniyle her gün yüzlerce şikayet almaktayız. Vatandaşlarımız isyan etme noktasına getirildi. Bırakın Zeytinburnu’nu İstanbul’da sahiller artık vatandaşlarımızın elinden alındı ve vatandaşlarımız misafir konumuna düşürüldü. Yeşiltepe Mahallesi, 58.Bulvar Caddesi ve Zeytinburnu sahillerinde dolaştığınızda insanlar bu şeklide giderse bir sosyal patlama yaşanacağını sizlere söylüyorlar. Artık vatandaşlarımız Suriyelilerin rahatsız etmesi sonucu evlerinden taşınmak zorunda aklıyorlar. Olay artık bu boyuta gelmiş durumda. Bu konu ciddi şeklide ele alınmalıdır. Büyükçekmece Belediye Başkanı bile isyan etme noktasına gelmiştir. Bu mecliste mültecilerle ilgili özel bir gündem yapılmasını arz ediyorum dedi.

Sümer Mahallesinde yapılan Kentsel dönüşümle ilgili yanlışların yapıldığını 2009’dan bugüne söylüyoruz. Ne yazık ki bizim bu söylediklerimizi hiçbir şeklide dikkate almadınız. Fakat bugüne baktığımızda bizim 5 yıldır dile getirdiğimiz yanlışları bugün itibariyle Danıştay ve Bakanlık düzeltmeye başladı. Muhalefet partisi ciddiye almayan bir belediye yönetimi var fakat sonunda  keser ve sap dönüyor yine bizim söylediklerimize geliyorsunuz. Maliye ve Zeytinburnu Halkının kullandığı şelale bahçenin hiç dilmesiyle ilgili bir konu şuan gündeme gelen. Bir diğeri ise bozkurt fabrikasının yeşil ve bataklı alanına imar verilmesi. Kentsel Dönüşüm adı altında ilçemizin iki değerli arazisi imara açıldı. Peki buradaki mantık neydi biz AKP İktidarıyız hazinenin maliyenin yeri de olsa biz burayı yaparız. Bozkurt Fabrikasının içindeki 60 Dönümlük araziye The Veliefendi İstanbul konutları için imar verdiniz. Çorlu’da veya başka bir bölge 60 dönüm tarlanız olsa çok daha fazla para ödemiz gerekir bu bir. Bir diğeri bu arazi bir başkasının olsa burada 18. Madde uygulaması yapılır ve % 40 a kadar kamuya terk istenir. Bu projede ise 18.Made uygulaması yapılmadı. Adnan Şenses’in oradaki futbol sahaları 18. Madde uygulaması olarak gösteriyorlar dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Alsac bu konu hakkında şunları söyledi. CHP’li arkadaşlar bundan önce olduğu gibi bu konu hakkında da gerekli bilgileri almadan yalan yanlış bilgileri hem kamuoyuyla hem de mecliste bizlerle paylaşıyorlar. Telsiz Mahallesindeki alanında hep birlikte kentsel dönüşüm için geçirdik. Bizde destek verdik. Zafer bey bu konu hakkında bir komisyon kurulacağını söyledi. Geldiğimiz sonuç ise vatandaşımız belediyeye gittiğinde ön tarafı Cem Yılmaz arka tarafı Erol Taş bir başkan Yardımcısıyla karşılıyorlar. Bize mecliste söylenenlerle vatandaşa söylenenler çok farkı dedi.

Orada %40 terk alınmıştır. Koçun buradaki arazi 76 Bin Metrekaredir. Benim hakkında söylediklerini teessüfle karşılıyorum. 18 yıldır burada görev yapıyorum. Hiçbir kimseye yapamayacağız hiç b şeyi söylemdik. Telsiz Mahallesinde Kentsel Dönüşümle ilgili vatandaşlarımızla ilgili ön görüşme yapıyoruz dedi.

Zeytinburnu Belediye Başkan Yrd. Gökhan Kasap ise Üsküdar’a çok ilginç bir cevap verdi. Sayın Üsküdar’a her konuda katılmıyorum ama bir konuda kesinlikle katılıyorum. Türkiye’de adaletin olduğunu söyledi. Oysa Genel Başkanları 22 gündür yollarda Adalet için yürüyorlar dedi. İşte adalet böle bir şey değildir. İşinize geldiğinde Türkiye’de adalet var işinize gelmediğinde Türkiye’de adalet yok yolara düş adalet için yürü. Adaleti bulduğu için Üsküdar’a teşekkür ediyorum dedi.

AK Parti Grup Başkanı Mehmet Altuntaş Maliye bu konuyla ilgili Zeytinburnu Belediyesi ile Maliye bu Sümer’deki arazi ile ilgili bir Protokol yapacak ve 140 Milyon TL Belediye’nin kasasından çıkmayacak. Belediye Başkanımız bu protokol için meclisten yetki istiyor. Bizde yetki vermeyelim de bu para belediyenin kasasından mı çıksın. Böyle bir şey olamaz dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL