• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
 • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
 • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Denizatı Kent Sitesi ‘nde 18.Madde OYUNU

Denizatı Kent sitesi üzerinden birileri ellerini çekmek istemiyor. Büyük rantın döndüğü sitedeki Dönüşüm sürecinde 20 yıldır olduğu gibi yine mağdur olan Mülk sahipleri…

09 Ocak 2017 Pazartesi 12:13

İddialara göre Zeytinburnu İETT arazisi üzerinde yapılan Denizatı Kent Sitesinde bazı kişilerin siyasi baskısı ile Zeytinburnu Belediyesi Encümen Üyelerinin kararı ile 18.Madde uygulaması yapmak istedi.  Fakat Malikler tarafından açılan dava İstanbul 8.nci İdare Mahkemesi'nin 2011/158 E. Sayılı dosyasında görüldü ve işlem iptal edildi. Böylece Zeytinburnu Belediyesinin bir tapu yerine üç tapu tesis edilmesi şeklindeki işlemine izin veren Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün işlemi de iptal edilmiş oldu. Zeytinburnu Belediyesine bu mahkeme kararı tebliğ edilmesine rağmen Belediye bu karar uygulamaya koymadı. 18.Madde Uygulamasına mahkeme yargı dur demesine rağmen yürütmenin durdurulmasının uygulanmaması, Belediye yetkililerinde Denizatı kent Sitesi üzerinde şuan herhangi bir 18.Madde uygulaması olmadığını söylemesine rağmen, yapılan işlemler bu şöylemle ters düşüyor.

Zeytinburnu Belediyesi Denizatı Kent Sitesinde sanki hala 3 tapu varmış gibi vergi uygulaması yapmak istemekte, haksız yere mükellefe fazla vergi tahakkuk ettirmekte, bazı idari şartları yerine getirmeyerek, hukuka aykırı davranmak suretiyle de görevini kötüye kullanarak, iyi niyetli olmadığını göstermektedir.Buradaki bir diğer amaç, tek meskeni olan emekliler, ev hanımları, şehitlerin dul, yetimleri ve gazilerin Emlak Vergisi Kanunundaki vergi muafiyetinden yararlanmalarının önüne geçmek, geriye dönük vergi çıkartmak, bu vergilerin üstüne bir de gecikme faizi yükleyerek onları zora sokmaya çalışmaktır.Ancak 38 Seri No'lu Emlak Vergisi Kanunu Genel tebliğinin 1/3 - (e) bölümünde " Bu tip, tek meskene sahip mükelleflerin, gelir getirmeyen işyeri, arsa ve araziye sahip olmaları, indirimli vergi oranlarından yararlanmalarına engel teşkil etmemektedir' denmektedir.

Denizatı Kent Platformu Gazetemize gönderi açıklamada Belediyenin bu uygulaması Mülk sahiplerini mağdır ederken Denizatı Kent sitesi rant kapısı gören müteahhit firmanın işini kolaylaştırmaktadır denildi. Açıklamaya şöyle devam edildi. Zeytinburnu Belediyesinin bu uygulamasından daha önceki örneklerden de bilindiği gibi, yüklenici adayı yararlanmaya çalışacak, ödeme gücü olmayan mağdur kat maliklerini ofisine çağırarak "Gel şu sözleşmeyi İmzala, sana borcun kadar kredi vereyim" diyerek onların bu halinden İstifade etmeye çalışabileceklerdir. Bu durumda, belediye tarafından ödeme emri alan kat malikinin bu ödeme emrini hiç vakit kaybetmeden, yöneticileri aracılığıyla gerekli itiraz ve hukuki işlemlerin yapılabilmesi için vekaletname verdikleri avukatlarına ulaştırmaları gerekmektedir denildi.

Not: Ayrıca, ilgilenecek olanlar için 18.nci maddenin iptaliyle ilgili, İstanbul 8.nci İdare Mahkemesinin 2011/158 sayılı karar metni ekte sunulmaktadır. Denizatı Kent Bizimdir Platformu

İŞTE 18.MADDE UYGULAMASINA DUR DİYEN MAHKEME KARARI

kullan

kullan

kullanPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Huzurevi Sakinlerine Yemek

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Yaşlılar Haftası dolayısıyla huzurevi sakinlerini yemekli programda ağırladı.

 • Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Nevruz Bayramı Topkapı'da coşkuyla kutlandı

  Bolluğu, bereketi ve baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı, Topkapı Kültür Parkı’nda düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

 • Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulu Kararıyla ZEYPORT yırttı

  Rekabet Kurulunca, Zeyport Zeytinburnu Liman İşletmeleri Sanayi ve Ticaret AŞ ve GEMTAC Gemi Tali Acenteliği ve Bot Hizmetleri Ticaret AŞ'ye idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına karar verildi.

 • Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  Çanakkale Deniz savaşı zaferi ödülleri sahipleri buldu

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zafer’inin 103'üncu yılı ve Çanakkale Şehitleri yad etmek için Ortaokul ve liseler arası resim, şiir, kompozisyon dallarında yarışma düzenledi. Yarışmada Dereceye giren öğrenciler Zeytinburnu Kültür SANAT merkezinde düzenlenen törenle ödüllerine kavuştular.

 • Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Lösev İyilik Tırı Zeytinburnu'nda

  Türkiye'nin dört bir yanında ihtiyaç sahibi kanser hastalarına ve ailelerine yardım ulaştırmaya devam eden Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) "İyilik Tırı" İstanbul'daki son durağı olan Zeytinburnu'na geldi.

 • Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Çırpıcı Mahallesinde Torbacılara baskın yapıldı

  Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi’nde uyuşturucu ticareti yapan sokak satıcılarına yönelik yürütülen uzun süreli bir teknik ve fiziki takip yapıldı ardından şahısların adreslerine eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

 • Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Öykü Meraklıları Zeytinburnu'nda Yazarlarla Buluştu

  Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Türkiye’den ve dünyadan önemli yazarların buluştuğu "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" başladı. Açılışa, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, festivalin onur konuğu usta yazar Yıldız Ramazanoğlu ile çok sayıda Türk ve yabancı yazar katıldı.

 • AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Delibalta oldu

  Uzun süredir beklenen AK Parti Zeytinburnu ilçe başkan adayı İl Başkanlığı tarafından açıklandı. 13 Nisan’da yapılacak Kongrede İlin adayı Selami Delibalta olarak belirlendi.

 • Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Abdi İpekçi Spor Salonunda Yıkım Tamamlanmak Üzere

  Zeytinburnu'nda bulunan Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımının yüzde 75'lik kısmı tamamlandı.

 • ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  ÜÇ MİLYON TL'ye sanayi esnafı satıldı iddiası?

  Zeytinburnu’ndaki Küçük Oto Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüme giriyor. Yaklaşık iki yılı aşkın süredir boşaltılmasına çalışılan Sanayi Sitesi esnafı Kooperatif Başkanı Selman Kesman ve yönetimine adeta ateş püskürüyor. Sanayi Esnafı, Aydınlık Gazetesi’nden Ercan Deniz Küçük’e konuştu. Kooperatif Yönetiminin kendilerini sattığını iddia etti.

 • Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  Adile Mermerci Anadolu Lisesi Öğrencileri Çanakkale Zaferini canlandırdı

  18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı Zaferi ve Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni Zeytinburnu Adile Mermerci Anadolu Lisesi'nin sahneleme programıyla ilçemizde anıldı. Tören etkinliğinde gözler nemlendi ve tarih akışı sağlandı.

 • CHP'li Gençlerden Çanakkale Sergisi

  CHP'li Gençlerden Çanakkale Sergisi

  Cumhuriyet Halk Partisi Zeytinburnu Gençlik Kolları Çanakkale Zaferinin 103.Yıldönümü dolayısıyla Merter Metro İstasyonunda Çanakkale Zaferi konulu sergi açtı

 • Uluslararası 3.Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

  Uluslararası 3.Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor

  Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 3'üncüsü gerçekleştirilecek olan "Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali" 20 Mart Salı günü saat 19.00'da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde başlıyor. 11'i yabancı toplam 35 öykücünün katılacağı festivalin bu yılki mottosu "Anlatıyorum Öyleyse Varım!" olarak belirlendi.

 • Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

  Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

  18 Kasım 2017 Tarihinde vefat eden Selahattin Üstündağ'ın ardından 4 ay sonra kardeşi Yusuf Üstündağ'da 73 yaşında hayata veda etti. Geride kalan kardeşlerden Zihni ve Yusuf Üstündağ Sevenlerini yasa boğdu

 • DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri Sümer Mahallesinde hizmetinizde

  DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri Sümer Mahallesinde hizmetinizde

  Zeytinburnu İşadamları Dernek Başkanı Ayhan Özsoy’un yeğeni Berk Davul’un 2007 Yılında Yeşiltepe Mahallesinde kurduğu DATEB Bilişim, Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri yeni adresinde Sümer Mahallesinde hizmet açıldı.

 • ZEYDEF Çanakkale Şehitlerini yad etti

  ZEYDEF Çanakkale Şehitlerini yad etti

  ZEYDEF Kazlıçeşme Kültür Merkezinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü nedeniyle etkinlik düzenledi.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.3%

8.5%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan