POLİS ZORUYLA RİSKİ ALAN İLAN ETMEK İSTİYORLAR

Zeytinburnu’nda Denizatı sitesinin bulunduğu arazide bir aydan  beri büyük bir mücadele sürüyor. Bu mücadele Denizatı sitesinin riskli yapılar olduğunu öne süren müteahhit ve onunla sözleşme imzalayan çok az sayıda ki daire sahipleri ile “Bizim binalarımız riskli değil İTÜ’den raporumuz var” diyen diğer daire sahipleri arasında sürerken devreye Çevre Bakanlığı, Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü de girince iş büyüdü. Binalarından polis zoruyla Karot alınmasını engelleyen daire sahipleri karga tulumba çevik kuvvet otobüslerine bindirilip götürüldü.

DENİZATI KENT SİTESİ SAKİNLERİNİN 20 YILDIR BİTMEYEN ÇİLESİ

1986 yılında Zeytinburnu’ndaki İETT’ye ait 56 dönümlük arazi kat karşılığında ilçe belediyesine devredilmişti. İlçe belediyesi de, İETT’ye 240 daire karşılığında Çakın İnşaat’la sözleşme imzalamıştı. Çakın İnşaat, inşaatlara başlamış ama tamamlayamadan iflas etmiş. Müteahhit, arsanın sahibi olan İETT’nin payına düşen 240 dairenin ancak kaba inşaatlarını tamamlayabilmiş, kendi payına düşen dairelerin de bir kısmını satmış, yarım bıraktıkları ve hiç başlayamadıklarını ise olduğu gibi bırakmıştı. Çakın İnşaat’tan sonra arazide bu kez Erler İnşaat inşaatları devralmış, o da İETT’nin daireleri yerine kendi payına düşenleri bitirmeye koyulmuş ve bitirdiklerinin bir kısmını satmıştı. İlçe belediyesinden İmar Kanunu’nun 18. maddesi bir kez Çakın İnşaat döneminde uygulanmışken Erler İnşaat döneminde ikinci kez bu madde uygulanmak istendi. Arazide ikinci kez parselasyon uygulanırsa inşaat yapılan alanlar artırılacaktı. Erler İnşaat kendisine yeni inşaat alanı yaratırken ilçe belediyesini ile İETT’ye de fazladan konutlar verecekti. Ancak daire sahiplerinin arsa payları bu uygulama ile üçe ayrı parsele bölünmüş ve oturdukları daireler planlarda 55 metrekareye düşürülmüştü. Konut sahipleri bu planı İdare Mahkemesi’nden bozunca müteahhidin planı altüst olmuştu.

DÖNÜŞÜM KILIFININ ALTINDA MİLYAR DOLARLIK RANT YATIYOR

Erler İnşaat’ın ortağı Naci Ekşi, ne yapacağını düşünürken dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı bakanın verdiği bilgiyle formülü de buldu. Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Biraz bekle yakında Kentsel Dönüşüm Yasası Çıkacak. O zaman bölgeyi kentsel dönüşüme sokarsınız, Sorun da çözülür” deyince Ekşi, dönüp müteahhit aramaya koyuldur. Bunu biz söylemiyoruz. Ekşi, kat malikleri ile yapılan toplantıda bizzat kendisi ifade ediyor. Ekşi, bu süreçte Tahincioğlu firması ile görüşerek bu arazi ile ilgilenmesini sağlar. Ardından İETT’nin kaba inşaat halindeki 240 konutu ihaleye çıkar. İlk iki ihalede kimse muhammen bedeli vermez.. Tahincioğlu, 2014 tarihindeki üçüncü ihalede 114 milyon TL’ye İETT’nin 240 dairesinin sahibi olur. Tahincioğlu şirketi aslında ayrı parselde bulunan İETT’nin kaba inşaatı tamamlanmış dairelerini bitirip satabilir. Ama Tahincioğlu, içinde Erler İnşaat’a ait parseller ile Denizatı Sitesi’nin de bulunduğu arazinin tamamına yönelik bir proje yapmak istiyor. Arazinin tamamına yönelik bir proje yapılması halinde 1380 konut ve 100 dükkan inşa edilecek demektir. Piyasa rayicine göre 1.5 milyar dolarlık bir rant söz konusu.

MÜTEAHHİTİN AMACI ARAZİNİN TAMAMINI RİSKLİ ALAN İLAN EDİP YÜKSEK İMAR ALMAK

Zaten Tahincioğlu internet sitesinde yapılması planlanan projeleri arasında gösterdiği “Nida Denizatı” adını verdiği projesinin inşaat alanını 340 bin metrekare olarak göstermiş. Bu da sadece satın aldığı İETT bloklarının olduğu parseli değil arazinin tümünü kapsayan bir projeyi hedeflediğini gösteriyor. Tahincioğlu, Erler İnşaat ile kat maliklerinden önce bir sözleşme imzalamış. Ancak 320 daire sahibini de ikna etmesi gerekiyor ki, arazinin tamamına inşaat yapabilsin. Bu kadar kişinin talepleri ile uğraşmak yerine müteahhitlerin genelde kestirmeden gittiği yol izlenmiş. Binaların riskli olduğunu öne sürmek ve böylece kentsel dönüşüme sokmak. Kentsel dönüşüme sokulduğunda arazinin tümü üzerinden yüksek emsale göre inşaat yapılabiliyor.

RİSKLİ YAPI RAPORU ALINMASI TALEBİ TAHİNCİOĞLU’NDAN GELMİŞ

Şu ana kadar 80 kadar daire sahibi ile sözleşme yapılmış. Geri kalan daire sahiplerini ikna etmek zor olduğu için binaların 2007 yılında çıkan Deprem Yönetmeliğinden önce yapıldığı, dolayısıyla riskli olduğu öne sürülüyor. Bu amaçla bakanlıktan sertifikalı Bultaş şirketi ile sözleşme yapılarak Denizatı Sitesi’nin denetimi istiyorlar. Oysa Deniz Atı Sitesi, Deprem Yönetmeliği’nin çıktığı 2007’den önce yapılmış olmasına karşın, tünel kalıp sistemi ile inşa edildiği için sağlam yapı kategorisine giriyor. Ayrıca 1999 yılında da bina sakinleri İTÜ’den binalarının sağlam olduklarına dair rapor da almışlar. Şimdi birkaç haftadan beri Denizatı Sitesi’nde karot alma savaşı yaşanıyor. Bultaş Şirketi binadan karot almak için siteye geldiğinde daire sakinlerinin direnişi ile karşılaşıyor. Geçen hafta Bultaş Şirketi ve Tahincioğlu’nun avukatı yanlarına polis ekip otoları ile geldiğinde direnişle karşılaştılar. Bultaş şirketinin elemanları ikinci kez geldiklerinde bu kez üç adet sitenin içinde iki adet de sitenin dışında olmak üzere beş çevik kuvvet otobüsü de kendilerine eşlik etti. Direnen kat malikleri çevik kuvvet otobüslerine dolduruldu. Bu canhıraş mücadelenin bir nedeni de kat maliklerinden bazılarının Bultaş firmasının faaliyetlerinin durdurulması amacıyla Bakırköy 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı dava. Dava sonuçlanmadan Bultaş firması karot alıp riskli yapı raporunu vermek istiyor. O nedenle dava sonucu beklenmeden polis devreye sokularak karot alınmak istendi. Yaşanılan bu olaylar bir hafta sonra ise Tahincioğlu tekrar yargıya gitti ve Karot almanın önündeki engeli kaldırdı.   Tahincioğlu Şirketi yaptığı açıklamada, binalardan karot alınması işe ile kendilerinin bir ilgisi bulunmadığını, her bloktan bir kişinin talebiyle Bultaş firmasının karot almaya çalıştığını, diğer daire sahiplerinin de bunu engellediğini belirtiyor. Ancak Bakırköy 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki dava dosyasına giren ve İstanbul Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden Doç. Dr. Cenk Ayhan’dan istenen raporda, talebin Tahincioğlu firmasından geldiği açıkça belirtiliyor...

DENİZATI KENT SAKİNLERİNİN HUKUK MÜCADELESİ DEVAM EDECEK

Mahkemenin zorla karot alınmasının önündeki engeli kaldırmasına Denizatı Kent Sitesi Sakinleri ve avukatları isyan etti. Mülk sahiplerinin avukatları, Metin Çetinbaş, Havva Aydın, Çağla Kumbasar ve Duygu Çetinbaş Bakırköy Adliyesi önünde kısa bir açıklama yaptılar. Avukatlar adına Av. Metin Çetinbaş yaptığı kısa açıklamada hukuk mücadelemiz devam edecek dedi. Çetinbaş açıklamasını şöyle sürdürdü. Site sakinlerimin mülkiyet haklarının ihlal edilmesine karşı haklı hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Daha işin başındayız. Şu bilinmelidir ki haklarımızı kimse zorla almayacak. Burası bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin işlemesini sağlayacağız. Burada İETT’ye ait 4 bloğu satın alan Tahincioğlu firması, site sakinlerinin çoğunluğun talebine aykırı olarak yeniden site yapmak istemektedir. Kendi dayattığı sözleşmeyi ve prosedürü uygulatmak istemektedir.  Bizde buna karşı çıkıyoruz. Başkan müteahhitlerle görüşeceğiz. Tahincioğlu burada 6306 saylı yasayı kullanarak binalarımızdan zorla karot alıp burayı riskli alan ilan etmek istiyorlar. Burası bu yasanın kötüye kullanılması örnek olabilecek bir alandır burası. Burada ki amaç Kentsel Dönüşüm değil Rantsal Dönüşüm, Rantsal Kazançtır. Bununla Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek dedi.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL 500 MİLYON DOLARLIK RANTIN PEŞİNDELER’

Denizatı Kent Sitesi Platformunun Yöneticileri Zeytinburnu Haber Gazetesine yaptığı açıklamada asıl amacının dönüşüm değil  500 Milyon Dolarlık bir rantın olduğunu söyledi. : Yasa diyor ki Bir Firma yapı kimlik kaydı oluşturur sisteme girer ve artık o firma gelip inceleme yapar ve binanın durumuna dair raporunu verir. İkinci bir firma ilk firma raporunun verene kadar sisteme giremiyor. BULTAŞ, Denizatı Kent Sitesinin başka firmalara başvurmasının önüne geçerek sistemi kilitledi. Hatta önce ayın 20 ve 201’inde gelip karot aldılar 22 de ise sisteme girdiler. Burada bir usul hatası yaptılar. Ya diyor ki önce binanın kimliğini sisteme girersin ardından Karot alma çalışmasına başlarsın. Bu Hata sayılmaz ön yargılı oldukların düşünüyoruz. Bunlar daha karot almaya gelirken burası çürük dediler. Bir diğeri buranın incelenmesi için başvuru yapan 5 arkadaşımız 6 Blok için müracaat ediyor ve 4 birbirini tanımıyor ve hepsi farklı şehirlerde oturuyor. Bunun Tahincioğlu’nun kurgusu olduğu çok açık. Bunu kendileri de zaten söylüyorlar. Bu firma zaten Tahincioğlu’nun işlerini yapıyor ve bugüne kadar hiç sağlam raporu vermemiş.

‘ELEKTRİĞİMİZİ, DOĞALGAZIMIZI KESİP BİZİ ZORLA TAHLİYE EDECEKLER’

15 yıldır burada oturan insanlar 15 yıl sonra bir sabah aniden kalkıyorlar burada oturan bizim komşularımızın can güvenliği tehlikede diyerek Bultaş firmasına koşuyorlar. Bu firmaya yüklü paralar ödüyorlar. Biz bunun finansmanı Tahincioğlu’nun yaptığını mahkemede ispatladık. Amacı buraya çürük raporu alarak burayı Üçte İki çoğunlukla Kentsel Dönüşüme sokmak. Eğer çürük raporu alırsa doğalgaz, elektrik kesilecek ve insanlar burayı boşaltmaya zorlanacak. Şuanda aldığı imza elli on 213 imza daha lazım. Milleti burada perişan edecek. Sözleşmelere göre bu insanlara beklentilerinin % 50’sini bile vermeyecek. Hiçbir medeni hukukçu bu sözleşmenin adaletli olduğunu söyleyemez. Bu sözleşme rezil sözleşmedir. Çürük raporu ile bizim yıllardır emek verdiğimiz paramızla aldığımız yere sahip çıkacaklar bizler burada mağdur olacağız ve onlar 400-500 Milyon Dolar gibi bir rant elde edecekler.

İETT’NİN MİLYON DOLARLIK ZARARININ NİÇİN KİMSE SORGULAMIYOR

Bizde bu Rant karşı 1999 Deprem sonrası Bir üniversiteden aldığımız bu sitenin sağla olduğuna dair raporu güncellemek için yeniden Üniversitelere başvurduk. Saha çalışmaları başladı. İlk aldığımız sonuçlar buranın çürük olmadığı bu doğrultuda incelemeler bitsin Üniversitelerin raporu bilimsel bir rapor olacak. Binamız sağlamada çürükte çıksa Kentsel dönüşüme karşı değiliz bizi karşı olduğumuz rantsal paylaşım. Bizlerde binalarımızın yenilmesini isteriz. Daha güzel binalarda oturmak isteriz. Fakat burada ortaya çıkacak olan rant buranın yıllardır çilesini çeken mülk sahiplerin hakkı. Buraya sonrada konan bir müteahhit Ben burayı istediğim gibi dönüşüme sokarım Sizlere de isteğim metrekareyi isteğim yerden eririm diyemez. Tahincioğlu, İETT’den 114 Milyon TL’ye aldığı yerden 600 Milyon Tl kazanacak. Kamu burada zarar uğradığı görüyoruz.

BU SİTEDE DÖNÜŞÜM OLACAKSA  %30’UNU MÜTEAHHİT, % 70’İNİ MÜLK SAHİPLERİ ALACAK

Başka firmalar teklif verdi 223 imza ile başka firmalara verebiliriz. Diğer firmalar 100 Daire 20 Dükkân alarak Bize konutlarımız yenileyebileceklerini söylüyorlar. Ve Bizim istediğimiz projeyi hayata geçirebileceklerini söylüyorlar. Tahincioğlu ise bizlere hiç bir şey vermiyor. Bize 75 Metrekare bir yer verecek o da onun istediği yerden olacak. Bizim hesabımıza göre %30 Müteahhitte, % 70 Mülk sahiplerine verildiğinde Müteahhit kendini kurtarmış oluyor. Bunun yanında Tahincioğlu Bizlere Proje diye gösterdiği şeyi şimdi kendi bile beğenmiyor. Ben bunu değiştireceğim diyor. Onlar ısrarla Bultaş firmasının sistemde kalmasını istiyoruz. Üniversiteler çalışmasını yapsın ama raporu Bultaş versin diyor. Niçin Mesela bir yerde Bultaş karot almış duvara yazmış burada demir bulunmadı biz aynı yerde 16’lık demir buluyoruz. Ne kadar önyargılı bir çalışma yapıldığı ortada. Tahincioğlu İEET’nin atıl blokları alırken zaten buranın tamamının dönüşümünü yapacağını düşünerek aldı. Buradaki atıl amaç imar rantıdır.

‘TAHİNCİOĞLU VE ERLER İNŞAAT BURADA MİLYAR DOLARLIK RANTA KAVUŞTU’

İBB Meclisi CHP Üyesi İsmail Koç hazırladığı yazılı soru önergesiyle Büyükşehir Meclisine İEET Zeytinburnu arazisisin 60 Milyon TL’ye nasıl satıldığını sordu. Koç, 30 yıldır yılan hikayesine dönen ve kamu arazisi olan Zeytinburnu’nda ki İETT arazisi 1986’da 240 daire karşılığında müteahhit firmaya devredilmiş. Firma İETT’ye verilecek daireleri yarım bıraktı. Yarım kalan konutları 20 milyon dolara Tahincioğlu’na veren İETT devre dışı kalınca anlaşan iki şirket, milyar dolarlık ranta kavuşmuş oldu. Konuyu İBB meclisinin gündemine getiren CHP’li İsmail Koç şu soruları sordu: “Her şeyden önce, İETT Genel Müdürlüğümüze ait arazi üzerinde Erler İnşaat Firması, 320 bitmiş ve satılarak parası alınmış daireler ve kat irtifakı oluşturularak yapılacak olan 140 daire ve 21 dükkan karşılığında İETT Genel Müdürlüğümüze her hangi bir ödeme yapmış mıdır? Bu hukuksuzluğun karşısında herhangi bir hukuki mücadele yapılmış mıdır?

İEET ARAZİSİNİN ZARARINA SATIŞININ ARKASINDA FETÖ ÖRGÜTÜ MÜ VAR?

İstanbul Manşet'te (http://istanbulmanset.com.tr/60-milyon-tlye-nasil-satildi/) yer alan habere göre Yirmi iki yıl önce yapılan ve bugün kullanılmayarak yıkılacak olan 240 dairelik kaba inşaatın Tahincioğlu Zeytinburnu İnşaat Yatırım Anonim Şirketine satışı nasıl olmuştur? İETT Genel Müdürlüğümüze ait olan 56 dönüm mevcut imarlı arsanın bugünkü rayiç bedeli nedir? Hukuki bir süreç takip edilmesi gerekirken, 2014 yılında yeni imar ve rayiç durumuna göre yaklaşık 6 milyar lira değerindeki arazi 60 milyon liraya nasıl ve hangi gerekçeler ile satılmıştır? Bu satışın arkasında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün bir girişimi de var mıdır? Bu güne kadar yaklaşık 30 yıl süren süreçte rol alan aktörlerin FETÖ/PYD silahlı terör örgütü ile bağlantısı olan var mıdır? Herhangi bir aktör hakkında hukuki veya cezai bir girişimde bulunulmuş mudur? İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB)Meclisi 2016 yılı Kasım ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri İsmail Koç, Ertuğrul Gülsever, Hasan Tapan, Eyüp Birgün, Doğan Subaşı, Coşkun Tanış, Esin Hacıalioğlu ve Ayşegül Okumuş Görgü’nün imzaları ile meclis başkanlığına sunulan, oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önergede CHP Meclis Üyeler şu soruları sordu.

1- Her şeyden önce, İETT Genel Müdürlüğümüze ait arazi üzerinde Erler İnşaat Firması, 320 bitmiş ve satılarak parası alınmış daireler ve kat irtifakı oluşturularak yapılacak olan 140 daire ve 21 dükkan karşılığında İETT Genel Müdürlüğümüze her hangi bir ödeme yapmış mıdır? Bu hukuksuzluğun karşısında herhangi bir hukuki mücadele yapılmış mıdır?

2- Yirmi iki yıl önce yapılan ve bugün kullanılmayarak yıkılacak olan 240 dairelik kaba inşaatın Tahincioğlu Zeytinburnu İnşaat Yatırım Anonim Şirketine satışı nasıl olmuştur?
3- İETT Genel Müdürlüğümüze ait olan 56 dönüm mevcut imarlı arsanın bugünkü rayiç bedeli nedir?

4- Hukuki bir süreç takip edilmesi gerekirken, 2014 yılında yeni imar ve rayiç durumuna göre yaklaşık 6 milyar lira değerindeki arazi 60 milyon liraya nasıl ve hangi gerekçeler ile satılmıştır? Bu satışın arkasında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün bir girişimi de var mıdır?

5- Bu güne kadar yaklaşık 30 yıl süren süreçte rol alan aktörlerin FETÖ/PYD silahlı terör örgütü ile bağlantısı olan var mıdır? Herhangi bir aktör hakkında hukuki veya cezai bir girişimde bulunulmuş mudur?

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-İSTANBUL MANŞET-CUNHURİYET- SÖZCÜ

TEKZİP VE DÜZELTME

Zeytinburnu İETT arazisi ile ilgili Fatih Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi İsmail Koç hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclis toplantısında sözlü okudu. Bunun üzerine İstanbul Manşet ve OMedyam İnternet sitelerinde bu haber yer adlı

Arazinin Zeytinburnu sınırları içerisinde bulunmasından dolayı Zeytinburnu Haber Gazetesi olarak bu haberi internet sitemize taşıdık. Bu Haberin tamamı İETT arazisiyle ilgilidir. Sadece Karot alma bölümünde BULTAŞ Firmasının adı geçmektedir.

İETT Arazisindeki yağma Haberi'nin BULTAŞ Fİrması ile ilgisi yoktur. Kaldı ki CHP Meclis üyesi İsmail Koç hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclis toplantısında sözlü okumuş ve FETÖ/ PYD içeriği bu önergede yer almaktadır. Bu Bölümde de BULTAŞ Firmasına hiç bir atıf yoktur.

Buna rağmen alıntı haberlerimiz üzerinden bize gönderilen TEKZİP VE DÜZELTME METNİNİ Sorumlu Gazetecilik gereği yayınlıyoruz.

kullan

kullan

kullan

kullan

Tahincioğlu’nun isteği Üzerine TEKZİP ve DÜZELTME

Zeytinburnu İETT arazisi ile ilgili Fatih Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi İsmail Koç hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclis toplantısında sözlü okudu. Bunun üzerine İstanbul Manşet ve O Medyam İnternet sitelerinde bu haber yer aldı

Arazinin Zeytinburnu sınırları içerisinde bulunmasından dolayı Zeytinburnu Haber Gazetesi olarak bu haberi internet sitemize taşıdık. Bu Haberin tamamı İETT arazisinin uzun yıllar boyunca zarara uğratılmasıyla ilgilidir. Sayın Meclis Üyesinin önergesi ihale sürecini hazırlayan kişilerle ilgilidir.

Kaldı ki CHP Meclis üyesi İsmail Koç hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclis toplantısında sözlü okumuş ve FETÖ/ PYD içeriği bu önergede yer almaktadır. Bu Bölümde de Tahincioğlu Firmasına hiç bir atıf yoktur.

Buna rağmen alıntı haberlerimiz üzerinden bize gönderilen TEKZİP VE DÜZELTME METNİNİ Sorumlu Gazetecilik gereği yayınlıyoruz.

kullan

kullan

kullan

kullan