• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
  • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
  • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
  • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Sahurda Davullu Semazen Gösterisi

Telsiz Mahallesinde vatandaşları gece sahura ilahilerle kaldıran ramazan davulcusu, hafta da bir kez semazen gösterisi yapınca vatandaşların ilgisini çekti.
12 Haziran 2017 Pazartesi 09:19

Ramazan ayı'nın vazgeçilmezlerinden olan ramazan davulcuları, her yıl olduğu gibi bu yıl da sokak sokak dolaşarak vatandaşları sahura kaldırıyor. Zeytinburnu, Telsiz Mahallesi'nde ramazan davulculuğu yapan Yusuf Hasan ise ilginç bir yöntemle mahalle sakinlerini sahura uyandırıyor. Her sene mahalle sakinlerine taşınabilir hoparlör ses sistemiyle ilahiler söyleyen davulcuya, 2 arkadaşı da eşlik ediyor. Yusuf Hasan ses sistemiyle ilahi söylerken, beraberinde gelen iki arkadaşından birisi bendir diğeri de davul çalıyor.Davulcu Hasan'a, Ramazan'da her Cumartesi ise bir semazen de eşlik ediyor.Yusuf Hasan davul ve bendir çalan arkadaşlarıyla ilahi söylerken, beraberinde gelen semazen ise sokakta gösterisini yapıyor. Bazı vatandaşlar cep telefonarı ile semazeni görüntülerken, bazıları da bol bol fotoğraf çekiyor. Çocuklarına semazen gösterisini izletmek için sokağa çıkan bir mahalle sakini ise, çok memnun olduğunu dile getirdi.

OSMANLI'DAN GELEN GELENEĞİMİZİ SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ

Geceleri sokak sokak dolaşarak ilahi söyleyen ramazan davulcusu Yusuf Hasan, "Zeytinburnu Telsiz Mahallesi ramazan davulcusuyum. Osmanlı'dan gelen geleneğimizi sürdürmek istiyoruz. Biraz farklı amaçla yapmaya çalıştık. Komşularımızın ve insanlarımızın daha güzel farklı şeyler görmesi için güzel şeyler düşündük. Farklı şeylerin arasında ilahilerimiz var ve semazenimiz var. Semanezimizi ayda 4 sefer döndürüyoruz. Her hafta bir sefer oluyor, o da Cumartesi günlerine denk geliyor. Bugün böyle bir güzelliğe siz de şahit oldunuz. Mahalle sakinleri oldukça memnun, ondan şüpheniz olmasın. Mahalle sakinlerinin isteği olmasa biz nasıl yapalım. Geçen sene semazen gösterisi yoktu, bu sene başladık. Geçen sene ilahilerle kaldırdık komşularımızı. Bundan sonra ki Ramazan aylarında da ölmez sağ kalırsak inşallah olacak" dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ

Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.3%

8.6%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan