Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında mahalle ve meydan iftarlarına aralıksız devam eden Zeytinburnu'nda iftar sofralarını bu kez çocuklar şenlendirdi. Anne babalarıyla birlikte oruçlarını sokakta kurulan masalarda açan çocuklar iftar sofralarında yeni arkadaşlıklar edinip bir geleneği sürdürmenin heyecanını yaşadı. İlahi ve Kur'an tilaveti eşliğinde iftar saatini bekleyen çocuklarla birlikte orucunu açan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da masaları dolaşıp onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

“ÇOCUKLAR BİZİM ŞEREF KONUĞUMUZ”

Masaları renklendiren çocukları Gönül Sofrası'nda görmekle geleceğe dair umutlarının bir kez daha artığını belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Öncelikle tüm İslam alemine hayırlı Ramazanlar diliyorum. Bu akşam bizleri yalnız bırakmayan özel misafirlerimiz var. Bu akşamın şeref konukları çocuklarımız. Biraz önce masaları dolaşırken iftar sofrasında genç yavrularımızın, çocuklarımızın olduğunu gördüm ve bu beni çok mutlu etti. Çocuklarının elinden tutup iftar sofralarına getiren ailelerimize bu manevi iklimi onlara yaşattıkları için büyükleri olarak çocukların adına ben teşekkür ediyorum. İftar sofrasına onlarla daha da bir güzellik kattınız. Ayrıca geldikleri için sevgili evlatlarımıza da teşekkür ediyorum. Cenab-ı Hakk çocuklarınızla birlikte bayrama sağlıklı ve huzur ortamı içerisinde ulaşmanızı nasip etsin.” ifadelerini kullandı.

Her akşam Zeytinburnu’nun farklı bir mahallesinde iftar yaptıklarını belirten Başkan Aydın, “Cumartesi akşamları Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda iftar programlarımız oluyor. Onun dışındaki günlerde ise burada olduğu gibi farklı mahallelerimizde iftar programları gerçekleştiriyoruz. Ayrıca ilçemizin 5 ayrı noktasında da her akşam çorba ikramlarımız oluyor. İftar saatinde evine yetişemeyen kardeşlerimize çorba, hurma, ekmek ve su ikramında bulunuyoruz. Ramazan Türkiye’mizde huzur ortamı içerisinde başladı. İnşallah huzur ortamı içerisinde devam eder. Bu güzel ayda, duaların kabul olduğu bu saate duamız inşallah bölgemize barışın gelmesidir.” diye konuştu.

İftar programları dışında Merkezefendi’de Ramazan’a özel düzenlenen kültürel etkinliklerine de devam eden Zeytinburnu Belediyesi, bu yıl ilk kez düzenlediği Merkezefendi Kitap Fuarı’nda yüzlerce yayınevini kitapseverlerle buluşturdu. Çocukların da unutulmadığı Merkezefedndi Camii’nin yanı başındaki etkinlik alanında her akşam iftardan sonra çeşitli çocuk oyunları ve yetişkinlere özel tasavvuf musikisi konserleri düzenleniyor.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ