Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları, Sancak Medya, Zeytinburnu Belediyesi, Zeytinburnu Gençlik Merkezi iş birliği ve Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) desteği ile düzenlenen "Uluslararası Genç Şairler Buluşması" tanıtım toplantısı 13 Aralık Salı günü İstanbul Topkapı Mercure Otel'de gerçekleşti.Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Genç-Des Projesi kapsamında desteklenen, Zeytinburnu Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı, Sancak Medya'nın düzenlediği Uluslararası Genç Şairler Buluşması'nın tanıtım toplantısı Topkapı Mercure Otel'de gerçekleşti. Toplantıya Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Erdem İskenderoğlu, Sancak Medya Genel Müdürü Muhammed Hakan Sancaktutan ve Genel Koordinatör İsmail Kılıçarslan ve "Uluslararası Genç Şairler Buluşması" Programının Koordinatörleri Raşit Ulaş ve Elyesa Koytak ile basın mensupları katıldı.

"15 ülkeden şairlerle teröre karşı sözümüzü yükseltmek istedik"

Tanıtım toplantısında konuşan İsmail Kılıçarslan "Hem İstanbul'daki hem de Halep'teki katliam yüzünden biraz buruğuz. Şiirin, dünyaya söyleyecek bir sözü olduğunu duyurmak için bir araya geldik. Terör gündelik hayatı kesintiye uğratmak ister, biz bu örgütlerin ekmeğine yağ sürmeyeceğiz. 15 ülkeden 20 yerli 20 yabancı şairle teröre karşı sözümüzü yükseltmek istedik" dedi.

Uluslararası Genç Şairler Buluşması koordinatörlerinden Raşit Ulaş "Şairler tarafından hazırlanacak 'Genç Şairler Bildirisi' bu buluşmanın amacını ve neden devam etmesi gerektiğini söyleyecek" dedi.Organizasyona ev sahipliği yapan Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Erdem İskenderoğlu da gençlere destek veren her türlü organizasyonda biz olacağız. Genç şairlerin bir araya gelmesini ve kültürlerin buluşmasını çok önemsiyoruz" dedi.

Ürdün'den Portekiz'e 15 ülkeden genç şairler bir araya geliyor

Ülkelerinde ve dünyada yaşanan olaylara sözcüklerle başkaldıran, 15 ülkeden 30 yaş altı 20 yerli ve 20 yabancı genç şairin bir araya geleceği buluşmanın etkinlikleri 4 gün boyunca Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenecek.

Etkinliğe Ürdün, Filistin, Fas, Hırvatistan, Bosna, Hindistan, İngiltere, Cezayir, Mısır, Portekiz, Makedonya, Almanya, İspanya ve İtalya'nın yanı sıra Türkiye'den pek çok genç şairler katılacak.

Türkçe'nin, Arapçanın, Boşnakçanın, Macarcanın, Hırvatçanın, İspanyolcanın, Portekizcenin, İtalyancanın, Almanya'nın, İngilizcenin ve bütün dillerin temiz ve dürüst kalmış, müşterek kelimeleriyle dünyaya seslenecekler. 21. yüzyılın kararan göğünün altında insanlığı tanıştıran kelimeleriyle, "haklı sözün" gücünün geçtiği bir dünya için şiirleriyle mücadeleye devam edecekler.

Program dört gün dolu dolu geçecek

Dört gün sürecek programın ilk günü 15 Aralık'ta saat 10.00'da Veliefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Adile Mermerci Anadolu Lisesi ve İhsan Mermerci Anadolu Lisesi'nde, aynı gün saat 14.00'da da M.İhsan Mermeci Otelcilik Turizm Meslek Lisesi, Zeytinburnu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Merkezefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi okullarında şiir okuma programları gerçekleşecek.

Uluslararası Genç Şairler Buluşması'nın Zeytinburnu Kültür Merkezi'ndeki ilk oturumu ise yine 15 Aralık saat 16.00'da "Ülkeler ve Şairleri: Çağdaş Arap Şiiri" ismiyle yapılacak.

15 Aralık'ta saat 19.00'da gerçekleşecek 'Açılış Gecesi'nde Elyesa Koytak konuşma yapacak. Konuşmanın ardından 5 yerli 6 yabancı şair şiirlerini okuyacak.

Programın ikinci günü 16 Aralık sabahı saat 10.00'da Borsa İstanbul Anadolu Lisesi, Zühtü Kurtulmuş Anadolu Lisesi ve İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde; saat 14.00'da İDMİB Çok Programlı Lisesi, Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi ve Haluk Ündeğer Anadolu Lisesi'nde şiir okumaları gerçekleşecek.

Zeytinburnu Kültür Merkezi'nde saat 15.00'da başlayacak oturumda, "Şiirin Siyaseti, Siyasetin Şiiri" konuşulacak. Hemen ardından saat 17.00'da "Ülkeler ve Şairleri: Çağdaş Balkan Şiiri" oturumu gerçekleşecek. İkinci gün de 5 yerli 5 yabancı 10 şairin saat 19.00'daki şiir okumalarının ardından ikinci gün etkinlikleri sona erecek.

17 Aralık Cumartesi günü Zeytinburnu Kültür Merkezi'nde saat 13.00'da başlayacak üçüncü gün oturumlarında "Kelimeler ve Günlük Hayat", saat 15.00'da "Ülkeler ve Şairleri", saat 17.00'da "21. Yüzyılda Şiirin Geleceği" konuşulacak.

Üçüncü günde de 5 yerli 5 yabancı 10 şairin saat 19.00'daki şiir okumaları gerçekleşecek.

Etkinliğin son günü 18 Aralık'ta Zeytinburnu Kültür Merkezi'nde 13.00'daki oturumda "Genç Şairin Etkilenme Endişesi", saat 15.00'da "Ülkeler ve Şairleri", saat 17.00'da "İlk Kitap" oturumları yapılacak.

Uluslararası Genç Şairler Buluşması, saat 19.00 Raşit Ulaş'ın "Kapanış Gecesi" konuşmasının ardından 5 yerli 5 yabancı şairin şiir okumaları son erecek.