Dr.İbrahim Doğan, Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan işitsel ve görsel algılamadaki bozukluklar, koordinasyon ve dengedeki bozukluklar ve kuvvet azalması; yaşlıların çevresel tehlikelerle karşı karşıya kalmalarını kolaylaştırmaktadır. Özellikle yaz aylarında sıcak nedeniyle banyo, havuz, deniz gibi yerlerde yaşlıların daha fazla bulunmasına bu da buradaki çevresel tehlikelerle daha fazla karşılaşmasına yol açmaktadır. Bu da yaz aylarında yaşlılarda tehlikeli düşme vakalarına yol açmaktadır dedi.

Dr. İbrahim Doğan, Yaşlılarda düşme vakalarında  sıklıkla aşağıdaki komplikasyonlar görülmektedir. Yaralanmalar, kalça, femur (bacak) , humerus (kol) , el bileği , omuz , kaburga, omurga kırıkları  ,beyin zarı altına kanama , ağır yumuşak doku yaralanmaları, Fiziksel yaralanmaya bağlı hareket kaybı, Düşme korkusu nedeniyle hareket kaybı. ( Kişinin yürümeye korkması nedeniyle yatağa bağlı kalması ) Uzun süreli hastanede yatma gereksini mi. Bu da tromboz  (damar içi pıhtı oluşması)  ve emboli ( pıhtının kan dolaşımı yoluyla başka yerdeki damarları tıkaması ) riskini arttırmaktadır. Kişinin kendine bakabilme yetisini kaybetmesi ve başkasının bakımına muhtaç hale gelmesi. Ölüm

Dr. İbrahim Doğan, Yaşlılarda oluşan düşme vakalarının % 70 ‘i bir yaralanma ile sonuçlanmaktadır. Yaralanmalar içerisinde kırıklar oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu kırıklardan da en sık gözleneni kalça ve ön kol kırıklarıdır. Yaşlılarda oluşan kırıklar hayati önem arzetmektedir. Bu yüzden yaşlılarda oluşan kırıklar normal erişkin kırklarından biraz daha farklı tedavi edilmektedir.

Yaşlı hasta kırıklarında birincil öncelik hastının bir an evvel mobilize edilmesi ; yani ayağa kaldırılıp yürtülmesidir. Hastanın kırığa nedeniyle  yatağa bağlı kaldığı süre arttıkça , mortalite yani kırığa bağlı komplikasyonlardan ölüm riski de o kadar artmaktadır. Yapılan çalışmalar osteoporotik yaşlı hasta kalça kırıklarının beklenen yaşam süresinde % 20 azalmaya neden olduğunu tespit etmişlerdir.Yaşlı kırıklarında kırığın kendisi kadar kırığın oluşturduğu komplikasyonlarda ölümcül olmaktadır.

Bu yüzden yaşlı hasta kırıklarında hastayı daha çabuk ayağa kaldıracak kırık tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Örneğin 20-30 yaş arası bir hastadaki kalça kırıklarının nerdeyse tamamına yakını  implant ( vida, plak, çivi) lar yardımıyla kaynatılmasına çalışılırken; yaşlı hastalarda protezle kırığın tamiri ( yani kırık parçanın çıkartılıp yerine aynı  görevi gören yapay metal implantın yerleştirilmesi )  kırığın tipine göre tercih sebebi olabilmektedir dedi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ