• Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Parlamenter sistem yeni vesayet odakları üretti

Ülkemizde gerçek anlamda bir parlamenter sistemin işlemediğini ve varolan yapının yeni vesayet odakları ürettiğini söyleyen gazeteci-yazar Hasan Öztürk, şimdi bu sistemi çift başlılıktan kurtaracak ve daha az müdahale edilebilir bir düzen haline getirecek bir imkan doğduğuna dikkat çekti.

10 Mart 2017 Cuma 10:24

Star Gazetesi yazarı Ahmet Kekeç'in Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde Türkiye gündemini değerlendirdiği Ajanda programının Mart ayı konuğu gazeteci-yazar Hasan Öztürk oldu. 8 Mart akşamı gerçekleştirilen söyleşide referandum sürecini ele alan Kekeç ve Öztürk neden böyle bir sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğundan söz ettiler.
Cumhurbaşkanımızın "Maharet sistemde değil bizdeydi. Biz uyum içerisinde çalışmak için elimizden geleni yaptığımız için sistem tıkanmadı" cümlesini hatırlatarak söze başlayan Hasan Öztürk,
"27 Mayıs 1960 İhtilalinden sonra yapılan Anayasa ile parlamenterimsi bir sistem inşa ettiler. Yasama, yürütme gibi erkler vardı ancak anayasal kurumları öyle bir şekilde inşa ettiler ki o kurumlar eliyle yeni vesayetler oluşturdular." dedi.

ANA VESAYET ODAĞI TSK

Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyaset kurumunu etkileyen, darbe ya da muhtıralarla sisteme yön veren bir yapı haline getirildiğini anlatan Öztürk, "Parlamenterimsi sistemin ana vesayet odağı TSK ve diğer anayasal kurumlardı. 12 Eylül'ün ardından yapılan 1982 Anayasası'nda Cumhurbaşkanı'na olağanüstü yetkiler verdiler. Cumhurbaşkanı gerektiğinde hükümetin başı olarak Bakanlar Kurulu'nu toplar, yüksek yargı üyelerini, YÖK üyelerini, rektörleri atar. Gerektiğinde kitapçık da atar. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı makamı da yüksek yargı organları, TSK gibi bir vesayet odağı haline getirildi.Normalde parlamenter sistemde Cumhurbaşkanlığı makamı semboliktir. Pratikte bu böyle olmadı. 28 Şubat'ta koalisyon hükümetini istifa ettiren yerine kendi onayladığı hükümeti iktidara getiren bir vesayet makamı oldu." şeklinde konuştu.

"Mevcut sistem müdahale edilebilir bir sistem. Bu sistemle gerektiğinde parlamentoda adam devşirerek, gerektiğinde MGK eliyle yayınlanan hükümete tavsiye kararlarıyla hükümet düşürmeleri, yüksek yargı eliyle açacakları kapatma davalarıyla meşru, halkın oylarıyla seçilmiş insanlara ve partilere yasak getirerek bu sistemi istedikleri gibi kilitleme ve yönlendirme şansları var." diyerek sözlerine devam eden Hasan Öztürk, şimdi bu sistemi çift başlılıktan kurtaracak ve daha az müdahale edilebilir bir düzen haline getirmek için bir imkan doğduğunu söyledi.

"Başkanlık meselesinin ilk kez Erdoğan döneminde gündeme gelmediğini hatırlatan Ahmet Kekeç de 1950'li yıllardan başlayarak bu meselenin siyasetçilerimizin birinci gündem maddesi olduğunu söyledi. "Rahmetli Menderes, Celal Bayar'la anlaşarak Bayar'ı sembolik bir makama itti ve bir tür başkanlık yetkisi kullandı başbakanlığı döneminde. Menderes de ilk dönemlerinde Demirel de başkanlık sisteminin altını özenle çizdiler. Çünkü yönetimlerinin önünde birtakım engeller vardı. Sistem delik deşikti. Bu delikleri kapatmak gerekiyordu." diyen Ahmet Kekeç, "Sen Başbakan'sın ülkeyi yönettiğini zannediyorsun. Bakanlar Kurulu, Parlamento var. Yasa çıkarıyorsun ama bir idare mahkemesi çıkıyor senin bütün tasarruflarını anında bozuyor. Yargı deliğini kapatıyorsun, HSYK'yı değiştiriyorsun başka yerden geliyorlar. " şeklinde konuştu.

BU ÜLKEDE PARLAMENTER SİSTEM HİÇ OLMADI

Başkanlık sistemi bizim milli bünyemize aykırı diyenlerin iddiasına "Bizim milli bünyemizde bin yıldır tek adam sistemi var. Padişahlık bir tür başkanlık sistemi değil miydi? 1923'te kurulan tek parti yönetiminin 1950'ye kadarki kısmı tek adam yönetimi değil miydi? Parlamenter sistemi ilk kez 1950 yılında denedik." sözleriyle itiraz eden Ahmet Kekeç, "Bin küsur yıllık tarihimiz içindeki yönetimin 67 yıllık bölümü parlamenter sistem ve bu sürede dört darbe 22 darbe girişimi olmuş. Bir başbakan iki bakanı asılmış. 67 yılın yarısından fazlası sıkıyönetimlerle geçmiş. Olağanüstü haller, ekonomik krizler yaşanmış. Biz bu 'mis gibi sistemi' kötü uygulamışız, becerememişiz. O zaman niye ısrar ediyoruz parlamenter sistemde? Bu sistemin önümüze ne tür tehlikeler getireceğini 15 Temmuz'da gördük."dedi. Kekeç, "15 Temmuz'da yaşanan tabloyu oluşturan parlamenter sistemin delikleridir. Bu delikleri kapatmak için ilk kez önümüze bir fırsat geldi. 16 Nisan'da biz aynı zamanda geleceğimize oy vereceğiz. " şeklinde konuştu.

Bu ülkede hiçbir zaman gerçekten bir parlamenter sistem olmadığının altını çizen Hasan Öztürk de "Daha düne kadar yapılan kamuoyu araştırmalarında sürekli en güvenilir kurum TSK, en güvenilmez kurum Meclis çıkıyordu. Böyle bir algı bile bizim gerçekten parlamenter sistemi yaşamadığımızı gösteriyor. 16 Nisan'da aciliyet kesbeden bir şey yapıyoruz. Sistemin başımıza bela olan yönlerini tolere eden bir düzenleme yapıyoruz."diyerek bu sürecin 16 Nisan sonrası da yeni anayasa ile tamama erdirileceğini kaydetti.

Almanya'nın son dönemde Türkiye'nin iç politikasına olan ilgisini 'orantısız bir merak' olarak tanımlayan Ahmet Kekeç, Almanya'nın Türkiye aleyhine çalışan tüm örgütlere kucak açtığının altını çizdi. Gezi Parkı'nda yedi ağacın yeri değişecek diye bir darbe girişimi kurgulanmaya çalışıldığını anımsatan Kekeç, Frankfurt Havaalanı'nı genişletmek için yakın zamanda yüz binlerce ağacın kesildiğini ancak Yeşiller Partisi de dahil kimseden ses çıkmadığını, protesto eylemleri yapılmadığını söyledi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek 23/06/2017 Tarihinde rahmete kavuşan Amcası Seyyid Haccı Mehmet Sait Gülmek için taziye teşekkürü yayınladı

 • Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıkladı. Akif Çağatay Kılıç'ın yerine yeni Gençlik ve Spor bakanı Osman Aşkın Bak oldu. Osman Aşkın Bak, iki dönem Zeytinburnu’ndan sorumlu Milletvekili olarak görev yaptı ve neredeyse ilçemizdeki her etkinliğe katıldı. Bundan dolayı Zeytinburnu’nun vekili olarak adlandırıldı.

 • İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi, Spor Toto işbirliğiyle gerçekleştirdiği İstanbul’un en büyük buz pisti inşaatına 24 saat aralıksız devam ediyor.

 • Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği: Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.

 • Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  İstanbul'da ! Birçok yeri su bastı, araçlar yollarda mahsur kaldı, trafik kilitlendi. AKOM sel riskine karşı uyardı.

 • Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü de olumsuz hava koşulları nedeniyle geçici süre ile trafiğe kapatıldı

 • Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Telsiz Mahallesi’nin sevilen insanlarından spor camiasının dostu olan Malatya eşrafından Hasan Hüseyin TAŞDEMİR ( Korsan Hasan )rahmetli oldu.

 • Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  4 gün 4 gece sabah ezanlarına kadar nöbet tutan Zeytinburnulu vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim dinleyip, 15 Temmuz şehitlerine dua etti. Genci yaşlısı meydanlarda sabahlayan vatandaşlara Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da eşlik etti. Paylaş

 • Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Türkiye, Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’na iddialı gidiyor. Ay-yıldızlılar, Bydgoszcz’da 45 isimle 29 dalda madalya aradı. Son günde 10 atletle finallerde temsil edilen Ay-yıldızlı Takım'da Yasemin Can, 5 binin ardından 10 bin metrede de altın madalya kazandı. 3000m su engellide ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Beştelsiz spor Atletizm takımının sporcusu Turgay Bayram Avrupa 6.Olarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı

 • Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Kanlı Darbe girişimi 15 Temmuz’un 1.Yıldönümünde hem Şehitler köprüsünde hem de 15 Temmuz meydanında yapılan etkinliklere katılarak Demokrasi Nöbetlerine destek veren Zeytinburnu Halkına ve teşkilatına teşekkür etti.

 • OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nde eğitim gören yüzlerce minik öğrenci bir araya gelerek, 15 Temmuz Destanı’nın 1. Yıl dönümünde yaptıkları canlı resimle "15 Temmuz’u Unutma!” mesajı yazdı. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte yaklaşık 400 öğrencinin oluşturduğu Türk Bayraklı mesaj havadan görüntülendi.

 • Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Batman’ın Sason ilçesinde bir grup gönüllü genç ilçeden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Garrame Dağı’na 15 Temmuz şehitleri anısına Türk Bayrağı dikti.

 • Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  15 Temmuz İngilizce Makale Yarışması’nın ödül töreninde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “15 Temmuz dünyada mazlumlar lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir.” dedi.

 • On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, ihanet odaklarının millet içerisinde tekrar ilerlememesi için eğitimcilere önemli görevler düştüğünü belirterek, "Bağımsız düşünen, kendisine verilen bilgiyi sorgulayan, nedenini, niçinini merak edip araştırabilen ve bir mantık süzgecinden geçirdikten sonra onu bu milletin emrinde bir fikir haline dönüştürebilen gençlere ihtiyacımız var." dedi.

 • Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu’nda , 15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi için Türk milletinin destansı direnişini konu alan ’15 Temmuz Destanı’ fotoğraf sergisi açıldı.

 • Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zeytinburnu Zaferspor Kulüp Başkanı Cengiz Zafer 15 Temmuz kanlı Darbe girişiminde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi yayınladığı taziye mesajıyla yad etti.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.5%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan