• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Çöken binanın yıkılmamasının nedeni imar kavgası mı?

1993 Yılında yapılan Kuran Sitesi Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi üzerinde yapıldığı dönemin en görkemli binası idi. 13 Ocak 2016’da Saat 16.45 sularında kendiliğinde büyük bir gürültü ile çökerek yerle oldu.

13 Ocak 2017 Cuma 21:25

BELEDİYE ALDIĞI TEDBİRLE 1000 KİŞİNİN HAYATINI KURTARDI

Zeytinburnu Belediyesinin tedbiri yüzlerce kişinin hayatını kurtardı 56 dairenin olduğu bina çürük olduğu gerekçesi ile Zeytinburnu Belediyesi tarafından büyük sıkıntılar yaşanarak tahliye edilmiş ve mühürlenmişti. Ancak binayı yıkıp yenisini yapmak isteyen hak sahiplerine eski imar gibi yüksek imar verilmediği için bina yıkılıp yenisi yapılamadığından dolayı belediyeyi suçlayanlarda var.

MÜHÜRLENDİĞİ HALDE NİÇİN İKİ YILDIR YIKILMADI?

Çöken bina Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesinin Mevlana Caddesi ile birleştiği yerin son binası idi. Kuran Petrol’ün yanında olan sitenin ismi de Kuran Sitesiydi. Peki Bina neden yıkılıp yapılmadı ? Eki bir hak sahibi şunu söyledi bu site yapılırken imarı yüksek vermişler. Ama binamız çürük çıkınca belediye boşaltmamızı istedi. Biz de can güvenliğimiz için boşalttık. Ama yeniden aynı imar verilmediği için bir türlü çürük binayı yıkıp yerine yenisini yapamadık. İşte yapamadığımız bina bugün yıkıldı dedi. Burada kusurlu olan eski belediye yönetimimi yenisi mi ben bilemem diyen hak sahibi çözüm üretilemediği zaman Zeytinburnu'nda bu tür çok olay olur dedi. Eskiden neden yüksek, imar verildi de çürük binayı yıkıp yapacağımız zaman neden verilmediğini de çözebilmiş değilim diyen başka bir hak sahibi örnek vermek gerekirse yıkılan binada 56 daire vardı. Belediye daha az dairelik izin verdiği zaman hak sahipleri nasıl anlaşacak dedi.

20 YILLIK BİNA HEM ÇÜRÜK HEMDE İMAR FAZLASI VAR

Zeytinburnu'nda yıkılmak üzere olan çok sayıda bina olduğu biliniyor. İnsanlar artık tabutluk tabir edilen evlerde yaşamak yerine fedakarlık yaparak eski binalarını bir an önce yenilemeleri gerekir. Hayatını kaybedenlerin vebalini kim ödeyecek? Burada yaşam olsaydı hem evlerde yaşayan yüzlerce kişi hem de binanın altında bulunan markette alış veriş yapanlar dahil olmak üzere ölü ve yaralı sayısı daha da çok olurdu. Bina şans eseri aşağıya doğru nizami bir şekilde yıkılmış durumda. Allah korusun benzinlik tarafına veya yol tarafına yıkılsaydı daha çok sayıda vatandaş hayatını kaybederdi.  Herkes sağlıklı bir muhasebe yapmak zorunda İmarı veren Belediye eskiden 56 dairelik izin vermişse yıkılıp yapılmak istendiği zaman da en az bu kadar dairelik yapıya izin vermeli ki dönüşüm olabilsin. Hatta müteahhitte kalacak daire olmazsa dönüşüm yine zor olur. Demek ki eski belediye yönetimi bol keseden imar vermiş ve Kuran Sitesini yapanlar bir şekilde kayırılmış. İşte ilmi esaslar değil de ahbap çavuş ilişkisi ile işler yapıldığı zaman er yada geç sorunlar bu şekilde karşımıza çıkıyor. Bina Baştan sakat bir şekilde yapılmıştı

AKARYAKIT İSTASYONU MAHALLE İÇİNDEKİ CANLI BOMBA

Zeytinburnu Haber Gazetesi olarak bina ile benzinlik arasındaki mesafenin çok yakın olduğunu iddia ederek bunun yanlış bir imar olduğunu iddia ederek haber yapmıştık. Bu olayda gösterdi ki bu akaryakıt istasyonu bir an önce mahallenin içinden kaldırılmalıdır. Yine ucuz atlatılmış bir çökme ile karşı karşıyayız.   Eğer Binanın Yapılmasında Usulsüzlük Var İse Yapan Ve Yaptıranlar Mutlaka Yargılanmalıdır Bu binanın yapılmasında kusur var ise izin verenler ve yapanlar mutlaka yargılanmalıdır. Hiç bir kimsenin yaptığı yanına kar kalmamalıdır. Hayatını kaybedenler ve yaralananların hesabı mutlaka verilmelidir. Kim hatalı ise en sert şekilde hak ettiği cezaya çaptırılmalıdır. Hiç kimse ölenlerin yakınlarına takdir-ilahi demesin. Arkası olan müteahhitlere gök Allah'ın yer sizin yapabildiğiniz kadar yapın tarzında yaklaşım artık son bulsun.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler1

DİĞER HABERLER

 • Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kazlıçeşme Abay İmam Hatip Ortaokulu'nun, " Hoş Geldin ,Ya Şehr- i Ramazan " Programı ,öğretmenleri ve öğrencileriyle izleyenlere muhteşem anlar yaşattı.

 • Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Metrobüs şoförü Ramazan Yıldız'a, sürücüsü olduğu araçla Zeytinburnu metrobüs durağına gireceği esnada, annesinin elini bırakıp yola atlayan küçük çocuğu fark edip, direksiyonu bariyerlere doğru kırarak çocuğun hayatını kurtarması sebebiyle İETT Genel Müdürü Özel Ödülü verildi.

 • Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan “Yaşlılar Meclisi” nin 1. olağan genel kurul toplantısı 18 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 14.00 de yapıldı.

 • Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Gazeteci, yazar Mehmet Şevki Eygi, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen, "Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi"ne katıldı.

 • Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  11 ayın sultanı Ramazan coşkusu Zeytinburnu’nda başlıyor. Binlerce kişinin aynı sofrada buluşacağı meydan ve sokak iftarları, tasavvuf musikisi dinletileri, konserler, sema gösterileri, Kur’an tilavetleri, çocuk etkinlikleri, kitap fuarı, sahur sohbetleri ve söyleşilerle Ramazan bu yıl Zeytinburnu’nda bir başka yaşanacak.

 • Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Tanıştığı kız arkadaşı yüzünden uyuşturucunun bataklığına sürüklenen Hasan Ölmez’in hayata tutunmak ve bu bataklıktan çıkma için verdiği inanılmaz mücadelenin hikayesi. Hikayenin baş kahramanlarından biri ise Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap..

 • Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Edirne’de, sınır birliklerince Yunanistan sınırından yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmak isteyen, FETÖ/PDY terör örgütü bağlantısı nedeniyle KHK kararları ile mesleklerinden ihraç edilen aralarında komiser ve gazetecilerin bulunduğu 4 şahıs yakalandı.

 • Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri 550 Bilge Nesil öğrencisiyle birlikte Çekmeköy’de gerçekleştirilen geleneksel piknik organizasyonunda bir araya geldi.

 • Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Aile Haftası kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Açıkhava Sineması Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

 • Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Kuran ve Sünnet ışığında Zeytinburnu’nda hizmetlerine aralıksız devam eden Müceddid Vakfı Ramazan Ayında da birçok farklı organizasyona imza atmaya devam ediyor.

 • Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu’nu anlatan en iyi kareyi yakalamak için bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Birincinin 12 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmaya başvurular 01 Aralık Cuma günü sona erecek.

 • Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Zeytinburnu’nun hatta İstanbul’un en etkin derneklerinden biri olan Konya Bozkır Dere Kasabası Derneği yağmura rağmen 25. Geleneksel İstanbul Piknik buluşmasını yaptı. Dereliler yağmur çamur demeden piknikte izdihama neden oldu.

 • Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  18. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'nin kapanış töreninde sahne alan Türk Müziği’nin başarılı isimlerinden Yavuz Bingöl, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 • Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanat eğitimi alan 860 öğrenci 20 Mayıs günü düzenlenen Mezuniyet Şöleni ile sertifikalarını aldı. 26 branşta öğrenim gören katılımcıların eserlerinden oluşan serginin açıldığı programda müzik branşlarından mezun olan öğrenciler de bir konser verdi.

 • İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  Ak Parti Sümer Mahallesi eski başkanı ve Kubbeli Cami Dernek başkanı işadamı Ali Çebi’nin babası İsmail Çebi (76) geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.

 • Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep’te 4 ay önce şüpheli bir şekilde ölen 4 yaşındaki erkek çocuğu Ziyade’yi altını kirlettiği için üvey annesinin öldürdüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı üvey anne Zeytinburnu Emniyetinin başarılı operasyonu ile yakalandı

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan