• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

TOKİ ile dönüşüm teklifinde geri adım mı atıldı?

Çırpıcı, Veliefendi, Sümer, Yeşiltepe, Seyitnizam ve Nuripaşa Mahalleleri’ni kapsayan ve bölge halkını başka yerlere göndermeyi içeren ‘kentsel dönüşüm’ teklifinin Meclise geleceği iddiaları üzerine Zeytinburnu Halkı büyük tepki gösterdi.

09 Şubat 2017 Perşembe 08:17

TEKLİFTE SON DAKİKA DEĞİŞİKLİĞİ Mİ YAPILDI?

Zeytinburnu Belediye Meclisi Şubat Ayı 2.Birleşiminde 6 Mahalleyi kapsayan bir protokol getirildi. Önce imar komisyonuna gelen teklifi CHP Meclis üyeleri Meclisten önce kamu oyu gündemine taşımlarıyla adeta yer yerinden oynadı.  Zeytinburnu Belediyesi Meclisi’ne Zeytinburnu nüfusunun neredeyse yarısı anlamına gelen, altı mahalleyi kapsayan, tartışmalı trampa teklifi geldi. CHP Meclis üyeleri geri adım atıldığını öne sürdüler. Teklifteki, “Kentsel Dönüşüm Projesi gerçekleştirmesi için...” ifadelerinin yerine, “kentsel, sosyal ve teknik altyapı alanlarında projelerin gerçekleştirilebilmesi için...” sözlerinin eklendiğini iddia ettiler.  Böylece 6 mahalle bütünüyle kentsel dönüşüme sokulmamış oldu. Zeytinburnu Belediye Başkanı’na TOKİ ile protokol yetkisi veren tekliften, evleri cami, okul, meydan gibi alanlarda kalan yurttaşlar etkilenecek. Evi yıkılacak olanlara, öncelikle Türkiye genelinden TOKİ’den ev edinme teklifi sunulacak. Kabul etmeyenlere ise kamulaştırma bedeli verilecek.

'ÖNCELİKLİ' OLARAK EV TAKASI YAPILACAK

Zeytinburnu Belediye Meclisi'nde görüşülen teklif Zeytinburnu nüfusunun neredeyse yarısı anlamına gelen Çırpıcı, Veliefendi, Sümer, Yeşiltepe, Seyitnizam ve Nuripaşa mahallelerini kapsıyordu. Ancak teklifin kapsamı oylama sırasında cami, okul, meydan gibi donatı alanlarında bulunan evler olarak sınırlandırıldı. Böylece evleri cami, okul, meydan gibi alanlara alınan vatandaşlara öncelikli olarak TOKİ'nin Türkiye çapındaki evleri ile takas yapma teklifi götürülecek.

CHP: VATANDAŞI YERİNDEN EDECEKSİNİZ

Kararın görüşüldüğü oturumda söz alan Zeytinburnu Belediye Meclisinin CHP Grup Başkanı Hasan Hüseyin Üsküdar, 'Bu konuda çok ah alacaksınız. İnsanlar 'yaktınız bizi' diyecek. Vatandaşı yerinden edeceksiniz. Trampa yaptık, 'Kayaşehir'de, Kırklareli'nin Düzova köyünde, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, Konya'nın Ereğli ilçesinde' TOKİ'nin yaptığı dairelerden birini tercih et ve oraya git kardeşim' diyeceksinizö diye konuştu. CHP'li meclis üyesi Esin Hacıalioğlu ise 'Zeytinburnu halkını nereye sürüleceği belli olmayan, evlerinin kimler tarafından alınacağı belli olmayan, baştan aşağı yanlışlıklarla dolu sonuçlar doğurabilecek bir yetki talebidir. Bu bir anlamda Zeytinburnu Meclisi'ni fes etmektirö dedi.

AK PARTİ: VATANDAŞ İSTEDİĞİ YERDEN KONUT ALABİLİR

Zeytinburnu Belediye Meclisi'nin Ak Partili İmar Komisyonu Başkanı Semih Demirci de bahsi geçen 6 mahallede okul, yol, cami, belediye hizmet alanı, sağlık tesisi gibi sosyal donatı alanlarının oluşturulması için yeni planlar yapılacağını söyledi. Demirci, 'Burada bulunan mevcut binalarda vatandaş dilerse anlaşabilir, bunları bedeli karşılığında kamulaştırarak ödeyebiliriz. ya da Türkiye genelinde TOKİ'nin elinde bulunan konutlardan vatandaş isterse alabilir. Öncelikle vatandaşın bu konudaki talebi ne olacak, biz ona bakıyoruz. TOKİ bize bu daireleri indirimli olarak verecek. Vatandaşa istersen bu dairenin bedelini al, istersen 'TOKİ bize şurada indirimli daireler öneriyor. İstersen bundan yana da tercihini kullanabilirsin' diyeceğizö dedi.

"İLLAKİ TOKİ'DEN EV ALMAK ZORUNDASIN" DEMİYORUZ

Hukuk Komisyonu Başkanı AK Partili Meclis üyesi Havvanur Yurtsever ise, "Vatandaşa ille de evini vermek zorundasın ya da TOKİ'den ev almak zorundasın' demiyoruz. Belediyeye mali bir külfet getirmemesi için öncelikli olarak trampa, diyoruz. Çünkü kamulaştırma bedelleri belediyelerin üzerinde kambur olarak duruyor. Belediyemiz bu iş için ayıracağı finans ya da bütçeyi daha yararlı hizmet projelerinde kullanabilir. Hukuk altyapısı düzgün olan bir protokoldür, ben son derece müsterihim. Hukuken hiçbir problem görmüyorum" diye konuştu. Tartışmanın ardından yapılan oylama, CHP'li üyelerin 'hayır' oyu ile Zeytinburnu Belediye Başkanı'na yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ

Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler3

DİĞER HABERLER

 • Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kazlıçeşme Abay İmam Hatip Ortaokulu'nun, " Hoş Geldin ,Ya Şehr- i Ramazan " Programı ,öğretmenleri ve öğrencileriyle izleyenlere muhteşem anlar yaşattı.

 • Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Metrobüs şoförü Ramazan Yıldız'a, sürücüsü olduğu araçla Zeytinburnu metrobüs durağına gireceği esnada, annesinin elini bırakıp yola atlayan küçük çocuğu fark edip, direksiyonu bariyerlere doğru kırarak çocuğun hayatını kurtarması sebebiyle İETT Genel Müdürü Özel Ödülü verildi.

 • Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan “Yaşlılar Meclisi” nin 1. olağan genel kurul toplantısı 18 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 14.00 de yapıldı.

 • Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Gazeteci, yazar Mehmet Şevki Eygi, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen, "Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi"ne katıldı.

 • Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  11 ayın sultanı Ramazan coşkusu Zeytinburnu’nda başlıyor. Binlerce kişinin aynı sofrada buluşacağı meydan ve sokak iftarları, tasavvuf musikisi dinletileri, konserler, sema gösterileri, Kur’an tilavetleri, çocuk etkinlikleri, kitap fuarı, sahur sohbetleri ve söyleşilerle Ramazan bu yıl Zeytinburnu’nda bir başka yaşanacak.

 • Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Tanıştığı kız arkadaşı yüzünden uyuşturucunun bataklığına sürüklenen Hasan Ölmez’in hayata tutunmak ve bu bataklıktan çıkma için verdiği inanılmaz mücadelenin hikayesi. Hikayenin baş kahramanlarından biri ise Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap..

 • Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Edirne’de, sınır birliklerince Yunanistan sınırından yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmak isteyen, FETÖ/PDY terör örgütü bağlantısı nedeniyle KHK kararları ile mesleklerinden ihraç edilen aralarında komiser ve gazetecilerin bulunduğu 4 şahıs yakalandı.

 • Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri 550 Bilge Nesil öğrencisiyle birlikte Çekmeköy’de gerçekleştirilen geleneksel piknik organizasyonunda bir araya geldi.

 • Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Aile Haftası kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Açıkhava Sineması Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

 • Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Kuran ve Sünnet ışığında Zeytinburnu’nda hizmetlerine aralıksız devam eden Müceddid Vakfı Ramazan Ayında da birçok farklı organizasyona imza atmaya devam ediyor.

 • Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu’nu anlatan en iyi kareyi yakalamak için bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Birincinin 12 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmaya başvurular 01 Aralık Cuma günü sona erecek.

 • Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Zeytinburnu’nun hatta İstanbul’un en etkin derneklerinden biri olan Konya Bozkır Dere Kasabası Derneği yağmura rağmen 25. Geleneksel İstanbul Piknik buluşmasını yaptı. Dereliler yağmur çamur demeden piknikte izdihama neden oldu.

 • Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  18. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'nin kapanış töreninde sahne alan Türk Müziği’nin başarılı isimlerinden Yavuz Bingöl, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 • Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanat eğitimi alan 860 öğrenci 20 Mayıs günü düzenlenen Mezuniyet Şöleni ile sertifikalarını aldı. 26 branşta öğrenim gören katılımcıların eserlerinden oluşan serginin açıldığı programda müzik branşlarından mezun olan öğrenciler de bir konser verdi.

 • İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  Ak Parti Sümer Mahallesi eski başkanı ve Kubbeli Cami Dernek başkanı işadamı Ali Çebi’nin babası İsmail Çebi (76) geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.

 • Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep’te 4 ay önce şüpheli bir şekilde ölen 4 yaşındaki erkek çocuğu Ziyade’yi altını kirlettiği için üvey annesinin öldürdüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı üvey anne Zeytinburnu Emniyetinin başarılı operasyonu ile yakalandı

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan