Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca düzenlenen, kentsel dönüşümde gelinen noktanın ve şehirlere kimlik kazandırılması konularının ele alındığı Şehircilik Şurasında Bazı müteahhitlerin acımasızca yolsuzluk yaptığını savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Kot, denilen bir olay var. Bununla ne yazık ki müteahhitler acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Kot olayında kesinlikle kotu denizden verme diye bir anlayışı bizim getirmemiz lazım. Meyilli bir arazide beyefendi inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Bu işi kökünden kazımamız lazım. Her taraftan bakıldığında ortaya bir güzellik çıkması lazım. Bu konularda belediyelerimizin hassas davranması lazım. Bodrum, güneş görmeyen yerdir. Toprağın altındadır. Kalkıp, etrafını açmak suretiyle bodrumu zemine dönüştüren anlayış da bana göre, ihanet içerisindedir. Kazanmak istiyorum, derken şehre ihanet ediyorsun. Geç o işleri. İnsanın şehirler üzerinden hakkı olduğu gibi şehrin de insanlar üzerinde hakkı vardır. Eğer medeni olacaksak böyle olacağız. Aksi takdirde olamayız. İşte İstanbul Boğazı'nın hali ortada. Boğazı felç ettiler. İstanbul felç. Neden? Bu yüzden. Bakıyorsun o güzelim boğazda 5, 6, 7 kat binalar. Niye? Kararlı bir duruş sergilenmediği için bunlar oluyor. Bununla ilgili çok ciddi bir Boğaz Yasası'nın yeniden çıkartılması lazım. Bunu sıfırlayalım, demiyorum. İnşaatların boğazda yapılmasından da yanayım. Bu çirkin yapılaşmaların yıkılıp, onların yerine inşaat yapılsın ama bunun bir anayasası olsun adeta. Anayasasını kurduğumuz zaman bu mesele biter"

CHP MECLİS ÜYESİ ÜSKÜDAR, BEYAZLAR İNŞAATIN TOPKAPI PROJESİNDE KOT FARKINA VURGU YAPMIŞTI

CHP Zeytinburnu Meclis Üyesi Hüseyin Üsküdar, Beyazlar İnşaatın Topkapı Otel projesiyle ilgili Gazetemize verdiği Röportajda Kot Farkıyla büyük vurgun yapıldığını iddia etmişti. Üsküdar'ın bu röportajından kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kot Farkıyla Müteahhitlerin acımasız bir şekilde yolsuzluk yaptıklarını söyledi.
Beyazlar-Keleşler İnşaat ortaklığı, Zeytinburnu’nun Topkapı ve Maltepe Mahallesini adeta tek başına şekillendiriyor. Hayata geçirdikleri son projede ise göz göre göre Kültür Alanını ticaret olarak kullanıyorlar. Zeytinburnu Belediye Meclisi Grup Başkanı Hüseyin Üsküdar bu projede 75 MİLYON TL (Yeni Para ile)  gibi haksız bir kazanç yani RANT var dedi.

Zeytinburnu Belediye Meclisi Grup Başkanı Hüseyin Üsküdar Beyazlar İnşaat’ın Topkapı Projesinin önünde Gazetemize çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte O Açıklama; Beyazlar İnşaat Firmasına Zeytinburnu’nda özel bir imtiyaz tanınıyor. Bir tarafım tramvayın bitişiği diğer bir tarafı E-5 Otobanına sıfır bir bölgeye böylesine imar verilmesi çok şaşırtıcı. Yarın bir gün Tramvay hattı veya Anayolun genişletilmek istenmesi durumunda ne yapılacak. Burası imara ve inşaata uygun bir yer değil. Tamam bir şeklide imar verilmiş. Ondan geçtik. Fakat verilen imar Planlarda Kültürel Tesis alanı olarak gözüküyor. Projede alt tarafa sergi salonu üstüne öğrenci yurdu yapacağız diye alınıyor. Fakat sizin ortaya çıkardığınız ve ardından projeler kısmından kaldırdıkları Beyazlar İnşaatın kendi resmi sitesinde burası Otel projesi olarak ilan edilmişti.

Ben iddia ediyorum ve baştan beri dile getiriyorum. Fonksiyon değişikliğini inşaat bittikten sonra göreceğiz. Burası kesinlikle otel olacak. Hadi Yurt yapılacak diyelim. Hemen yanı başında iki adet Akaryakıt istasyonu var hatta bu inşaata sıfır olan kısımda LPG Dolum istasyonu bulunuyor. Bir tarafı otoban diğer tarafı tramvay yolu böyle güvensiz bir yere nasıl yurt izni verilerek. Öğrenciler burada nasıl ikamet ettirilecek. Geçenlerde yaşadığımız vahim olayda çocuklarımız yanarak can verdi yüreğimiz dağlandı.

Buranın başka bir özeliği daha var. E-5’ten gelen Aksa göre bu arazide 6 metre kod yüksekliği var. Bu yükseklik yan taraftaki Akaryakıt istasyonlarında da vardır. Onlar boşalttılar. Burada da aynısı olacak. Zeytinburnu’nda otopark için yerin altına 4-5 kat serbest inşaat izni veriliyor. Burada İmar 6 Metre yüksekliğinin üstünden verildiyse, toprağın boşaltılması durumunda ortaya çıkacak İki veya Üç katın durumu ne olacak.  

İnşaat bittiğinde buradaki 6 metre Tümsek ortadan kaldırılacak otopark niyetiyle yapılan İki veya Üç kat E-5’e sıfır şeklide ortaya çıkacak. Sizin ele geçirdiğiniz projede de otelin ana kapısı zaten E-5’e sıfır açılmış. Düşünce belli. Bunun sonunda ortaya 3 Kaç haksız imar kazancı çıkacak. Bu inşaatın bir katı sadece 1000 Metrekare, Üç kat 3000 Metrekare eder. Burada Metrekare birim fiyatı, 25 Bin TL, 3000 X 25000= 75 MİLYON TL (Yeni Para ile)  gibi haksız bir kazanç RANT ortaya çıkacak..

Hiçbir aklıselim Müteahhit Kültürel Tesis alanı kar amacı gütmeden buraya yapmaz. Bir tarafı tramvay diğer tarafı akaryakıt istasyonları az kazanç getirecek böyle bir yere bu proje yapılmaz. Burada ki amaç başka. Burası otel olacak. Fakat Kültürel Tesis alanına kesinlikle Otel yapılamaz. amacı dışında çıkarsa bu inşaat planlara aykırı bir şekilde yapılmış olur. Şunun da altını çizmek istiyorum. İmar verilecek en zor alanlara Beyazlar İnşaat nasıl böyle kolay bir şekilde imar alıyor? dedi

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL