• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Uluocak’ın hayata geçirdiği Zeytinburnu Platformu 2.kez toplandı

Zeytinburnu Platformu ‘dönüşümü’ tartıştı Zeytinburnu Platformu, ilçenin ileri gelen simalarının da katıldığı toplantıda, ilçenin özellikle kentsel dönüşüm ve imarla ilgili sorunlarını masaya yatırdı.

08 Mayıs 2017 Pazartesi 08:40

Zeytinburnu Platforumu Kurucusu Mimar Süleyman Uluocak, Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında Nuripaşa İlköğretim Okulu ile birlikte hayata geçirdikleri Kütüphane’nin açılışını Okul Müdürü Murat Aslan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Faruk Tosun, Eğitim 1- Sendikası İstanbul 1. Nolu Şube 2. Temsilci Başkanı İsmail Çetinkaya ile birlikte gerçekleştirdi. Uluocak eğitim ve kültür alanındaki tüm projelere destek sözü verdi. Okul Müdürü Murat Aslan, Mimar Süleyman Uluocak’a desteğinden dolayı plaket verdi.

Zeytinburnu'nun tanınan ve sevilen simalarından Aydınlar Ocağı Genel Sekreteri Mimar Süleyman Uluocak önderliğinde kurulan Zeytinburnu Platformu, geçtiğimiz günlerde ilçenin tanınan isimleriyle toplanarak ilçenin sorunları hakkında fikir alış verişi yaptı. Toplantının açılış konuşması yapan Zeytinburnulu İş Adamı Mimar Süleyman Uluocak, öncelikle halkın istek ve taleplerini baz alarak sosyal projeler yapmayı hedeflediklerini söyleyerek, ‘siyasi bir oluşum değil, dostlar buluşması’ adını verdiği platforma tüm Zeytinburnuluları davet etti.

“Kimseden emir almaz, kendi işlerini yapar” düşüncesiyle bir platform çatısı altında toplanmanın çok daha sağlıklı olacağını düşündüğünü ve bu amaçla bu platformu kurduğunu, kendisinin de sadece platform sözcüsü olduğunu belirten Uluocak, tek amaçlarının Zeytinburnu’nun gelişimine katkı sağlamak olduğunu ifade etti. 

 ‘ZEYTİNBURNU’NDAN KOPMADIK’

Zeytinburnu’nda faaliyet gösteren STK’ların, değişik siyasi parti temsilcileri ile muhtarlarların yanı sıra çok sayıda mimar ve mühendisin de katıldığı toplantıda, hayat şartlarının herkesi farklı bir noktaya çektiğini ama hiç birinin Zeytinburnu’ndan kopmadığını ifade eden Uluocak, “İşim, evim, ticaretim ve ekonomik yatırımlarımın hepsi bu ilçede ve Zeytinburnu’nu bir noktaya getirmek bizim görevimiz” dedi. Hükümetin politikası olarak çok sayıda mültecinin ülkemize ve ilçeye yerleştirildiğini söyleyen Uluocak, “Eğer bu arkadaşlar burada kalacak ve yaşayacaksa onlarınd a bu ilçeye entegre olması lazım. Eğer gideceklerse ilçe yine bizim. İlçemizin bir çok sorunu var ve hepimize görev düşüyor” ifadelerini kullandı.

‘ZEYTİNBURNU TANINMAZ HALDE’

Zeytinburnu'nun gecekondudan şehirleşmeye döndüğü dönemleri de birlikte yaşadıklarını hatırlatan Süleyman Uluocak, "Şimdi tanıyamadığımız bir Zeytinburnu var. Sahilinden geçtiğimizde farklı bir Zeytinburnu olduğunu görüyoruz. Tren istasyonunun yukarısı ve aşağısı arasındaki insanlarda bir entegre sorunu olacak. Sahilin tamamı yüksek binalarla doldu ve oralarda yaşayacak insanlar da olacak. Biz onlarla birlikte oturacak ve yaşayacaksak onların da bu platforma katılması lazım" dedi.

Zeytinburnu’nun ana omurgasında yakında büyük bir kentsel dönüşümün başlayacağını belirten Mimar Uluocak, “Kentsel dönüşümün halkın çıkarları doğrultusunda olması lazım. Bu sağlanamazsa Zeytinburnu ellerimizden kayıp gidecek” tespitinde bulundu. Zeytinburnu sahiline yatırım yapanların, Zeytinburnu ismini kullanmadıklarına dikkat çeken Uluocak, “Reklamları yapılıyor ama ismi kullanılmıyor. Zeytinburnu demek biz demek ve yapılacak dönüşümlerin de içinde olmamız lazım. Zeytinburnu şehirleşirken, mahalle kültürünü kaybetmemesi lazım, ortak değerlerimize de sahip çıkmamız lazım” diyerek sözlerini tamamladı.

Eski belediye başkanı Hasan Yılmaz: “Öncelikle ilçe halkının ilçesine sahip çıkması lazım. İlçede aktif siyaset yapan seçilmişler Zeytinburnu’nda değil farklı ilçelerde oturuyor. Zeytinburnuluyu öne çıkarın, biz de sahip çıkalım. Hepimiz sorumluluk alırsak bunu başarırız.” Mimar Cemil Coşkun Budak: “Zeytinburnulu olma bilincini arttırmak ve daha güzel bir Zeytinburnu için hedef birlikteliği yapmak gerekiyor. Projelerimde ada bazlı dönüşümün daha uygun olduğunu düşünüyorum. Madem değişim var, bu değişime ayak uyduracak yeni bir planlama gerekiyor.

” İhsan Mermerci Mezunları Derneği Başkanı Sadettin Sökmen: “Sadece binalaşmada değil, çocuklarımızın geleceği için eğitim ve kültürde de değişimin öncüsü olalım.” Doğruyol Partisi eski İlçe Başkanı Mustafa Karagöz: “Bizi bir araya getiren TC ve Atatürk sevdası. Bir arada olmazsak Zeytinburnu bizim olmayacak.”

Zeytinburnu eski İmar Müdürü ve Meclis Üyesi Fikret Konya: “Bir şehri şehir yapan kültürüdür, hafızasıdır ve sizler bu ilçenin canlı hafızasısınız. Kentsel dönüşüm siyaset kelimesi ile bir arada olamaz. Sosyal, kültürel, politik tarafları iyice araştırılıp yapılması lazım. Şehrin geleceğine dönük birşeyler yapmak istiyorsak yerel dinamikler, STK’lar ve halk birlikte olmalı.”

Zekeriya Gülcüoğlu (Esnaf): “Dükkanlara asılan Arapça tabelalardan rahatsızım. İlçemizde korkunç bir Arapça furyası var.” Belediye Başkan Danışmanı İlyaz Saka: “Kentsel dönüşüm için herkes bir şey söylüyor ama önemli olan birlikte ne dediğimiz. Bireysel çıkar ve düşüncelerle değil, toplumsal birliktelikle hareket etmeliyiz.

Zeytinburnu 1. Dönem Emniyet Müdürü Dursun Eryıldız: “Platformun komitelerini oluşturalım.” AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Alaaddin Çam: “İlçemizin bekası için hayırlı olsun.” Mimar Hayrettin Öztürk: “Zeytinburnu’nu koruyan kollayan, siyasetten uzak gelişen bir refleksle platformu oluşturan Süleyman Uluocak’ı tebrik ederim. İş adamı Turan Genç: “Gençleri uyuşturucu alışkanlığından kurtarmak için de çalışmalar yapalım.

Saadet Partisi eski Belediye Başkan Adayı Kadim Emanet: “Kurt kuzuyla dost olurdu, niyet başka başka olmasa. Zeytinburnu’nda kentsel dönüşümle birlikte bir arada yaşama kültürünü geliştirerek, ortak değerimiz ve ilçemiz için hep birlikte çalışmalıyız. Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Yahya Kemal Hayıroğlu: “Hem halkın, hem de hakkın rızası için çalışalım.” Trabzonlular Dernek Başkanı Metin Hayırlıoğlu: “Toplumumuzun özüne dönmesi lazım. Sevgi ve saygı önceliğimiz.” Nuri Demirağ (Esnaf): “Siyasi, sosyal ve ticari güçlerin bir araya gelerek ilçemizi hem içerden hem dışardan yükseltmeli.” İnşaat Mühendisi ve CHP İlçe Başkan Yardımcısı Hasan Ali Hayırlıoğlu: “Platformda ne yapmamız lazımsa herkes önerileriyle katılıp fikir birlikteliği yaparak yolumuza devam edelim.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri 550 Bilge Nesil öğrencisiyle birlikte Çekmeköy’de gerçekleştirilen geleneksel piknik organizasyonunda bir araya geldi.

 • Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Aile Haftası kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Açıkhava Sineması Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

 • Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Kuran ve Sünnet ışığında Zeytinburnu’nda hizmetlerine aralıksız devam eden Müceddid Vakfı Ramazan Ayında da birçok farklı organizasyona imza atmaya devam ediyor.

 • Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu’nu anlatan en iyi kareyi yakalamak için bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Birincinin 12 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmaya başvurular 01 Aralık Cuma günü sona erecek.

 • Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Zeytinburnu’nun hatta İstanbul’un en etkin derneklerinden biri olan Konya Bozkır Dere Kasabası Derneği yağmura rağmen 25. Geleneksel İstanbul Piknik buluşmasını yaptı. Dereliler yağmur çamur demeden piknikte izdihama neden oldu.

 • Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  18. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'nin kapanış töreninde sahne alan Türk Müziği’nin başarılı isimlerinden Yavuz Bingöl, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 • Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanat eğitimi alan 860 öğrenci 20 Mayıs günü düzenlenen Mezuniyet Şöleni ile sertifikalarını aldı. 26 branşta öğrenim gören katılımcıların eserlerinden oluşan serginin açıldığı programda müzik branşlarından mezun olan öğrenciler de bir konser verdi.

 • İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  Ak Parti Sümer Mahallesi eski başkanı ve Kubbeli Cami Dernek başkanı işadamı Ali Çebi’nin babası İsmail Çebi (76) geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.

 • Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep’te 4 ay önce şüpheli bir şekilde ölen 4 yaşındaki erkek çocuğu Ziyade’yi altını kirlettiği için üvey annesinin öldürdüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı üvey anne Zeytinburnu Emniyetinin başarılı operasyonu ile yakalandı

 • Zeytinburnu'nda 2'nci Liseler Arası Spor Turnuvaları Ödül Töreni

  Zeytinburnu'nda 2'nci Liseler Arası Spor Turnuvaları Ödül Töreni

  Zeytinburnu Belediyesi Gençlik Merkezi ve İlçe Milli Eğitimi tarafından ortaklaşa düzenlenen 2’nci Liseler Arası Spor Turnuvaları Ödül Töreni gerçekleştirildi.

 • Aziz Babuşçu'dan Çavuş Ailesine vefa

  Aziz Babuşçu'dan Çavuş Ailesine vefa

  AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu, Sultangazi'de arkadaşları ile birlikte kaldırımda yürürken bir magandanın tabancasından çıkan kurşunla belden aşağısı felç olan yerel gazeteci Bülent Çavuş’un oğlu lise öğrencisi Ahmet Emre Çavuş'u tedavi gördüğü Gaziosmanpaşa Özel Başarı Hastanesi’nde ziyaret etti.

 • Zeytinburnu'nda mezuniyet coşkusu

  Zeytinburnu'nda mezuniyet coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde mezuniyet heyecanı yaşanıyor. Belediyenin düzenlediği Kültür Sanat Kurslarına devam eden 860 öğrenci, 20 Mayıs Cumartesi günü saat: 15.30’da düzenlenen törenle serfikalarını alacak. Öğrencilerin eserlerinden oluşan sergi ise saat: 14.00’te açılacak.

 • Zeytinburnu'nda Devletsiz, Milletsiz 19 Mayıs Kutlaması

  Zeytinburnu'nda Devletsiz, Milletsiz 19 Mayıs Kutlaması

  Zeytinburnu'nda Devletsiz, Milletsiz 19 Mayıs Kutlaması

 • Kültür Gezileri ile Tarihe Tanıklık Ediyorlar

  Kültür Gezileri ile Tarihe Tanıklık Ediyorlar

  Zeytinburnulu vatandaşlar Kültür Gezileri ile tarihi mekanları keşfediyor. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali kapsamında düzenlenen Kültür Gezi’lerinde tarihi ve turistik mekanları ziyaret eden vatandaşlar, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nden Yenikapı Mevlevihanesi’ne kadar birçok mekanı tanıma fırsatını elde etti.

 • Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Yemek Yarışmasında

  Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Yemek Yarışmasında "Yöresel Lezzetler" Yarıştı

  Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali kapsamında bu yıl 18. düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması'nı, kendi tarifiyle hazırladığı 'Cevizli Baklava' tatlısıyla Fatma Dere kazandı.

 • Iş Adamı Gürdoğan'ın Annesi Defnedildi

  Iş Adamı Gürdoğan'ın Annesi Defnedildi

  Refah, Fazilet, HAS ve Saadet partilerinin eski yöneticisi olan iş adamı Akif Gürdoğan'ın vefat eden annesi Havva Gürdoğan'ın (86) cenazesi toprağa verildi.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan