Bu yıl içinde 2 adet yarı olimpik kapalı yüzme havuzunu ilçeye kazandıran Zeytinburnu Belediyesi, İstanbul’un en büyük buz pistini ve 17 bin kişilik stadyumun da içinde bulunduğu dev spor komplesini Zeytinburnu’na inşa ediyor. Belediye ayrıca ilçedeki 19 amatör kulübüne de malzeme ve maddi destek yardımında bulunuyor.Zeytinburnu’nda spor yapmak ayrıcalıklı hale geliyor. Spora ve sporcuya desteğini artıran Zeytinburnu Belediyesi futboldan atletizme, yüzmeden buz patenine kadar birçok spor dalında yeni projelere imza atıyor. Bu yaz 2 adet yarı olimpik kapalı yüzme havuzunu gençlerle buluşturmayı hedefleyen Zeytinburnu Belediyesi, inşaat çalışmaları devam eden İstanbul’un en büyük buz pistini ve 17 bin kişilik stadyuma sahip spor kompleksini de yakın tarihte sporseverlerin hizmetine sunuyor.

2 ADET YARI OLİMPİK KAPALI YÜZME HAVUZU

Merkezefendi ve Beştelsiz Mahalleleri’ne yapılan 2 adet yarı olimpik kapalı yüzme havuzlarında kendini geliştirecek olan genç yüzücüler, profesyonel hocalar eşliğinde olimpiyatlara hazırlanacak. Özgürlük Parkı’nın içindeki inşaat çalışmaları devam eden Beştelsiz Kapalı Yüzme Havuzu, 3 bin 86 metrekarelik bir alana inşa ediliyor. Yarı olimpik kapalı yüzme havuzunda 40 kişilik seyirci tribünü, kafeterya, revir, eğitmen odaları, duş kabinleri, bekleme odaları ve yönetim ofisleri yer alacak. Beştelsiz Kapalı Yüzme Havuzu’nu üstü ise seyir terası, yeşil alan ve otopark olarak kullanılacak. Yerin altına yapılacak olan 4 bin 374 metrekarelik inşaat alanına sahip Merkezefendi Kapalı Yüzme Havuzu ise gençlerin yüzme ve dalgıçlığa hazırlanacağı ikinci adres olacak. Önümüzdeki yıl 2 kapalı yüzme havuzunun daha inşaat çalışmalarına başlayacak olan Zeytinburnu Belediyesi, spor kompleksi ve inşaat çalışmaları devam eden İstanbul’un en büyük buz pistine de kapalı yüzme havuzları yaparak ilçeye toplam 5 adet yüzme havuzu kazandıracak.

BÜYÜK SPOR KOMPLEKSİ VE 17 BİN KİŞİLİK STADYUM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle ilçedeki eski stadyumun yerine de 17 bin seyirci kapasiteli Türkiye’nin en modern spor komplekslerinden biri yapacak olan Zeytinburnu Belediyesi, her yıl yüzlerce genç sporcuyu ülkeye kazandıracak. Geleceğin profesyonel sporcularını yetiştirmeyi ve gençleri kötü alışkanlıklardan korumayı amaçlayan spor kompleksinde 17 bin seyirci kapasiteli stadyum, 2 adet yüzme havuzu, 2 adet fitness salonu, squash (Raket) sporu salonu, uzak doğu sporlarının yapılacağı kapalı spor salonları, soyunma odaları, hamamlar, mescit, kafeterya, ticari üniteler, kulüp ofisleri, protokol tribünü ve localar yer alacak. Stadyumun yanındaki 7 bin metrekare üzerine ise 2 bin seyirci kapasiteli ayrı bir spor salonu yapılacak.

İSTANBUL’UN EN BÜYÜK BUZ PİSTİ

7 yıl önce geleceğe dair ümidi olmayan sorunlu gençlerden kurduğu buz hokeyi takımıyla da Türkiye’den Avrupa Şampiyonu bir takım çıkaran Zeytinburnu Belediyesi, pistte de fırtına gibi esecek yeni “Buz adamlarını” keşfetmek için Spor Toto iş birliğiyle 37 bin metrekarelik İstanbul’un en büyük buz pistini Zeytinburnu’na inşa ediyor. Veliefendi Mahallesi’ndeki pistin inşaat çalışmalarını 24 saat aralıksız devam ettiren ekipler, pisti 2018 yılına yetiştirmeyi planlıyor. Pist, aynı zamanda 2018 yılının bahar aylarında yapılacak olan Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’na da ev sahipliği yapacak.

FİTNESS VE AEROBİK SALONU

Müsabakaların yapılacağı ana saha ve antrenman sahası olmak üzere 2 adet sahadan oluşacak Zeytinburnu Buz Pisti’nde 2 bin 756 kişilik tribün, fitness salonu, aerobik salonu, 24 oda ve 48 yatak kapasiteli konaklama birimleri, dinlenme alanları, kütüphane, konferans salonu, fuaye, kafeterya, hakem ve antrenör odaları, VIP seyirci locaları, lobi, yemekhane ve mescit yer alacak. İstanbul’un kış sporları ihtiyacını karşılayacak olan Zeytinburnu Buz Pisti,  her yıl 2 bin genci buz sporlarına hazırlayacak. Buz pisti aynı zamanda adını Avrupa ve Türkiye Buz Hokeyi Şampiyonluğu’na yazdıran Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı’na da ev sahipliği yapacak.

SPOR KULÜPLERİNE 2 YILDA 926 BİN TL MADDİ DESTEK VE ARAÇ TAHSİSİ

İlçedeki amatör spor kulüplerine ve ferdi bazda başarı elde eden sporculara da desteğini devam ettiren Zeytinburnu Belediyesi, Beştelsiz Spor Kulübü, Yıldız Spor Kulübü, Yeşil Ilgaz Spor Kulübü, Damla Spor Kulübü, Yenidoğan Güneş Spor Kulübü, Batı Trakya Spor Kulübü, Merkezefendi Spor Kulübü, Tepebağ Kültür Spor Kulübü, Irmak Spor Kulübü, Eroğlu Spor Kulübü, Yeşiltepe Spor Kulübü, Öz Trabzon Spor Kulübü, Telsiz Spor Kulübü, Hürriyet Gençlik Spor Kulübü, Selvi Spor Kulübü, Zafer Spor Kulübü, Cihan Spor Kulübü ve Cengiz Deniz Spor Kulübü’ne toplam 738.700,00 TL maddi destekte bulundu. Belediye, Bölgesel Amatör Lig’de mücadele veren Zeytinburnu 1957 Spor Kulübü’ne ise 2 yılda 187.500,00 TL maddi destekte bulundu. Ayrıca oyuncuların takım halinde maça gidip gelebilmeleri için de amatör spor kulüplerine 2 yıl içinde 1919 kez araç tahsis edildi.

ATLETİZM İÇİN TÜRKİYE’NİN İLK TARTAN PİSTİ

2003 yılında Merkezefendi Spor Parkı’na Türkiye’nin ilk tartan pistini yaptıran ve zamanla tartan koşu pistini ilçenin bütün parklarına yayan Zeytinburnu Belediyesi, tartan pistte koşulara hazırlanarak, Estonya’nın Başkenti Tallinn’de düzenlenen 23 yaş altı Avrupa Atletizm Şampiyonası 3 bin metre engelli yarışında altın madalya kazanan milli atlet Tuğba Güvenç’in de başarısına destek verdi. Atletizmde yeni yetenekleri keşfetmek için 8 yıldır Türkiye’de Uluslararası Cumhuriyet Koşusu düzenleyen ilk ve tek kurum olan Zeytinburnu Belediyesi, saf altın madalya ödüllü Cumhuriyet Koşusu’nda dünyanın en iyi atletlerini Türk atletlerle bir araya getiriyor. Zeytinburnu Belediyesi, atletizm yarışmalarında son 2 yılda Cumhuriyet Koşusu’na katılıp dereceye giren atletleri yaklaşık 70 bin TL para ödülü ve saf altın madalya ile ödüllendirdi.