• Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı
 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı
 • Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor
 • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda
 • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Uluocak’ın hayata geçirdiği Zeytinburnu Platformu 2.kez toplandı

Zeytinburnu Platformu ‘dönüşümü’ tartıştı Zeytinburnu Platformu, ilçenin ileri gelen simalarının da katıldığı toplantıda, ilçenin özellikle kentsel dönüşüm ve imarla ilgili sorunlarını masaya yatırdı.

08 Mayıs 2017 Pazartesi 08:40

Zeytinburnu Platforumu Kurucusu Mimar Süleyman Uluocak, Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında Nuripaşa İlköğretim Okulu ile birlikte hayata geçirdikleri Kütüphane’nin açılışını Okul Müdürü Murat Aslan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Faruk Tosun, Eğitim 1- Sendikası İstanbul 1. Nolu Şube 2. Temsilci Başkanı İsmail Çetinkaya ile birlikte gerçekleştirdi. Uluocak eğitim ve kültür alanındaki tüm projelere destek sözü verdi. Okul Müdürü Murat Aslan, Mimar Süleyman Uluocak’a desteğinden dolayı plaket verdi.

Zeytinburnu'nun tanınan ve sevilen simalarından Aydınlar Ocağı Genel Sekreteri Mimar Süleyman Uluocak önderliğinde kurulan Zeytinburnu Platformu, geçtiğimiz günlerde ilçenin tanınan isimleriyle toplanarak ilçenin sorunları hakkında fikir alış verişi yaptı. Toplantının açılış konuşması yapan Zeytinburnulu İş Adamı Mimar Süleyman Uluocak, öncelikle halkın istek ve taleplerini baz alarak sosyal projeler yapmayı hedeflediklerini söyleyerek, ‘siyasi bir oluşum değil, dostlar buluşması’ adını verdiği platforma tüm Zeytinburnuluları davet etti.

“Kimseden emir almaz, kendi işlerini yapar” düşüncesiyle bir platform çatısı altında toplanmanın çok daha sağlıklı olacağını düşündüğünü ve bu amaçla bu platformu kurduğunu, kendisinin de sadece platform sözcüsü olduğunu belirten Uluocak, tek amaçlarının Zeytinburnu’nun gelişimine katkı sağlamak olduğunu ifade etti. 

 ‘ZEYTİNBURNU’NDAN KOPMADIK’

Zeytinburnu’nda faaliyet gösteren STK’ların, değişik siyasi parti temsilcileri ile muhtarlarların yanı sıra çok sayıda mimar ve mühendisin de katıldığı toplantıda, hayat şartlarının herkesi farklı bir noktaya çektiğini ama hiç birinin Zeytinburnu’ndan kopmadığını ifade eden Uluocak, “İşim, evim, ticaretim ve ekonomik yatırımlarımın hepsi bu ilçede ve Zeytinburnu’nu bir noktaya getirmek bizim görevimiz” dedi. Hükümetin politikası olarak çok sayıda mültecinin ülkemize ve ilçeye yerleştirildiğini söyleyen Uluocak, “Eğer bu arkadaşlar burada kalacak ve yaşayacaksa onlarınd a bu ilçeye entegre olması lazım. Eğer gideceklerse ilçe yine bizim. İlçemizin bir çok sorunu var ve hepimize görev düşüyor” ifadelerini kullandı.

‘ZEYTİNBURNU TANINMAZ HALDE’

Zeytinburnu'nun gecekondudan şehirleşmeye döndüğü dönemleri de birlikte yaşadıklarını hatırlatan Süleyman Uluocak, "Şimdi tanıyamadığımız bir Zeytinburnu var. Sahilinden geçtiğimizde farklı bir Zeytinburnu olduğunu görüyoruz. Tren istasyonunun yukarısı ve aşağısı arasındaki insanlarda bir entegre sorunu olacak. Sahilin tamamı yüksek binalarla doldu ve oralarda yaşayacak insanlar da olacak. Biz onlarla birlikte oturacak ve yaşayacaksak onların da bu platforma katılması lazım" dedi.

Zeytinburnu’nun ana omurgasında yakında büyük bir kentsel dönüşümün başlayacağını belirten Mimar Uluocak, “Kentsel dönüşümün halkın çıkarları doğrultusunda olması lazım. Bu sağlanamazsa Zeytinburnu ellerimizden kayıp gidecek” tespitinde bulundu. Zeytinburnu sahiline yatırım yapanların, Zeytinburnu ismini kullanmadıklarına dikkat çeken Uluocak, “Reklamları yapılıyor ama ismi kullanılmıyor. Zeytinburnu demek biz demek ve yapılacak dönüşümlerin de içinde olmamız lazım. Zeytinburnu şehirleşirken, mahalle kültürünü kaybetmemesi lazım, ortak değerlerimize de sahip çıkmamız lazım” diyerek sözlerini tamamladı.

Eski belediye başkanı Hasan Yılmaz: “Öncelikle ilçe halkının ilçesine sahip çıkması lazım. İlçede aktif siyaset yapan seçilmişler Zeytinburnu’nda değil farklı ilçelerde oturuyor. Zeytinburnuluyu öne çıkarın, biz de sahip çıkalım. Hepimiz sorumluluk alırsak bunu başarırız.” Mimar Cemil Coşkun Budak: “Zeytinburnulu olma bilincini arttırmak ve daha güzel bir Zeytinburnu için hedef birlikteliği yapmak gerekiyor. Projelerimde ada bazlı dönüşümün daha uygun olduğunu düşünüyorum. Madem değişim var, bu değişime ayak uyduracak yeni bir planlama gerekiyor.

” İhsan Mermerci Mezunları Derneği Başkanı Sadettin Sökmen: “Sadece binalaşmada değil, çocuklarımızın geleceği için eğitim ve kültürde de değişimin öncüsü olalım.” Doğruyol Partisi eski İlçe Başkanı Mustafa Karagöz: “Bizi bir araya getiren TC ve Atatürk sevdası. Bir arada olmazsak Zeytinburnu bizim olmayacak.”

Zeytinburnu eski İmar Müdürü ve Meclis Üyesi Fikret Konya: “Bir şehri şehir yapan kültürüdür, hafızasıdır ve sizler bu ilçenin canlı hafızasısınız. Kentsel dönüşüm siyaset kelimesi ile bir arada olamaz. Sosyal, kültürel, politik tarafları iyice araştırılıp yapılması lazım. Şehrin geleceğine dönük birşeyler yapmak istiyorsak yerel dinamikler, STK’lar ve halk birlikte olmalı.”

Zekeriya Gülcüoğlu (Esnaf): “Dükkanlara asılan Arapça tabelalardan rahatsızım. İlçemizde korkunç bir Arapça furyası var.” Belediye Başkan Danışmanı İlyaz Saka: “Kentsel dönüşüm için herkes bir şey söylüyor ama önemli olan birlikte ne dediğimiz. Bireysel çıkar ve düşüncelerle değil, toplumsal birliktelikle hareket etmeliyiz.

Zeytinburnu 1. Dönem Emniyet Müdürü Dursun Eryıldız: “Platformun komitelerini oluşturalım.” AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Alaaddin Çam: “İlçemizin bekası için hayırlı olsun.” Mimar Hayrettin Öztürk: “Zeytinburnu’nu koruyan kollayan, siyasetten uzak gelişen bir refleksle platformu oluşturan Süleyman Uluocak’ı tebrik ederim. İş adamı Turan Genç: “Gençleri uyuşturucu alışkanlığından kurtarmak için de çalışmalar yapalım.

Saadet Partisi eski Belediye Başkan Adayı Kadim Emanet: “Kurt kuzuyla dost olurdu, niyet başka başka olmasa. Zeytinburnu’nda kentsel dönüşümle birlikte bir arada yaşama kültürünü geliştirerek, ortak değerimiz ve ilçemiz için hep birlikte çalışmalıyız. Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Yahya Kemal Hayıroğlu: “Hem halkın, hem de hakkın rızası için çalışalım.” Trabzonlular Dernek Başkanı Metin Hayırlıoğlu: “Toplumumuzun özüne dönmesi lazım. Sevgi ve saygı önceliğimiz.” Nuri Demirağ (Esnaf): “Siyasi, sosyal ve ticari güçlerin bir araya gelerek ilçemizi hem içerden hem dışardan yükseltmeli.” İnşaat Mühendisi ve CHP İlçe Başkan Yardımcısı Hasan Ali Hayırlıoğlu: “Platformda ne yapmamız lazımsa herkes önerileriyle katılıp fikir birlikteliği yaparak yolumuza devam edelim.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Metrobüs ve Tramvay Yolcularına Aşure Sürprizi

  Zeytinburnu Belediyesi, evine yetişmeye çalışan Cevizlibağ metrobüs ve tramvay yolcularını durakta aşure ile karşıladı. Yapılan sürprizden memnun kalan vatandaşlar aşurelerini afiyetle yedikten sonra yoluna devam etti.

 • Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  Zeytinburnu'na 8 Saat su yok!!!

  İSKİ'den yapılan açıklamaya göre, bu gece 23.00'den itibaren Zeytinburnu'nun tüm mahallerine 8 saat boyunca boyunca su kesinti yaşanacak.

 • Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Zeytinburnu'nda FETÖ/PYD Operasyonu

  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve İstanbul'daki bazı belediyelerde daha önce görev yapan 73 kişiden 57'si tutuklandı.

 • Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi Ödül Yolunda

  Tarih boyunca Istanbul’un sınırları surlar ile çizilmiştir. Roma döneminde başlayan etrafı surlarla çevrili şehir geleneği uzun yüzyıllar Osmanlı döneminde de devam etmiştir. Roma’da surların dışında azizlerin yaşadığı küçük ayazmaların olduğu manastır ve onun etrafında çok küçük ölçekte yerleşimlerin oluştuğunu da görmekteyiz. Surların etrafı bu küçük yerleşimlerin varlığına tanıklık ederken, zaman içerisinde gelişen yerleşmeler bu çok küçük ölçekli köylerin etrafında teşekkül edecektir.

 • Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Yöresel Günler Şöleni’nde Kardeşlik Rüzgarı Esti

  Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleni Türk Halk Müziği’nin sevilen ses sanatçısı Mustafa Keser konseriyle sona erdi. 10 gün boyunca Anadolu’nun birçok il, ilçe ve köylerinin buluştuğu şölende kardeşlik rüzgarı esti.

 • Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Aşılandı

  Koç Üniversitesi Hastanesi ve Zeytinburnu Belediyesi, 'Dünya El Yıkama Günü' kapsamında 'Sağlık Elde Başlar Projesi'ni hayata geçirdi.

 • Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

  Ensar Vakfı Fahri Biçer'i unutmadı

 • Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

  Efsane Refah Partisi eski Eminönü Belediye Başkanı, Saadet Partisi Yüksek Disiplin Kurulu üyesi, Zeytinburnu Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Sami Ünlü'nün kayınpederi Lütfi Kibiroğlu toprağa verildi

 • Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Yöresel Günlerde Afganlılardan Pilav ziyafeti

  Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köylerinin kültürel şöleni olan 14’üncü Zeytinburnu Yöresel Günler Şöleninde Türk Dünyası gecesi büyük ilgi gördü. Afganlılar hem kıyafetleri hem yemekleri hem de müzikleriyle 15 Temmuz meydanındaki etkinliğe renk kattılar. Afganlılar Derneği 15 Temmuz meydanında 2000 kişilik Afgan pilavı dağıttılar.

 • Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Yöntem Eğitim Kurumlarının Geleneksel Pilav Günü

  Zeytinburnu’nda iki farklı şubesinde verdiği eğitim kalitesiyle ilçemizde adından söz ettirtmeye başlayan Yöntem Eğitim kurumlarının öğrencileri ve öğretmenleri geleneksel pilav gününde gönüllerince eğlendiler.

 • Otizmli Murat 10 Farklı Enstrüman Çalıyor

  Otizmli Murat 10 Farklı Enstrüman Çalıyor

  Otizmli 20 yaşındaki Murat Yurtcu, aldığı müzik eğitimi sayesinde yüzde 98 olan otizm engelini yüzde 45'e kadar düşürdü.

 • Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor

  Dünyanın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı sona erdi. Yayıncılık sektörünü ve kitapseverleri bir araya getiren kitap fuarını 5 günde yaklaşık 300 bin kişi ziyaret etti. 7 bin katılımcının bulunduğu fuarda ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları’na Türk ve yabancı ziyaretçilerin ilgisi yoğundu.

 • Derya & Nebi muhteşem bir nikah merasimiyle dünya evine girdi

  Derya & Nebi muhteşem bir nikah merasimiyle dünya evine girdi

  Yılmaz ve Fatma Uçar Çiftinin biricik kızları Derya Uçar, Eyüp ve Fatma Topal çiftinin biricik evlatları Nebi Topal Titanic Business Oteldeki muhteşem bir nikah merasimi ile dünya evinde girdi. Nikah merasimine şahitlik etmek üzere, siyaset ve iş dünyasından 1000’e seçkin davetli Titanic Otele akın etti.

 • Düzceliler Kabak Tatlısıyla Yöresel Günlere renk kattı

  Düzceliler Kabak Tatlısıyla Yöresel Günlere renk kattı

  Sanatçı Hülya Polat’ın sahne aldığı ‘Zeytinburnu yöresel günlerinde Düzce rüzgârı esti. Yaklaşık 9 gündür süren günlere ilk kez katılan Düzceliler, Güzeldere şelalesinden, Samandere Şelalesine, Ceneviz kalesinden, Fakıllı mağarasına, Kurugöl Kanyonundan, Melen raftingine, Böreğinden mantısına, kabak tatlısından fındığına Düzce’yi Zeytinburnu 15 Temmuz meydanına taşıdılar..

 • Yöresel günlerde gökten Kastamonu sarımsağı yağdı

  Yöresel günlerde gökten Kastamonu sarımsağı yağdı

  Anadolu’nun tüm il, ilçe ve köylerinin aynı çatı altında buluştuğu Zeytinburnu 14. Yöresel Günlere Kastamonulular renk kattı. Kastamonu’nun yöresel ürünlerinin satıldığı Kastamonu standına Zeytinburnulular bir hafta boyunca akın etti.

 • Yöresel Günlere Sinop Mantısı mührünü vurdu

  Yöresel Günlere Sinop Mantısı mührünü vurdu

  Zeytinburnu Belediyesi tarafından organize edilen 14.Yöresel Günlerde Karadeniz Bölgesinde yerini alan Sinoplular hem hemşerilerine hem de ziyaretçilere mantı ikramında bulundu.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.4%

8.3%

8.6%

6.1%

30.6%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan