• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
 • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
 • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

‘16 Nisan’da TEK ADAM Rejimine HAYIR’

CHP Zeytinburnu Meclis üyesi, İşadamı Düzgün Kaya, Devletimiz 16 Nisan tarihinde bizden iki seçenekli bir seçim yapmamızı istiyor.

08 Mart 2017 Çarşamba 08:31

Bu seçimde ‘Evet’ diyen de ‘Hayır’ diyen de bizim vatandaşımız. Her iki karara da saygımız var. Ama birileri neden 'Evet' denmesi gerektiğini anlatamadıkları için çirkin yalanlara sarılarak ‘Hayır’ diyen yurttaşlarımızı teröristlerle yan yana anma saygısızlığını gösteriyor. Ülkemiz inşallah 17 Nisan'da Türkiye 'Hayır’lı bir sabaha uyanacak.

‘AKP’NİN DERDİ YENİ ANAYASA YAPMAK DEĞİL’

CHP Meclis Üyesi Düzgün Kaya Zeytinburnu Haber gazetesine yaptığı özel açıklamada, İnsan tarafından tasarımlanan en önemli yapı ise anayasadır. Anayasa, toplumların anatomisini oluşturan yasama, yürütme ve yargının görev, yetki, sorumluluk alanının tasarımıdır. Ancak tüm tasarımların sorunu, değişen zaman karşısında güncelliklerini devam ettirememesidir. Bunun içindir ki, bu yapılar zaman içinde ya kökten ya da kısmi olarak değiştirilirler. Mevcut anayasanın, milletimizin özellikleri, anayasa hukukunun çağdaş seviyesi, bireysel hak ve özgürlüklerin esası dikkate alınarak tekrar tasarlanması gerekmekteyken, zaten uzun yıllardır yamalı bohçaya dönen 1982 Anayasası'na, son değişiklik teklifiyle bir yama daha atılmaya çalışılmaktadır!..

‘BU SİSTEMDE MECLİS ORTADAN KALKIYOR’

Kamuoyuna başkanlık sistemi olarak sunulan bu değişikliğin, “Başkanlık sistemi ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmadığını” belirten Meclis Üyesi Düzgün Kaya, Başkanlık sistemi, parlamenter sistemden farklı olarak kuvvetlerin birbiriyle yumuşak değil, çok sert bir biçimde ayrılması ilkesine dayanır. Başkanlık sisteminin yukarıda belirttiğim en temel özelliklerini alıp, bizde yapılmaya çalışılan anayasa değişikliğiyle karşılaştırdığınızda, birbirine taban tabana zıt iki sistem görüyorsunuz! Kuvvetlerin birbiriyle sert biçimde ayrılması yerine, kuvvetlerin birliği esasına dayanan, cumhurbaşkanını, Meclis'i fesih yetkisi dahil sınırsıza yakın yetkilerle donatan ve isterse ölümüne kadar seçilmesine olanak tanıyan bir sistem! Bu öyle bir sistem ki, ne başkanlık sisteminin ne de yarı başkanlık sisteminin özelliklerini yansıtıyor! Sistem, başkanlık olmadığı için buna Türk tipi başkanlık sistemi de diyemeyiz. 

 DEĞİŞİKLİK KENDİ İÇİNDE CİDDİ ÇELİŞKİLER YARATIYOR

CHP Meclis Üyesi Düzgün Kaya Zeytinburnu Haber gazetesine yaptığı özel açıklamada, “Rejim değiştiriliyor. Biz ‘Rejim değiştiriliyor’ dediğimiz zaman ‘Hayır, cumhuriyettir bizim rejimimiz’ diyorlar. Ama parlamenter demokratik sistem içinde bir cumhuriyet. Tek adam rejimiyle siz parlamenter demokratik sistemi askıya aldığınız zaman rejimi değiştiriyorsunuz demektir. Yetkileri bir kişiye veriyorsunuz. Tek kişi, her şeye egemen oluyor. Yapılan değişiklik, yürürlükteki anayasamıza göre de kendi içinde ciddi çelişkiler yaratıyor. Oturulup, düşünülmüş, tartışılmış bir değişiklik değil” dedi.

‘HAKİMLERİ BAŞKANIN ATADIĞI BİR SİSTEMDE YARGI BAĞIMSIZLIĞI OLUR MU?’

Anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanının tarafsızlığını kaybedeceğini ileri süren Kaya, şöyle konuştu: “Yapılan değişiklikle cumhurbaşkanının tarafsızlığı askıya alınıyor; çünkü aynı zamanda başkan, bir siyasi partinin de genel başkanı olacak. Bir siyasi partinin genel başkanı tarafsız olamaz. Bir milletvekili tarafsız olamaz; ama anayasada başkanın, cumhurbaşkanının parlamentoda yapacağı yeminde tarafsızlık ilkesi var. Bunun yanında, Bir partinin genel başkanı Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinden 12’sini tayin ederse orada yargı bağımsızlığından söz edilebilir mi Bir siyasetçi eğer hakim tayin ediyorsa orada yargı bağımsızlığı olmaz”

‘MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E VERİLMEYEN YETKİ, BİR KİŞİYE VERİLİYOR’

CHP Zeytinburnu Meclis üyesi, İşadamı Düzgün Kaya, Yeni anayasa değişikliğiyle devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili düzenlemeleri TBMM değil, başkan belirleyecek. Yetki devrediliyor; ama anayasanın bir başka maddesinde de ‘Yetki devredilemez’ diyor. Kendi içinde çelişkiler var. Aynı zamanda bu Meclis’i bir kişi hiçbir gerekçe göstermeden feshedebilecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e verilmeyen yetki, bir kişiye veriliyor. Milletin oyları bir kişi için geçerli değil, milli irade de geçerli değil. ‘Milli irade benim, ben istediğim zaman parlamentoyu feshederim’ diyor. Yetkileri dağıtmak, hakları güvence altına almak varken, neden bir kişiye bütün bu yetkileri veriyoruz dedi.

‘DEMOKRASİ RAFA KALDIRLIP TEK ADAM REJİMİ GETİRLMEK İSTENİYOR’

Türkiye’nin tehlikeli bir sürecin içine sokulduğunu söyleyen Kaya, şöyle konuştu: “Yeni anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanı, yurt dışına gittiğinde seçimle gelmeyen birisi vekalet edecek. Ne zaman olur seçimle gelmeyen kişilerin vekaleti Darbe dönemlerinde olur. Kenan Evren, darbeyi yaptı geldi. Seçimle mi geldi Hayır. Ne kadar tehlikeli bir sürecin içine Türkiye’nin sokulduğunu bilmenizi isterim. O açıdan bu süreç, milli Kurtuluş Savaşı sürecimizin ikinci adımıdır. İnşallah 16 nisanda açık ara Hayır çıkacak ve 2.Kurtuluş Savaşının kazanacağız dedi.

‘BİR KİŞİ KARARNAME İLE TÜM ATAMALARI YAPACAK’

Kaya açıklamalarına şöyle devam etti. Bir kişi yayımlayacağı kararnamelerle Müsteşar, genel müdür, büyükelçi, vali kim olacak. Bütün bunların hepsini yapacak. Devletin bütün kadrolarını bir öğleden sonra tamamını değiştirecek ve devleti ele geçirecek. Böyle devlet olur mu Olayın ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını ve Türkiye’nin nasıl bir maceraya sürüklendiğini hep birlikte görüyor muyuz?  Buna Hayır demek için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Eğer biz bu mücadeleyi yeterince yapamazsak kendi çocuklarımıza hesap veremeyiz. Çocuklarımızın geleceği için ev ev, kapı kapı, kahve kahve dolaşarak Hayırlı bir çalışma yapmamız lazım dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Yaşlılar Haftası dolayısıyla huzurevi sakinlerini yemekli programda ağırladı.

 • Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Bolluğu, bereketi ve baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı, Topkapı Kültür Parkı’nda düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

 • Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulunca, Zeyport Zeytinburnu Liman İşletmeleri Sanayi ve Ticaret AŞ ve GEMTAC Gemi Tali Acenteliği ve Bot Hizmetleri Ticaret AŞ'ye idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi.

 • Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zafer’inin 103'üncu yılı ve Çanakkale Şehitleri yad etmek için Ortaokul ve liseler arası resim, şiir, kompozisyon dallarında yarışma düzenledi. Yarışmada Dereceye giren öğrenciler Zeytinburnu Kültür SANAT merkezinde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştular.

 • Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Türkiye'nin dört bir yanında ihtiyaç sahibi kanser hastalarına ve ailelerine yardım ulaştırmaya devam eden Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) "İyilik Tırı" İstanbul'daki son durağı olan Zeytinburnu'na geldi.

 • Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi’nde uyuşturucu ticareti yapan sokak satıcılarına yönelik yürütülen uzun süreli bir teknik ve fiziki takip yapıldı ardından şahısların adreslerine eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

 • Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Türkiye’den ve dünyadan önemli yazarların buluştuğu "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" başladı. Açılışa, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, festivalin onur konuğu usta yazar Yıldız Ramazanoğlu ile çok sayıda Türk ve yabancı yazar katıldı.

 • AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  Uzun süredir beklenen AK Parti Zeytinburnu ilçe başkan adayı İl Başkanlığı tarafından açıklandı. 13 Nisan’da yapılacak Kongrede İlin adayı Selami Delibalta olarak belirlendi.

 • Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Zeytinburnu'nda bulunan Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımının yüzde 75'lik kısmı tamamlandı.

 • ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  Zeytinburnu’ndaki Küçük Oto Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüme giriyor. Yaklaşık iki yılı aşkın süredir boşaltılmasına çalışılan Sanayi Sitesi esnafı Kooperatif Başkanı Selman Kesman ve yönetimine adeta ateş püskürüyor. Sanayi Esnafı, Aydınlık Gazetesi’nden Ercan Deniz Küçük’e konuştu. Kooperatif Yönetiminin kendilerini sattığını iddia etti.

 • Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesi'nin sahneleme programıyla ilçemizde anıldı. Tören etkinliğinde gözler nemlendi ve tarih akışı sağlandı.

 • CHP'li Gençlerden Çanakkale Sergisi

  CHP'li Gençlerden Çanakkale Sergisi

  Cumhuriyet Halk Partisi Zeytinburnu Gençlik Kolları Çanakkale Zaferinin 103.Yıldönümü dolayısıyla Merter Metro İstasyonunda Çanakkale Zaferi konulu sergi açtı

 • Uluslararası 3.Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

  Uluslararası 3.Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

  Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilecek olan "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" 20 Mart Salı günü saat 19.00'da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde başlıyor. 11'i yabancı toplam 35 öykücünün katılacağı festivalin bu yılki mottosu "Anlatıyorum Öyleyse Varım!" olarak belirlendi.

 • Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

  Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

  18 Kasım 2017 Tarihinde vefat eden Selahattin Üstündağ'ın ardından 4 ay sonra kardeşi Yusuf Üstündağ'da 73 yaşında hayata veda etti. Geride kalan kardeşlerden Zihni ve Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

 • DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri Sümer Mahallesinde hizmetinizde

  DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri Sümer Mahallesinde hizmetinizde

  Zeytinburnu İşadamları Dernek Başkanı Ayhan Özsoy’un yeğeni Berk Davul’un 2007 Yılında Yeşiltepe Mahallesinde kurduğu DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri yeni adresinde Sümer Mahallesinde hizmet açıldı.

 • ZEYDEF Çanakkale Şehitlerini yad etti

  ZEYDEF Çanakkale Şehitlerini yad etti

  ZEYDEF Kazlıçeşme Kültür Merkezinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü nedeniyle etkinlik düzenledi.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.3%

8.5%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan