Tahincioğlu’nun zorla binalarından Karot aldığını öne süren Mülk sahipleri yargıya başvurmuş ve karot alma çalışmalarının hukuki olarak durdurulmasını sağlamışlardı. Bu aşmada bu kez müteahhit firma polis zoruyla karot almaya gelmişti. Mülk sahipleri de buna direniş göstermiş ve yaka paça emniyete götürürmüşlerdir. Tüm bu olaylarda sonra Tahincioğlu tekrar yargıya gitti ve Karot almanın önündeki engeli kaldırdı.

‘BURADA AMAÇ KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL RANTSAL DÖNÜŞÜMDÜR’

Bu karara Denizatı Kent Sitesi Sakinleri ve avukatları isyan etti. Mülk sahiplerinin avukatları, Metin Çetinbaş, Havva Aydın, Çağla Kumbasar ve Duygu Çetinbaş Bakırköy Adliyesi önünde kısa bir açıklama yaptılar. Avukatlar adına Av. Metin Çetinbaş yaptığı kısa açıklamada hukuk mücadelemiz devam edecek dedi. Çetinbaş açıklamasını şöyle sürdürdü. Site sakinlerimin mülkiyet haklarının ihlal edilmesine karşı haklı hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Daha işin başındayız. Şu bilinmelidir ki haklarımızı kimse zorla almayacak. Burası bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin işlemesini sağlayacağız. Burada İETT’ye ait 4 bloğu satın alan Tahincioğlu firması, site sakinlerinin çoğunluğun talebine aykırı olarak yeniden site yapmak istemektedir. Kendi dayattığı sözleşmeyi ve prosedürü uygulatmak istemektedir.  Bizde buna karşı çıkıyoruz. Başkan müteahhitlerle görüşeceğiz. Tahincioğlu burada 6306 saylı yasayı kullanarak binalarımızdan zorla karot alıp burayı riskli alan ilan etmek istiyorlar. Burası bu yasanın kötüye kullanılması örnek olabilecek bir alandır burası. Burada ki amaç Kentsel Dönüşüm değil Rantsal Dönüşüm, Rantsal Kazançtır. Bununla Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek dedi.

DAVA DOSYASI TAHİNCİOĞLU’NU YALANLADI

Tahincioğlu Şirketi yaptığı açıklamada, binalardan karot alınması işe ile kendilerinin bir ilgisi bulunmadığını, her bloktan bir kişinin talebiyle Bultaş firmasının karot almaya çalıştığını, diğer daire sahiplerinin de bunu engellediğini belirtiyor. Ancak Bakırköy 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki dava dosyasına giren ve İstanbul Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden Doç. Dr. Cenk Ayhan’dan istenen raporda, talebin Tahincioğlu firmasından geldiği açıkça belirtiliyor...

‘TAHİNCİOĞLU VE ERLER İNŞAAT BURADA MİLYAR DOLARLIK RANTA KAVUŞTU’

İBB Meclisi CHP Üyesi İsmail Koç hazırladığı yazılı soru önergesiyle Büyükşehir Meclisine İEET Zeytinburnu arazisisin 60 Milyon TL’ye nasıl satıldığını sordu. Koç, 30 yıldır yılan hikayesine dönen ve kamu arazisi olan Zeytinburnu’nda ki İETT arazisi 1986’da 240 daire karşılığında müteahhit firmaya devredilmiş. Firma İETT’ye verilecek daireleri yarım bıraktı. Yarım kalan konutları 20 milyon dolara Tahincioğlu’na veren İETT devre dışı kalınca anlaşan iki şirket, milyar dolarlık ranta kavuşmuş oldu. Konuyu İBB meclisinin gündemine getiren CHP’li İsmail Koç şu soruları sordu: “Her şeyden önce, İETT Genel Müdürlüğümüze ait arazi üzerinde Erler İnşaat Firması, 320 bitmiş ve satılarak parası alınmış daireler ve kat irtifakı oluşturularak yapılacak olan 140 daire ve 21 dükkan karşılığında İETT Genel Müdürlüğümüze her hangi bir ödeme yapmış mıdır? Bu hukuksuzluğun karşısında herhangi bir hukuki mücadele yapılmış mıdır?

İEET ARAZİSİ 60 MİLYON TL’YE NASIL SATILDI ?

Yirmi iki yıl önce yapılan ve bugün kullanılmayarak yıkılacak olan 240 dairelik kaba inşaatın Tahincioğlu Zeytinburnu İnşaat Yatırım Anonim Şirketine satışı nasıl olmuştur? İETT Genel Müdürlüğümüze ait olan 56 dönüm mevcut imarlı arsanın bugünkü rayiç bedeli nedir? Hukuki bir süreç takip edilmesi gerekirken, 2014 yılında yeni imar ve rayiç durumuna göre yaklaşık 6 milyar lira değerindeki arazi 60 milyon liraya nasıl ve hangi gerekçeler ile satılmıştır? Bu satışın arkasında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün bir girişimi de var mıdır? Bu güne kadar yaklaşık 30 yıl süren süreçte rol alan aktörlerin FETÖ/PYD silahlı terör örgütü ile bağlantısı olan var mıdır? Herhangi bir aktör hakkında hukuki veya cezai bir girişimde bulunulmuş mudur? İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB)Meclisi 2016 yılı Kasım ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyeleri İsmail Koç, Ertuğrul Gülsever, Hasan Tapan, Eyüp Birgün, Doğan Subaşı, Coşkun Tanış, Esin Hacıalioğlu ve Ayşegül Okumuş Görgü’nün imzaları ile meclis başkanlığına sunulan, oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önergede CHP Meclis Üyeler şu soruları sordu.

 1- Her şeyden önce, İETT Genel Müdürlüğümüze ait arazi üzerinde Erler İnşaat Firması, 320 bitmiş ve satılarak parası alınmış daireler ve kat irtifakı oluşturularak yapılacak olan 140 daire ve 21 dükkan karşılığında İETT Genel Müdürlüğümüze her hangi bir ödeme yapmış mıdır? Bu hukuksuzluğun karşısında herhangi bir hukuki mücadele yapılmış mıdır?

2- Yirmi iki yıl önce yapılan ve bugün kullanılmayarak yıkılacak olan 240 dairelik kaba inşaatın Tahincioğlu Zeytinburnu İnşaat Yatırım Anonim Şirketine satışı nasıl olmuştur?

3- İETT Genel Müdürlüğümüze ait olan 56 dönüm mevcut imarlı arsanın bugünkü rayiç bedeli nedir?

4- Hukuki bir süreç takip edilmesi gerekirken, 2014 yılında yeni imar ve rayiç durumuna göre yaklaşık 6 milyar lira değerindeki arazi 60 milyon liraya nasıl ve hangi gerekçeler ile satılmıştır? Bu satışın arkasında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün bir girişimi de var mıdır?

5- Bu güne kadar yaklaşık 30 yıl süren süreçte rol alan aktörlerin FETÖ/PYD silahlı terör örgütü ile bağlantısı olan var mıdır? Herhangi bir aktör hakkında hukuki veya cezai bir girişimde bulunulmuş mudur?

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ