• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Çöken binanın yıkılmamasının nedeni imar kavgası mı?

1993 Yılında yapılan Kuran Sitesi Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi üzerinde yapıldığı dönemin en görkemli binası idi. 13 Ocak 2016’da Saat 16.45 sularında kendiliğinde büyük bir gürültü ile çökerek yerle oldu.

13 Ocak 2017 Cuma 21:25

BELEDİYE ALDIĞI TEDBİRLE 1000 KİŞİNİN HAYATINI KURTARDI

Zeytinburnu Belediyesinin tedbiri yüzlerce kişinin hayatını kurtardı 56 dairenin olduğu bina çürük olduğu gerekçesi ile Zeytinburnu Belediyesi tarafından büyük sıkıntılar yaşanarak tahliye edilmiş ve mühürlenmişti. Ancak binayı yıkıp yenisini yapmak isteyen hak sahiplerine eski imar gibi yüksek imar verilmediği için bina yıkılıp yenisi yapılamadığından dolayı belediyeyi suçlayanlarda var.

MÜHÜRLENDİĞİ HALDE NİÇİN İKİ YILDIR YIKILMADI?

Çöken bina Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesinin Mevlana Caddesi ile birleştiği yerin son binası idi. Kuran Petrol’ün yanında olan sitenin ismi de Kuran Sitesiydi. Peki Bina neden yıkılıp yapılmadı ? Eki bir hak sahibi şunu söyledi bu site yapılırken imarı yüksek vermişler. Ama binamız çürük çıkınca belediye boşaltmamızı istedi. Biz de can güvenliğimiz için boşalttık. Ama yeniden aynı imar verilmediği için bir türlü çürük binayı yıkıp yerine yenisini yapamadık. İşte yapamadığımız bina bugün yıkıldı dedi. Burada kusurlu olan eski belediye yönetimimi yenisi mi ben bilemem diyen hak sahibi çözüm üretilemediği zaman Zeytinburnu'nda bu tür çok olay olur dedi. Eskiden neden yüksek, imar verildi de çürük binayı yıkıp yapacağımız zaman neden verilmediğini de çözebilmiş değilim diyen başka bir hak sahibi örnek vermek gerekirse yıkılan binada 56 daire vardı. Belediye daha az dairelik izin verdiği zaman hak sahipleri nasıl anlaşacak dedi.

20 YILLIK BİNA HEM ÇÜRÜK HEMDE İMAR FAZLASI VAR

Zeytinburnu'nda yıkılmak üzere olan çok sayıda bina olduğu biliniyor. İnsanlar artık tabutluk tabir edilen evlerde yaşamak yerine fedakarlık yaparak eski binalarını bir an önce yenilemeleri gerekir. Hayatını kaybedenlerin vebalini kim ödeyecek? Burada yaşam olsaydı hem evlerde yaşayan yüzlerce kişi hem de binanın altında bulunan markette alış veriş yapanlar dahil olmak üzere ölü ve yaralı sayısı daha da çok olurdu. Bina şans eseri aşağıya doğru nizami bir şekilde yıkılmış durumda. Allah korusun benzinlik tarafına veya yol tarafına yıkılsaydı daha çok sayıda vatandaş hayatını kaybederdi.  Herkes sağlıklı bir muhasebe yapmak zorunda İmarı veren Belediye eskiden 56 dairelik izin vermişse yıkılıp yapılmak istendiği zaman da en az bu kadar dairelik yapıya izin vermeli ki dönüşüm olabilsin. Hatta müteahhitte kalacak daire olmazsa dönüşüm yine zor olur. Demek ki eski belediye yönetimi bol keseden imar vermiş ve Kuran Sitesini yapanlar bir şekilde kayırılmış. İşte ilmi esaslar değil de ahbap çavuş ilişkisi ile işler yapıldığı zaman er yada geç sorunlar bu şekilde karşımıza çıkıyor. Bina Baştan sakat bir şekilde yapılmıştı

AKARYAKIT İSTASYONU MAHALLE İÇİNDEKİ CANLI BOMBA

Zeytinburnu Haber Gazetesi olarak bina ile benzinlik arasındaki mesafenin çok yakın olduğunu iddia ederek bunun yanlış bir imar olduğunu iddia ederek haber yapmıştık. Bu olayda gösterdi ki bu akaryakıt istasyonu bir an önce mahallenin içinden kaldırılmalıdır. Yine ucuz atlatılmış bir çökme ile karşı karşıyayız.   Eğer Binanın Yapılmasında Usulsüzlük Var İse Yapan Ve Yaptıranlar Mutlaka Yargılanmalıdır Bu binanın yapılmasında kusur var ise izin verenler ve yapanlar mutlaka yargılanmalıdır. Hiç bir kimsenin yaptığı yanına kar kalmamalıdır. Hayatını kaybedenler ve yaralananların hesabı mutlaka verilmelidir. Kim hatalı ise en sert şekilde hak ettiği cezaya çaptırılmalıdır. Hiç kimse ölenlerin yakınlarına takdir-ilahi demesin. Arkası olan müteahhitlere gök Allah'ın yer sizin yapabildiğiniz kadar yapın tarzında yaklaşım artık son bulsun.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler1

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan