• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

TOKİ ile dönüşüm teklifinde geri adım mı atıldı?

Çırpıcı, Veliefendi, Sümer, Yeşiltepe, Seyitnizam ve Nuripaşa Mahalleleri’ni kapsayan ve bölge halkını başka yerlere göndermeyi içeren ‘kentsel dönüşüm’ teklifinin Meclise geleceği iddiaları üzerine Zeytinburnu Halkı büyük tepki gösterdi.

09 Şubat 2017 Perşembe 08:17

TEKLİFTE SON DAKİKA DEĞİŞİKLİĞİ Mİ YAPILDI?

Zeytinburnu Belediye Meclisi Şubat Ayı 2.Birleşiminde 6 Mahalleyi kapsayan bir protokol getirildi. Önce imar komisyonuna gelen teklifi CHP Meclis üyeleri Meclisten önce kamu oyu gündemine taşımlarıyla adeta yer yerinden oynadı.  Zeytinburnu Belediyesi Meclisi’ne Zeytinburnu nüfusunun neredeyse yarısı anlamına gelen, altı mahalleyi kapsayan, tartışmalı trampa teklifi geldi. CHP Meclis üyeleri geri adım atıldığını öne sürdüler. Teklifteki, “Kentsel Dönüşüm Projesi gerçekleştirmesi için...” ifadelerinin yerine, “kentsel, sosyal ve teknik altyapı alanlarında projelerin gerçekleştirilebilmesi için...” sözlerinin eklendiğini iddia ettiler.  Böylece 6 mahalle bütünüyle kentsel dönüşüme sokulmamış oldu. Zeytinburnu Belediye Başkanı’na TOKİ ile protokol yetkisi veren tekliften, evleri cami, okul, meydan gibi alanlarda kalan yurttaşlar etkilenecek. Evi yıkılacak olanlara, öncelikle Türkiye genelinden TOKİ’den ev edinme teklifi sunulacak. Kabul etmeyenlere ise kamulaştırma bedeli verilecek.

'ÖNCELİKLİ' OLARAK EV TAKASI YAPILACAK

Zeytinburnu Belediye Meclisi'nde görüşülen teklif Zeytinburnu nüfusunun neredeyse yarısı anlamına gelen Çırpıcı, Veliefendi, Sümer, Yeşiltepe, Seyitnizam ve Nuripaşa mahallelerini kapsıyordu. Ancak teklifin kapsamı oylama sırasında cami, okul, meydan gibi donatı alanlarında bulunan evler olarak sınırlandırıldı. Böylece evleri cami, okul, meydan gibi alanlara alınan vatandaşlara öncelikli olarak TOKİ'nin Türkiye çapındaki evleri ile takas yapma teklifi götürülecek.

CHP: VATANDAŞI YERİNDEN EDECEKSİNİZ

Kararın görüşüldüğü oturumda söz alan Zeytinburnu Belediye Meclisinin CHP Grup Başkanı Hasan Hüseyin Üsküdar, 'Bu konuda çok ah alacaksınız. İnsanlar 'yaktınız bizi' diyecek. Vatandaşı yerinden edeceksiniz. Trampa yaptık, 'Kayaşehir'de, Kırklareli'nin Düzova köyünde, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, Konya'nın Ereğli ilçesinde' TOKİ'nin yaptığı dairelerden birini tercih et ve oraya git kardeşim' diyeceksinizö diye konuştu. CHP'li meclis üyesi Esin Hacıalioğlu ise 'Zeytinburnu halkını nereye sürüleceği belli olmayan, evlerinin kimler tarafından alınacağı belli olmayan, baştan aşağı yanlışlıklarla dolu sonuçlar doğurabilecek bir yetki talebidir. Bu bir anlamda Zeytinburnu Meclisi'ni fes etmektirö dedi.

AK PARTİ: VATANDAŞ İSTEDİĞİ YERDEN KONUT ALABİLİR

Zeytinburnu Belediye Meclisi'nin Ak Partili İmar Komisyonu Başkanı Semih Demirci de bahsi geçen 6 mahallede okul, yol, cami, belediye hizmet alanı, sağlık tesisi gibi sosyal donatı alanlarının oluşturulması için yeni planlar yapılacağını söyledi. Demirci, 'Burada bulunan mevcut binalarda vatandaş dilerse anlaşabilir, bunları bedeli karşılığında kamulaştırarak ödeyebiliriz. ya da Türkiye genelinde TOKİ'nin elinde bulunan konutlardan vatandaş isterse alabilir. Öncelikle vatandaşın bu konudaki talebi ne olacak, biz ona bakıyoruz. TOKİ bize bu daireleri indirimli olarak verecek. Vatandaşa istersen bu dairenin bedelini al, istersen 'TOKİ bize şurada indirimli daireler öneriyor. İstersen bundan yana da tercihini kullanabilirsin' diyeceğizö dedi.

"İLLAKİ TOKİ'DEN EV ALMAK ZORUNDASIN" DEMİYORUZ

Hukuk Komisyonu Başkanı AK Partili Meclis üyesi Havvanur Yurtsever ise, "Vatandaşa ille de evini vermek zorundasın ya da TOKİ'den ev almak zorundasın' demiyoruz. Belediyeye mali bir külfet getirmemesi için öncelikli olarak trampa, diyoruz. Çünkü kamulaştırma bedelleri belediyelerin üzerinde kambur olarak duruyor. Belediyemiz bu iş için ayıracağı finans ya da bütçeyi daha yararlı hizmet projelerinde kullanabilir. Hukuk altyapısı düzgün olan bir protokoldür, ben son derece müsterihim. Hukuken hiçbir problem görmüyorum" diye konuştu. Tartışmanın ardından yapılan oylama, CHP'li üyelerin 'hayır' oyu ile Zeytinburnu Belediye Başkanı'na yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ

Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler3

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan