• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu Çocuğu Şener Şen

Şener Şen, Türk Sineması'nın gelmiş geçmiş en büyük oyuncularından. Müthiş oyunculuk yeteneğine rağmen uzun yıllar beklediği şöhret geç gelse de adını Türk Sineması'na altın harflerle kazıdı. Şener Şen'in köy öğretmenliğinden oyunculuğa uzanan yolculuğu da büyük bir serüven... Şener Şen kendisini anlatmayı sevmez; biz anlatalım dedik

02 Ocak 2017 Pazartesi 13:44

Marangoz Ali Usta'nın oğlu Şener Öğretmen...

Ali Şen, Türk Sineması’nın en önemli karakter oyuncularındandı. Ali Şen oyuncu olmadan önce Adana’da kendi halinde bir marangozdu. Adana Halkevi Tiyatrosu’nun dekorlarını yapma işini aldığında elbette ki hayatının değişeceğini bilemezdi. Ali Şen bir yandan tiyatronun dekorlarını yaparken bir yandan da provaları büyük bir dikkatle izliyordu. Aklı artık tiyatroya kaymıştı. Bu merak onu önce Ses Tiyatrosu’nda oyunculuğa ardından Yeşilçam’da yeri doldurulamaz karakter oyunculuğuna götürdü.

Ali Şen sinemadaki ilk rolünü 1954’te oynamıştı. Ali Şen’in oğlu Şener Şen, 26 Aralık 1941’de Adana’da doğduğunda babası henüz ünlü bir karakter oyuncusu değildi. Sert bir babaydı Ali Şen, zaten filmlerdeki rolü de genellikle öyleydi. Şener Şen bir röportajında şöyle anlatır ailesini ve çocukluk günlerini ve İstanbul’daki ilk yıllarını: “Prototip Türk ailesi, ama alt sınıf... Adana’dan İstanbul’a gelince; o zamanlar henüz teşekkül halinde olan Zeytinburnu’na yerleştik. Her türlü insanla içiçe yaşadım. Yani biraz gecekondu çocuğuyum ben. Gecekonduda büyüdük, yetiştik. Biz çocukken dayak da yedik. Dayak zaten o dönemin eğitim biçimiydi, dolayısıyla farkında değildik dayak yediğimizin. Çünkü herkes dayağını yemiş öyle okula gelmiş oluyordu...”

Köy öğretmeni işportacı dolmuş şoförü

Ali Şen’in oğlu Şener Şen çok da parlak bir öğrenci değildi. Lise yıllarına geldiğinde babası artık oyuncu olmuştu. O da babası gibi oyuncu olmak istemiş, ‘Yeşil Sahne’ isimli bir amatör tiyatroda bir süre sahne tozu yutmuştu. Ama liseyi bitirince babasının da isteğiyle öğretmenlik yapmaya karar verdi. O artık köy öğretmeniydi. Önce İzmit’te sonra Muş’un Malazgirt ilçesinin en ücra köyü Fenek’te öğretmenlik yaptı. Çileli yıllardı; tam üç yıl sürdü. Bu zor ve yalnız yıllarda Şener Şen bol bol hayatını gözden geçirme fırsatı buldu. 16 yaşında yuttuğu sahne tozu peşini bırakmadı. Kararını verdi, öğretmenliği bırakıp tiyatroya girecekti. Babası Ali Şen karşı çıktı; oğlunun öğretmenliğe devam etmesini istedi. Ama Şener Şen kararlıydı. İstanbul Şehir Tiyatrosu’na başvurdu. Ama kadro yoktu. Ancak, bir oyunda asker rolünde 20 figüranın biri hastalanırsa onun yerine oynayabileceği söylendi. Şener Şen çok sevindi, tiyatroya girdi sayılır diye. Bu arada da para kazanması da gerekiyordu; işportacılık yaptı, eşarp sattı. Sirkeci’de yolun kenarında kurduğu tezgahta eşarp satarken, daha ilk gün zabıtalara yakalandı. Ehliyet alıp Kasımpaşa- Eminönü hattında dolmuş soförlüğü yaptı. Bir iplik fabrikasında iki yıl işçi olarak da çalıştı. Ama her gün figüranlardan hastalanan var mı diye tiyatroya uğruyordu. Bu azim tiyatro müdürünün gözünden kaçmadı ve Şener Şen, 1966-67 sezonunda İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girmeyi başardı.

‘Badi Ekrem’le gelen şöhret

Tiyatro iyi gidiyordu. Ama aldığı para geçinmesine yetmiyordu. O yüzden sinema da yapmak istiyordu. Sinema serüvenine set işçiliği, suflörlük, seslendirme gibi kamera arkası işlerle başladı. 1963’te ‘Hizmetçi Dediğin Böyle Olur’ adlı filmle ilk kez beyazperde görüldüğünde 23 yaşındaydı. Bazen başrol oyuncusunun yakın arkadaş grubunun içindeki biri; bazen servis yapan bir garson rolündeydi. Ama o rollerde bile dikkat çekmeye başladı yavaş yavaş. Ertem Eğilmez, Hababam Sınıfı filmlerindeki beden öğretmeni ‘Badi Ekrem’ rolü için Şener Şen’i çağırdı. Bu rol Şener Şen için sinema kariyerinin dönüm noktası oldu. Film vizyona girdiğinde herkes Şener Şen’i konuştu. Uzun yıllar Kemal Sunal’lı, İlyas Salman’lı filmlerin ikinci adamı oldu Şener Şen. Ama başrol oyuncusu kadar öne çıkıyordu oyunculuğuyla. İlk başrol nihayet 1983’te geldi. Şener Şen 42 yaşındaydı. Yeşilçam’da star sisteminin çöktüğü, salonların kapandığı, ‘Yeşilçam’ın bittiği’nin söylendiği bir dönemde seyirciyi sinemaya çekti. Şener Şen bir röportajında bunun sırrını şöyle anlatır: İçten olduğumu söyleyebilirim. Ve bu topraklara ait bir sentezim. Hani bazı yönetmenler vardır, belli yerlere geldikten sonra Tarkovski olmak isterler. Oyuncuysa da De Niro. Ben buraya aitim. Züğürt Ağa’yı oynayan adamım. Bana ne De Niro’dan ve oynadığı rollerden. Ben Şener’im ve Şener olarak kalmak istiyorum...”

Gülme krizine girince ne yaptı?

Ve o filmlerden Şener Şen’e sayısız unutulmaz anılar da kaldı... Bunlardan biri Şener Şen’in Kemal Sunal ile oynadığı ‘Davaro’ filmindeki bir anıdır. Yönetmen ‘motor’ der. Şener Şen, Kemal Sunal tarafından rol gereği öldürülmeye götürülecektir. Şener Şen gölde yüzünü yıkamaktadır. O sırada kendisini öldürmeye götüren Kemal Sunal’ın gülerek baktığını görür. Gülme krizine girer. O yıllarda filmlerin maliyeti yüksek olduğu için çekimler tekrarlanmamaktadır. Bu nedenle Şener Şen gülme krizi geçinceye kadar başını suyun altında tutar...

İki kere evlendi

İki kez evlenen Şener Şen’in ilk evliliğinden bir kızı oldu. Bugün 39 yaşında olan kızı Bengü, babası ve dedesi gibi oyunculuğu seçmedi; hep kameralardan uzak durdu. Şener Şen ikinci evliliğini ‘Muhsin Bey’filminin çekimleri sırasında tanıştığı rol arkadaşı Sermin Hürmeriç’le yaptı. 1989’da evlenen çift, Şener Şen’in bir başka hit filmi Eşkıya’dan sonra 11 yıllık evliliklerini bitirdi... Şener Şen bir röportajında şöyle der: “İyi koca mıyım? Evlilikleri beceremediğime göre değilim. Bu sınavlardan pek yüzümün akıyla çıktığımı söyleyemem. İyi koca nasıl olur onu da bilmiyorum. Ben iyi bir insan olma çabası içindeyim. İyi bir oyuncu olup olmadığıma gelince, onu da bilmiyorum. Tek bildiğim, oyunculuğun beni heyecanlandırdığı...”

POSTA: Seral CUMALIPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Kazlıçeşme Abay Öğrencilerinden Ramazan'ı Karşılama Programı

  Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kazlıçeşme Abay İmam Hatip Ortaokulu'nun, " Hoş Geldin ,Ya Şehr- i Ramazan " Programı ,öğretmenleri ve öğrencileriyle izleyenlere muhteşem anlar yaşattı.

 • Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Hayat Kurtaran Metrobüs Şoförüne İett Genel Müdürü Özel Ödülü

  Metrobüs şoförü Ramazan Yıldız'a, sürücüsü olduğu araçla Zeytinburnu metrobüs durağına gireceği esnada, annesinin elini bırakıp yola atlayan küçük çocuğu fark edip, direksiyonu bariyerlere doğru kırarak çocuğun hayatını kurtarması sebebiyle İETT Genel Müdürü Özel Ödülü verildi.

 • Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu'nda Kent Konseyi Yaşlılar Meclisi Kuruldu

  Zeytinburnu Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan “Yaşlılar Meclisi” nin 1. olağan genel kurul toplantısı 18 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 14.00 de yapıldı.

 • Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi

  Gazeteci, yazar Mehmet Şevki Eygi, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen, "Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Gecesi"ne katıldı.

 • Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  Zeytinburnu’nda Ramazan Coşkusu Başlıyor

  11 ayın sultanı Ramazan coşkusu Zeytinburnu’nda başlıyor. Binlerce kişinin aynı sofrada buluşacağı meydan ve sokak iftarları, tasavvuf musikisi dinletileri, konserler, sema gösterileri, Kur’an tilavetleri, çocuk etkinlikleri, kitap fuarı, sahur sohbetleri ve söyleşilerle Ramazan bu yıl Zeytinburnu’nda bir başka yaşanacak.

 • Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Sevdiği kız onu uyuşturucu bataklığına sürükledi ya sonrası…

  Tanıştığı kız arkadaşı yüzünden uyuşturucunun bataklığına sürüklenen Hasan Ölmez’in hayata tutunmak ve bu bataklıktan çıkma için verdiği inanılmaz mücadelenin hikayesi. Hikayenin baş kahramanlarından biri ise Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kasap..

 • Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Fetö'cü Komiserler Yunan Sınırında Yakalandı

  Edirne’de, sınır birliklerince Yunanistan sınırından yasa dışı yollarla yurt dışına kaçmak isteyen, FETÖ/PDY terör örgütü bağlantısı nedeniyle KHK kararları ile mesleklerinden ihraç edilen aralarında komiser ve gazetecilerin bulunduğu 4 şahıs yakalandı.

 • Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Bilgi Evleri’nde Geleneksel Piknik Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri 550 Bilge Nesil öğrencisiyle birlikte Çekmeköy’de gerçekleştirilen geleneksel piknik organizasyonunda bir araya geldi.

 • Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Açık Havada Aile Boyu Sinema Keyfi

  Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nin Aile Haftası kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Açıkhava Sineması Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

 • Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Müceddid Vakfı mescitlerinde ramazan boyunca 600 kişilik iftar

  Kuran ve Sünnet ışığında Zeytinburnu’nda hizmetlerine aralıksız devam eden Müceddid Vakfı Ramazan Ayında da birçok farklı organizasyona imza atmaya devam ediyor.

 • Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı

  Zeytinburnu’nu anlatan en iyi kareyi yakalamak için bu yıl 7’ncisi düzenlenen Geleneksel Zeytinburnu Fotoğraf Yarışması’na başvurular başladı. Birincinin 12 bin TL ile ödüllendirileceği yarışmaya başvurular 01 Aralık Cuma günü sona erecek.

 • Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Derelilerin Şenlik Pikniğinde yağmura rağmen izdiham yaşandı

  Zeytinburnu’nun hatta İstanbul’un en etkin derneklerinden biri olan Konya Bozkır Dere Kasabası Derneği yağmura rağmen 25. Geleneksel İstanbul Piknik buluşmasını yaptı. Dereliler yağmur çamur demeden piknikte izdihama neden oldu.

 • Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  Yavuz Bingöl’den Zeytinburnululara Türkü Ziyafeti

  18. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali'nin kapanış töreninde sahne alan Türk Müziği’nin başarılı isimlerinden Yavuz Bingöl, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

 • Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu'nda Mezuniyet Coşkusu

  Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde sanat eğitimi alan 860 öğrenci 20 Mayıs günü düzenlenen Mezuniyet Şöleni ile sertifikalarını aldı. 26 branşta öğrenim gören katılımcıların eserlerinden oluşan serginin açıldığı programda müzik branşlarından mezun olan öğrenciler de bir konser verdi.

 • İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  İsmail Çebi Hakka Yürüdü

  Ak Parti Sümer Mahallesi eski başkanı ve Kubbeli Cami Dernek başkanı işadamı Ali Çebi’nin babası İsmail Çebi (76) geçirdiği kalp krizi sonucu hakka yürüdü.

 • Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep'deki Cinayeti Zeytinburnu Emniyeti çözdü

  Gaziantep’te 4 ay önce şüpheli bir şekilde ölen 4 yaşındaki erkek çocuğu Ziyade’yi altını kirlettiği için üvey annesinin öldürdüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı üvey anne Zeytinburnu Emniyetinin başarılı operasyonu ile yakalandı

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan