• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Müteahhitler Kot Farkıyla yolsuzluk yapıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehircilik Şurası'ndaki konuşmasında, "Kot, denilen bir olay var. Bununla ne yazık ki müteahhitler, acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Meyilli bir arazide beyefendi, inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Kazanmak istiyorum, derken şehre ihanet ediyorsun. Eğer medeni olacaksak böyle olacağız. Aksi takdirde olamayız" dedi.

06 Şubat 2017 Pazartesi 14:41

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca düzenlenen, kentsel dönüşümde gelinen noktanın ve şehirlere kimlik kazandırılması konularının ele alındığı Şehircilik Şurasında Bazı müteahhitlerin acımasızca yolsuzluk yaptığını savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Kot, denilen bir olay var. Bununla ne yazık ki müteahhitler acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Kot olayında kesinlikle kotu denizden verme diye bir anlayışı bizim getirmemiz lazım. Meyilli bir arazide beyefendi inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Bu işi kökünden kazımamız lazım. Her taraftan bakıldığında ortaya bir güzellik çıkması lazım. Bu konularda belediyelerimizin hassas davranması lazım. Bodrum, güneş görmeyen yerdir. Toprağın altındadır. Kalkıp, etrafını açmak suretiyle bodrumu zemine dönüştüren anlayış da bana göre, ihanet içerisindedir. Kazanmak istiyorum, derken şehre ihanet ediyorsun. Geç o işleri. İnsanın şehirler üzerinden hakkı olduğu gibi şehrin de insanlar üzerinde hakkı vardır. Eğer medeni olacaksak böyle olacağız. Aksi takdirde olamayız. İşte İstanbul Boğazı'nın hali ortada. Boğazı felç ettiler. İstanbul felç. Neden? Bu yüzden. Bakıyorsun o güzelim boğazda 5, 6, 7 kat binalar. Niye? Kararlı bir duruş sergilenmediği için bunlar oluyor. Bununla ilgili çok ciddi bir Boğaz Yasası'nın yeniden çıkartılması lazım. Bunu sıfırlayalım, demiyorum. İnşaatların boğazda yapılmasından da yanayım. Bu çirkin yapılaşmaların yıkılıp, onların yerine inşaat yapılsın ama bunun bir anayasası olsun adeta. Anayasasını kurduğumuz zaman bu mesele biter"

CHP MECLİS ÜYESİ ÜSKÜDAR, BEYAZLAR İNŞAATIN TOPKAPI PROJESİNDE KOT FARKINA VURGU YAPMIŞTI

CHP Zeytinburnu Meclis Üyesi Hüseyin Üsküdar, Beyazlar İnşaatın Topkapı Otel projesiyle ilgili Gazetemize verdiği Röportajda Kot Farkıyla büyük vurgun yapıldığını iddia etmişti. Üsküdar'ın bu röportajından kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kot Farkıyla Müteahhitlerin acımasız bir şekilde yolsuzluk yaptıklarını söyledi.
Beyazlar-Keleşler İnşaat ortaklığı, Zeytinburnu’nun Topkapı ve Maltepe Mahallesini adeta tek başına şekillendiriyor. Hayata geçirdikleri son projede ise göz göre göre Kültür Alanını ticaret olarak kullanıyorlar. Zeytinburnu Belediye Meclisi Grup Başkanı Hüseyin Üsküdar bu projede 75 MİLYON TL (Yeni Para ile)  gibi haksız bir kazanç yani RANT var dedi.

Zeytinburnu Belediye Meclisi Grup Başkanı Hüseyin Üsküdar Beyazlar İnşaat’ın Topkapı Projesinin önünde Gazetemize çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte O Açıklama; Beyazlar İnşaat Firmasına Zeytinburnu’nda özel bir imtiyaz tanınıyor. Bir tarafım tramvayın bitişiği diğer bir tarafı E-5 Otobanına sıfır bir bölgeye böylesine imar verilmesi çok şaşırtıcı. Yarın bir gün Tramvay hattı veya Anayolun genişletilmek istenmesi durumunda ne yapılacak. Burası imara ve inşaata uygun bir yer değil. Tamam bir şeklide imar verilmiş. Ondan geçtik. Fakat verilen imar Planlarda Kültürel Tesis alanı olarak gözüküyor. Projede alt tarafa sergi salonu üstüne öğrenci yurdu yapacağız diye alınıyor. Fakat sizin ortaya çıkardığınız ve ardından projeler kısmından kaldırdıkları Beyazlar İnşaatın kendi resmi sitesinde burası Otel projesi olarak ilan edilmişti.

Ben iddia ediyorum ve baştan beri dile getiriyorum. Fonksiyon değişikliğini inşaat bittikten sonra göreceğiz. Burası kesinlikle otel olacak. Hadi Yurt yapılacak diyelim. Hemen yanı başında iki adet Akaryakıt istasyonu var hatta bu inşaata sıfır olan kısımda LPG Dolum istasyonu bulunuyor. Bir tarafı otoban diğer tarafı tramvay yolu böyle güvensiz bir yere nasıl yurt izni verilerek. Öğrenciler burada nasıl ikamet ettirilecek. Geçenlerde yaşadığımız vahim olayda çocuklarımız yanarak can verdi yüreğimiz dağlandı.

Buranın başka bir özeliği daha var. E-5’ten gelen Aksa göre bu arazide 6 metre kod yüksekliği var. Bu yükseklik yan taraftaki Akaryakıt istasyonlarında da vardır. Onlar boşalttılar. Burada da aynısı olacak. Zeytinburnu’nda otopark için yerin altına 4-5 kat serbest inşaat izni veriliyor. Burada İmar 6 Metre yüksekliğinin üstünden verildiyse, toprağın boşaltılması durumunda ortaya çıkacak İki veya Üç katın durumu ne olacak.  

İnşaat bittiğinde buradaki 6 metre Tümsek ortadan kaldırılacak otopark niyetiyle yapılan İki veya Üç kat E-5’e sıfır şeklide ortaya çıkacak. Sizin ele geçirdiğiniz projede de otelin ana kapısı zaten E-5’e sıfır açılmış. Düşünce belli. Bunun sonunda ortaya 3 Kaç haksız imar kazancı çıkacak. Bu inşaatın bir katı sadece 1000 Metrekare, Üç kat 3000 Metrekare eder. Burada Metrekare birim fiyatı, 25 Bin TL, 3000 X 25000= 75 MİLYON TL (Yeni Para ile)  gibi haksız bir kazanç RANT ortaya çıkacak..

Hiçbir aklıselim Müteahhit Kültürel Tesis alanı kar amacı gütmeden buraya yapmaz. Bir tarafı tramvay diğer tarafı akaryakıt istasyonları az kazanç getirecek böyle bir yere bu proje yapılmaz. Burada ki amaç başka. Burası otel olacak. Fakat Kültürel Tesis alanına kesinlikle Otel yapılamaz. amacı dışında çıkarsa bu inşaat planlara aykırı bir şekilde yapılmış olur. Şunun da altını çizmek istiyorum. İmar verilecek en zor alanlara Beyazlar İnşaat nasıl böyle kolay bir şekilde imar alıyor? dedi

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kazlıçeşme Abay İmam Hatip Ortaokulu'nun, " Hoş Geldin ,Ya Şehr- i Ramazan " Programı ,öğretmenleri ve öğrencileriyle izleyenlere muhteşem anlar yaşattı.

 • Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Metrobüs şoförü Ramazan Yıldız'a, sürücüsü olduğu araçla Zeytinburnu metrobüs durağına gireceği esnada, annesinin elini bırakıp yola atlayan küçük çocuğu fark edip, direksiyonu bariyerlere doğru kırarak çocuğun hayatını kurtarması sebebiyle İETT Genel Müdürü Özel Ödülü verildi.

 • Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan “Yaşlılar Meclisi” nin 1. olağan genel kurul toplantısı 18 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 14.00 de yapıldı.

 • Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Gazeteci, yazar Mehmet Şevki Eygi, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen, "Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi"ne katıldı.

 • Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  11 ayın sultanı Ramazan coşkusu Zeytinburnu’nda başlıyor. Binlerce kişinin aynı sofrada buluşacağı meydan ve sokak iftarları, tasavvuf musikisi dinletileri, konserler, sema gösterileri, Kur’an tilavetleri, çocuk etkinlikleri, kitap fuarı, sahur sohbetleri ve söyleşilerle Ramazan bu yıl Zeytinburnu’nda bir başka yaşanacak.

 • Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Tanıştığı kız arkadaşı yüzünden uyuşturucunun bataklığına sürüklenen Hasan Ölmez’in hayata tutunmak ve bu bataklıktan çıkma için verdiği inanılmaz mücadelenin hikayesi. Hikayenin baş kahramanlarından biri ise Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap..

 • Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Edirne’de, sınır birliklerince Yunanistan sınırından yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmak isteyen, FETÖ/PDY terör örgütü bağlantısı nedeniyle KHK kararları ile mesleklerinden ihraç edilen aralarında komiser ve gazetecilerin bulunduğu 4 şahıs yakalandı.

 • Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri 550 Bilge Nesil öğrencisiyle birlikte Çekmeköy’de gerçekleştirilen geleneksel piknik organizasyonunda bir araya geldi.

 • Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Aile Haftası kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Açıkhava Sineması Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

 • Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Kuran ve Sünnet ışığında Zeytinburnu’nda hizmetlerine aralıksız devam eden Müceddid Vakfı Ramazan Ayında da birçok farklı organizasyona imza atmaya devam ediyor.

 • Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu’nu anlatan en iyi kareyi yakalamak için bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Birincinin 12 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmaya başvurular 01 Aralık Cuma günü sona erecek.

 • Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Zeytinburnu’nun hatta İstanbul’un en etkin derneklerinden biri olan Konya Bozkır Dere Kasabası Derneği yağmura rağmen 25. Geleneksel İstanbul Piknik buluşmasını yaptı. Dereliler yağmur çamur demeden piknikte izdihama neden oldu.

 • Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  18. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'nin kapanış töreninde sahne alan Türk Müziği’nin başarılı isimlerinden Yavuz Bingöl, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 • Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanat eğitimi alan 860 öğrenci 20 Mayıs günü düzenlenen Mezuniyet Şöleni ile sertifikalarını aldı. 26 branşta öğrenim gören katılımcıların eserlerinden oluşan serginin açıldığı programda müzik branşlarından mezun olan öğrenciler de bir konser verdi.

 • İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  Ak Parti Sümer Mahallesi eski başkanı ve Kubbeli Cami Dernek başkanı işadamı Ali Çebi’nin babası İsmail Çebi (76) geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.

 • Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep’te 4 ay önce şüpheli bir şekilde ölen 4 yaşındaki erkek çocuğu Ziyade’yi altını kirlettiği için üvey annesinin öldürdüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı üvey anne Zeytinburnu Emniyetinin başarılı operasyonu ile yakalandı

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan