• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Ayakkabı boyacısı Taliban militanı çıktı

Orta Asya Uzmanı Esedullah Oğuz, Zeytinburnu'na gitti, izlenimlerini Habertürk için kaleme aldı Kahvemi yudumlarken etrafa bakınıyorum. Kâbil, Duşenbe veya Bişkek’ten aşina olduğum yüzler görüyorum. Hiçbirini şahsen tanımıyorum ama hemen hepsi bildiğim bir coğrafyanın insanları.

05 Ocak 2017 Perşembe 08:13

Konuştukları dil ve lehçeleri biliyorum. Kimi Peştuca konuşuyor, kimi Kırgızca, kimi Uygurca. Mesela bir ağacın altındaki boyacı, Celalabad aksanıyla Peştuca konuşuyor. Ayakkabı boyarken, birkaç arkadaşıyla Taliban’ın savaş stratejisini tartışıyorlar. O sırada bir telefon geliyor; güzel bir haber almış olmalı, yüzü birden aydınlanıyor ve telefonu kapatırken “Allahu Ekber” diye mırıldanıyor. “Bizimkiler bu sabah bir Afgan ordu aracını havaya uçurmuşlar” diyor gururlu bir tavırla. Ayakkabısını boyatan Türk müşteriyse konuşulanlardan habersiz, Afgan’a 3 lira uzatıp oradan ayrılıyor.

Zeytinburnu’ndaki Depo Durağı’nda bir kafede otururken dibimde cereyan eden bu olayı izleyip hiçbir şey anlamamış gibi davranıyorum. Biraz sonra ben de boyacının taburesine oturuyorum. Kibarca gülümseyip ayakkabılarımı boyarken arkadaşlarıyla sohbetini sürdürüyor.Onlara hararetli bir şekilde eski savaş anılarını anlatıyor. 2014 yazında Taliban saflarında savaşırken Kandahar’ın Pencvai İlçesi’nde bir Amerikan konvoyunu nasıl pusuya düşürdüklerini ve Amerikalıların o üstün silahlarına rağmen imansız oldukları için korkup kaçtıklarını anlatıyor.

Bu sırada yanımızdan bir grup şalvarlı, başları külahlı Afgan geçiyor. Boyacı onları başıyla selamlıyor. Bir süre sonra beklediğim kişi geliyor. Adı Hudaynazar. 23 yaşında, 3 Ocak Pazartesi sabahı Duşenbe’den İstanbul’a varmış. Rusya’da iş bulamadığı için İstanbul’a geldiğini anlatıyor. Gelmesinin bir başka nedeni ise askerden kaçması. “Kalsaydım, martta askere gidecektim, bizde askerlik süresi hem uzun hem de çok zor” diyor.

Hudaynazar, çalışmak için gelmiş olabilir ama İstanbul’daki Orta Asyalıların bir çoğunun burada bulunma nedeni farklı. Kimileri dini cemaatlerin medreselerinde tahsil, kimileri bavul ticareti, kimileri de cihada katılmak gibi amaçlar için burada. Zeytinburnu sokaklarında, toplam sayıları 10 bini aşan Afganların, Uygurların, Kırgızların veya Özbeklerin açtığı yüzlerce irili ufaklı dükkân ve işyeri var.

En büyük grup, yaklaşık 5 bin nüfusla Türkistanlılar ve Afgan Türkmenler. Uygurlar daha çok restoran ve kafe işletirken Afganlar ve Özbekler cep telefonu dükkânları, döviz büroları açıyorlar. Vize, ikâmet, oturma ve çalışma izni, hatta vatandaşlığa geçiş hizmetleri veren ofisler dikkat çekiyor. Belgesiz gelen bir kaçağın 2 bin 500 dolara oturma izni alabildiği, 50 bin dolar verenin kimlik sahibi olabildiği iddia ediliyor.

Zeytinburnu’nda yaşayan kaçak Afganların sayısı her geçen gün artsa da onlar henüz terör olaylarına bulaşmamış. Ancak ilçe sakinlerinin vaziyeti büyük bir güvenlik tehdidi olarak algıladıkları da sır değil. Gün geçmiyor ki, kaçak Afganların bulaşmadığı bir olay yaşanmasın. Mesela aralık ayı ortasında Afganlar arasındaki bir kavgada bir Afgan boğazı kesilerek öldürüldü. Sık sık bıçakla yaralama olayları da yaşanıyor. ‘

Zeytinburnu’nun çehresinin değişmesi, detaylara vakıf olmayan yerli Türklerden çok 1950’lerden beri burada yaşayan eski Türkistanlıları rahatsız ediyor. “Biz yarım asrı aşkın zamandır burada huzur içinde yaşıyoruz. Allah’a şükür içimizden hiç hain veya terörist çıkmadı. Ama son yıllarda gelen kaçaklarla iş çığrından çıktı, bu insanların bizim itibarımızı lekelemesinden korkuyoruz” diyor Türkmen asıllı Afganistanlı bir Zeytinburnu esnafı ve ekliyor: 

Biz Türkistanlılar olarak polisle her türlü işbirliğine hazırız. Zira Orta Asya veya Afganistan’dan gelenleri en iyi biz tanırız. Zeytinburnu’nda birçok evde geceleri kumar oynanıyor, kavgalar oluyor, bunların önlenmesinde polisimize yardımcı olmaya hazırız. Bu insanlar buradayken kendimizi güvende hissetmiyoruz.

HABERTÜRKPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler1

DİĞER HABERLER

 • Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kazlıçeşme Abay İmam Hatip Ortaokulu'nun, " Hoş Geldin ,Ya Şehr- i Ramazan " Programı ,öğretmenleri ve öğrencileriyle izleyenlere muhteşem anlar yaşattı.

 • Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Metrobüs şoförü Ramazan Yıldız'a, sürücüsü olduğu araçla Zeytinburnu metrobüs durağına gireceği esnada, annesinin elini bırakıp yola atlayan küçük çocuğu fark edip, direksiyonu bariyerlere doğru kırarak çocuğun hayatını kurtarması sebebiyle İETT Genel Müdürü Özel Ödülü verildi.

 • Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan “Yaşlılar Meclisi” nin 1. olağan genel kurul toplantısı 18 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 14.00 de yapıldı.

 • Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Gazeteci, yazar Mehmet Şevki Eygi, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen, "Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi"ne katıldı.

 • Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  11 ayın sultanı Ramazan coşkusu Zeytinburnu’nda başlıyor. Binlerce kişinin aynı sofrada buluşacağı meydan ve sokak iftarları, tasavvuf musikisi dinletileri, konserler, sema gösterileri, Kur’an tilavetleri, çocuk etkinlikleri, kitap fuarı, sahur sohbetleri ve söyleşilerle Ramazan bu yıl Zeytinburnu’nda bir başka yaşanacak.

 • Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Tanıştığı kız arkadaşı yüzünden uyuşturucunun bataklığına sürüklenen Hasan Ölmez’in hayata tutunmak ve bu bataklıktan çıkma için verdiği inanılmaz mücadelenin hikayesi. Hikayenin baş kahramanlarından biri ise Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap..

 • Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Edirne’de, sınır birliklerince Yunanistan sınırından yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmak isteyen, FETÖ/PDY terör örgütü bağlantısı nedeniyle KHK kararları ile mesleklerinden ihraç edilen aralarında komiser ve gazetecilerin bulunduğu 4 şahıs yakalandı.

 • Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri 550 Bilge Nesil öğrencisiyle birlikte Çekmeköy’de gerçekleştirilen geleneksel piknik organizasyonunda bir araya geldi.

 • Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Aile Haftası kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Açıkhava Sineması Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

 • Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Kuran ve Sünnet ışığında Zeytinburnu’nda hizmetlerine aralıksız devam eden Müceddid Vakfı Ramazan Ayında da birçok farklı organizasyona imza atmaya devam ediyor.

 • Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu’nu anlatan en iyi kareyi yakalamak için bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Birincinin 12 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmaya başvurular 01 Aralık Cuma günü sona erecek.

 • Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Zeytinburnu’nun hatta İstanbul’un en etkin derneklerinden biri olan Konya Bozkır Dere Kasabası Derneği yağmura rağmen 25. Geleneksel İstanbul Piknik buluşmasını yaptı. Dereliler yağmur çamur demeden piknikte izdihama neden oldu.

 • Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  18. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'nin kapanış töreninde sahne alan Türk Müziği’nin başarılı isimlerinden Yavuz Bingöl, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 • Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanat eğitimi alan 860 öğrenci 20 Mayıs günü düzenlenen Mezuniyet Şöleni ile sertifikalarını aldı. 26 branşta öğrenim gören katılımcıların eserlerinden oluşan serginin açıldığı programda müzik branşlarından mezun olan öğrenciler de bir konser verdi.

 • İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  Ak Parti Sümer Mahallesi eski başkanı ve Kubbeli Cami Dernek başkanı işadamı Ali Çebi’nin babası İsmail Çebi (76) geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.

 • Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep’te 4 ay önce şüpheli bir şekilde ölen 4 yaşındaki erkek çocuğu Ziyade’yi altını kirlettiği için üvey annesinin öldürdüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı üvey anne Zeytinburnu Emniyetinin başarılı operasyonu ile yakalandı

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan