• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
 • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
 • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Milyonlar EVET için Yenikapı'ya aktı

‘İstanbul Buluşması’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminde milletin yarısından fazlasının gönlüne girmeyen hiç kimsenin bu ülkede iktidara gelme imkânı bulunmadığını belirterek, “Ana muhalefet partisi bu kafayla böyle bir imkânı elde edemeyeceği için ya başındakinden başlayarak kafayı değiştirecek ya da siyaset müzesine kalkacak” dedi.

09 Nisan 2017 Pazar 21:01

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Evet Platformu’ tarafından Yenikapı Etkinlik Alanı'nda ‘Aşkımız memleket, millet için evet’ sloganıyla düzenlenen ‘İstanbul Buluşması’nda vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.

“İSTANBUL, 15 TEMMUZ’DA TARİHİNİN ÖNEMLİ SINAVLARINDAN BİRİNİ VERDİ”

16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında, güçlü, müreffeh ve istikrarlı bir Türkiye için vatandaşlara ‘evet’ demeleri çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin her şeyi gibi demokrasisini de hak etmiş bir ülke olduğunu vurguladı ve “Milletimiz bir asır önce İstanbul önlerine gelen işgal gemilerine bakıp, ‘geldikleri gibi giderler’ demişti. 15 Temmuz gecesi de darbecilerin sokağa çıktığını gördüğünde bu millet yine ‘geldikleri gibi giderler’ dedi, istiklaline ve istikbaline sahip çıktı. F-16’lardan kaçmadı benim milletim, helikopterlerden kaçmadı. İstanbul o gece tarihinin en önemli sınavlarından birini alnının akıyla verdi” diye konuştu.15 Temmuz darbe girişimin olduğu gece 03:30 sularında Atatürk Havalimanı’na indiğinde kendisini on binlerce kişinin karşıladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üzerimizden F-16’lar, helikopterler uçuyor ve havalimanını çeviren tanklara, zırhlı araçlara, silahlı darbecilere aldırmadan iradesine, geleceğine benim milletim, kardeşlerim sahip çıktı. Aynı gece benden 3-3,5 kadar önce oraya birisi daha gelmişti, biliyor musunuz kim olduğunu? CHP Genel Başkanı. Kendi ifadesiyle, 23:05-23:30 civarında havalimanına iniyor, bakıyor ki ortaklık karışık, ortalığın karışık olduğunu görünce hemen Bakırköy Belediye Başkanının evine gidiyor” sözlerine yer verdi.

“KONTROLLÜ KOLTUKTA OTURAN, HER İŞİN O ŞEKİLDE YÜRÜDÜĞÜNÜ SANIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP liderinin daha önce, ‘Darbe olsa tankın üzerine ilk ben çıkarım’ dediğine işaret ederek, “Şimdi bu durumda olan bir kişinin bu ülkede yapabileceği bir şey olabilir mi? Bunlarda yürek diye bir şey yok, kaçıp gider” ifadelerini kullandı. CHP liderinin geçtiğimiz günlerde 15 Temmuz darbe girişimi için ‘kontrollü darbe’ dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları ekledi: “Ey Kılıçdaroğlu, bu ifade var ya şehitlerimizin ruhunu muazzep edecektir, yakınlarımızın ve gazilerimizin yüreğini kanatacak laflardır bunlar. Kontrollü koltukta oturan, her işin o şekilde yürüdüğünü sanır. Kasetle geldi, kontrollü koltuk; çünkü bu kasetle oraya gelmiş olan bir kişi. yedi seçim kaybettin, şimdi sekizinciye hazırlanıyor, ama inanın yine gitmez, koltuk kontrollü. Fakat ne olursa olsun biz onlara rağmen yolumuza devam edeceğiz. Ben CHP’ye gönül vermiş kardeşlerim için üzülüyorum. Fikirlerimiz uymasa da bu kardeşlerimizin Kılıçdaroğlu gibi bir felakete maruz kalması gerçekten üzüntü verici. Onun için diyorum ki, 16 Nisan CHP’ye gönül vermiş kardeşlerimin de günüdür. Gelin, bu adamdan kurtulun. 16 Nisan’da şöyle rekor bir evet oranına ulaşmamız hâlinde artık bu zatın yerinde oturamayacağına inanıyorum.”

Türkiye’nin ana muhalefet partisini terör örgütleriyle aynı çizgiye getiren birinin, bu ülkede alternatif siyaset üretemeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bazen bayrak bayrak diyor ya, yalan. Hakkâri’de bir miting yaptı, Hakkâri mitinginde bir tane Türk Bayrağı yoktu. Sen kimi aldatıyorsun? Ve o zaman HDP’lilerin sayesinde, onların desteğiyle Hakkâri’de bir miting yaptı. Değerli kardeşlerim, işte Türkiye’de bu iş yürek işidir diyoruz ya, bunu boşuna söylemiyoruz. Biz oralara çok gittik, Sayın Başbakan sağ olsun oralarda dolaştı, aynı şekilde şu anda bakanlarımız o bölgeyi sürekli dolaşıyorlar, geziyorlar, oralardaki inşaatlar şu anda yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu iş yürek istiyor, gideceksin, kaçmayacaksın. Gitmediğin yer senin değildir, onlara bırakmayacaksın. Ama bunlar teşkilat bile kuramadılar oralarda, biz üzerine üzerine gittik” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYETİN SAHİBİ MİLLETTİR”

“Bir gün FETÖ’nün borazanlığını yapan, ertesi gün PKK seviciliğine soyunan, bir sonraki gün başka bir terör örgütünün avukatlığını üstlenen bir parti, Cumhuriyetin partisi olamaz” vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Cumhuriyetin sahibi cumhurdur, millettir. Bunların her şeyden önce millete ve millî iradeye saygısı yok. Bu partinin bir milletvekili çıkar, ‘evet’ verenleri İzmir’de denize dökmekten söz eder, diğeri ondan aşağı kalmamak için ‘hayır’ çıkarsa düşmanı İzmir’den denize dökmüş kadar sevineceklerini söyler. Güya bu da deneyimli ha; deneyimlisi öyle, deneyimsizi böyle. CHP milletvekillerinin bu halk oylaması kampanyası döneminde sokakta vatandaşı tehdit etmekten, kahvede darp etmeye kadar sergilemedikleri rezalet kalmadı. Böyle genel başkanının böyle milletvekilleri olur. Ama 16 Nisan’dan sonra artık bu işler öyle kolay olmayacak. Çünkü eğer Türkiye’nin yönetimine sahipseniz, eskisi gibi yüzde 15 oyla Başbakanlığa oturma şansınız yok. İşte 16 Nisan’a, yeni yönetim sistemine bundan dolayı karşı çıkıyorlar.”

“CUMHURİYET HALK PARTİSİNİN GEÇMİŞİNİ HİÇ OKUMAMIŞ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP liderinin partili Cumhurbaşkanlığında Cumhurbaşkanının tarafsız olamayacağı yönündeki beyanatlarına ve ‘Partili Cumhurbaşkanı partiyi mi yönetecek, ülkeyi mi yönetecek?’ sözlerine değinerek, “Cumhuriyet Halk Partisinin geçmişini hiç okumamış. Gazi Mustafa Kemal hem Cumhurbaşkanı, hem de Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı değil miydi? Ey Kılıçdaroğlu, biraz tarihini oku, geçmişini oku, cemaziyülevvelini bir öğren” dedi.

CHP liderinin bunları söylerken, “Gazi Mustafa Kemal tarafsız değildi, İnönü tarafsız değildi” dediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle saçmalık olur mu? Siz hizmette tarafsız olacaksınız, hizmette. Biz şu kadar hizmet yapıyoruz, bu yaptığımız hizmetlerde diyor muyuz Yavuz Sultan Selim Köprüsünden şunlar şunlar şunlar geçer, şunlar şunlar geçemez; böyle bir şey var mı? Marmaray’dan şunlar, şunlar geçemez diyor muyuz?” ifadelerine yer verdi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÛMET SİSTEMİ TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE YENİ BİR DÖNEM AÇACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminde milletin yarısından fazlasının gönlüne girmeyen hiç kimsenin bu ülkede iktidara gelme imkânı bulunmadığının altını çizdi ve “Ana muhalefet partisi bu kafayla böyle bir imkânı elde edemeyeceği için, ya başındakinden başlayarak kafayı değiştirecek ya da siyaset müzesine kalkacak” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anayasa değişikliğiyle getirilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi Türkiye’nin önünde yeni bir dönem açacaktır. Bu gerçeği içimizdeki bazı gafiller fark etmiyor olabilir, ama inanın bana dışarıdakiler bunu çok iyi görüyor, Batı bunu çok iyi görüyor. Yani bugün Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, İsveç; bunların tutumu buradan kaynaklanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“MUHAKKAK SANDIKLARA GİDİN, OYLARINIZI KULLANIN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Niye İsviçre Parlamentosunun önünde bu kardeşinizi resmini koyup şakağına tabanca dayıyorlar? Neden ‘Erdoğan’ı gördüğünüz yerde öldürün’ diyorlar, neden? Polisler orada, Parlamento orada, hepsinin gözü önünde bu yapılıyor ve hiçbirinin sesi çıkmıyor öyle veya böyle. Fakat onlar şunu bilmiyor: Bizler Allah’ın izniyle ölümü korkutan insanlar olarak bu yola çıktık, kefenimizi giyerek bu yola çıktık, bundan asla sarfınazar etmedik. Ama onlar dengeyi kaybettiler, ne uluslararası anlaşma tanıyorlar, ne teamül biliyorlar, ne nezaketten haberleri var, Türkiye gibi bir devlete karşı sergiledikleri terbiyesizliklerin üstüne her gün yenisini ekliyorlar. Bakanlarımıza, milletvekillerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza karşı uygulanan baskıların haddi, hesabı yok. Yurt dışında 3 milyona yakın seçmenimiz bulunuyor. İstanbul’dan yurt dışına sesleniyorum: Aman ha işi hafife almayın, muhakkak sandıklara gidin, oylarınızı kullanın. Bu pek çok Avrupa ülkesinin toplam seçmen sayısından fazla bir rakam. Ve inanıyorum ki, bu kardeşlerim bu seçimde işi çok daha ciddiye aldılar, oylarını da kullanıyorlar.”

Türkiye için, ‘Söz de karar da milletindir’ deyip yola devam ettiklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önceki seçim dönemlerinde yurt dışında kampanya yapılması yeni bir durum olmadığı hâlde, bu seçimde Avrupa ülkelerinin bu engellemeleri yaptığına dikkat çekti ve “40 yıldır siyasetin içindeyim, 40 yıldır bu tür çalışmaların yapıldığını biliyorum. Peki, bu defa niye böyle telaşlı bir engelleme çabasıyla karşı karşıya kaldık? Çünkü bu halk oylamasının alelade bir seçim olmadığını, Türkiye’nin geleceği için bir dönüm noktası niteliği taşıdığını çok iyi biliyorlar” görüşlerine yer verdi.

“İSTANBUL, TARİH BOYUNCA KENDİSİNE SIĞINAN HERKESE GÖNLÜNÜ AÇMIŞ BİR ŞEHİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “İnsanlarla birlikte toplumların da izzeti vardır. İzzetli bir toplum işte şu anda karşımda, bu toplum sadece Rabbine sığınır. Mağdurlara, mazlumlara, sayıları milyonları da bulsa kucağını açar, Suriye’den gelen 3 milyona kucağımızı açtığımız gibi. İzzet sahibi olmayanlar ise, onlar sınırlarına duvarlar örerek içeriye bu muhacirleri almazlar. Köprü altlarını molozlarla doldurarak, botlarını delip denize dökerek onlardan kurtulmaya çalışırlar. İstanbul tarih boyunca kendisine sığınan herkese gönlünü açmış bir şehirdir. Bugün de İstanbul tüm sıkıntılarına rağmen yarım milyon Suriyeliyi muhacire, evet, bu İstanbul ev sahipliği yapıyor. Tüm terör örgütlerinin tehdidi altındaki bu şehrin insanları gösterdiği bu kadirşinaslık için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.”

“16 NİSAN’DA ‘EVET’ DİYEREK AVRUPA’NIN BAZI ÜLKELERİNE MEDENİYET DERSİ VERELİM”

“Öyle bir ses verin ki, Hollanda’dan Almanya’ya, İsviçre’den Belçika’ya kadar tüm Avrupa duysun” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’u 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek Avrupa’nın bazı ülkelerine medeniyet dersi vermeye, insan hakları, adalet ve ahlak dersi vermeye çağırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların bir ağızdan ‘evet’ diyerek cevap vermesi üzerine, “16 Nisan işte tüm bu vasıflarıyla İstanbul’un, Türkiye’nin, Avrupa’nın üzerine bir güneş gibi doğduğu gün olacaktır” karşılığını verdi.

16 Nisan halk oylamasında İstanbulluları ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ için ‘evet’ demeye davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlarla birlikte “Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” dedikten sonra sözlerini şöyle tamamladı: “Yenikapı ruhu işte bu, Yenikapı ruhu asla ölmedi, ölmeyecek. Sadece bu ruha layık olmayanlar gidip kendilerine yakışan safha geçtiler o kadar. Rabbim sizlerden razı olsun. Hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum, kalın sağlıcakla. İnşallah 16 Nisan yeni bir milat olacak. Allah’a emanet olun.”

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ

Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Yaşlılar Haftası dolayısıyla huzurevi sakinlerini yemekli programda ağırladı.

 • Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Bolluğu, bereketi ve baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı, Topkapı Kültür Parkı’nda düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

 • Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulunca, Zeyport Zeytinburnu Liman İşletmeleri Sanayi ve Ticaret AŞ ve GEMTAC Gemi Tali Acenteliği ve Bot Hizmetleri Ticaret AŞ'ye idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi.

 • Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zafer’inin 103'üncu yılı ve Çanakkale Şehitleri yad etmek için Ortaokul ve liseler arası resim, şiir, kompozisyon dallarında yarışma düzenledi. Yarışmada Dereceye giren öğrenciler Zeytinburnu Kültür SANAT merkezinde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştular.

 • Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Türkiye'nin dört bir yanında ihtiyaç sahibi kanser hastalarına ve ailelerine yardım ulaştırmaya devam eden Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) "İyilik Tırı" İstanbul'daki son durağı olan Zeytinburnu'na geldi.

 • Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi’nde uyuşturucu ticareti yapan sokak satıcılarına yönelik yürütülen uzun süreli bir teknik ve fiziki takip yapıldı ardından şahısların adreslerine eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

 • Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Türkiye’den ve dünyadan önemli yazarların buluştuğu "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" başladı. Açılışa, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, festivalin onur konuğu usta yazar Yıldız Ramazanoğlu ile çok sayıda Türk ve yabancı yazar katıldı.

 • AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  Uzun süredir beklenen AK Parti Zeytinburnu ilçe başkan adayı İl Başkanlığı tarafından açıklandı. 13 Nisan’da yapılacak Kongrede İlin adayı Selami Delibalta olarak belirlendi.

 • Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Zeytinburnu'nda bulunan Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımının yüzde 75'lik kısmı tamamlandı.

 • ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  Zeytinburnu’ndaki Küçük Oto Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüme giriyor. Yaklaşık iki yılı aşkın süredir boşaltılmasına çalışılan Sanayi Sitesi esnafı Kooperatif Başkanı Selman Kesman ve yönetimine adeta ateş püskürüyor. Sanayi Esnafı, Aydınlık Gazetesi’nden Ercan Deniz Küçük’e konuştu. Kooperatif Yönetiminin kendilerini sattığını iddia etti.

 • Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesi'nin sahneleme programıyla ilçemizde anıldı. Tören etkinliğinde gözler nemlendi ve tarih akışı sağlandı.

 • CHP'li Gençlerden Çanakkale Sergisi

  CHP'li Gençlerden Çanakkale Sergisi

  Cumhuriyet Halk Partisi Zeytinburnu Gençlik Kolları Çanakkale Zaferinin 103.Yıldönümü dolayısıyla Merter Metro İstasyonunda Çanakkale Zaferi konulu sergi açtı

 • Uluslararası 3.Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

  Uluslararası 3.Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

  Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilecek olan "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" 20 Mart Salı günü saat 19.00'da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde başlıyor. 11'i yabancı toplam 35 öykücünün katılacağı festivalin bu yılki mottosu "Anlatıyorum Öyleyse Varım!" olarak belirlendi.

 • Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

  Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

  18 Kasım 2017 Tarihinde vefat eden Selahattin Üstündağ'ın ardından 4 ay sonra kardeşi Yusuf Üstündağ'da 73 yaşında hayata veda etti. Geride kalan kardeşlerden Zihni ve Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

 • DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri Sümer Mahallesinde hizmetinizde

  DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri Sümer Mahallesinde hizmetinizde

  Zeytinburnu İşadamları Dernek Başkanı Ayhan Özsoy’un yeğeni Berk Davul’un 2007 Yılında Yeşiltepe Mahallesinde kurduğu DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri yeni adresinde Sümer Mahallesinde hizmet açıldı.

 • ZEYDEF Çanakkale Şehitlerini yad etti

  ZEYDEF Çanakkale Şehitlerini yad etti

  ZEYDEF Kazlıçeşme Kültür Merkezinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü nedeniyle etkinlik düzenledi.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.3%

8.5%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan