Ahde Vefa Derneği kuruluşunu 2014 yılında tamamlamış ve genel kurul toplantısını da yemek ikramlı olarak Zeytinburnu Öğretmenevi’nde yapmış, kurucu başkan Metin ŞENGÖZ ile yola devam demişti. Ahde – Vefa Yönetim Kurulu ilk önemli görev olarak eğitim ağırlıklı olarak çalışmalara başlamışlardı. Merkezefendi Mahallesi 69 sokakta 4 katlı bir binanın 3 katını kiralayıp 2 katını 6’şarlı öğrenci kalacak şekilde düzenletilmiş ve en üst katı da idari merkez olarak hazırlamışlardı. 2015 – 2016 eğitim öğrenim döneminde ülkenin çeşitli illerinden 12 öğrenciyi yurtlarına alıp tüm masrafların karşılamak üzere misafir ederek bir yılsonunda uğurlamışlardı. 2016 – 2017 eğitim döneminde bu kez üniversiteye yeni başlayan 12 öğrenciyi yurda almışlardı. Bu arada her aralık ayı sonunda Mekke ve ülkemiz tüm şehitlerinin manevi ruhları adına geleneksel olarak Mevlid-i Şerif okutturmaya başlamışlardı.

Kuruluşları ardından ilk iki iftarı Telsiz Mahallesi’nde derneklerini oluşturdukları çay bahçesinin bulunduğu çevre sokaklarda veren Metin ŞENGÖZ ve yönetim kurulu üyeleri 2017 Ramazan ayı iftarını yurt binasının bulunduğu Merkezefendi Mahallesi 69 sokakta vermeyi programlarına almışlardı. 500 kişilik olarak verilen iftar yemeğine sokak sakinleri, dernek yönetim kurulu ve aileleri ile dernek üyeleri ver aileleri davet edilmişlerdi.

 İftar yemeğine Yıldız Spor Kulübü yeni başkanı Halim ŞENGÜL, Rumeliler camiası, Mustafa Önemli başkanlığındaki ve takım kaptanlığını Merve’nin yaptığı Zeytinburnu Telsiz Bayan Futbol Takımı, Elazığ İş Adamları derneği Başkanı Nazir GÜLER ve diğer davetliler iştirak ederlerken yönetim kurulu üyeleri yemek servislerini bile bizzat kendileri yapmışlardı. Ahde – Vefa Derneği’nin şimdiki hedefleri ise Çatalca veya Silivri bölgelerine yakın yerlerde geniş bir arazi temin ederek uyuşturucu ve bağımlılar için devlet katkılı olarak bir rehabilitasyon merkezi açmak.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL