• Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Bir göçün son durağı Zeytinburnu

Farklı farklı hikâyelerden oluşan bir göçün İstanbul’da buluşmasıdır bu…Çeşitli kültürlerin buluşma noktalarından birisi olan İstanbul’un Zeytinburnu ilçesine gittiğiniz zaman tabelaları farklı dillerde olan birçok işletme ile karşılaşırsınız.

19 Aralık 2016 Pazartesi 09:50

Giyinişleri alışılmışın dışında, farklı kültürlerden geldikleri ilk anda fark edilen insanları görünce kendinizi yabancı hissedebilirsiniz. Bir göçün son durağı Zeytinburnu içerisinde bir çok hikayeyi barındırıyor…Ailesi Altay-Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye göç etmiş Mustafa bu hikâyelerden sadece biri. Dedesi, komünist baskılardan dolayı yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. Aslına bakarsanız bu olay şöyle: 10 binden fazla kişi Altay Dağları’ndan güneye inmek üzere uzun bir yolculuğa çıktı. Önce Taklamakan çölünü sonra da Himalayalar’ı aşarak Pakistan’a kadar geldiler.

Fakat, 10 binlerce kişiyle yola çıkan bu grup, Pakistan’a daha küçük bir grup olarak vardılar ve küçülmeye devam ettiler. Çünkü Altay Dağları’ndan başlayan bu yolculuk esnasında Çin askerleriyle yaşanan çatışmalar, Himalayalar’ın soğuk iklimi ve Pakistan’daki yaşanan salgınlar birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu…

Pakistan’a gelen grup arasında, Mustafa’nın amcası, babaannesi ve dedesi vardı. Babası da Pakistan’da dünyaya geldi.

Bir süre sonra Amerika Birleşik Devletleri (ABD), bu göçmen grubu davet edip, ülkeye kabul edeceğini söyledi ama bu uzun yolculuğu Türkiye’de noktalamak isteyen göçmenler, ABD’nin davetini geri çevirdi. Pakistan’da ateşe olarak bulunan Yahya Kemal Beyatlı vasıtasıyla 1952-53 yıllarında Türkiye’ye gelen göçmenler Zeytinburnu’na yerleştiler.  Ancak, 10 binlerce kişiyle başlayan bu yolculuktan Türkiye’ye sadece 2 bine yakın kişi gelebildi. Önce Türkiye’nin farklı illerine yerleşen bu göçmen grup daha sonralarda İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde buluştular.

2018 yılında da 65. Yıl dönümleri için organizasyon düzenleyecekler.

Mustafa da İstanbul’da doğdu ve doğduğu günden beri Zeytinburnu’nda yaşıyor. Mustafa’nın bu hikayesini dinlerken başka bir hikayeye daha adım attım. Mustafa, Afgan, Özbek, Uygur ve Suriye göçmenlerinin sahilde güreş tutmasından bahsetmesi oldukça dikkat çekiciydi.  Bu anlatılanları daha da ilginç kılan şey ise, güreşlerin ödüllü olmasıydı. Güreş tutan, iki taraf sonuç ne olursa olsun beraber eğleniyordu. Yöresel şarkılar eşliğinde dans ediyorlardı.

Bu hikayeyi haberleştirmek için gittiğimiz Zeytinburnu sahilinde havanın soğuk olmasından dolayı kimse yoktu. Bu hayal kırıklığı ardından belki bir hikaye yakalarız düşüncesiyle beraber mahalleri gezmeyi başladık. Uygur, Afgan, Suriye, Özbek mutfakları ile tanışabileceğiniz birçok küçük işletme ile dolu sokakları gezerken, Mustafa yüzümdeki şaşkınlık ile dalga geçerek bana hala İstanbul’da olduğumuzu hatırlattı.

Bu işletmeler arasında, Mihman adında olan bir Özbek lokantası dikkatimi çekti. Bunun nedeni Mehir Taam adında bir askı sistemi olmasıydı. Yani, bir müşteri gelip, ihtiyaç sahiplerinin yemek alabilmesi için yemek ücreti ödüyor ve ihtiyacı olan kişi gelip ücreti ödenmiş yemeklerden karnını doyurabiliyor.Bu restoranlarda ise onların kültürlerine ait lezzetleri tatma imkanı bulabiliyorsunuz.

Özbek mutfağına ait olan içerisinde soğan ve et olan ismi Samsa olan bir çeşit börek.Yemek kültürümüze pek de yabancı olmayan, alışık olduğumuz lezzetlerden Mantı’ya benzeyen bu yemeğin adı ise ‘Mantu‘. Mantı’nın büyük hali olara düşünebilirsiniz.Gezdiğim restorantlarda kendi yapımları olan bu turşuları da bulabilirsiniz. Genel olarak havuç kullanıyorlar. Oturma izni alabilmek ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek için işletme açıyorlar…

Saat 22.00’ye yaklaşırken bu dükkânlar da kepeklerini yavaş yavaş kapatmaya hazırlanıyordu ve müşteri sayıları yok denecek kadar azdı. Dükkânları gezdiğimde kimse röportaj yapmak istemedi. Lokantayı, yemekleri hatta mutfağı çekebileceğimi söyleyen işletme sorumlularına sorduğum bütün sorular da cevapsız kaldı.

Ama bu göçmenlerin arasındaki bir kişi, ‘Benim bazı sıkıntılarım var, beni çekmezseniz daha iyi olur. Ama bir gün bu sıkıntılarım geçecek, o zaman söz yardım edeceğim ne isterseniz anlatacağım’ dedi. Mustafa’ya neden kimsenin röportaj yapmak istemediğini sorduğumda aldığım cevap çok daha başka yere çekti konuyu. Nedeni Mustafa’nın  ülkelerine geri gönderilmekten korktuklarını söylemesiydi.

Gördüğüm her insanın hikâyesini merak ettim. Belki Mustafa’nın dedesi gibi uzun bir yolculuk sonunda geldiler ülkemize, belki de daha farklı bir hikâyeleri vardı ama sorduğum insanların hepsi konuşmaktan çekindi.  Belli ki beni polis veya göçmen bürosundan birisi sanmışlardı. Bu yüzden olacak ki, gittiğim işletmlerde fotoğraf çekerken, tedirgin olan göçmenler meraklı bir şekilde beni izliyorlardı.

Bu göçmen grupların, işletme açmalarının nedeni, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmeleri yolunda avantaj sağlıyor olmasıydı. Az Türkçeleriyle kendi kültürlerini yaşatan bu insanlar artık İstanbul’un bir parçası olmuşlardı. Öyle ki, bulundukları mahalleye girdiğinizde konuşmalar, tabelalar ve insanların kıyafetleri başka bir ülke hissiyatı uyandırıyordu.

Birkaç yıl önce, Afganistan’dan gelip Zeytinburnu’na berber dükkanı açan bir göçmenin hikayesine ulaştım. Anlatılana göre, ismini öğrenemediğim göçmene neden geldiği sorulduğunda “Afganistan’da  evimin alt katında berber dükkanım vardı. Birgün dükkanım için mazleme almaya çarşıya gitmiştim, döndüğümde hepsini kaybetmiştim. Artık ailem de yoktu, evim de yoktu. Ben de buraya geldim. Gidebilrsem Avrupaya gideceğim” cevabını vermiş. Günümüzde Afganistanlı berberin nerede olduğu ve nereye gittiği konusunda bilgi yok. İki veya üç sene önce ülkemizden ayrılarak Avrupa’ya gittiği tahmin ediliyor.

Günümüzde ülkemize gelen Afgan, Özbek, Uygur gibi göçmenlerin ikametgah izinleri konusunda sıkıntı yaşamalrından dolayı, bir çok kişi mevslim işçi olarak Türkiye’ye gelip gitmekte. Ve çoğunun buluşma noktası Zeytinburnu. Kimisi için bir varış noktası, kimisi için de bir durak noktası olmuş Zeytinburnu…

eypio-ft-burak-king-gunah-benim-official-video_9094044-14450_1920x1080YouTube’da 150 milyon görüntülenmeye sahip ‘Günah Benim’ şarkısı ile ünlenen Abdurrahim Akça(Eypio) da göçmenlerin arasında yer almakta. Ona Eypio denmesinin sebebi ise, Apo lakabından geliyor. Önceleri Apo adı ile anılan Akça, günümüzde Eypio olarak biliniyor. Türkmen kökenli olan Akça 1983’te Konya’da doğdu. 2002’ye kadar Zeytinburnu’nda yaşadı. Daha sonra ise Hollanda’ya gitti. Sene 2008’i gösterdiğinde de Türkiye’ye dönüş yaptı.

İlk göçmenlerin ülkemize geldiği 1952-53 yıllarından bugüne, Orta Asya’dan ülkemize göç etmek isteyenlerin buluştuğu yer Zeytinburnu oldu. Zaten konuştuğum iki kişi Türkiye’ye iki ay önce geldiğini söyledi. Afganlar, Özbekler, Uygurlar ve Suriyeler de Türkistanlılar gibi Zeytinburnu ilçesini tercih etti. Onların ülkemize gelmeye başladığı dönem ise 1980’li yıllar.

Göçmenler geldiklerinden beri içine kapalı halde yaşadılar, sanırım bu birazda neden benimle konuşmadıklarının cevabı oluyor. Elli yıl önce ülkemize gelen bu toplulukların neden olduğu adli vaka çok fazla yaşanmadı, neredeyse yok denecek kadar az.

Büyük bir göçün parçası olan bu insanlar adetlerini hala yaşatıyorlar, hatta Mustafa’nın evine gittiğimizde, büyük yengesi gençleri ve çocukları bir odaya topladı, elindeki torbadan bozuk paraları çıkartarak avuç avuç yere attı. Herkes paraları toplamaya başladı. Bu geleneklerine göre: Yeni bir çocuk doğduğunda, akrabaları evlendiğinde veya yeni ev aldığında, adı ‘çaşuv’ olan bu âdeti gerçekleştiriliyorlar. Bu adete şahit olmamın nedeni ise Mustafa’nın kardeşinin yeni evlenmiş olmasıydı. Düğünlerine ise ‘toy’ diyorlar.

Bütün bu olup bitenlerden sonra, ülkemizde tartışmalara konu olan Suriyeli göçmenlerin dışında da, Türkiye vatandaşı olmak isteyen, ciddiye alınması gerekecek kadar geniş ve farklı ülkelerden gelen bir grup göçmen grubu bulunuyor. Yani Türkiye Vatandaşı olmak için sırada bekleyenler sadece Suriyeliler değil. Zaten Suriyeliler gelmeden önce de ülkemizde çok farklı gelenekleri ve kültürleri barından gruplar vardı. Bizlerin de onları görmemesi bu gerçeği hiçbir zaman değiştirmeyecek…

www.aslibu.com/ Emre TülünPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Milli Görüş Davası Seçkin Ağabeyini kaybetti

  Milli Görüş Davası Seçkin Ağabeyini kaybetti

  Kendisini Milli Görüş davasına adamış, Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesinin kurulması için büyük emek harcayan Seçkin Serbest abimiz arkasında onca güzel çalışmalar bırakarak ebediyete göçtü.

 • Selvi Spor Hakan Eren ile devam kararı aldı

  Selvi Spor Hakan Eren ile devam kararı aldı

  Zeytinburnu’nun köklü kulüplerinden Selvi spor 23. Olağan genel kurulunu yaptı. Olağanüstü Genel kurulu ile başkanlık görevinde getirilen Hakan Eren ile olağan kongrede devam kararı çıktı.

 • Camiden ayakkabıları çalamayınca çay ocağını soydu

  Camiden ayakkabıları çalamayınca çay ocağını soydu

  Zeytinburnu Sümer Mahallesinde camiye giren hırsız ayakkabıları çalamayınca cami avlusunda bulunan çay ocağını soydu.

 • Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi Madde Bağımlılığını masaya yatırdı

  Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi Madde Bağımlılığını masaya yatırdı

  Erbakan Vakfı Zeytinburnu Şubesi genel merkezini yeni yerine taşıdı ve yeniledi. 58.Bulvar Caddesindeki yeni genel merkez oldukça kullanışlı ve geniş. Genel Merkezin en gözde yeri ise konferans solunu. Konferans solunun ilk konferansı ise oldukça anlamlıydı. Yüzyılın baş belası gençliği yok eden madde bağlılığı Erbakan Vakfı Zeytinburnu şubesi tarafından masaya yatırıldı.

 • AK Parti Zeytinburnu Delegelerini seçti

  AK Parti Zeytinburnu Delegelerini seçti

  AK Parti üyeleri, İstanbul ve çeşitli illerde kongrelerde oy kullanacak delegelerin belirlenmesi için sandık başına gitti. Zeytinburnu’nda delege seçimine partililer yoğun ilgi gösterdi. AK Parti İlçe Başkanı Bahattin Ünver, yeni ilçe başkanı ve yönetimini belirleyecek olan delege seçimine partililerin ilgisinde memnun olduğunu dile getirdi.

 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek'ten Taziye Teşekkürü

  Meclis Üyesi Yunus Gülmek 23/06/2017 Tarihinde rahmete kavuşan Amcası Seyyid Haccı Mehmet Sait Gülmek için taziye teşekkürü yayınladı

 • Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak oldu

  Başbakan Binali Yıldırım, yeni kabineyi açıkladı. Akif Çağatay Kılıç'ın yerine yeni Gençlik ve Spor bakanı Osman Aşkın Bak oldu. Osman Aşkın Bak, iki dönem Zeytinburnu’ndan sorumlu Milletvekili olarak görev yaptı ve neredeyse ilçemizdeki her etkinliğe katıldı. Bundan dolayı Zeytinburnu’nun vekili olarak adlandırıldı.

 • İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  İstanbul’un En Büyük “Buz Pisti” Zeytinburnu’na Yapılıyor

  Zeytinburnu Belediyesi, Spor Toto işbirliğiyle gerçekleştirdiği İstanbul’un en büyük buz pisti inşaatına 24 saat aralıksız devam ediyor.

 • Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  Şiddetli yağmur İstanbul'u teslim aldı

  İstanbul dün gece başlayan ve sabah saatlerinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Yollarda biriken sular trafiğin sıkışmasına neden olurken, toplu taşımada da aksamalar meydana geldi. İstanbul'da en fazla yağışı alan Silivri'de evlerinde mahsur kalanlar botlarla kurtarıldı. İstanbul Valiliği: Bugün ilimiz yoğun yağış aldığından ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için zorunlu olmadıkça özel araçlarla trafiğe çıkılmaması rica olunur.

 • Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  Zeytinburnu ve Bayrampaşa metroyu su bastı

  İstanbul'da ! Birçok yeri su bastı, araçlar yollarda mahsur kaldı, trafik kilitlendi. AKOM sel riskine karşı uyardı.

 • Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli trafiğe kapandı!

  Avrasya Tüneli Anadolu-Avrupa Yönü de olumsuz hava koşulları nedeniyle geçici süre ile trafiğe kapatıldı

 • Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Korsan Hasan sevenlerini yasa boğdu

  Telsiz Mahallesi’nin sevilen insanlarından spor camiasının dostu olan Malatya eşrafından Hasan Hüseyin TAŞDEMİR ( Korsan Hasan )rahmetli oldu.

 • Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  Zeytinburnu, 4 Gün Boyunca Meydanda Sabahladı

  4 gün 4 gece sabah ezanlarına kadar nöbet tutan Zeytinburnulu vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim dinleyip, 15 Temmuz şehitlerine dua etti. Genci yaşlısı meydanlarda sabahlayan vatandaşlara Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da eşlik etti. Paylaş

 • Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Beştelsiz spor atletizm takımından Turgay Bayram Avrupa Altıncısı oldu

  Türkiye, Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’na iddialı gidiyor. Ay-yıldızlılar, Bydgoszcz’da 45 isimle 29 dalda madalya aradı. Son günde 10 atletle finallerde temsil edilen Ay-yıldızlı Takım'da Yasemin Can, 5 binin ardından 10 bin metrede de altın madalya kazandı. 3000m su engellide ülkemizi temsil eden Zeytinburnu Beştelsiz spor Atletizm takımının sporcusu Turgay Bayram Avrupa 6.Olarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı

 • Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  Ünver: 15 Temmuz Asırlarca Unutulmayacak

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Kanlı Darbe girişimi 15 Temmuz’un 1.Yıldönümünde hem Şehitler köprüsünde hem de 15 Temmuz meydanında yapılan etkinliklere katılarak Demokrasi Nöbetlerine destek veren Zeytinburnu Halkına ve teşkilatına teşekkür etti.

 • OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  OnBeş Temmuz Temalı Canlı Resim Havadan Böyle Görüntülendi

  Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nde eğitim gören yüzlerce minik öğrenci bir araya gelerek, 15 Temmuz Destanı’nın 1. Yıl dönümünde yaptıkları canlı resimle "15 Temmuz’u Unutma!” mesajı yazdı. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlikte yaklaşık 400 öğrencinin oluşturduğu Türk Bayraklı mesaj havadan görüntülendi.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.5%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan