• Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu Temizlik Ekibi artık sertfikalı

Eğitimli çöpçüler, bir yıllık üniversite eğitiminin sonunda sertifikalarını almaya süpürge ve çöp kovalarıyla geldi. Profesyonel temizlik işçileri, sertifikalarını alırken kep yerine şapkalarını atarken Erkin Koray'ın unutulmaz "Çöpçüler" şarkısını söyleyerek de sevinçlerini yaşadılar.

07 Ocak 2017 Cumartesi 08:45

Sokak, mahalle ve caddelerin daha bilinçli bir şekilde temizlenmesi amacıyla profesörlerden bir sene boyunca dersler alan eğitimli çöpçüler sertifikalarını almaya çöp kovaları ve süpürgeleriyle geldiler. Özel bir üniversitede düzenlenen sertifika törenine Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Feruz Kutsal, eğitime katılan yaklaşık 400 temizlik görevlisi ve eğitim veren hocalar katıldı. Tören protokol konuşmalarının yapılmasıyla başlarken sertifikaların dağıtılmasıyla devam etti. Zeytinburnu Belediyesi Çöp Toplama Ekibi, ilçede başlatılan "Eğitimli Personel, Sağlıklı Çevre" projesi kapsamında 1 yıl süren yoğun eğitimin sonunda sertifikalarını alarak mezun olmanın sevincini yaşadı. Sertifikalarını alan profesyonel temizlik görevlileri kep yerine şapkalarını havaya atarak sertifika almalarını kutladı. Ardından hep bir ağızdan Erkin Koray'ın unutulmaz "Çöpçüler" şarkısını söyleyen temizlik görevlileri eğitimlerini başarıyla tamamlamanın mutluluğu yaşadı. Çöp toplama ve sokak süpürge ekibinin, geri dönüşüm ve atık toplama çalışmaları üzerine 1 yıl süreyle eğitim aldığı proje sayesinde sokaklar artık sertifikalı temizlik işçilerine emanet olacak.

"Zeytinburnu halkı için, sağlıklı bir yaşam biçimi için mücadelemize devam edeceğiz"

Temizlik görevlilerinin yaptıkları iş nedeniyle hem kendi sağlıklarına hem çevrelerindeki insanların sağlığına dikkat etmeleri noktasında eğitimlerin önemine dikkat çeken Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Feruz Kutsal, "Biz burada eğitimimizi alacağız, Zeytinburnu halkı için sağlıklı bir çevre, sağlıklı bir yaşam biçimi için mücadelemize devam edeceğiz. Ben temizlik görevlilerimize eğitimlerinde katkı sunan değerli rektörümüze, hocalarımıza, verdikleri bu bilgilerle Zeytinburnu halkına hizmet edeceğimizden dolayı çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"Hor görülmek istemiyorlar"

Temizlik görevlilerine eğitim veren Prof. Dr. Gürol Emekdaş, "Çok hor görüldüklerini anladım ben hor görülmek istemiyorlar. Onlarda hayatın içinden bir meslek grubu seçmişler. Kişisel hijyenlerine önem vermeleri gerektiğini bazı koruyucu önlemler alarak kendilerini hastalıklardan korumaları gerektiği konusu üzerinde bilgi vermeye çalıştık. Çok duygulandılar, hocam profesör olarak bize ders mi vereceksiniz diye. Çok kötü materyallerle çalışıyorlar, evlerine gittikleri zaman orada oluşabilecek hastalıklardan da evlerindeki ailelerini de korumaları gerekiyor" diye konuştu.

"Kılık, kıyafetimiz, temizliğimiz olsun her konuda bir fikrimiz oldu"

Sertifikasını aldığı için çok mutlu olduğunu dile getiren temizlik görevlisi Hüseyin Korkmaz, "1 yıl boyunca temizlikle ilgili eğitim aldık. Ellerimizi, ayaklarımızı, tırnaklarımızı ne şekilde temizleyeceğimizin eğitimini aldık. Hocalarımızdan memnunuz, mikroplara karşı faydasını da gördüm. Bu eğitimden sonra sokaktaki temizliğe farklılık gelecek. Kılık, kıyafetimiz, temizliğimiz olsun her konuda bir fikrimiz oldu" dedi.

"İşimizi seviyoruz, severek yapıyoruz"

Aldıkları eğitimin kendilerine olumlu yansımaları olacağını ifade eden temizlik görevlisi Şükrü Tiryaki, "Heyecanlıyız şuan bu sertifikayı almak herkese kısmet olmuyor. İyi oldu, işimizi seviyoruz, severek yapıyoruz. Temizlik her zaman iyidir" şeklinde konuştu. Zeytinburnu Belediyesi ve özel bir üniversitenin ortaklaşa hayata geçirdiği proje kapsamında atıkların toplanması, çevre temizliği, şehir düzeni, atık gruplarının çevreye etkileri, personelin bilgi ve maharetlerini arttırması gibi birçok eğitimden geçirilen temizlik personelleri, iş sağlığı ve güvenliği açısından daha donanımlı hale getirildi. Çevre ve atık bilinci konuları hakkında 1 yıl boyunca akademisyenlerden uygulamalı olarak ders alan çöpçüler mezuniyetlerinin ardından eğitimlerde öğrendikleri uygulamalardan hareketle maharetlerini sokaklarda gösterecek. Eğitimli temizlik görevlilerinin iş başı yapmasıyla sokaklardaki atıklar için daha bilinçli bir temizlik çalışması da yapılması öngörülüyor.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Milli Görüş Davası Seçkin Ağabeyini kaybetti

  Milli Görüş Davası Seçkin Ağabeyini kaybetti

  Kendisini Milli Görüş davasına adamış, Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesinin kurulması için büyük emek harcayan Seçkin Serbest abimiz arkasında onca güzel çalışmalar bırakarak ebediyete göçtü.

 • Selvi Spor Hakan Eren ile devam kararı aldı

  Selvi Spor Hakan Eren ile devam kararı aldı

  Zeytinburnu’nun köklü kulüplerinden Selvi spor 23. Olağan genel kurulunu yaptı. Olağanüstü Genel kurulu ile başkanlık görevinde getirilen Hakan Eren ile olağan kongrede devam kararı çıktı.

 • Camiden ayakkabıları çalamayınca çay ocağını soydu

  Camiden ayakkabıları çalamayınca çay ocağını soydu

  Zeytinburnu Sümer Mahallesinde camiye giren hırsız ayakkabıları çalamayınca cami avlusunda bulunan çay ocağını soydu.

 • Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi Madde Bağımlılığını masaya yatırdı

  Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi Madde Bağımlılığını masaya yatırdı

  Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi genel merkezini yeni yerine taşıdı ve yeniledi. 58.Bulvar Caddesindeki yeni genel merkez oldukça kullanışlı ve geniş. Genel Merkezin en gözde yeri ise konferans solunu. Konferans solunun ilk konferansı ise oldukça anlamlıydı. Yüzyılın baş belası gençliği yok eden madde bağlılığı Erbakan Vakfı Zeytinburnu şubesi tarafından masaya yatırıldı.

 • AK Parti Zeytinburnu Delegelerini seçti

  AK Parti Zeytinburnu Delegelerini seçti

  AK Parti üyeleri, İstanbul ve çeşitli illerde kongrelerde oy kullanacak delegelerin belirlenmesi için sandık başına gitti. Zeytinburnu’nda delege seçimine partililer yoğun ilgi gösterdi. AK Parti İlçe Başkanı Bahattin Ünver, yeni ilçe başkanı ve yönetimini belirleyecek olan delege seçimine partililerin ilgisinde memnun olduğunu dile getirdi.

 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek 23/06/2017 Tarihinde rahmete kavuşan Amcası Seyyid Haccı Mehmet Sait Gülmek için taziye teşekkürü yayınladı

 • Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıkladı. Akif Çağatay Kılıç'ın yerine yeni Gençlik ve Spor bakanı Osman Aşkın Bak oldu. Osman Aşkın Bak, iki dönem Zeytinburnu’ndan sorumlu Milletvekili olarak görev yaptı ve neredeyse ilçemizdeki her etkinliğe katıldı. Bundan dolayı Zeytinburnu’nun vekili olarak adlandırıldı.

 • İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi, Spor Toto işbirliğiyle gerçekleştirdiği İstanbul’un en büyük buz pisti inşaatına 24 saat aralıksız devam ediyor.

 • Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği: Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.

 • Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  İstanbul'da ! Birçok yeri su bastı, araçlar yollarda mahsur kaldı, trafik kilitlendi. AKOM sel riskine karşı uyardı.

 • Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü de olumsuz hava koşulları nedeniyle geçici süre ile trafiğe kapatıldı

 • Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Telsiz Mahallesi’nin sevilen insanlarından spor camiasının dostu olan Malatya eşrafından Hasan Hüseyin TAŞDEMİR ( Korsan Hasan )rahmetli oldu.

 • Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  4 gün 4 gece sabah ezanlarına kadar nöbet tutan Zeytinburnulu vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim dinleyip, 15 Temmuz şehitlerine dua etti. Genci yaşlısı meydanlarda sabahlayan vatandaşlara Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da eşlik etti. Paylaş

 • Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Türkiye, Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’na iddialı gidiyor. Ay-yıldızlılar, Bydgoszcz’da 45 isimle 29 dalda madalya aradı. Son günde 10 atletle finallerde temsil edilen Ay-yıldızlı Takım'da Yasemin Can, 5 binin ardından 10 bin metrede de altın madalya kazandı. 3000m su engellide ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Beştelsiz spor Atletizm takımının sporcusu Turgay Bayram Avrupa 6.Olarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı

 • Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Kanlı Darbe girişimi 15 Temmuz’un 1.Yıldönümünde hem Şehitler köprüsünde hem de 15 Temmuz meydanında yapılan etkinliklere katılarak Demokrasi Nöbetlerine destek veren Zeytinburnu Halkına ve teşkilatına teşekkür etti.

 • OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nde eğitim gören yüzlerce minik öğrenci bir araya gelerek, 15 Temmuz Destanı’nın 1. Yıl dönümünde yaptıkları canlı resimle "15 Temmuz’u Unutma!” mesajı yazdı. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte yaklaşık 400 öğrencinin oluşturduğu Türk Bayraklı mesaj havadan görüntülendi.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.5%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan