• Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor
 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!
 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti
 • Saadet Partisi gazetecilerle yemekte buluştu
 • Bu ülkenin Ömer Turan'dan başka derdi yok mu?
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu Temizlik Ekibi artık sertfikalı

Eğitimli çöpçüler, bir yıllık üniversite eğitiminin sonunda sertifikalarını almaya süpürge ve çöp kovalarıyla geldi. Profesyonel temizlik işçileri, sertifikalarını alırken kep yerine şapkalarını atarken Erkin Koray'ın unutulmaz "Çöpçüler" şarkısını söyleyerek de sevinçlerini yaşadılar.

07 Ocak 2017 Cumartesi 08:45

Sokak, mahalle ve caddelerin daha bilinçli bir şekilde temizlenmesi amacıyla profesörlerden bir sene boyunca dersler alan eğitimli çöpçüler sertifikalarını almaya çöp kovaları ve süpürgeleriyle geldiler. Özel bir üniversitede düzenlenen sertifika törenine Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Feruz Kutsal, eğitime katılan yaklaşık 400 temizlik görevlisi ve eğitim veren hocalar katıldı. Tören protokol konuşmalarının yapılmasıyla başlarken sertifikaların dağıtılmasıyla devam etti. Zeytinburnu Belediyesi Çöp Toplama Ekibi, ilçede başlatılan "Eğitimli Personel, Sağlıklı Çevre" projesi kapsamında 1 yıl süren yoğun eğitimin sonunda sertifikalarını alarak mezun olmanın sevincini yaşadı. Sertifikalarını alan profesyonel temizlik görevlileri kep yerine şapkalarını havaya atarak sertifika almalarını kutladı. Ardından hep bir ağızdan Erkin Koray'ın unutulmaz "Çöpçüler" şarkısını söyleyen temizlik görevlileri eğitimlerini başarıyla tamamlamanın mutluluğu yaşadı. Çöp toplama ve sokak süpürge ekibinin, geri dönüşüm ve atık toplama çalışmaları üzerine 1 yıl süreyle eğitim aldığı proje sayesinde sokaklar artık sertifikalı temizlik işçilerine emanet olacak.

"Zeytinburnu halkı için, sağlıklı bir yaşam biçimi için mücadelemize devam edeceğiz"

Temizlik görevlilerinin yaptıkları iş nedeniyle hem kendi sağlıklarına hem çevrelerindeki insanların sağlığına dikkat etmeleri noktasında eğitimlerin önemine dikkat çeken Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Feruz Kutsal, "Biz burada eğitimimizi alacağız, Zeytinburnu halkı için sağlıklı bir çevre, sağlıklı bir yaşam biçimi için mücadelemize devam edeceğiz. Ben temizlik görevlilerimize eğitimlerinde katkı sunan değerli rektörümüze, hocalarımıza, verdikleri bu bilgilerle Zeytinburnu halkına hizmet edeceğimizden dolayı çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"Hor görülmek istemiyorlar"

Temizlik görevlilerine eğitim veren Prof. Dr. Gürol Emekdaş, "Çok hor görüldüklerini anladım ben hor görülmek istemiyorlar. Onlarda hayatın içinden bir meslek grubu seçmişler. Kişisel hijyenlerine önem vermeleri gerektiğini bazı koruyucu önlemler alarak kendilerini hastalıklardan korumaları gerektiği konusu üzerinde bilgi vermeye çalıştık. Çok duygulandılar, hocam profesör olarak bize ders mi vereceksiniz diye. Çok kötü materyallerle çalışıyorlar, evlerine gittikleri zaman orada oluşabilecek hastalıklardan da evlerindeki ailelerini de korumaları gerekiyor" diye konuştu.

"Kılık, kıyafetimiz, temizliğimiz olsun her konuda bir fikrimiz oldu"

Sertifikasını aldığı için çok mutlu olduğunu dile getiren temizlik görevlisi Hüseyin Korkmaz, "1 yıl boyunca temizlikle ilgili eğitim aldık. Ellerimizi, ayaklarımızı, tırnaklarımızı ne şekilde temizleyeceğimizin eğitimini aldık. Hocalarımızdan memnunuz, mikroplara karşı faydasını da gördüm. Bu eğitimden sonra sokaktaki temizliğe farklılık gelecek. Kılık, kıyafetimiz, temizliğimiz olsun her konuda bir fikrimiz oldu" dedi.

"İşimizi seviyoruz, severek yapıyoruz"

Aldıkları eğitimin kendilerine olumlu yansımaları olacağını ifade eden temizlik görevlisi Şükrü Tiryaki, "Heyecanlıyız şuan bu sertifikayı almak herkese kısmet olmuyor. İyi oldu, işimizi seviyoruz, severek yapıyoruz. Temizlik her zaman iyidir" şeklinde konuştu. Zeytinburnu Belediyesi ve özel bir üniversitenin ortaklaşa hayata geçirdiği proje kapsamında atıkların toplanması, çevre temizliği, şehir düzeni, atık gruplarının çevreye etkileri, personelin bilgi ve maharetlerini arttırması gibi birçok eğitimden geçirilen temizlik personelleri, iş sağlığı ve güvenliği açısından daha donanımlı hale getirildi. Çevre ve atık bilinci konuları hakkında 1 yıl boyunca akademisyenlerden uygulamalı olarak ders alan çöpçüler mezuniyetlerinin ardından eğitimlerde öğrendikleri uygulamalardan hareketle maharetlerini sokaklarda gösterecek. Eğitimli temizlik görevlilerinin iş başı yapmasıyla sokaklardaki atıklar için daha bilinçli bir temizlik çalışması da yapılması öngörülüyor.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkılarak yerine tesis yapılacağı açıklanmıştı. Yıkıma bugün itibariyle başlandı

 • Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  AFRİN harekatında köşeye sıkışan PKK/PYD kirli oyunlara başvurmaya başladı. ABD'nin IŞİD ile savaşıyor diye beslediğini söylediği PYD, TSK ile savaşmaları karşılığında hapistekileri serbest bıraktı.

 • Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Zeytinburnu belediyesi eski temizlik işleri müdürü ve CHP Zeytinburnu çırpıcı mahalle delegesi Mehmet Şahin’in naaşı erikli baba cem evinde sırlanarak Osmaniye mezarlığında toprağa verildi..

 • Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Zeytinburnu Belediyesi yok olmaya yüz tutmuş tarihi gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Son Yirmi yılda onlarca tarihi eseri gün yüzüne çıkaran Zeytinburnu Belediyesi en son tarihi belediye binasını restore ediyor.

 • Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terörist gruplara yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın ardından, İstanbul'da yaşayan 500 Doğu Türkistanlı, Zeytinburnu Askerlik Şubesi Başkanlığı'na gönüllü askerlik başvurusunda bulundu.

 • Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  TSK'nın Afrin'de başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki 90 bin camide kılınan sabah namazında Mehmetçiğe dua edildi, Fetih Suresi okundu.

 • Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Geçen yıl aramızdan ani şekilde ayrılan Zeytinburnu eski Belediye Başkan Danışmanı Av.Fahri Biçer için sevenleri ve arkadaşları sene-i devriyesinde Zeytinburnu İşadamları Derneğinde toplandı.

 • Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  AFRİN'den gelen son dakika haberlere göre TSK birlikleri köyleri alarak ilerliyor. Zeytin Dalı harekatının 3. gününde TSK destekli ÖSO şu ana kadar 9 köyün denetimini ele geçirirken PKK/PYD kaçıyor. Afrin'e TSK birlikleri cumartesi günü saat 11.05'te harekat başlatmıştı. Afrin operasyonunda amaç 30 km derinliğe girip güvenli bölge oluşturmak. İşte Zeytin Dalı operasyonunda son durum;

 • Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Hatay ve Kilis’in en meşhur tatlısı KÜNEFE ‘Sizleri tatlı bir ziyafete bekliyoruz’ sloganıyla Zirve farkıyla Zeytinburnu Telsiz Mahallesinde tatlı severlerin hizmetine sunuldu.

 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  18 milyon öğrenci, karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ödev yok. Ödev kesinlikle vermiyoruz. Genelgeyi de gönderdik." dedi.

 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı "Planlı Alanlar Yönetmeliği" doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

 • Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  İstanbul Avrupa yakası konut projelerinden biri olarak TESA Yapı imzasıyla hayata geçirilen LİVZA Zeytinburnu projesinde ön talep toplama dönemi başladı.65 milyon TL yatırımla İstanbul Zeytinburnu bölgesinde kentsel dönüşüm projesi olarak yükselecek olan Livza Zeytinburnu 101 daireden oluşacak.

 • Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maketten konut satışlarında yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek üzere bina tamamlama sigortası poliçesini uygulamaya başladı.

 • 'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  56 yerli ve yabancı, usta ve genç fotoğrafçının çalışmalarının yer aldığı festivalde ayrıca sanatçı konuşmaları, portfolyo değerlendirmeleri, paneller, seminerler, slayt gösterileri, rehberli sergi turları, belgesel film gösterimleri ve atölyeler olacak

 • Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Usta gazeteci Tahir Yaman, Hülya Avşar'ın sinemaya ilk girdiği yıllarda Kadir İnanır'la başrolünü paylaştığı filmde, yanlışlıkla vurulup hastaneye kaldırıldığı olayı yıllar sonra anlattı.

 • Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  CHP Zeytinburnu Meclis Üyesi Cemal Aydar Ağabeyimizin Muhterem Babası Hacı Ekrem Aydar büyüğümüz Hak'ka yürüdü.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.5%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan