İBB PRESTİJ CADDEYİ BU PROJE İÇİN Mİ YAPIYOR?

Sadece Zeytinburnu’nun değil artık bu cadde İstanbul’un da en önemli caddelerinden biri hale geldi. Abdi İpekçi Spor Salonu sebebiyle Protokol Yolu olarak da hizmet veren 10. Yıl Caddesi İBB tarafından ‘Prestij Caddesi’ haline getirilmeye başlandı. Özellikle spor ve çeşitli etkinlikler için sıklıkla kullanılan Abdi İpekçi Spor Salonu’nda gerçekleştirilen programlarda ‘Protokol Yolu’ olarak da kullanılan Zeytinburnu 10. Yıl Caddesi’nde, Eski ve yıpranmış görünen kaldırımlar genişletilerek, yürüme konforu sağlanacak. Kaldırım seviyeleri düşürülen cadde üzerindeki yağmur suyu alt yapısı yenilenecek. Şimdi bu Prestij Caddesi üzerine çok tartışılacak yeni bir proje başlıyor.

BU PROJE MARMARAY VE AVRASYA TÜNELİ ULAŞIMINI ENGELLEYECEK

Türkiye’nin iki önemli projesi Avrasya Tüneli ve Marmaray bu hat üzerinde. Bu iki projeye ulaşmak için Zeytinburnu 10.Yıl caddesini kullanmak zorundasınız. Abdi İpekçi’de Müsabaka olmadığı günlerde dahi bu iki proje açıldığı günden bugüne Zeytinburnu için trafik çekilmez hale geldi. Edirnekapı’dan başlayan trafik de Zeytinburnulular saatlerce Belgradkapı sosyal tesisleri önüne gelmek için uğraş veriyor. Bunun yanında bir de Abdi İpekçi’de müsabaka olursa Zeytinburnu’na giriş yapmak neredeyse imkânsız olacak.

2000’Lİ YILLARDA YEŞİL ALAN AYRILAN KISIM NİÇİN BU PROJE İÇİN TİCARİ ALANA ÇEVRİLDİ?

Normal şartlarda İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma alanı içinde, Sur Tecirt Bandının yanı başında, Zeytinburnu Kültür Vadisi içerisinde ve İki dev projenin yol güzergahı üzerinde böyle bir projeye nasıl izin çıktı? 2000’li yıllarda Zeytinburnu Meclisinde bu proje alanının ana yola bakan kısmı sonraki yıllarda trafik yoğunluğu hesaba katılarak yeşil alan ilan edilmiş. Son yapılan plan tadilatında ise içinden çıkılmaz trafiğe rağmen bu yeşil alan tekrar ticari alana dönüştürüldü. Yeşil alan ise arka kısma kaydırıldı.

ŞİMDİ SORUYORUZ?

1-Trafik yoğunluğuna rağmen böyle bir projeye nasıl izin verildi ? 
2-Sur Tecrit bandı ve koruma alanın içerisindeki bir alana imar fazlası verildi mi?
3-Yıllar önce yeşil alan olarak ilan edilen bölüm bu proje sahipleri için ticari alana mı dönüştürüldü?
4-Burada hayata geçirilecek proje niçin sır gibi saklanıyor. Bu projenin ortakları kimlerdir?

İBB BU ALANDA KENTSEL TARIM PARKI PROJESİNİ BAŞLATIYOR

Yedikule Bostanları kentsel ekosistemin bir parçası olarak korunacak ve Yedikule Bostanları ‘Kentsel Tarım Parkı’ konsepti ile yeniden hayat bulacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi proje ile; İstanbul’un sosyal ve kültür tarihinde önemli yer tutan ‘Bostan’ kültürünü ve kent içerisinde kalmış bostan alanlarının belli bölgelerde tematik olarak korunmasını ve bahçecilik tarihimizin gelecek nesillere aktarılmasını amaçlıyor.Fatih- Hacı Evhaddin Mahallesi’nde yer alan, Tarihi Yedikule Bostanları Kentsel Tarım Parkı Rehabilitasyon Projesi kapsamında; Şifa kafe, sera ve atölyeler, pazar alanı, çocuk oyun alanı, bisiklet yolu, hasat lokantası, şifalı bitkiler bahçesi, çiçekli bitkiler bahçesi fonksiyonları yer alacak. Seralarda; Sebze Üretim Atölyesi, Sera-Yeşilev, Arıcılık Atölyesi, Kompost Atölyesi, Bahçe Yapıları Atölyesi, Geri Dönüşüm Atölyesi, Ahşap Ürün Atölyesi yer alacak. Engelli kullanıcılar için pazar alanı meydanında konuşlandırılacak Tarım Atölyesi’nde, yükseltilmiş bahçelerde bostan üretimi imkanı sağlanacak. Bostan ve üretim faaliyetleri için; Pazar Yeri, Festival alanı bulunacak. Kütüphane ve Derslikler, Tohum Bankası, Çiftçilere ve bostanlara yönelik yapılabilecek eğitim, seminer ve toplantılar için ve bostanlarla ilgili yayın ve tanıtıcı ürünlerin satışı için ayrılmış bir mekân da yer alacak. Pazar alanı gölge strüktürü üzerinde yer alacak Güneş Panelleri ile alan kendi elektrik ihtiyacını da karşılayacak. Avan Projesi ve Uygulama Projesi, İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce onaylanan Yedikule Bostanları Rehabilitasyon Projesi, ihale sürecinin ardından kısa süre içinde hayata geçirilecek. Proje çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Dairesi Başkanlığı/Kültür Varlıkları Projeler Müdürlüğü’nce yapılan Projenin, uygulama çalışmaları ise Fen İşleri Dairesi Başkanlığı/Yapı İşleri Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek.