BEYAZLAR İNŞAATA KİM GÖZ YUMUYOR?

Beyazlar inşaat Zeytinburnu’nda Onlarca projeyi hayata geçirdi. Özellikle Maltepe ve Merkezefendi Mahallerinde inşaat faaliyette bulanan şirket bu kez e-5 Üzerinde iki akaryakıt istasyonun hemen yanı başında Müze ve Sergi sarayı adı altında özel öğrenci yurdu projesine imza atıyor. 17 Aralık operasyonları sonrası ve en son yaşanan 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından FETÖ Terör örgütünün okul ve yurtlarının kapanmasıyla ortaya çıkan yurt açığı bu sektörün önünü açtı. Birçok büyük şirket eğitim ve özelikle yurt alanında yatırıma girişti.

İKİ AKARYAKIT İSTASYONUNUN YANI BAŞINA ÖĞRENCİ YURDU İZNİ

Cevizlibağ’da yaptığı son rezidansı Özel bir üniversiteye kiraya veren Beyazlar İnşaat eğitim alanında yatırım yapmaya devam ediyor. CHP, Beyazlar İnşaatın- Keleşler ile ortak olarak hayata geçirdiği Yurt Projesini Meclise taşıdı. Beyazlar İnşaat nasıl bu kadar projeye rahat ruhsat alabiliyor sorusu ve bu projelerle ilgili iddialar ise Zeytinburnu Belediye Meclisinde gündeme gelmeye devam ediyor. İki Akaryakıt İstasyonun ve otoparkın bulunduğu bir tarafta tramvay yolu diğer tarafta E-5 yolunun bulunduğu ve güvenlik yönünden oldukça riskli bir bölgeye nasıl öğrenci yurdu izni verildiği ise başka bir soru işareti.

AYNI KONUMDA KARABÜKTE 160 ÖĞRENCİNİN BARINDIĞI YURT KAPATILDI

Beyazlar inşaat-Keleşeler ile ortak E-5 Üzerinde iki akaryakıt istasyonun hemen yanı başında özel öğrenci yurdu projesine imza atıyor. Oysa daha bir hafta önce Benzin İstasyonu’na yakınlığı dolayısıyla Karabük Orhan Alimoğlu’nun Valisi talimatıyla 160 kız öğrencinin ikamet ettiği 24 saat içinde Yurdu boşaltması istenen talimatı Karabük Yeşilmahalle de hizmet veren Attila Ebik’e ait Ebik Kız Öğrenci Yurdu’nun kapatılmasını istedi. Ülkemizde böyle yüzlerce örnek varken İstanbul’un göbeğinde E-5 Üzerinde iki akaryakıt istasyonun yanı başında Tramvay yolu üzerinde Öğrencilerin hiçbir şeklide can güvenliğin olmayacağı bir bölgede Beyazlar ve Keleşler inşaatın öğrenci yurduna nasıl izin aldığı ise oldukça düşünücüdür.

BAŞKAN YRD. ZAFER ALSAC YURT OLMAYACAK

Haberimizin ardından Zeytinburnu Belediye Başkan Yrd. Zafer Alsac Telefon ile Bizlere ulaşarak. Bu bina yurt olmayacak. Kongre ve Sergi sarayı olacak dedi. Alsac devamında şunu da ekledi. Plan tadilatı hakkı var. Sonrasında plan tadilatını Büyükşehir Meclisinden geçirerek başka bir şekilde kullanırsa ona biz karışamayız dedi.

ARAŞTIRMAMIZ SONUCU DAHA BÜYÜK SKANDAL ORTAYA ÇIKTI

Bizim Haber kaynağımız çok sağlamdı. Bize ulaşan kişi Kültür alanı üzerine Müze ve Sergi sarayı adı altında Otel tarzında öğrenci yurdu yapılacak demişti. Bizde bu ihbar üzerine haberimizi yaptık. Haberimizin ardından Belediye Başkan Yrd. Zafer Alsac bize ulaştı ve burası Sergi sarayı olacak çünkü kültür alanı dedi. Bunun üzerine araştırmamızı derinleştirdik. İstanbul’un göbeğinde E-5 Üzerinde böyle değerli bir arazi sadece Sergi sarayı için mantık olarak yapılamazdı. Küçük bir araştırma büyük bir skandalı ortaya çıkardı.

ALTI KÜLTÜR ALANI ÜSTÜ TİCARET ALANI

İnsanların aklıyla alay edercesine küçük bir oyunla daha bir vurgun yapıldığı iddia ediliyor. Projeyi Beyazlar İnşaat ile Keleşler ortak hayata geçiriyor. Beyazların Resmi Web sayfasına girip devam eden projeler bölümün tıkladığınızda Cevizlibağ’daki projeyi görmek mümkün.  Proje Belediye Başkan Yrd. Zafer Alsac’ın bahsettiği gibi sergi sarayı değil OTEL VE YURT PORJESİ… Detayında ise şunlar yazıyor. Topkapı Projemiz 3 dönüm arsa üzerine kurulacak olan 135 odalı yurt ve müzeden oluşmaktadır. Beyaz İnşaat projelerinden birinde yer almanın yenilikçi avantajlarını ve ayrıcalıklarını yaşamaya hazır olun. Proje Yılı: 2014, Proje Yeri : Topkapı, Toplam İnş. Alanı: 13.000 m2, Özellikler: 135 oda + müze.. Bunu aynen Başkan Yrd Zafer Alsac Beye sorduğumuzda şu cevabı aldık. ‘’Beyazlar İnşaatın web sayfasındaki bu yayın gerçeği yansıtmayan yalan beyan’’….

ÜSKÜDAR: BU PROJEDE 75 MİLYON TL (YENİ PARA İLE)  GİBİ HAKSIZ BİR KAZANÇ VAR

Zeytinburnu Belediye Meclisi Grup Başkanı Hüseyin Üsküdar Beyazlar İnşaat’ın Topkapı Projesinin önünde Gazetemize çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte O Açıklama; Beyazlar İnşaat Firmasına Zeytinburnu’nda özel bir imtiyaz tanınıyor. Bir tarafım tramvayın bitişiği diğer bir tarafı E-5 Otobanına sıfır bir bölgeye böylesine imar verilmesi çok şaşırtıcı. Yarın bir gün Tramvay hattı veya Anayolun genişletilmek istenmesi durumunda ne yapılacak. Burası imara ve inşaata uygun bir yer değil. Tamam bir şeklide imar verilmiş. Ondan geçtik. Fakat verilen imar Planlarda Kültürel Tesis alanı olarak gözüküyor. Projede alt tarafa sergi salonu üstüne öğrenci yurdu yapacağız diye alınıyor. Fakat sizin ortaya çıkardığınız ve ardından projeler kısmından kaldırdıkları Beyazlar İnşaatın kendi resmi sitesinde burası Otel projesi olarak ilan edilmişti.

Ben iddia ediyorum ve baştan beri dile getiriyorum. Fonksiyon değişikliğini inşaat bittikten sonra göreceğiz. Burası kesinlikle otel olacak. Hadi Yurt yapılacak diyelim. Hemen yanı başında iki adet Akaryakıt istasyonu var hatta bu inşaata sıfır olan kısımda LPG Dolum istasyonu bulunuyor. Bir tarafı otoban diğer tarafı tramvay yolu böyle güvensiz bir yere nasıl yurt izni verilerek. Öğrenciler burada nasıl ikamet ettirilecek. Geçenlerde yaşadığımız vahim olayda çocuklarımız yanarak can verdi yüreğimiz dağlandı.

Buranın başka bir özeliği daha var. E-5’ten gelen Aksa göre bu arazide 6 metre kod yüksekliği var. Bu yükseklik yan taraftaki Akaryakıt istasyonlarında da vardır. Onlar boşalttılar. Burada da aynısı olacak. Zeytinburnu’nda otopark için yerin altına 4-5 kat serbest inşaat izni veriliyor. Burada İmar 6 Metre yüksekliğinin üstünden verildiyse, toprağın boşaltılması durumunda ortaya çıkacak İki veya Üç katın durumu ne olacak.  

İnşaat bittiğinde buradaki 6 metre Tümsek ortadan kaldırılacak otopark niyetiyle yapılan İki veya Üç kat E-5’e sıfır şeklide ortaya çıkacak. Sizin ele geçirdiğiniz projede de otelin ana kapısı zaten E-5’e sıfır açılmış. Düşünce belli. Bunun sonunda ortaya 3 Kaç haksız imar kazancı çıkacak. Bu inşaatın bir katı sadece 1000 Metrekare, Üç kat 3000 Metrekare eder. Burada Metrekare birim fiyatı, 25 Bin TL, 3000 X 25000= 75 MİLYON TL (Yeni Para ile)  gibi haksız bir kazanç RANT ortaya çıkacak..

Hiçbir aklıselim Müteahhit Kültürel Tesis alanı kar amacı gütmeden buraya yapmaz. Bir tarafı tramvay diğer tarafı akaryakıt istasyonları az kazanç getirecek böyle bir yere bu proje yapılmaz. Burada ki amaç başka. Burası otel olacak. Fakat Kültürel Tesis alanına kesinlikle Otel yapılamaz. amacı dışında çıkarsa bu inşaat planlara aykırı bir şekilde yapılmış olur. Şunun da altını çizmek istiyorum. İmar verilecek en zor alanlara Beyazlar İnşaat nasıl böyle kolay bir şekilde imar alıyor? dedi

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL