• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Davut Genç: Diktalara geçit vermemek için Evet Diyeceğiz

Zeytinburnu Tüm Samsunlular Dernek Başkanı, başarılı işadamı Davut Genç Nisan ayında gerçekleşecek olan Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi oylamasına ilişkin referandum ’da neden “EVET” oyu kullanılması gerektiğine dair gazetemize çok özel açıklamalar yaptı.

02 Şubat 2017 Perşembe 11:45

Yeni Anayasa Paketinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kabul edilmesiyle birçok vatandaşın akıllarında soru işaretleri oluşturan ve partili cumhurbaşkanlığı sistemini de ele alan halk oylaması güçlü bir ihtimalle nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

İslam Coğrafyasının Sesi ve Umudu Olmak İçin Evet Diyeceğiz

Yeni Anayasa ve Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini kapsayan referandum da neden evet denilmesi gerektiği konusuna açıklık getiren Zeytinburnu Tüm Samsunlular Dernek Başkanı, başarılı işadamı Davut Genç, Ülkemizin geleceği ve İslam coğrafyasının sesi ve umudu olmak için evet diyeceğiz.”dedi.

Koalisyonlara Son Vermek İçin Evet Diyeceğiz

Cumhuriyet döneminin başlangıcından bugüne kadar hükümetlerin ortalama ömürlerine dair istatistiksel bilgiler veren Başkan Davut; “Bilindiği üzere ülkemizin ilk hükümeti 30 Ekim 1923’te kuruldu, 6 Mart 1924’te sona erdi. Dikkat ederseniz; cumhuriyet tarihimizin ilk hükümetinin ömrü bile sadece birkaç ay sürmüş ve hükümet İsmet İnönü’nün istifasıyla sona ermiştir. 1946 yılında çok partili hayata geçmemize rağmen, ülkemizdeki ilk demokratik seçim 1950 yılında yapıldı ve aynı yıl içerisinde de milletimiz Merhum Adnan Menderes Hükümeti’nin kurulmasına şahit oldu. Sonraki seçim dönemlerinde Merhum Adnan Menderes ikinci kez seçimi kazanırken,  1960 darbesine kadar DP tek parti iktidarını sürdürdü. Bundan sonraki süreçte; 1960 yılı ile 2003 yılları arasında ülkemizde 51 hükümet kuruldu. Her ne kadar söylemesi bizler için kolay olsa da, Türk milleti olarak 43 yılda 51 hükümete şahit oluyoruz. 43 yılı 51 hükümete böldüğümüzde ise, maalesef ki, her hükümetin ortalama ömrü yaklaşık olarak 0,80 gibi komik bir rakama çıkıyor. Hal böyleyken mevcut parlamenter sistemde Hizmet, İstikrar, Güven beklememeliyiz. Çünkü böylesi bir sistemde vizyon da olmaz, hizmette olmaz, istikrarda olmaz, güvende olmaz. Hükümetlerin ortalama ömür sürelerinin uzaması, ülkemizin koalisyonlar dönemine son vermek için Yeni Anayasa ve Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemine evet diyeceğiz.”Dedi

Başkanlık Sisteminin Başarılı olacağına inandığım için Evet Diyeceğiz

Başkanlık sistemine dair sadece adının konulmadığıyla ilgili cumhuriyet tarihinden bu yana örnekler veren Başkan Genç; “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Adnan Menderes, Turgut Özal ve son olarak da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ülkemizdeki parlamenter sisteme rağmen, güçlü kişilikleri ve güçlü bir halk desteği alarak ülkemizi Başkanlık Sistemi şeklinde yönettiler ve bu yönetimde de başarılı oldular. Üstelik adı konulmamış başkanlık sistemi bu dört lider tarafından uygulandığı ve başarılı olunduğu için, Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine “evet” diyeceğiz.”dedi.

Diktalara geçit vermemek için Evet Diyeceğiz

Cumhurbaşkanı, devletin başıysa, orduların başkomutanıysa ve halk tarafından seçilecekse, O Cumhurbaşkanının ülkeyi yönetmesinden daha doğal ne olabileceğini vurgulayarak soran başkan Davut Genç; “Seçimle iş başına gelecek Cumhurbaşkanı’nın, cumhuriyet tarihimiz boyunca, bugüne kadar olduğu gibi başbakanlarla didişmek yerine, icranın başı olmasının mantıklı ve daha güvenilir olduğuna inandığımız için “evet” diyeceğiz. Ülkemizin çoğunlukla seçtiği, güvendiği bir Cumhurbaşkanı’nın, ülkeyi diktatörlüğe götürmek gibi ahmakça bir yöne tevessül edeceğine milyarda bir bile ihtimal vermediğimiz için, milletimizin, hangi şartlar altında olursa olsun bir dikta yönetimine geçit vermeyeceğine adım gibi emin olduğumuz için “Evet” diyeceğiz. Başbakan’a ve Bakanlar Kurulu’na verilen yetkiler, bundan sonra da Cumhurbaşkanı ve kabinesine veriliyor. Öyleyse partili cumhurbaşkanlığı sisteminde yanlış olan nedir? Üstelik bu zamana kadar ülkemizin siyaset realitesinde, başbakanlar tek belirleyici iken, şimdi Cumhurbaşkanı belirleyici oluyor. Halkın çoğunlukla seçtiği Cumhurbaşkanı’na, yine halkın seçtiği Başbakan kadar güveneceğimiz için, “Evet” diyeceğiz.”Dedi.

Türkiye’nin İstikrarı İçin Evet Diyeceğiz

Cumhuriyet Halk Partisinin, partili cumhurbaşkanlığı sistemini, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile özdeşleştirdiğini belirten başkan Genç;“Ülke gündemini yakından takip ediyorsanız eğer, CHP’nin partili cumhurbaşkanlığı sistemini bilinçli bir şekilde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile özdeşleştirmeye çalıştığının farkına varmışsınızdır. Halbuki partili cumhurbaşkanlığı sistemi, cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra da, Ak Parti’den sonra da Türkiye’nin istikrarına ve geleceğine hizmet edeceği için “evet” diyeceğiz.”Dedi.

Bundan sonra bizi sırtımızdan vurmaya kalkanlara dur demek için Evet diyeceğiz

15 Temmuz’daki hain darbe girişimine değinen başkan Davut Genç ; “Hatırlanacağı üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye milleti olarak büyük bir ihanet kalkışmasına şahit olduk. Bu hususta hepimiz haçlı ordusunun ülkemiz üzerindeki emperyalist emellerinin canlı tanıklarındanız. Şayet bugün başımızda, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir lider ve AK Parti gibi tek başına güçlü bir iktidar olmasaydı, bugün Türkiye’nin işgal edilmiş olacağının da bilincinde olduğumuz için “Evet” diyeceğiz.”Dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL
Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan