• Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu Çocuğu Şener Şen

Şener Şen, Türk Sineması'nın gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından. Müthiş oyunculuk yeteneğine rağmen uzun yıllar beklediği şöhret geç gelse de adını Türk Sineması'na altın harflerle kazıdı. Şener Şen'in köy öğretmenliğinden oyunculuğa uzanan yolculuğu da büyük bir serüven... Şener Şen kendisini anlatmayı sevmez; biz anlatalım dedik

02 Ocak 2017 Pazartesi 13:44

Marangoz Ali Usta'nın oğlu Şener Öğretmen...

Ali Şen, Türk Sineması’nın en önemli karakter oyuncularındandı. Ali Şen oyuncu olmadan önce Adana’da kendi halinde bir marangozdu. Adana Halkevi Tiyatrosu’nun dekorlarını yapma işini aldığında elbette ki hayatının değişeceğini bilemezdi. Ali Şen bir yandan tiyatronun dekorlarını yaparken bir yandan da provaları büyük bir dikkatle izliyordu. Aklı artık tiyatroya kaymıştı. Bu merak onu önce Ses Tiyatrosu’nda oyunculuğa ardından Yeşilçam’da yeri doldurulamaz karakter oyunculuğuna götürdü.

Ali Şen sinemadaki ilk rolünü 1954’te oynamıştı. Ali Şen’in oğlu Şener Şen, 26 Aralık 1941’de Adana’da doğduğunda babası henüz ünlü bir karakter oyuncusu değildi. Sert bir babaydı Ali Şen, zaten filmlerdeki rolü de genellikle öyleydi. Şener Şen bir röportajında şöyle anlatır ailesini ve çocukluk günlerini ve İstanbul’daki ilk yıllarını: “Prototip Türk ailesi, ama alt sınıf... Adana’dan İstanbul’a gelince; o zamanlar henüz teşekkül halinde olan Zeytinburnu’na yerleştik. Her türlü insanla içiçe yaşadım. Yani biraz gecekondu çocuğuyum ben. Gecekonduda büyüdük, yetiştik. Biz çocukken dayak da yedik. Dayak zaten o dönemin eğitim biçimiydi, dolayısıyla farkında değildik dayak yediğimizin. Çünkü herkes dayağını yemiş öyle okula gelmiş oluyordu...”

Köy öğretmeni işportacı dolmuş şoförü

Ali Şen’in oğlu Şener Şen çok da parlak bir öğrenci değildi. Lise yıllarına geldiğinde babası artık oyuncu olmuştu. O da babası gibi oyuncu olmak istemiş, ‘Yeşil Sahne’ isimli bir amatör tiyatroda bir süre sahne tozu yutmuştu. Ama liseyi bitirince babasının da isteğiyle öğretmenlik yapmaya karar verdi. O artık köy öğretmeniydi. Önce İzmit’te sonra Muş’un Malazgirt ilçesinin en ücra köyü Fenek’te öğretmenlik yaptı. Çileli yıllardı; tam üç yıl sürdü. Bu zor ve yalnız yıllarda Şener Şen bol bol hayatını gözden geçirme fırsatı buldu. 16 yaşında yuttuğu sahne tozu peşini bırakmadı. Kararını verdi, öğretmenliği bırakıp tiyatroya girecekti. Babası Ali Şen karşı çıktı; oğlunun öğretmenliğe devam etmesini istedi. Ama Şener Şen kararlıydı. İstanbul Şehir Tiyatrosu’na başvurdu. Ama kadro yoktu. Ancak, bir oyunda asker rolünde 20 figüranın biri hastalanırsa onun yerine oynayabileceği söylendi. Şener Şen çok sevindi, tiyatroya girdi sayılır diye. Bu arada da para kazanması da gerekiyordu; işportacılık yaptı, eşarp sattı. Sirkeci’de yolun kenarında kurduğu tezgahta eşarp satarken, daha ilk gün zabıtalara yakalandı. Ehliyet alıp Kasımpaşa- Eminönü hattında dolmuş soförlüğü yaptı. Bir iplik fabrikasında iki yıl işçi olarak da çalıştı. Ama her gün figüranlardan hastalanan var mı diye tiyatroya uğruyordu. Bu azim tiyatro müdürünün gözünden kaçmadı ve Şener Şen, 1966-67 sezonunda İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girmeyi başardı.

‘Badi Ekrem’le gelen şöhret

Tiyatro iyi gidiyordu. Ama aldığı para geçinmesine yetmiyordu. O yüzden sinema da yapmak istiyordu. Sinema serüvenine set işçiliği, suflörlük, seslendirme gibi kamera arkası işlerle başladı. 1963’te ‘Hizmetçi Dediğin Böyle Olur’ adlı filmle ilk kez beyazperde görüldüğünde 23 yaşındaydı. Bazen başrol oyuncusunun yakın arkadaş grubunun içindeki biri; bazen servis yapan bir garson rolündeydi. Ama o rollerde bile dikkat çekmeye başladı yavaş yavaş. Ertem Eğilmez, Hababam Sınıfı filmlerindeki beden öğretmeni ‘Badi Ekrem’ rolü için Şener Şen’i çağırdı. Bu rol Şener Şen için sinema kariyerinin dönüm noktası oldu. Film vizyona girdiğinde herkes Şener Şen’i konuştu. Uzun yıllar Kemal Sunal’lı, İlyas Salman’lı filmlerin ikinci adamı oldu Şener Şen. Ama başrol oyuncusu kadar öne çıkıyordu oyunculuğuyla. İlk başrol nihayet 1983’te geldi. Şener Şen 42 yaşındaydı. Yeşilçam’da star sisteminin çöktüğü, salonların kapandığı, ‘Yeşilçam’ın bittiği’nin söylendiği bir dönemde seyirciyi sinemaya çekti. Şener Şen bir röportajında bunun sırrını şöyle anlatır: İçten olduğumu söyleyebilirim. Ve bu topraklara ait bir sentezim. Hani bazı yönetmenler vardır, belli yerlere geldikten sonra Tarkovski olmak isterler. Oyuncuysa da De Niro. Ben buraya aitim. Züğürt Ağa’yı oynayan adamım. Bana ne De Niro’dan ve oynadığı rollerden. Ben Şener’im ve Şener olarak kalmak istiyorum...”

Gülme krizine girince ne yaptı?

Ve o filmlerden Şener Şen’e sayısız unutulmaz anılar da kaldı... Bunlardan biri Şener Şen’in Kemal Sunal ile oynadığı ‘Davaro’ filmindeki bir anıdır. Yönetmen ‘motor’ der. Şener Şen, Kemal Sunal tarafından rol gereği öldürülmeye götürülecektir. Şener Şen gölde yüzünü yıkamaktadır. O sırada kendisini öldürmeye götüren Kemal Sunal’ın gülerek baktığını görür. Gülme krizine girer. O yıllarda filmlerin maliyeti yüksek olduğu için çekimler tekrarlanmamaktadır. Bu nedenle Şener Şen gülme krizi geçinceye kadar başını suyun altında tutar...

İki kere evlendi

İki kez evlenen Şener Şen’in ilk evliliğinden bir kızı oldu. Bugün 39 yaşında olan kızı Bengü, babası ve dedesi gibi oyunculuğu seçmedi; hep kameralardan uzak durdu. Şener Şen ikinci evliliğini ‘Muhsin Bey’filminin çekimleri sırasında tanıştığı rol arkadaşı Sermin Hürmeriç’le yaptı. 1989’da evlenen çift, Şener Şen’in bir başka hit filmi Eşkıya’dan sonra 11 yıllık evliliklerini bitirdi... Şener Şen bir röportajında şöyle der: “İyi koca mıyım? Evlilikleri beceremediğime göre değilim. Bu sınavlardan pek yüzümün akıyla çıktığımı söyleyemem. İyi koca nasıl olur onu da bilmiyorum. Ben iyi bir insan olma çabası içindeyim. İyi bir oyuncu olup olmadığıma gelince, onu da bilmiyorum. Tek bildiğim, oyunculuğun beni heyecanlandırdığı...”

POSTA: Seral CUMALIPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek 23/06/2017 Tarihinde rahmete kavuşan Amcası Seyyid Haccı Mehmet Sait Gülmek için taziye teşekkürü yayınladı

 • Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıkladı. Akif Çağatay Kılıç'ın yerine yeni Gençlik ve Spor bakanı Osman Aşkın Bak oldu. Osman Aşkın Bak, iki dönem Zeytinburnu’ndan sorumlu Milletvekili olarak görev yaptı ve neredeyse ilçemizdeki her etkinliğe katıldı. Bundan dolayı Zeytinburnu’nun vekili olarak adlandırıldı.

 • İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi, Spor Toto işbirliğiyle gerçekleştirdiği İstanbul’un en büyük buz pisti inşaatına 24 saat aralıksız devam ediyor.

 • Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği: Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.

 • Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  İstanbul'da ! Birçok yeri su bastı, araçlar yollarda mahsur kaldı, trafik kilitlendi. AKOM sel riskine karşı uyardı.

 • Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü de olumsuz hava koşulları nedeniyle geçici süre ile trafiğe kapatıldı

 • Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Telsiz Mahallesi’nin sevilen insanlarından spor camiasının dostu olan Malatya eşrafından Hasan Hüseyin TAŞDEMİR ( Korsan Hasan )rahmetli oldu.

 • Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  4 gün 4 gece sabah ezanlarına kadar nöbet tutan Zeytinburnulu vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim dinleyip, 15 Temmuz şehitlerine dua etti. Genci yaşlısı meydanlarda sabahlayan vatandaşlara Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da eşlik etti. Paylaş

 • Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Türkiye, Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’na iddialı gidiyor. Ay-yıldızlılar, Bydgoszcz’da 45 isimle 29 dalda madalya aradı. Son günde 10 atletle finallerde temsil edilen Ay-yıldızlı Takım'da Yasemin Can, 5 binin ardından 10 bin metrede de altın madalya kazandı. 3000m su engellide ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Beştelsiz spor Atletizm takımının sporcusu Turgay Bayram Avrupa 6.Olarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı

 • Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Kanlı Darbe girişimi 15 Temmuz’un 1.Yıldönümünde hem Şehitler köprüsünde hem de 15 Temmuz meydanında yapılan etkinliklere katılarak Demokrasi Nöbetlerine destek veren Zeytinburnu Halkına ve teşkilatına teşekkür etti.

 • OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nde eğitim gören yüzlerce minik öğrenci bir araya gelerek, 15 Temmuz Destanı’nın 1. Yıl dönümünde yaptıkları canlı resimle "15 Temmuz’u Unutma!” mesajı yazdı. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte yaklaşık 400 öğrencinin oluşturduğu Türk Bayraklı mesaj havadan görüntülendi.

 • Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Başkan Aydın'ın desteğiyle Sason'un En Yüksek Dağına Türk Bayrağı Dikildi

  Batman’ın Sason ilçesinde bir grup gönüllü genç ilçeden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Garrame Dağı’na 15 Temmuz şehitleri anısına Türk Bayrağı dikti.

 • Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  Başkan Aydın: 15 Temmuz Büyük Devrimin Habercisi

  15 Temmuz İngilizce Makale Yarışması’nın ödül töreninde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “15 Temmuz dünyada mazlumlar lehine gerçekleşecek olan büyük devrimin habercisidir.” dedi.

 • On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  On Beş Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni

  İstanbul Valisi Vasip Şahin, ihanet odaklarının millet içerisinde tekrar ilerlememesi için eğitimcilere önemli görevler düştüğünü belirterek, "Bağımsız düşünen, kendisine verilen bilgiyi sorgulayan, nedenini, niçinini merak edip araştırabilen ve bir mantık süzgecinden geçirdikten sonra onu bu milletin emrinde bir fikir haline dönüştürebilen gençlere ihtiyacımız var." dedi.

 • Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu'nda '15 Temmuz Destanı' Sergisi Açıldı

  Zeytinburnu’nda , 15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi için Türk milletinin destansı direnişini konu alan ’15 Temmuz Destanı’ fotoğraf sergisi açıldı.

 • Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zafer Spor’dan 15 Temmuz Mesajı

  Zeytinburnu Zaferspor Kulüp Başkanı Cengiz Zafer 15 Temmuz kanlı Darbe girişiminde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi yayınladığı taziye mesajıyla yad etti.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.5%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan