• Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu platformu Rantsal Paylaşımı masaya yatırdı

Zeytinburnu Platformu Kurucusu, Aydınlar Ocağı Genel Sekreteri Mimar Süleyman Uluocak’ın organize ettiği iftar yemeğinde, geçmiş dönem ilçe yöneticileri, mahalle muhtarları, STK Temsilcileri, değişik siyasi parti temsilcileri ve ilçe kanaat önderlerinden oluşan çok sayıda katılımcı hep birlikte oruç açtı. İftar yemeğinde Kentsel Dönüşüm adı altında yapılan Rantsal Paylaşımı masaya yatırdı

20 Haziran 2017 Salı 15:25

Oruçların açılması v yapılan duaların ardından konuşan Platformun kurucusu Mimar Süleyman Uluocak, “Hepimizin ortak noktası Zeytinburnu” dedi. İlçenin gecekondudan şehirleşmeye döndüğü dönemlerini hep birlikte yaşadıklarını ve farklı platformlarda ve siyasi partilerde görev alsalarda biraraya geldiklerinde ilçenin sorunlarına çözüm aradıklarını söyledi. Zeytinburnu’nda ticaret yapan yerel halkın zamanla eksilerek yok olmaya yüz tuttuğunu, ilçe dışına taşınmak zorunda kaldıklarını ve kentsel dönüşüm adı altında yapılan inşaatlar nedeniyle, Zeytinburnu’nun dışarıdan çok fazla göç aldığını belirtti. İlçenin en büyük sorunlarından biri olan mülteci sorununa da değinen Uluocak, platformun çıkış noktalarından birinin de; dışarıdan gelerek Zeytinburnu’nda ikamet etmeye başlayan insanların da platforma katılmasını sağlamak, karşılıklı birbirlerine entegre olmak ve hep birlikte daha yaşanılır bir Zeytinburnu için projeler üretmek olduğunu ifade etti. Uluocak, “Zeytinburnu coğrafya olarak küçük ama yerleşim ve insan potansiyeli olarak çok büyük” dedi.

Geçmişte yaşadıkları mahalle kültürünü yeniden hayata geçirmek ve bozulmaya yüz tutan kültür değerlerine sahip çıkarak, çocuklarına daha yaşanılabilir bir mahalle, ilçe, il ve ülke bırakmak için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyen Mimar Süleyman Uluocak, “Her yer özel okullarla doldu ama çocukların tenefüslerinde dahi nefes alacak alanları yok. Devlet öğrencisini okutacak bina yapamadı. İlçemizin eğitim alanları eksik. Gelecek nesiller nasıl sağlıklı yetişecek” diyerek serzenişte bulundu.  İlçenin önce sahillerinin, sonra E-5’e bakan kesiminin kentsel dönüşüm adı altında yüksek binalarla çevrildiğini belirten Uluocak, “Zeytinburnu’nun içine de böyle yüksek binalar yapılacaksa işimiz zor. İlçede kalanlarda yabancılaşacak ve belkide gitmek zorunda kalacak” diyerek, tüm sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket ederek, ilçenin yönetilmesinde ve yapılaşmasında söz sahibi olmaları gerektiğini belirterek konuşmasını tamamladı.

Programa katılan geçmiş dönem belediye başkanı Adil Emecan’da, böyle bir topluluğu bir araya getirdiği için Mimar Süleyman Uluocak’a teşekkür etti. Devletin konut üretmediği dönemlerde Anadolu’dan gelerek, konut sorununa kendi evini kendisi yaparak çözüm bulan ve zamanın zorlu şartlarına rağmen “Ben Zeytinburnuluyum” deme erdemini gösteren insanların yerleşim bölgesi olan ilçelerinin çok değerli olduğunu söyledi. “Buradaki insanlar çeşme başında birlikte sıraya girdiler, gecekonduları yıkılmasın diye sırayla nöbet tuttular. Bırakın bu insanların cenazeleri, mahallelerinin camisinden kaldırılsın” diyerek ilçe yöneticilerine tepki gösteren Emecan, “Zeytinburnulu manüple edilmek isteniyor. Başka yerlere kaydırılmak isteniyor. Gün bu gündür arkadaşlar. Vatandaş nasıl yoktan varetmişse, bizlerde öyle sahip çıkmalıyız. Başkası gelmesin demiyoruz. Gelsinler ama adabıyla gelsinler. Zeytinburnu’nun cefasını çekenler, sefasını sürsünler” dedi.

Programda konuşan Beştelsiz Mahalle Muhtarı Adem Yavuz, ilçelerinde olan imar değişikliklerini basından takip ettiğini, Zeytinburnu halkında bir gelişme olmadığı için dışardan gelenlerin kazandığını söyledi. Yavuz konuşmasının devamında, bir araya gelerek Zeytinburnuna sahip çıkmak gerektiğini, ancak bu şekilde söz sahibi olacaklarını belirtti.
Geçmiş dönem belediye meclis üyelerinden Saffet Tarcan, 56 yıldır Zeytinburnu’nda yaşadığını, ilk defa binlik planların kendi dönemlerinde azınlık olmalarına rağmen çıktığını söyledi. Sahillerin ve 16/9 dahil tüm yüksek yapıların zamanla planlarının ve alan sahiplerinin el değiştirilerek tamamen ruhsatlandırılmalarına uygun şekilde yapıldıklarının altını çizdi. “Şimdi yıkacağız, tıraşlayacağız demek hikaye. Ruhsat verirken neredeydiniz” diyerek tepki gösteren Tarcan, Et Balık Kurumu arazisi, Ağır Bakım, E-5, Hipotrom çevresi, deprem toplanma alanları gibi pek çok alanlarının dönüşüm adı altında elden gittiğini söyledi. “Bunların dönüşüm anlayışı yık yeniden yap anlayışı. Zeytinburnulu isek, başka yere gitmeyeceksek platformu genişletelim ve toplantıları çoğaltarak siyasi parti gözetmeksiniz ilçemize sahip çıkalım” dedi. 

Demokrat Parti eski İlçe Başkanı Zülfükar Aktaş’ta, Adem ile Havva’dan sonra çoğalan insanların zamanla ancak birbiriyle konuşarak ve dinleyerek ilerleyeceklerini anladıklarını, şimdilerde ise birbirlerinin ayağını kaydırarak ilerleme yoluna girdiklerini üüzüntüyle izlediğini ifade ederek, “Bizim esas görevimiz öğrenci yetiştirmek. Biz ekmek ve geçim derdine düşerek enerjimizi boşa harcadık ve onlara sevgi veremedik” dedi. “Muhalefet yapana tenkit, yalan söyleyene bir şey yok” diyerek devam eden Aktaş, artık şartların değiştiğini, yapılan yollarında, hastanelerin de geçmiş dönemlerde halkın alın teri parasıyla yapıldığını belirtti. “İstediğiniz kadar bağırın, çağırın, anlatın. Sizi dinlemezler şimdi belki ama mücadele edin. İşiniz zor ama imkansız değil. Herzaman yanınızdayım” diyerek konuşmasını tamamladı.
Zeytinburnu eski Saadet Partisi İlçe Başkanı, İl Yöneticisi Kemal Hayırlıoğlu, çoğunluğun haksızı seçtiği yerde demokrasinin gereği olarak yöneticinin de haksız çıkmasının normal olduğunu söyleyerek, 2014 belediye başkanlığı seçimlerinde aday olduğunu ve halkın Murat Aydın’a değil, Tayyip Erdoğan’a oy verdiğini söyledi.

CHP İlçe Başkan Yardımcısı ve platform kurucularından Hasan Ali Hayırlıoğlu’da, Zeytinburnu’nun iç kısmında kalan yerlerinin dönüşüm adı altında ranta dönüşmemesi için çalışmaları gerektiğini, rantın halka dönük olması için de proje geliştirecek siyasi kadroların oluşturulması gerektiğini belirtti.  Zeytinburnu’nu hem yaşayarak, hem demesleki olarak takip eden ve geçmişten bu güne gelişini anlatan Gazeteci Mehmet Alpay, “Bizim futbol sahalarımız,yazlık sinemalarımız vardı. Jandarma bakardı bu bölgeye ve jandarma bir gecede yapılan gecekonduya sabah gelince tavanı çakılmış, içine çocuk salıncağı kurulmuş bulurdu. Salıncakta mutlaka bir bebek uyurdu ve jandarma bebek varsa yıkmazdı. Herkesin bebeği yoktu ama komşunun bebeği, hepimizin bebeğiydi” dedi. Zeytinburnu halkının yokluklarla var olma mücadelesini duygu dolu sözlerle anlatan Alpayi “Hacıyım diye hava atanlar, odunu da alıp kaçarlar. Allah hepsinin cezasını versin” diyerek tepki verdi.

Programda söz alan Zeytinburnu vergi rekortmen, MHP eski ilçe başkan yardımcısı i iş adamı Eraydın Bayraktar’da, platform çalışmalarında yer almaktan ve Zeytinburnu’nun geleceği için çalışmaktan onur duyacağını belirtti. Saadet Partisi eski Belediye Başkan Adayı Kadim Emanet’te “Kurt kuzuyla dost olurdu, niyet başka başka olmasa” diyerek, ataerkil ve gelenekli bir toplum olduğumuzu, senin adamın benim adamımla değil, işin ehli adamlarla ilçelerinin de, şehrinde, ülkenin ve de yaşayan insanlarında güzel olacağını söyledi. Platform yöneticilerine, Zeytinburnu’nun dününü, bu gününü ve bundan sonra yapmak istediklerini projelendirerek anlatan bir kitapçık hazırlanmasını öneren Emanet, “Projelerimizi başarmaya ömrümüz yetmezse bile, bizden sonrakilerin kaldığımız yerden devam etmeleri için ellerinde bir pusula olur bu kitapçık. Sosyal Bilimci, tarihçi, mimar ve işin ehli bilirkişilerin hazırlayacağı bir kitap mirasımız olmuş olur” dedi.

Son olarak programda söz alan İş Adamı Ahmet Özdemir, bireysellikten çıkıp lokomotifleşmeye gitmemiz gerektiğini ve geçmiş tecrübeleri gençlerimize aktarmak gerektiğini söyledi.  Programın sonunda Rumelili Sanatçı Fuat Erenoğlu sahne alarak evrensel bir dil olan müzik gibi, sevgi, saygı ve hoşgörünün de evrensel bir dil olmasını diledi. Katılımcılara teşekkür ederek geceye son veren Mimar Süleyman Uluocak, geniş katılımlı toplantılarla karşılıklı fikir alış verişi yaparak, proje bazlı çalışmalarını da en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek 23/06/2017 Tarihinde rahmete kavuşan Amcası Seyyid Haccı Mehmet Sait Gülmek için taziye teşekkürü yayınladı

 • Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıkladı. Akif Çağatay Kılıç'ın yerine yeni Gençlik ve Spor bakanı Osman Aşkın Bak oldu. Osman Aşkın Bak, iki dönem Zeytinburnu’ndan sorumlu Milletvekili olarak görev yaptı ve neredeyse ilçemizdeki her etkinliğe katıldı. Bundan dolayı Zeytinburnu’nun vekili olarak adlandırıldı.

 • İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi, Spor Toto işbirliğiyle gerçekleştirdiği İstanbul’un en büyük buz pisti inşaatına 24 saat aralıksız devam ediyor.

 • Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği: Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.

 • Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  İstanbul'da ! Birçok yeri su bastı, araçlar yollarda mahsur kaldı, trafik kilitlendi. AKOM sel riskine karşı uyardı.

 • Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü de olumsuz hava koşulları nedeniyle geçici süre ile trafiğe kapatıldı

 • Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Telsiz Mahallesi’nin sevilen insanlarından spor camiasının dostu olan Malatya eşrafından Hasan Hüseyin TAŞDEMİR ( Korsan Hasan )rahmetli oldu.

 • Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  4 gün 4 gece sabah ezanlarına kadar nöbet tutan Zeytinburnulu vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim dinleyip, 15 Temmuz şehitlerine dua etti. Genci yaşlısı meydanlarda sabahlayan vatandaşlara Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da eşlik etti. Paylaş

 • Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Türkiye, Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’na iddialı gidiyor. Ay-yıldızlılar, Bydgoszcz’da 45 isimle 29 dalda madalya aradı. Son günde 10 atletle finallerde temsil edilen Ay-yıldızlı Takım'da Yasemin Can, 5 binin ardından 10 bin metrede de altın madalya kazandı. 3000m su engellide ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Beştelsiz spor Atletizm takımının sporcusu Turgay Bayram Avrupa 6.Olarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı

 • Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Kanlı Darbe girişimi 15 Temmuz’un 1.Yıldönümünde hem Şehitler köprüsünde hem de 15 Temmuz meydanında yapılan etkinliklere katılarak Demokrasi Nöbetlerine destek veren Zeytinburnu Halkına ve teşkilatına teşekkür etti.

 • OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nde eğitim gören yüzlerce minik öğrenci bir araya gelerek, 15 Temmuz Destanı’nın 1. Yıl dönümünde yaptıkları canlı resimle "15 Temmuz’u Unutma!” mesajı yazdı. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte yaklaşık 400 öğrencinin oluşturduğu Türk Bayraklı mesaj havadan görüntülendi.

 • Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Batman’ın Sason ilçesinde bir grup gönüllü genç ilçeden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Garrame Dağı’na 15 Temmuz şehitleri anısına Türk Bayrağı dikti.

 • Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  15 Temmuz İngilizce Makale Yarışması’nın ödül töreninde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “15 Temmuz dünyada mazlumlar lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir.” dedi.

 • On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, ihanet odaklarının millet içerisinde tekrar ilerlememesi için eğitimcilere önemli görevler düştüğünü belirterek, "Bağımsız düşünen, kendisine verilen bilgiyi sorgulayan, nedenini, niçinini merak edip araştırabilen ve bir mantık süzgecinden geçirdikten sonra onu bu milletin emrinde bir fikir haline dönüştürebilen gençlere ihtiyacımız var." dedi.

 • Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu’nda , 15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi için Türk milletinin destansı direnişini konu alan ’15 Temmuz Destanı’ fotoğraf sergisi açıldı.

 • Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zeytinburnu Zaferspor Kulüp Başkanı Cengiz Zafer 15 Temmuz kanlı Darbe girişiminde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi yayınladığı taziye mesajıyla yad etti.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.5%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan