• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Ertaş'ın Türküleri Zeytinburnu'nda Yankılandı

Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş’ın dillerden düşmeyen türküleri Türk Halk Müziği’nin sevilen sanatçıları Gülay, Necdet Kaya ve Aysun Gültekin’in hazırladığı özel bir repertuarla Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde seslendirildi.

24 Nisan 2017 Pazartesi 11:48

İlk olarak Aysun Gültekin'in sahne aldığı konserde Neşet Ertaş’ın Kırşehir’de yaşayan kuzenleri İrfan Ertaş ve Feyzullah Ertaş da bağlama ve keman ile yöresel tavırda Neşet Ertaş’ın bilinmeyen türkülerini de seslendirdiler. Konserde Neşet Ertaş’ın kendi sesi ve görüntüsünden kayıtlar da ekrana yansıdı. Ertaş'ın sevilen türkülerinden birine ait olan şu sözleri söylediği bölüm ise büyük alkış aldı:

"Bir yaratmış Allah tüm insanları/Ayrılık, fesadın sözünden olur./Ayrı görme gel, şu insanoğlunu/Her niyet kişinin özünden olur. Güneşi bir kuvvet karaltır mı hiç?/Allah sevmediğini, yaratır mı hiç?/İnsan olan, insan darıltır mı hiç? /Haksızlık, haksızın yüzünden olur./İnsana aşığım, hak özümdedir/Garib’im; özümde, hem sözümdedir/Ruhunun aynısı bak, yüzündedir/Hakikat, insanın gözünden olur."

Ertaş'ın 'Cahildim Dünyanın Rengine Kandım', 'Kendim Ettim Kendim Buldum' gibi en sevilen türkülerini seslendiren Gülay'ın ardından da Necdet Kaya, büyük ustanın türkülerini okudu. Konserin ardından sanatçılara ve geceye coşkuyla katılan müzikseverlere teşekkür eden Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Erdem İskenderoğlu, "Sizlerin alkışları ve yoğun ilginiz bu güzel hizmetleri devam ettirmemiz için bize büyük güç veriyor." dedi.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan