• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
 • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
 • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Kuran Sitesinin Kolonları otopark için kesildi mi?

Zeytinburnu’nda çöken 7 katlı binanın enkazından iki dede ve torunlarının dramı çıktı. Kreşten getirdiği torunlarından birini kaybeden Yavuz Özdener, “Keşke bana bir şey olsaydı” derken, hayatını kaybeden Mehmet Akbaş’ın torunlarını görmek için 3 gün önce İstanbul’a geldiği ortaya çıktı. Binanın göçmesi ile ilgili CHP Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu ise korkunç bir iddiayı ortaya atıı

15 Ocak 2017 Pazar 11:37

ZEYTİNBURNU’nda belediyenin iki yıl önce yıkım kararı aldığı, bir yıl önce de zorla boşalttığı 56 dairelik 7 katlı Kuran Sitesi önceki gün öğleden sonra çöktü. Etrafa saçılan beton parçaları nedeniyle yolda dedesi ve ikiziyle yürüyen 5 yaşındaki Mehmet Bilge Özdener ve Mehmet Akbaş (60) öldü. Olayda, Mehmet Bilge’nin ikizi Ahmet Kaan ve dedesi Yavuz Özdener ile birlikte 17 kişi de yaralandı. Adli Tıp Kurumu’na getirilen iki cenaze ailelerine teslim edildi. Dün taburcu olan dede Yavuz Özdener şunları söyledi: “Onları kreşten aldım, bize götürüyordum. Çünkü bize geldiklerinde çok mutlu oluyorlardı. Eve çok yaklaşmıştık. İkisi de önümde yürüyordu. Tam o sırada bir gürültü duyduk. Toz bulutunun içinde kaldık. Çocukları bulamıyordum. Vatandaşlar gelip çıkardı. Keşke bana bir şey olsaydı da onlara olmasaydı. Ben gitseydim keşke”. İkiz çocuklarından biri hayatını kaybeden diğeri de hastanede tedavi altında bulunan Orhan Yusuf Özdener oğlu Mehmet Bilge Özdener’in cenazesini aldığında gözyaşlarına boğuldu. Özdener’i Kanada vatandaşı eşi Lena Özdener teselli etti. Orhan Yusuf Özdener, oğlunun cenazesini defnetmek için memleketleri Ordu’nun Kumlu ilçesine götürdü.

TORUNLARINI ÖZLEMİŞTİ

Olayda hayatını kaybeden Mehmet Akbaş’ın (60) da yakınları tarafından Adli Tıp Kurumu’ndan alınan cenazesi defnedilmek üzere memleketi Antalya’ya götürüldü. Akbaş’ın torunlarını görmek için 3 gün önce İstanbul’a geldiği ortaya çıktı. Akbaş’ın market alışverişi için dışarı çıktığı sırada  enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiği öğrenildi.

21 BİNA BOŞALTILDI

Zeytinburnu’nda 7 katlı binanın çökmesinden sonra güvenlik nedeniyle etrafındaki 21 bina da boşaltıldı. Cuma gününden beri evine giremeyen Muhasebeci Songül Mete “Eşya bile alamıyoruz. Ne zamana kadar evlerimize giremeyeceğiz onu da bilmiyoruz” dedi. Muhasebeci Songül Mete 40 yıldır burada oturduklarını belirterek şunları söyledi: “Biz 40 yıldır burada oturuyoruz. Burası eskiden ağaçlıktı parktı çok güzeldi. Bu bina ve benzinci 93 yılında yapıldı. Benzinlik yapılmasın diye biz imza topladık, verdik. Ama yine de yapıldı.”

YASA 'BELEDİYE YIKMALI' DİYOR

Zeytinburnu’nda yıkılan bina ile gözler yıkımı bekleyen kentsel dönüşüm kapsamındaki riskli yapılara çevrildi. Zeytinburnu’nda belediye tarafından yapılan açıklamada binanın tahliye edildiği ancak hissedarların kendi arasında anlaşma sağlamaması nedeniyle yıkım yapılamadığı belirtildi. Oysa kentsel dönüşüm yasası bunun aksini söylüyor. Yasaya göre elektriği, suyu, doğalgazı kesilen binada yıkım belediye tarafından ‘acilen’ yapılır. Riskli bir binada yıkım için vatandaşların anlaşma oranı gibi bir koşul aranmaz. 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasası hakkında bilgi veren Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz şunları söyledi “Yasada yıkım konusu çok net. Elektriği, suyu kesilen binada yıkımı belediye yapar. Burada ne belediyenin ne de maliklerin inisiyatif kullanma hakkı yok. Eğer bina için riskli yapı raporu çıktıysa vatandaşa önce en az 60, sonra ikinci aşamada en fazla 30 olmak üzere süre verilir. Sonra tahliye yapılır ve yıkım gerçekleşir. Yıkımda Kaymakamlıktan polis desteği de alınır.”

BELEDİYE NE DEDİ?

Zeytinburnu Belediyesi şu açıklamayı yaptı: “2015’te binanın 6306 sayılı yasa doğrultusunda riskli olduğu tespit edilmiştir. Belediyemiz tarafından acil tahliye işlemlerine başlanmıştır. 24 Aralık 2015’te tahliye edilen bina mühürlenmiş, gerekli tedbirler alınmış ve uyarılar yapılmıştır. Ancak bina hissedarları kendi aralarında anlaşamamıştır. Bu sebeple gecikme esnasında maalesef bu elim olay gerçekleşmiştir.”

'ALTI OTOPARK' İDDİASI

Zeytinburnu Belediyesi ve İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğu, riskli yapı olduğu için tahliye edilen binanın 1999 Marmara Depremi’nde 50 santimetre yan yattığını ve 2 yıldan beri binanın altında otopark yapıldığını söyledi. Hacıalioğlu, “Bölgedeki vatandaşlar bize o binanın altında yakın zamana kadar otomobillerini yıkattıklarını söylediler. Belediye binayı tahliye ettiğini söylüyor ama yaptığımız araştırmada sözkonusu binanın altında otopark işletildiğini öğrendik. Binanın çökme şekli, otopark için kolonların kesildiğini gösteriyor” diye konuştu. Zeytinburnu Belediyesi’ni ihmalle suçlayıp Pazartesi günü suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Hacıalioğlu, “Madem 2015 yılında riskli yapı kararı aldınız, niye yıkmadınız. Belediye mülk sahiplerini hedef gösteriyor. Yasa gereği, 60 gün içinde riskli binanın yıkılması gerekiyordu” diyerek belediyeye yüklendi.

HÜRRİYETPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Hasan Doğan Spor Tesisi Açıldı, Buz Pisti'nin temeli atıldı

  Hasan Doğan Spor Tesisi Açıldı, Buz Pisti'nin temeli atıldı

  Zeytinburnu'nda yapılan Hasan Doğan Spor Tesisi'nin açılışı ile inşası devam eden Spor Toto Zeytinburnu Belediyesi Buz Pisti'nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

 • Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Taşerondan Kadroya geçiş Sınav Sonuç İlanı

  Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Taşerondan Kadroya geçiş Sınav Sonuç İlanı

  01/01/2018 tarih 30288 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul Ve Esaslar’a İlişin Tebliğ’in 38 inci maddesi doğrultusunda Başkanlığımız bünyesinde oluşturulan Sınav Kurulu tarafından 39 uncu madde gereği sözlü ve uygulamalı sınavlar gerçekleştirilmiştir.

 • Sahilde Elleri Arkadan Bağlı Ağaca Asılı Ceset Bulundu

  Sahilde Elleri Arkadan Bağlı Ağaca Asılı Ceset Bulundu

  Zeytinburnu sahilinde, elleri arkadan bağlı ve ağaca asılı şekilde yabancı uyruklu bir kişiye ait ceset bulundu.

 • Trabzon Dernekleri istişare için Zeytinburnu’nda toplandı

  Trabzon Dernekleri istişare için Zeytinburnu’nda toplandı

  Zeytinburnu’nun en köklü derneklerinden biri olan Tüm Trabzonlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği uzun bir süre suskunluğunun ardından yeniden İstanbul genelinde Zeytinburnu yerelinde Trabzonluların sesi olmaya devam ediyor.

 • İYİ Parti Zeytinburnu Kongreye gidiyor

  İYİ Parti Zeytinburnu Kongreye gidiyor

  İYİ Parti Zeytinburnu ilçe Başkanlığının 1.Olağan Kongresi 8 Nisan Pazar Günü Saat 12:00’ da Zeytinburnu Öğretmenler Evinde bu ilana göre yapılacaktır. Tüm Üyelere duyurulur.

 • İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Yaşlılar Haftası dolayısıyla huzurevi sakinlerini yemekli programda ağırladı.

 • Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Bolluğu, bereketi ve baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı, Topkapı Kültür Parkı’nda düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

 • Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulunca, Zeyport Zeytinburnu Liman İşletmeleri Sanayi ve Ticaret AŞ ve GEMTAC Gemi Tali Acenteliği ve Bot Hizmetleri Ticaret AŞ'ye idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi.

 • Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zafer’inin 103'üncu yılı ve Çanakkale Şehitleri yad etmek için Ortaokul ve liseler arası resim, şiir, kompozisyon dallarında yarışma düzenledi. Yarışmada Dereceye giren öğrenciler Zeytinburnu Kültür SANAT merkezinde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştular.

 • Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Türkiye'nin dört bir yanında ihtiyaç sahibi kanser hastalarına ve ailelerine yardım ulaştırmaya devam eden Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) "İyilik Tırı" İstanbul'daki son durağı olan Zeytinburnu'na geldi.

 • Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi’nde uyuşturucu ticareti yapan sokak satıcılarına yönelik yürütülen uzun süreli bir teknik ve fiziki takip yapıldı ardından şahısların adreslerine eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

 • Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Türkiye’den ve dünyadan önemli yazarların buluştuğu "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" başladı. Açılışa, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, festivalin onur konuğu usta yazar Yıldız Ramazanoğlu ile çok sayıda Türk ve yabancı yazar katıldı.

 • AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  Uzun süredir beklenen AK Parti Zeytinburnu ilçe başkan adayı İl Başkanlığı tarafından açıklandı. 13 Nisan’da yapılacak Kongrede İlin adayı Selami Delibalta olarak belirlendi.

 • Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Zeytinburnu'nda bulunan Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımının yüzde 75'lik kısmı tamamlandı.

 • ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  Zeytinburnu’ndaki Küçük Oto Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüme giriyor. Yaklaşık iki yılı aşkın süredir boşaltılmasına çalışılan Sanayi Sitesi esnafı Kooperatif Başkanı Selman Kesman ve yönetimine adeta ateş püskürüyor. Sanayi Esnafı, Aydınlık Gazetesi’nden Ercan Deniz Küçük’e konuştu. Kooperatif Yönetiminin kendilerini sattığını iddia etti.

 • Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesi'nin sahneleme programıyla ilçemizde anıldı. Tören etkinliğinde gözler nemlendi ve tarih akışı sağlandı.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.4%

8.5%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan