• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
  • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
  • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
  • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Kuran Sitesi ve Çevresinin akıbeti belli oldu

Zeytinburnu’nda belediyenin iki yıl önce yıkım kararı aldığı, bir yıl önce de zorla boşalttığı 56 dairelik 7 katlı Kuran Sitesi 13 Ocak’ta ansızın çömüş ve iki kişiye mezar olmuştu.

23 Şubat 2017 Perşembe 10:16

Aradan geçen bir ay süresince Kuran Sitesinin enkazında ve çevresindeki binalarla ilgili çalışmalar yapıldı. Zeytinburnu Belediyesi yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. İşte Belediyen yapılan o açıklama, 13 Ocak günü Kuran Sitesi’nin etrafında bulunan 18 bina mühürlendi ve tahliye edildi. 18 binadan karot numuneleri alınarak inceleme yapıldı.  Yapılan incelemelerin sonucunda 18 binanın 15’inin riskli olduğu tespit edildi. Mülk sahipleriyle 3 kez toplu görüşme, birkaç kez ise kısmi toplantılar yapıldı ve uzlaşma sağlanmaya çalışıldı.  Tüm ada için 1/1000 ve 1/5000’lik imar plan tadilatı hazırlandı.  Hazırlanan 1/1000 ve 1/5000’lik imar plan tadilatı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne sunulmak üzere İmar ve Planlama Müdürlüğü’ne verildi. Eşzamanlı olarak adanın riskli alan ilan edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edildi.

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE: Proje çalışması tamamlanacak. Tüm adanın birleşmesiyle, daire ile dükkan sahiplerinin hakları korunarak projelendirme yapılacak. Tüm adanın birleşmesi, imar hakkında artış getirecek ve bu şekilde maliyetlerin azalmasını sağlayacak. Kuran Sitesi’nin yanında bulunan akaryakıt istasyonunun yer aldığı alan konut olarak değerlendirilecek. Bakanlar Kurulu’ndan riskli alan ile ilgili karar çıkmasından sonra, mülk sahiplerine projenin sunumu yapılacak. Proje sunumundan sonra mülk sahipleriyle uzlaşmaya varılırsa binalar yıkılacak ve proje hayata geçirilecek.  Bakanlar Kurulu’ndan riskli alan ile ilgili karar çıkmasından sonra, yıkımdan itibaren, projeden etkilenen vatandaşlarımıza kira yardımı yapılacak.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler1

DİĞER HABERLER

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.3%

8.6%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan