• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Denizatı Kent Sitesi ‘nde 18.Madde OYUNU

Denizatı Kent sitesi üzerinden birileri ellerini çekmek istemiyor. Büyük rantın döndüğü sitedeki Dönüşüm sürecinde 20 yıldır olduğu gibi yine mağdur olan Mülk sahipleri…

09 Ocak 2017 Pazartesi 12:13

İddialara göre Zeytinburnu İETT arazisi üzerinde yapılan Denizatı Kent Sitesinde bazı kişilerin siyasi baskısı ile Zeytinburnu Belediyesi Encümen Üyelerinin kararı ile 18.Madde uygulaması yapmak istedi.  Fakat Malikler tarafından açılan dava İstanbul 8.nci İdare Mahkemesi'nin 2011/158 E. Sayılı dosyasında görüldü ve işlem iptal edildi. Böylece Zeytinburnu Belediyesinin bir tapu yerine üç tapu tesis edilmesi şeklindeki işlemine izin veren Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün işlemi de iptal edilmiş oldu. Zeytinburnu Belediyesine bu mahkeme kararı tebliğ edilmesine rağmen Belediye bu karar uygulamaya koymadı. 18.Madde Uygulamasına mahkeme yargı dur demesine rağmen yürütmenin durdurulmasının uygulanmaması, Belediye yetkililerinde Denizatı kent Sitesi üzerinde şuan herhangi bir 18.Madde uygulaması olmadığını söylemesine rağmen, yapılan işlemler bu şöylemle ters düşüyor.

Zeytinburnu Belediyesi Denizatı Kent Sitesinde sanki hala 3 tapu varmış gibi vergi uygulaması yapmak istemekte, haksız yere mükellefe fazla vergi tahakkuk ettirmekte, bazı idari şartları yerine getirmeyerek, hukuka aykırı davranmak suretiyle de görevini kötüye kullanarak, iyi niyetli olmadığını göstermektedir.Buradaki bir diğer amaç, tek meskeni olan emekliler, ev hanımları, şehitlerin dul, yetimleri ve gazilerin Emlak Vergisi Kanunundaki vergi muafiyetinden yararlanmalarının önüne geçmek, geriye dönük vergi çıkartmak, bu vergilerin üstüne bir de gecikme faizi yükleyerek onları zora sokmaya çalışmaktır.Ancak 38 Seri No'lu Emlak Vergisi Kanunu Genel tebliğinin 1/3 - (e) bölümünde " Bu tip, tek meskene sahip mükelleflerin, gelir getirmeyen işyeri, arsa ve araziye sahip olmaları, indirimli vergi oranlarından yararlanmalarına engel teşkil etmemektedir' denmektedir.

Denizatı Kent Platformu Gazetemize gönderi açıklamada Belediyenin bu uygulaması Mülk sahiplerini mağdır ederken Denizatı Kent sitesi rant kapısı gören müteahhit firmanın işini kolaylaştırmaktadır denildi. Açıklamaya şöyle devam edildi. Zeytinburnu Belediyesinin bu uygulamasından daha önceki örneklerden de bilindiği gibi, yüklenici adayı yararlanmaya çalışacak, ödeme gücü olmayan mağdur kat maliklerini ofisine çağırarak "Gel şu sözleşmeyi İmzala, sana borcun kadar kredi vereyim" diyerek onların bu halinden İstifade etmeye çalışabileceklerdir. Bu durumda, belediye tarafından ödeme emri alan kat malikinin bu ödeme emrini hiç vakit kaybetmeden, yöneticileri aracılığıyla gerekli itiraz ve hukuki işlemlerin yapılabilmesi için vekaletname verdikleri avukatlarına ulaştırmaları gerekmektedir denildi.

Not: Ayrıca, ilgilenecek olanlar için 18.nci maddenin iptaliyle ilgili, İstanbul 8.nci İdare Mahkemesinin 2011/158 sayılı karar metni ekte sunulmaktadır. Denizatı Kent Bizimdir Platformu

İŞTE 18.MADDE UYGULAMASINA DUR DİYEN MAHKEME KARARI

kullan

kullan

kullanPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri 550 Bilge Nesil öğrencisiyle birlikte Çekmeköy’de gerçekleştirilen geleneksel piknik organizasyonunda bir araya geldi.

 • Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Aile Haftası kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Açıkhava Sineması Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

 • Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Kuran ve Sünnet ışığında Zeytinburnu’nda hizmetlerine aralıksız devam eden Müceddid Vakfı Ramazan Ayında da birçok farklı organizasyona imza atmaya devam ediyor.

 • Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu’nu anlatan en iyi kareyi yakalamak için bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Birincinin 12 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmaya başvurular 01 Aralık Cuma günü sona erecek.

 • Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Zeytinburnu’nun hatta İstanbul’un en etkin derneklerinden biri olan Konya Bozkır Dere Kasabası Derneği yağmura rağmen 25. Geleneksel İstanbul Piknik buluşmasını yaptı. Dereliler yağmur çamur demeden piknikte izdihama neden oldu.

 • Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  18. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'nin kapanış töreninde sahne alan Türk Müziği’nin başarılı isimlerinden Yavuz Bingöl, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 • Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanat eğitimi alan 860 öğrenci 20 Mayıs günü düzenlenen Mezuniyet Şöleni ile sertifikalarını aldı. 26 branşta öğrenim gören katılımcıların eserlerinden oluşan serginin açıldığı programda müzik branşlarından mezun olan öğrenciler de bir konser verdi.

 • İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  Ak Parti Sümer Mahallesi eski başkanı ve Kubbeli Cami Dernek başkanı işadamı Ali Çebi’nin babası İsmail Çebi (76) geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.

 • Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep’te 4 ay önce şüpheli bir şekilde ölen 4 yaşındaki erkek çocuğu Ziyade’yi altını kirlettiği için üvey annesinin öldürdüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı üvey anne Zeytinburnu Emniyetinin başarılı operasyonu ile yakalandı

 • Zeytinburnu'nda 2'nci Liseler Arası Spor Turnuvaları Ödül Töreni

  Zeytinburnu'nda 2'nci Liseler Arası Spor Turnuvaları Ödül Töreni

  Zeytinburnu Belediyesi Gençlik Merkezi ve İlçe Milli Eğitimi tarafından ortaklaşa düzenlenen 2’nci Liseler Arası Spor Turnuvaları Ödül Töreni gerçekleştirildi.

 • Aziz Babuşçu'dan Çavuş Ailesine vefa

  Aziz Babuşçu'dan Çavuş Ailesine vefa

  AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu, Sultangazi'de arkadaşları ile birlikte kaldırımda yürürken bir magandanın tabancasından çıkan kurşunla belden aşağısı felç olan yerel gazeteci Bülent Çavuş’un oğlu lise öğrencisi Ahmet Emre Çavuş'u tedavi gördüğü Gaziosmanpaşa Özel Başarı Hastanesi’nde ziyaret etti.

 • Zeytinburnu'nda mezuniyet coşkusu

  Zeytinburnu'nda mezuniyet coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde mezuniyet heyecanı yaşanıyor. Belediyenin düzenlediği Kültür Sanat Kurslarına devam eden 860 öğrenci, 20 Mayıs Cumartesi günü saat: 15.30’da düzenlenen törenle serfikalarını alacak. Öğrencilerin eserlerinden oluşan sergi ise saat: 14.00’te açılacak.

 • Zeytinburnu'nda Devletsiz, Milletsiz 19 Mayıs Kutlaması

  Zeytinburnu'nda Devletsiz, Milletsiz 19 Mayıs Kutlaması

  Zeytinburnu'nda Devletsiz, Milletsiz 19 Mayıs Kutlaması

 • Kültür Gezileri ile Tarihe Tanıklık Ediyorlar

  Kültür Gezileri ile Tarihe Tanıklık Ediyorlar

  Zeytinburnulu vatandaşlar Kültür Gezileri ile tarihi mekanları keşfediyor. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali kapsamında düzenlenen Kültür Gezi’lerinde tarihi ve turistik mekanları ziyaret eden vatandaşlar, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nden Yenikapı Mevlevihanesi’ne kadar birçok mekanı tanıma fırsatını elde etti.

 • Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Yemek Yarışmasında

  Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Yemek Yarışmasında "Yöresel Lezzetler" Yarıştı

  Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali kapsamında bu yıl 18. düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması'nı, kendi tarifiyle hazırladığı 'Cevizli Baklava' tatlısıyla Fatma Dere kazandı.

 • Iş Adamı Gürdoğan'ın Annesi Defnedildi

  Iş Adamı Gürdoğan'ın Annesi Defnedildi

  Refah, Fazilet, HAS ve Saadet partilerinin eski yöneticisi olan iş adamı Akif Gürdoğan'ın vefat eden annesi Havva Gürdoğan'ın (86) cenazesi toprağa verildi.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan