• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
  • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
  • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
  • Karneler alındı, tatil başladı
  • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

İHH'nın Halep'e yardım konvoyu Kazlıçşeme'den yola çıktı

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde Türkiye'nin dört bir yanından toplanan insani yardım malzemelerini Halep'e ulaştıracak tırlar, Kazlıçeşme Meydanı'ndan Cilvegözü Sınır Kapısı'na uğurlandı.

14 Aralık 2016 Çarşamba 14:33

Yardım tırlarının yola çıkması dolayısıyla Kazlıçeşme Meydanı'nda uğurlama töreni düzenlendi. Törene, İHH temsilcileri ve üyelerinin yanı sıra, çeşitli yardım kuruluşları ile vakıfların temsilcileri de katıldı.İstanbul'un farklı illerindeki imam hatip lisesi öğrencilerinin de yer aldığı törende, "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık" sloganları atıldı, "Halep ölüyor, dünya susuyor", "Halep'e yol aç", "Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil", "Bombalanan Halep değil, insanlığımızdır" yazılı pankartlar açıldı.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, Halep'ten alınan bilgiye göre, ateşkesin yine kesildiğini ve saldırıların yapıldığını söyledi.Dün gece yaralıların çıkarılacağı bölgeye tekrar ateş edildiğini anlatan Yıldırım, günlerdir insanların, çocukların, kadınların katledildiğini, dünyanın her tarafında insanların bu katliamı seyrettiğini, büyük güçlerin ve İslam ülkelerinin sessiz kaldığını ifade etti.

Bülent Yıldırım, "Türkiye çalışıyor. Akşama kadar umarım sevinçli haberler alırız. Ama Türkiye'nin masada güçlü olması için halkın sokaklarda olması lazım. Bu konvoy yola çıktığında katılın, eşlik edin ki görüşmeleri yapanlar da 'halk bunu istiyor' desin." diye konuştu.İslam dünyasının halklarına seslenen Yıldırım, "Sokaklarda değilseniz, bombalar bir gün sizi de bulacak. Çünkü bunlar durmayacak. Buradan İran'a sesleniyorum; Bosna'daki gençler, Sırplar'ı hiç unutmadı. Bu Suriyeli halk da sizi unutmayacak. Bu kin tohumunu yüzyıllara yaymayın. Esed'den taraf olmayın, Müslümanları bombalamayın. Gelin kardeş olun, yoksa Suriye, Türkiye, İran, hepimize saldıracaklar." ifadelerini kullandı.

- "Halepli kardeşlerimizi kucaklayalım"

"Bir an önce bu sivil insanlara yardım ulaştırmak ve oradan çıkmak isteyenleri çıkarmak için insani yardım koridoru açın. Cenevre Sözleşmesi, uluslararası hukuk hepiniz çöpe atıldınız. Hiçbir anlamınız yok. Bunu Gazze konvoyunda kaybettiniz" diye konuşan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:"Gazze'de yaptığımızı, Halep'te de yapacağız inşallah. Bütün dünyaya duyuracağız. Onun için yolda çok kalabalık olmalıyız, konvoyumuz uzun olmalı. Yollarda bize katılın, destek verin, Halepli kardeşlerimizi kucaklayalım. Hem devlet hem hükümet hem partiler çıkın, miting yapın, zamanı boş bırakmayın. Biz yoldayken üzerinize düşeni yapın."

Türkiye'nin anlaşma için İran ve Rusya ile görüştüğünü ve Suriye'deki halkın çıkması için uğraştığını anlatan Yıldırım, "Halk çıkarsa şöyle bir tablo ile karşı karşıya geleceğiz. Muhtemelen 100 bin mülteci, İdlib tarafına gelecek. 15 bin çadır, 15 bin hasır veya halı, 200 bin battaniye ve yastık, 100 bin sünger yatak, 100 bin kışlık elbise, bot, çizme, yağmurluk, atkı, bere, 100 bin gıda paketi, 100 bin hijyen paketi, 100 bin bebek paketine ihtiyaç var. İlk etapta 350 tırla yardım malzemeleri Halep'e ulaştıracağız, bu sayıyı bin tıra çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

Yıldırım'ın konuşmasının ardından insani yardım konvoyu yola çıktı. İlk etapta İstanbul'dan 100, diğer illerden 250 tıra yüklenen insani yardım malzemeleri Cilvegözü Sınır Kapısı'na götürülecek.İstanbul'dan yola çıkan yardım konvoyundaki gönüllüler, sırayla Sakarya, Ankara, Konya'dan geçerek Nevşehir'de 15 Temmuz şehidi astsubay Ömer Halisdemir'in kabrini ziyaret edecek, ardından Adana'nın Pozantı ilçesinde diğer illerden gelen konvoylarla bir araya gelecek.Hatay'ın Reyhanlı ilçesine 16 Aralık'ta ulaşacak yardım konvoyu, 17 Aralık'ta Cilvegözü Sınır Kapısı'na giderek insani yardımları Halep'e ulaştırmaya çalışacak.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan