• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Parlamenter sistem yeni vesayet odakları üretti

Ülkemizde gerçek anlamda bir parlamenter sistemin işlemediğini ve varolan yapının yeni vesayet odakları ürettiğini söyleyen gazeteci-yazar Hasan Öztürk, şimdi bu sistemi çift başlılıktan kurtaracak ve daha az müdahale edilebilir bir düzen haline getirecek bir imkan doğduğuna dikkat çekti.

10 Mart 2017 Cuma 10:24

Star Gazetesi yazarı Ahmet Kekeç'in Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde Türkiye gündemini değerlendirdiği Ajanda programının Mart ayı konuğu gazeteci-yazar Hasan Öztürk oldu. 8 Mart akşamı gerçekleştirilen söyleşide referandum sürecini ele alan Kekeç ve Öztürk neden böyle bir sistem değişikliğine ihtiyaç duyulduğundan söz ettiler.
Cumhurbaşkanımızın "Maharet sistemde değil bizdeydi. Biz uyum içerisinde çalışmak için elimizden geleni yaptığımız için sistem tıkanmadı" cümlesini hatırlatarak söze başlayan Hasan Öztürk,
"27 Mayıs 1960 İhtilalinden sonra yapılan Anayasa ile parlamenterimsi bir sistem inşa ettiler. Yasama, yürütme gibi erkler vardı ancak anayasal kurumları öyle bir şekilde inşa ettiler ki o kurumlar eliyle yeni vesayetler oluşturdular." dedi.

ANA VESAYET ODAĞI TSK

Türk Silahlı Kuvvetlerinin siyaset kurumunu etkileyen, darbe ya da muhtıralarla sisteme yön veren bir yapı haline getirildiğini anlatan Öztürk, "Parlamenterimsi sistemin ana vesayet odağı TSK ve diğer anayasal kurumlardı. 12 Eylül'ün ardından yapılan 1982 Anayasası'nda Cumhurbaşkanı'na olağanüstü yetkiler verdiler. Cumhurbaşkanı gerektiğinde hükümetin başı olarak Bakanlar Kurulu'nu toplar, yüksek yargı üyelerini, YÖK üyelerini, rektörleri atar. Gerektiğinde kitapçık da atar. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı makamı da yüksek yargı organları, TSK gibi bir vesayet odağı haline getirildi.Normalde parlamenter sistemde Cumhurbaşkanlığı makamı semboliktir. Pratikte bu böyle olmadı. 28 Şubat'ta koalisyon hükümetini istifa ettiren yerine kendi onayladığı hükümeti iktidara getiren bir vesayet makamı oldu." şeklinde konuştu.

"Mevcut sistem müdahale edilebilir bir sistem. Bu sistemle gerektiğinde parlamentoda adam devşirerek, gerektiğinde MGK eliyle yayınlanan hükümete tavsiye kararlarıyla hükümet düşürmeleri, yüksek yargı eliyle açacakları kapatma davalarıyla meşru, halkın oylarıyla seçilmiş insanlara ve partilere yasak getirerek bu sistemi istedikleri gibi kilitleme ve yönlendirme şansları var." diyerek sözlerine devam eden Hasan Öztürk, şimdi bu sistemi çift başlılıktan kurtaracak ve daha az müdahale edilebilir bir düzen haline getirmek için bir imkan doğduğunu söyledi.

"Başkanlık meselesinin ilk kez Erdoğan döneminde gündeme gelmediğini hatırlatan Ahmet Kekeç de 1950'li yıllardan başlayarak bu meselenin siyasetçilerimizin birinci gündem maddesi olduğunu söyledi. "Rahmetli Menderes, Celal Bayar'la anlaşarak Bayar'ı sembolik bir makama itti ve bir tür başkanlık yetkisi kullandı başbakanlığı döneminde. Menderes de ilk dönemlerinde Demirel de başkanlık sisteminin altını özenle çizdiler. Çünkü yönetimlerinin önünde birtakım engeller vardı. Sistem delik deşikti. Bu delikleri kapatmak gerekiyordu." diyen Ahmet Kekeç, "Sen Başbakan'sın ülkeyi yönettiğini zannediyorsun. Bakanlar Kurulu, Parlamento var. Yasa çıkarıyorsun ama bir idare mahkemesi çıkıyor senin bütün tasarruflarını anında bozuyor. Yargı deliğini kapatıyorsun, HSYK'yı değiştiriyorsun başka yerden geliyorlar. " şeklinde konuştu.

BU ÜLKEDE PARLAMENTER SİSTEM HİÇ OLMADI

Başkanlık sistemi bizim milli bünyemize aykırı diyenlerin iddiasına "Bizim milli bünyemizde bin yıldır tek adam sistemi var. Padişahlık bir tür başkanlık sistemi değil miydi? 1923'te kurulan tek parti yönetiminin 1950'ye kadarki kısmı tek adam yönetimi değil miydi? Parlamenter sistemi ilk kez 1950 yılında denedik." sözleriyle itiraz eden Ahmet Kekeç, "Bin küsur yıllık tarihimiz içindeki yönetimin 67 yıllık bölümü parlamenter sistem ve bu sürede dört darbe 22 darbe girişimi olmuş. Bir başbakan iki bakanı asılmış. 67 yılın yarısından fazlası sıkıyönetimlerle geçmiş. Olağanüstü haller, ekonomik krizler yaşanmış. Biz bu 'mis gibi sistemi' kötü uygulamışız, becerememişiz. O zaman niye ısrar ediyoruz parlamenter sistemde? Bu sistemin önümüze ne tür tehlikeler getireceğini 15 Temmuz'da gördük."dedi. Kekeç, "15 Temmuz'da yaşanan tabloyu oluşturan parlamenter sistemin delikleridir. Bu delikleri kapatmak için ilk kez önümüze bir fırsat geldi. 16 Nisan'da biz aynı zamanda geleceğimize oy vereceğiz. " şeklinde konuştu.

Bu ülkede hiçbir zaman gerçekten bir parlamenter sistem olmadığının altını çizen Hasan Öztürk de "Daha düne kadar yapılan kamuoyu araştırmalarında sürekli en güvenilir kurum TSK, en güvenilmez kurum Meclis çıkıyordu. Böyle bir algı bile bizim gerçekten parlamenter sistemi yaşamadığımızı gösteriyor. 16 Nisan'da aciliyet kesbeden bir şey yapıyoruz. Sistemin başımıza bela olan yönlerini tolere eden bir düzenleme yapıyoruz."diyerek bu sürecin 16 Nisan sonrası da yeni anayasa ile tamama erdirileceğini kaydetti.

Almanya'nın son dönemde Türkiye'nin iç politikasına olan ilgisini 'orantısız bir merak' olarak tanımlayan Ahmet Kekeç, Almanya'nın Türkiye aleyhine çalışan tüm örgütlere kucak açtığının altını çizdi. Gezi Parkı'nda yedi ağacın yeri değişecek diye bir darbe girişimi kurgulanmaya çalışıldığını anımsatan Kekeç, Frankfurt Havaalanı'nı genişletmek için yakın zamanda yüz binlerce ağacın kesildiğini ancak Yeşiller Partisi de dahil kimseden ses çıkmadığını, protesto eylemleri yapılmadığını söyledi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kazlıçeşme Abay İmam Hatip Ortaokulu'nun, " Hoş Geldin ,Ya Şehr- i Ramazan " Programı ,öğretmenleri ve öğrencileriyle izleyenlere muhteşem anlar yaşattı.

 • Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Metrobüs şoförü Ramazan Yıldız'a, sürücüsü olduğu araçla Zeytinburnu metrobüs durağına gireceği esnada, annesinin elini bırakıp yola atlayan küçük çocuğu fark edip, direksiyonu bariyerlere doğru kırarak çocuğun hayatını kurtarması sebebiyle İETT Genel Müdürü Özel Ödülü verildi.

 • Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan “Yaşlılar Meclisi” nin 1. olağan genel kurul toplantısı 18 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 14.00 de yapıldı.

 • Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Gazeteci, yazar Mehmet Şevki Eygi, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen, "Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi"ne katıldı.

 • Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  11 ayın sultanı Ramazan coşkusu Zeytinburnu’nda başlıyor. Binlerce kişinin aynı sofrada buluşacağı meydan ve sokak iftarları, tasavvuf musikisi dinletileri, konserler, sema gösterileri, Kur’an tilavetleri, çocuk etkinlikleri, kitap fuarı, sahur sohbetleri ve söyleşilerle Ramazan bu yıl Zeytinburnu’nda bir başka yaşanacak.

 • Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Tanıştığı kız arkadaşı yüzünden uyuşturucunun bataklığına sürüklenen Hasan Ölmez’in hayata tutunmak ve bu bataklıktan çıkma için verdiği inanılmaz mücadelenin hikayesi. Hikayenin baş kahramanlarından biri ise Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap..

 • Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Edirne’de, sınır birliklerince Yunanistan sınırından yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmak isteyen, FETÖ/PDY terör örgütü bağlantısı nedeniyle KHK kararları ile mesleklerinden ihraç edilen aralarında komiser ve gazetecilerin bulunduğu 4 şahıs yakalandı.

 • Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri 550 Bilge Nesil öğrencisiyle birlikte Çekmeköy’de gerçekleştirilen geleneksel piknik organizasyonunda bir araya geldi.

 • Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Aile Haftası kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Açıkhava Sineması Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

 • Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Kuran ve Sünnet ışığında Zeytinburnu’nda hizmetlerine aralıksız devam eden Müceddid Vakfı Ramazan Ayında da birçok farklı organizasyona imza atmaya devam ediyor.

 • Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu’nu anlatan en iyi kareyi yakalamak için bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Birincinin 12 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmaya başvurular 01 Aralık Cuma günü sona erecek.

 • Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Zeytinburnu’nun hatta İstanbul’un en etkin derneklerinden biri olan Konya Bozkır Dere Kasabası Derneği yağmura rağmen 25. Geleneksel İstanbul Piknik buluşmasını yaptı. Dereliler yağmur çamur demeden piknikte izdihama neden oldu.

 • Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  18. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'nin kapanış töreninde sahne alan Türk Müziği’nin başarılı isimlerinden Yavuz Bingöl, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 • Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanat eğitimi alan 860 öğrenci 20 Mayıs günü düzenlenen Mezuniyet Şöleni ile sertifikalarını aldı. 26 branşta öğrenim gören katılımcıların eserlerinden oluşan serginin açıldığı programda müzik branşlarından mezun olan öğrenciler de bir konser verdi.

 • İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  Ak Parti Sümer Mahallesi eski başkanı ve Kubbeli Cami Dernek başkanı işadamı Ali Çebi’nin babası İsmail Çebi (76) geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.

 • Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep’te 4 ay önce şüpheli bir şekilde ölen 4 yaşındaki erkek çocuğu Ziyade’yi altını kirlettiği için üvey annesinin öldürdüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı üvey anne Zeytinburnu Emniyetinin başarılı operasyonu ile yakalandı

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan