• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
 • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
 • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Türk Sineması'nın "Sultan"ı 81 Vilayetin Kadınlarıyla Buluştu

Türk sinemasının usta sanatçı Türkan Şoray, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel 81 vilayetin yöresel kıyafetlerini kuşanan kadınlarla bir araya geldi.

09 Mart 2017 Perşembe 08:12

Türk Sinemasının "Sultan"ı Türkan Şoray, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Zeytinburnu Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği “Kadına Saygı” konulu programa katıldı. 81 vilayetin kıyafetlerini kuşanan kadınlarla bir araya gelen usta sanatçı, ünlü Koleksiyoner Ulvi Sulaoğlu’nun "Artist Defteri: Başrolde Türkan Şoray" adlı kendi fotoğraflarından oluşan serginin açılışını da gerçekleştirdi. Tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Şoray, “Her gün gazetelerde cinayet haberleri okuyoruz. Televizyonlarda kadına şiddet haberlerini görüyoruz, ne yazık ki bugünü biraz buruk kutluyorum.” dedi.

“KADIN BENİM ANNEM, EŞİM, KIZIM”

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen programda kadınları yalnız bırakmayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da güne ithafen kadınları şu sözlerle tanımladı: “Kadınlar, hayatımızın tam merkezinde. Kadın annemiz, kadın eşimiz, kadın çocuğumuz… Kadınlar hayatın her tarafına hakim ama 8 Mart Dünya Kadınlar Günü onların daha da özel anılmalarına katkı sağlıyor. Onlar bugün tüm Türkiye’ye birlik ve beraberlik mesajı vermek için Rumeli’den tutun da Anadolu’nun birçok bölgesine ait yöresel kıyafetleri giyip geldiler, iyi ki varlar.”

“BAZI FOTOĞRAFLARIMI BEN BİLE İLK KEZ BURADA GÖRDÜM”

Kadınların hayatını kolaylaştırmak ve olaylara farklı bir pencereden bakabilmelerini sağlamayı amaçlayan programda ünlü Koleksiyoner Ulvi Sulaoğlu da Türkan Şoray’a ait karelerden derlediği fotoğraf sergisinin açılışını usta sanatçı Şoray ile birlikte gerçekleştirdi. Şoray, kendisinin bile ilk kez gördüğü birçok fotoğrafının olduğunu aktararak sergiye ilişkin, “Öncelikle benim adıma bu anlamlı sergiyi hazırladıkları için Zeytinburnu Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Ulvi Bey’e de böylesine güzel bir koleksiyonu ortaya koyduğu için minnettarım. Muazzam bir emek vermiş. Bazı fotoğraflarımı ben bile ilk kez burada gördüm.” dedi.

Kadınlar Günü’nü buruk kutlamasının sebebi olarak kadına karşı şiddeti işaret eden usta oyuncu Şoray, şunları söyledi:“Böyle özel bir günde adıma açılan sergi için çok teşekkür ediyorum. Gönül isterdi ki bugünü büyük bir coşku ile kutlayalım. Ama maalesef ki benim içim buruk. Bu sebeple de buruk kutluyorum. Çünkü her gün gazetelerde cinayet haberleri okuyorum. Tabii ki umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Çünkü kadınlar güçlüdür, gelecek yıllarda eğitimli ve toplumun her kesiminde yer almış kadınların olduğu günleri sabırsızlıkla bekliyorum. O günün de geleceğine inanıyorum."

UĞURKAN EREZ’DEN 8 MART’A ÖZEL DEFİLE

Ünlü Kareograf Uğurkan Erez de 8 Mart’a özel defilesiyle Dünya Kadınlar Günü’ne destek veren isimler arasında yer aldı. Günümüzde yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan terziliğin kaybolmaması, gelecek nesillere aktarılması ve kadınlara terzilik mesleğinin sevdirilmesi amacıyla “En Güzel Kıyafeti Ben Dikerim” yarışmasının grafiğini hazırlayan Uğurkan Erez, kadınları çiçeğe benzeterek, “Sizler birer çiçeksiniz, biz erkekler de sizinle birlikte yaşarak yanınızda mutlu oluyoruz. Bu sebeple bugün aranızda yer almaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Kadınlarımıza özel düzenlemiş olduğumuz “En Güzel Kıyafeti Ben Dikerim” yarışmasında finale kalmış 10 elbisemiz bulunuyor. Buradaki en önemli şey kadınlarımızın hiçbiri manken değil. Elbiselerini kendileri dikip, kendileri hazırlamışlar yarışmayı anlamlı kılan da bu.” diye konuştu.

KADIN MECLİSİ ANADOLU RENKLERİNE BÜRÜNDÜ

Kadına Saygı programının bu yıl 3’üncüsünü düzenlediklerini söyleyen Zeytinburnu Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülmen Güven, “Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Ülkemiz çok zor bir dönemden geçti. Bu sebeple bu yılki programımızda birlik ve beraberlik mesajı vermek istedik. Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde gönüllü görev alan kadınlarımız, 81 vilayetin yöresel kıyafetlerini kuşanarak 8 Mart’ta tüm Türkiye’ye barış mesajı verdi.” dedi.

SİLİVRİ’DEN HAKKARİ’YE TÜM KADINLAR SERGİDEYDİ

Programa Silivri’ye ait yöresel kıyafetiyle katılan Sonay Demirci, “Kadınlar günümüz kutlu olsun. Ülkemizin çok zor bir dönemden geçtiğini düşünerek bu yıl birlik ve beraberlik mesajı vermek istedik. Bu sebeple Türkiye’yi temsilen her yöreden insanlarımızla bir arada olmak için Anadolu’dan 81 vilayetimizin yöresel kıyafetlerini kuşandık. Laz, Kürt, Çerkez hiç fark etmez biz hepimiz biriz, kadınız ve güçlüyüz.” dedi.

Şanlıurfa yöresine özgü kıyafetiyle programda yer alan Sibelmen Gülerek ise, “Şiddetsiz bir toplum istiyorum. Erkeklerin açtığı sorunları kadınlar ve çocuklar çekiyor bunların artık olmamasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

SULTAN’A SÜRPRİZ

Kadına Saygı programı açılış ve konuşmalarının ardından yöresel kıyafetleriyle sahne alan kadınlar, ünlü oyuncu Türkan Şoray’a mini bir konser verdi. “Selvi Boylum Al Yazmalım” sürpriziyle duygulanan Şoray, kendisine yapılan bu jeste karşılık ayağa kalkıp sahneye çıktı. “Biz kadınlar sevgi doluyuz, imkan verildiği takdirde gücümüz ortaya çıkıyor. Dünyayı çok daha güzelleştirilebiliriz.” diyen Şoray, çağdaşlaşmanın gücü kadının toplumdaki gücü ile gerçekleşir. Buna toplum olarak inanır, eğitim olarak da önem verirsek kadına yönelik şiddet problemlerinin kalkacağına inanıyorum. O günlerin umudu ile Kadınlar Günümüz tekrar kutlu olsun. Hepinizi o güzel yüzünüzden, yüreğinizden öpüyorum.” dedi.

“En Güzel Kıyafeti Ben Dikerim” defilesiyle devam eden program, Türk pop müziğinin sevilen sanatçısı Ayşegül Aldinç’in konseriyle sona erdi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL

Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Yaşlılar Haftası dolayısıyla huzurevi sakinlerini yemekli programda ağırladı.

 • Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Bolluğu, bereketi ve baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı, Topkapı Kültür Parkı’nda düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

 • Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulunca, Zeyport Zeytinburnu Liman İşletmeleri Sanayi ve Ticaret AŞ ve GEMTAC Gemi Tali Acenteliği ve Bot Hizmetleri Ticaret AŞ'ye idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi.

 • Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zafer’inin 103'üncu yılı ve Çanakkale Şehitleri yad etmek için Ortaokul ve liseler arası resim, şiir, kompozisyon dallarında yarışma düzenledi. Yarışmada Dereceye giren öğrenciler Zeytinburnu Kültür SANAT merkezinde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştular.

 • Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Türkiye'nin dört bir yanında ihtiyaç sahibi kanser hastalarına ve ailelerine yardım ulaştırmaya devam eden Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) "İyilik Tırı" İstanbul'daki son durağı olan Zeytinburnu'na geldi.

 • Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi’nde uyuşturucu ticareti yapan sokak satıcılarına yönelik yürütülen uzun süreli bir teknik ve fiziki takip yapıldı ardından şahısların adreslerine eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

 • Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Türkiye’den ve dünyadan önemli yazarların buluştuğu "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" başladı. Açılışa, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, festivalin onur konuğu usta yazar Yıldız Ramazanoğlu ile çok sayıda Türk ve yabancı yazar katıldı.

 • AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  Uzun süredir beklenen AK Parti Zeytinburnu ilçe başkan adayı İl Başkanlığı tarafından açıklandı. 13 Nisan’da yapılacak Kongrede İlin adayı Selami Delibalta olarak belirlendi.

 • Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Zeytinburnu'nda bulunan Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımının yüzde 75'lik kısmı tamamlandı.

 • ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  Zeytinburnu’ndaki Küçük Oto Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüme giriyor. Yaklaşık iki yılı aşkın süredir boşaltılmasına çalışılan Sanayi Sitesi esnafı Kooperatif Başkanı Selman Kesman ve yönetimine adeta ateş püskürüyor. Sanayi Esnafı, Aydınlık Gazetesi’nden Ercan Deniz Küçük’e konuştu. Kooperatif Yönetiminin kendilerini sattığını iddia etti.

 • Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesi'nin sahneleme programıyla ilçemizde anıldı. Tören etkinliğinde gözler nemlendi ve tarih akışı sağlandı.

 • CHP'li Gençlerden Çanakkale Sergisi

  CHP'li Gençlerden Çanakkale Sergisi

  Cumhuriyet Halk Partisi Zeytinburnu Gençlik Kolları Çanakkale Zaferinin 103.Yıldönümü dolayısıyla Merter Metro İstasyonunda Çanakkale Zaferi konulu sergi açtı

 • Uluslararası 3.Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

  Uluslararası 3.Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

  Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilecek olan "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" 20 Mart Salı günü saat 19.00'da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde başlıyor. 11'i yabancı toplam 35 öykücünün katılacağı festivalin bu yılki mottosu "Anlatıyorum Öyleyse Varım!" olarak belirlendi.

 • Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

  Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

  18 Kasım 2017 Tarihinde vefat eden Selahattin Üstündağ'ın ardından 4 ay sonra kardeşi Yusuf Üstündağ'da 73 yaşında hayata veda etti. Geride kalan kardeşlerden Zihni ve Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

 • DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri Sümer Mahallesinde hizmetinizde

  DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri Sümer Mahallesinde hizmetinizde

  Zeytinburnu İşadamları Dernek Başkanı Ayhan Özsoy’un yeğeni Berk Davul’un 2007 Yılında Yeşiltepe Mahallesinde kurduğu DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri yeni adresinde Sümer Mahallesinde hizmet açıldı.

 • ZEYDEF Çanakkale Şehitlerini yad etti

  ZEYDEF Çanakkale Şehitlerini yad etti

  ZEYDEF Kazlıçeşme Kültür Merkezinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü nedeniyle etkinlik düzenledi.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.3%

8.5%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan