• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu Temizlik Ekibi artık sertfikalı

Eğitimli çöpçüler, bir yıllık üniversite eğitiminin sonunda sertifikalarını almaya süpürge ve çöp kovalarıyla geldi. Profesyonel temizlik işçileri, sertifikalarını alırken kep yerine şapkalarını atarken Erkin Koray'ın unutulmaz "Çöpçüler" şarkısını söyleyerek de sevinçlerini yaşadılar.

07 Ocak 2017 Cumartesi 08:45

Sokak, mahalle ve caddelerin daha bilinçli bir şekilde temizlenmesi amacıyla profesörlerden bir sene boyunca dersler alan eğitimli çöpçüler sertifikalarını almaya çöp kovaları ve süpürgeleriyle geldiler. Özel bir üniversitede düzenlenen sertifika törenine Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Feruz Kutsal, eğitime katılan yaklaşık 400 temizlik görevlisi ve eğitim veren hocalar katıldı. Tören protokol konuşmalarının yapılmasıyla başlarken sertifikaların dağıtılmasıyla devam etti. Zeytinburnu Belediyesi Çöp Toplama Ekibi, ilçede başlatılan "Eğitimli Personel, Sağlıklı Çevre" projesi kapsamında 1 yıl süren yoğun eğitimin sonunda sertifikalarını alarak mezun olmanın sevincini yaşadı. Sertifikalarını alan profesyonel temizlik görevlileri kep yerine şapkalarını havaya atarak sertifika almalarını kutladı. Ardından hep bir ağızdan Erkin Koray'ın unutulmaz "Çöpçüler" şarkısını söyleyen temizlik görevlileri eğitimlerini başarıyla tamamlamanın mutluluğu yaşadı. Çöp toplama ve sokak süpürge ekibinin, geri dönüşüm ve atık toplama çalışmaları üzerine 1 yıl süreyle eğitim aldığı proje sayesinde sokaklar artık sertifikalı temizlik işçilerine emanet olacak.

"Zeytinburnu halkı için, sağlıklı bir yaşam biçimi için mücadelemize devam edeceğiz"

Temizlik görevlilerinin yaptıkları iş nedeniyle hem kendi sağlıklarına hem çevrelerindeki insanların sağlığına dikkat etmeleri noktasında eğitimlerin önemine dikkat çeken Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Feruz Kutsal, "Biz burada eğitimimizi alacağız, Zeytinburnu halkı için sağlıklı bir çevre, sağlıklı bir yaşam biçimi için mücadelemize devam edeceğiz. Ben temizlik görevlilerimize eğitimlerinde katkı sunan değerli rektörümüze, hocalarımıza, verdikleri bu bilgilerle Zeytinburnu halkına hizmet edeceğimizden dolayı çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"Hor görülmek istemiyorlar"

Temizlik görevlilerine eğitim veren Prof. Dr. Gürol Emekdaş, "Çok hor görüldüklerini anladım ben hor görülmek istemiyorlar. Onlarda hayatın içinden bir meslek grubu seçmişler. Kişisel hijyenlerine önem vermeleri gerektiğini bazı koruyucu önlemler alarak kendilerini hastalıklardan korumaları gerektiği konusu üzerinde bilgi vermeye çalıştık. Çok duygulandılar, hocam profesör olarak bize ders mi vereceksiniz diye. Çok kötü materyallerle çalışıyorlar, evlerine gittikleri zaman orada oluşabilecek hastalıklardan da evlerindeki ailelerini de korumaları gerekiyor" diye konuştu.

"Kılık, kıyafetimiz, temizliğimiz olsun her konuda bir fikrimiz oldu"

Sertifikasını aldığı için çok mutlu olduğunu dile getiren temizlik görevlisi Hüseyin Korkmaz, "1 yıl boyunca temizlikle ilgili eğitim aldık. Ellerimizi, ayaklarımızı, tırnaklarımızı ne şekilde temizleyeceğimizin eğitimini aldık. Hocalarımızdan memnunuz, mikroplara karşı faydasını da gördüm. Bu eğitimden sonra sokaktaki temizliğe farklılık gelecek. Kılık, kıyafetimiz, temizliğimiz olsun her konuda bir fikrimiz oldu" dedi.

"İşimizi seviyoruz, severek yapıyoruz"

Aldıkları eğitimin kendilerine olumlu yansımaları olacağını ifade eden temizlik görevlisi Şükrü Tiryaki, "Heyecanlıyız şuan bu sertifikayı almak herkese kısmet olmuyor. İyi oldu, işimizi seviyoruz, severek yapıyoruz. Temizlik her zaman iyidir" şeklinde konuştu. Zeytinburnu Belediyesi ve özel bir üniversitenin ortaklaşa hayata geçirdiği proje kapsamında atıkların toplanması, çevre temizliği, şehir düzeni, atık gruplarının çevreye etkileri, personelin bilgi ve maharetlerini arttırması gibi birçok eğitimden geçirilen temizlik personelleri, iş sağlığı ve güvenliği açısından daha donanımlı hale getirildi. Çevre ve atık bilinci konuları hakkında 1 yıl boyunca akademisyenlerden uygulamalı olarak ders alan çöpçüler mezuniyetlerinin ardından eğitimlerde öğrendikleri uygulamalardan hareketle maharetlerini sokaklarda gösterecek. Eğitimli temizlik görevlilerinin iş başı yapmasıyla sokaklardaki atıklar için daha bilinçli bir temizlik çalışması da yapılması öngörülüyor.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri 550 Bilge Nesil öğrencisiyle birlikte Çekmeköy’de gerçekleştirilen geleneksel piknik organizasyonunda bir araya geldi.

 • Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Aile Haftası kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Açıkhava Sineması Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

 • Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Kuran ve Sünnet ışığında Zeytinburnu’nda hizmetlerine aralıksız devam eden Müceddid Vakfı Ramazan Ayında da birçok farklı organizasyona imza atmaya devam ediyor.

 • Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu’nu anlatan en iyi kareyi yakalamak için bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Birincinin 12 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmaya başvurular 01 Aralık Cuma günü sona erecek.

 • Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Zeytinburnu’nun hatta İstanbul’un en etkin derneklerinden biri olan Konya Bozkır Dere Kasabası Derneği yağmura rağmen 25. Geleneksel İstanbul Piknik buluşmasını yaptı. Dereliler yağmur çamur demeden piknikte izdihama neden oldu.

 • Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  18. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'nin kapanış töreninde sahne alan Türk Müziği’nin başarılı isimlerinden Yavuz Bingöl, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 • Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanat eğitimi alan 860 öğrenci 20 Mayıs günü düzenlenen Mezuniyet Şöleni ile sertifikalarını aldı. 26 branşta öğrenim gören katılımcıların eserlerinden oluşan serginin açıldığı programda müzik branşlarından mezun olan öğrenciler de bir konser verdi.

 • İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  Ak Parti Sümer Mahallesi eski başkanı ve Kubbeli Cami Dernek başkanı işadamı Ali Çebi’nin babası İsmail Çebi (76) geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.

 • Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep’te 4 ay önce şüpheli bir şekilde ölen 4 yaşındaki erkek çocuğu Ziyade’yi altını kirlettiği için üvey annesinin öldürdüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı üvey anne Zeytinburnu Emniyetinin başarılı operasyonu ile yakalandı

 • Zeytinburnu'nda 2'nci Liseler Arası Spor Turnuvaları Ödül Töreni

  Zeytinburnu'nda 2'nci Liseler Arası Spor Turnuvaları Ödül Töreni

  Zeytinburnu Belediyesi Gençlik Merkezi ve İlçe Milli Eğitimi tarafından ortaklaşa düzenlenen 2’nci Liseler Arası Spor Turnuvaları Ödül Töreni gerçekleştirildi.

 • Aziz Babuşçu'dan Çavuş Ailesine vefa

  Aziz Babuşçu'dan Çavuş Ailesine vefa

  AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu, Sultangazi'de arkadaşları ile birlikte kaldırımda yürürken bir magandanın tabancasından çıkan kurşunla belden aşağısı felç olan yerel gazeteci Bülent Çavuş’un oğlu lise öğrencisi Ahmet Emre Çavuş'u tedavi gördüğü Gaziosmanpaşa Özel Başarı Hastanesi’nde ziyaret etti.

 • Zeytinburnu'nda mezuniyet coşkusu

  Zeytinburnu'nda mezuniyet coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde mezuniyet heyecanı yaşanıyor. Belediyenin düzenlediği Kültür Sanat Kurslarına devam eden 860 öğrenci, 20 Mayıs Cumartesi günü saat: 15.30’da düzenlenen törenle serfikalarını alacak. Öğrencilerin eserlerinden oluşan sergi ise saat: 14.00’te açılacak.

 • Zeytinburnu'nda Devletsiz, Milletsiz 19 Mayıs Kutlaması

  Zeytinburnu'nda Devletsiz, Milletsiz 19 Mayıs Kutlaması

  Zeytinburnu'nda Devletsiz, Milletsiz 19 Mayıs Kutlaması

 • Kültür Gezileri ile Tarihe Tanıklık Ediyorlar

  Kültür Gezileri ile Tarihe Tanıklık Ediyorlar

  Zeytinburnulu vatandaşlar Kültür Gezileri ile tarihi mekanları keşfediyor. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali kapsamında düzenlenen Kültür Gezi’lerinde tarihi ve turistik mekanları ziyaret eden vatandaşlar, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nden Yenikapı Mevlevihanesi’ne kadar birçok mekanı tanıma fırsatını elde etti.

 • Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Yemek Yarışmasında

  Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Yemek Yarışmasında "Yöresel Lezzetler" Yarıştı

  Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali kapsamında bu yıl 18. düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması'nı, kendi tarifiyle hazırladığı 'Cevizli Baklava' tatlısıyla Fatma Dere kazandı.

 • Iş Adamı Gürdoğan'ın Annesi Defnedildi

  Iş Adamı Gürdoğan'ın Annesi Defnedildi

  Refah, Fazilet, HAS ve Saadet partilerinin eski yöneticisi olan iş adamı Akif Gürdoğan'ın vefat eden annesi Havva Gürdoğan'ın (86) cenazesi toprağa verildi.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan