Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı, farklı dinlerin bir araya geldiği iftar programına ev sahipliği yaptı. Zeytinburnu Belediyesi tarafından Ramazan boyunca her hafta sonu düzenlenen meydan iftarlarına çeşitli sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler ikram sahipliğinde bulunuyor. Bu hafta da Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı'nın ikram sahipliğini yaptığı iftar programıyla Suriyeli, Kazak, Kırgız, Türkmen ve Afgan gibi dünyanın birçok farklı ülkesinden göçüp Zeytinburnu'na yerleşmiş Müslüman vatandaşlar, Ermeni vatandaşlarla bir araya geldi. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı meydan iftarıyla tüm dünyaya "kardeşlik" mesajı verildi.

Farklı dinler aynı duada buluştu

Tasavvuf sanatçısı Özcan Uçarer'in ney, kanun ve ud eşliğindeki ilahi dinletileriyle başlayan iftar programı, İshak Danış, Ömer Nasratt'ın Kur'an tilaveti ve semazen gösterileriyle devam etti. Sulu yemekten çorbaya, salatadan tatlıya kadar hiçbir detayın atlanmadığı meydan iftarına Vakıf heyetinin yanı sıra Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da katıldı.

"Bu masalarda sizlerle beraber olmak bizim için büyük bir haz"

Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı İkinci Başkanı Herman Baliyan,"Bize bu güzel günde beraber olmaya fırsat veren belediye başkanımızın büyük katkısı var. Bizler bu masalarda sizlerle beraber olmak bizim için büyük bir haz. İnsanlık için büyük bir haz. Şu an Ortadoğu'da ülkemizde yaşanan sıkıntıların ve Ramazan ayının güzelliğiyle rahata kavuşacağına inanıyorum. Ramazan ayının bitiminde Ramazan Bayramını da bütün insanlığın kutlamasını nasip eylemesini diliyorum" dedi.

"Türkiye'nin ayakta kalabilmesi ancak bir araya gelmekle mümkün olabilir"

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın yaptığı konuşmada, "Biz Zeytinburnu'nda her akşam farklı bir mekanda iftar organizasyonları yapıyoruz. Hafta sonları 15 Temmuz Meydanı'nda Cumartesi günleri iftarla ilgili organizasyonları yapıyoruz. Onun dışındaki zamanlarda da Zeytinburnu'muzun her mahallesinin farklı sokaklarında sokak iftarları şeklinde gerçekleştiriyoruz. Bu akşamda yüz yıldan fazladır Zeytinburnu'nda sağlıkla ilgili hizmet veren Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de ikram sahipliğimizi üstlendiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Dünyanın bugün ki koşullarında Türkiye'nin ayakta özellikle bölgemizde olup bitenler karşısında Türkiye'nin ayakta kalabilmesi burada yaşayan insanların var olabilmesi ancak bir araya gelmekle mümkün olabilir. Gönüllerini birbirine açmakla mümkün olabilir" diye konuştu.

İftar programına katılan vatandaşlardan İbrahim Alkon, "Böyle bir organizasyon hazırladığı için Murat Aydın'a çok teşekkür ederiz. Çocuklarla, ailelerle, arkadaşlarla böyle bir organizasyon olduğu çok teşekkür ederiz. Daha önce de geldik. Davet ettiler. Çok güzel bir duygu. Herkesin hayır işlemesi, böyle bir katkı sağlanması çok kişinin burada oruç tutup iftarını açması çok güzel bir duygu" dedi.

Ermenilerle yaklaşım olduğunu ifade eden Nevin Kutlu, "Ermeniler gerçekten çok iyi insanlar ve insana değer veriyorlar. Sevgi veriyorlar, katkı veriyorlar. Allah razı olsun. Teşekkür ederim. Güzel, harika. Bundan iyisi can sağlığı. Geçen hafta kaçırdım. Haftaya varmış. Geleceğim" dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ