• Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor
 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!
 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti
 • Saadet Partisi gazetecilerle yemekte buluştu
 • Bu ülkenin Ömer Turan'dan başka derdi yok mu?
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Zeytinburnu'nu, İstanbul'un parlayan Yıldızı

Gelişim süreci itibariyle dünya metropolleri ile önemli benzerlikler gösteren İstanbul'da bağımsız iki araştırma şirketinin raporlarına göre önemli avantajlara sahip Zeytinburnu'nda, yeni konut projeleri emsallerine kıyasla yarı yarıya daha ucuz. Avrasya Tüneli, metro istasyonu Zeyport Limanı gibi alt yapı projeleri tamamlandığında Zeytinburnu genelinde bugün ortalama 3 bin 400 TL olan birim metrekare fiyatı 5 yıl sonra yüzde 112 artış ile 7 bin 200 TL'ye ulaşacak. Sahil bandında ise halen 16 bin TL olan rakam, yüzde 108 artış ile 33 bin TL'ye çıkacak.

08 Aralık 2016 Perşembe 09:43

İstanbul'da bugüne kadar deri fabrikaları, tekstil atölyeleri, Demirciler Çarşısı ve Nakliyeciler Sitesi gibi merkezleriyle adından söz ettiren Zeytinburnu büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. E-5 Karayolu, Aralık ayında hizmete girecek Avrasya Tüneli, mevcut ve planlanan raylı sistemleriyle ulaşımda avantajlı bir konuma gelen Zeytinburnu, yeni yüzüyle İstanbul'un en gözde yerleşim alanlarından biri olmaya aday görünüyor. Uzmanların Londra ve Barselona benzeri bir gelişim göstereceğini öngördükleri Zeytinburnu'nda gayrimenkul fiyatlarının 5 yılda yüzde 112 değer kazanacağı tahmin ediliyor. Sahil şeridine sahip lokasyonu, ulaşım ağlarının merkezinde oluşu ve altyapı yatırımlarıyla İstanbul'un yükselen değeri Zeytinburnu'nun potansiyeli ile sunduğu yatırım fırsatlarını içeren geniş kapsamlı iki araştırma raporunun sonuçları açıklandı. Zeytinburnu Belediyesi'nce EPOS ve REIDIN araştırma şirketlerine hazırlatılan bağımsız gayrimenkul raporları kamuoyuna açıklandı. Raporlar, Prof. Dr. Emre Alkin'in moderatörlüğünde düzenlenen panelde, İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ali Hepşen, Özyeğin Üniversitesi'nden Doç. Dr. Işıl Erol ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Dr. Özdemir Sönmez tarafından değerlendirildi.

ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANI MURAT AYDIN: 5 YILDA MİNİ BARSELONA İNŞA EDECEĞİZ

Toplantının açılışında konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, 25 bine yakın işyeri, 10 bin civarında imalathane ve 170 fabrika ile Zeytinburnu'nun Türkiye'de üretime en çok katkı sunan üç ilçeden biri olduğunu söyledi. İşyerlerini ilçe dışına kaydırarak Zeytinburnu'nu modern bir yerleşim alanına dönüştürmeyi planladıklarını vurgulayan Aydın, şunları söyledi:"İlçemiz sınırları içinde bulunan Nakliyeciler Sitesi ve atölyeler başta olmak üzere mevcut işyerlerinin önemli bir kısmını tahliye edeceğiz. Yeni yüzüne yakışır bir kültür vadisi ve devasa bir parkı Zeytinburnu'na inşa edeceğiz. Küçükçekmece'ye kadar sahile boydan boya bir yürüyüş parkuru kazandıracağız. Zeyport liman projemiz için girişimlerimizi sürdüreceğiz.Kentsel dönüşüm, ilçemizi baştan aşağıya yenileme planlarımızın uygulanmasını daha da kolaylaştırdı. Halen eğitim faaliyetlerini sürdüren 5 üniversite ve modern hastaneleriyle Zeytinburnu'nda dönüşüm zaten başlamış bulunuyor. Belediye olarak yeni dönemde bu süreci daha da hızlandırmak istiyoruz. Barselona'nın 1980'li yıllardaki durumunu ve bugünkü modern çehresini biliyoruz. Biz de Zeytinburnu'nda 5 yıl içinde mini bir Barselona inşa etmek istiyoruz." Zeytinburnu'nu İstanbul'un cazibe merkezlerinden biri haline getireceklerini vurgulayan Aydın, ilçeye bugün yatırım yapanların gelecekte karşılığını fazlasıyla alacaklarının altını çizdi. Aydın, "Komşumuz Bakırköy'e göre ilçemizde konut fiyatları halen yarı yarıya ucuz. Markalı konutların da yer alacağı yeni Zeytinburnu'nun inşasıyla aradaki fark kapanacak" diye konuştu.

DOÇ. DR. ALİ HEPŞEN: ZEYTİNBURNU EMSAL PROJELERE GÖRE YARI YARIYA UCUZ

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Hepşen, Tarihi Yarımada'ya yakınlığı, boydan boya sahil bandı ve toplu ulaşım ağlarının merkezinde yer almasının Zeytinburnu'nun en önemli avantajlarını oluşturduğunu söyledi. Geliştirme projeleriyle bu avantajlara yenilerinin ekleneceğini ve ilçenin yakın gelecekte bambaşka bir görünüm kazanacağını vurgulayan Hepşen, şöyle devam etti: "Zeytinburnu'nun sahil bandı, yeni gayrimenkul projeleriyle ilçenin genelinden farklı bir statü ve görünüm kazanacak. Özellikle sahil bandında fırsatları içinde barındıran bir yatırım iklimi oluşuyor. İlçede konut fiyatlarının beş yılda yüzde 152 arttığını görüyoruz. Son bir yıldaki değişim ise yüzde 18. Bu artış oranlarına rağmen Zeytinburnu'nda emlak fiyatları komşu Bakırköy'ün sahil bandına oranla neredeyse yarı yarıya daha ucuz. Yakın bölgedeki emsal projelere göre Zeytinburnu'nda metrekare birim fiyatlarının çok daha uygun olmasını önemli bir fırsat olarak görüyorum. Bugün üzerinde konuştuğumuz iki rapor da bize ışık tutuyor. Somut bir örnek vermek gerekirse 5 yıl içinde Avrasya Tüneli, metro istasyonu, Zeyport Limanı gibi alt yapı projeleri tamamlandığında; Zeytinburnu genelinde bugün ortalama 3 bin 400 TL olan birim metrekare fiyatları 5 yıl sonra yüzde 112 artış ile 7 bin 200 TL'ye ulaşacak. Zeytinburnu'nun prestijli yaşam alanı haline gelecek sahil bandında ise halen 16 bin TL olan rakam yüzde 108 artış ile 33 bin TL'ye çıkacak."Avrupa yakasında konut amortisman süresi 19 yılken Zeytinburnu'nda bu sürenin 15 yıl olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Hepşen, İstanbul geneliyle kıyaslandığında hem fiyat artışıyla hem de yüksek kira getirisiyle Zeytinburnu'nun daha avantajlı göründüğünü sözlerine ekledi.

DR. ÖZDEMİR SÖNMEZ: MERKEZE YAKINLIK VE DENİZ BÜYÜK AVANTAJ

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özdemir Sönmez de, dünya kenti diye adlandırılan Londra, Paris ve New York gibi metropolerin ülkelerin ekonomik, teknolojik ve sosyal yaşamın değişiminde öncü rol oynadıklarına dikkat çekti.Daha önce sanayi merkezi ve depo olan alanların merkezden dışa doğru yeniden yapılanarak daha kaliteli yaşam mekanları şeklinde kentsel alanlara eklendiğine dikkat çeken Dr. Sönmez şöyle devam etti:"Bunu Londra, Barselona, Hamburg gibi kentlerde görüyoruz. Bu metropollerde yenilenen alanların ortak özelliklerini kent merkezine yakınlık, deniz kıyısında bulunmak, ulaşım ve erişim olanaklarının yüksek olması şeklinde özetleyebiliriz. Dünya kentlerinde yaşanan bu gelişmeler paralelinde İstanbul da değişirken, yukarıda belirtilen kriterler doğrultusunda Zeytinburnu çok önemli avantajları ile öne çıkıyor. Tarihi Yarımada geçmişten bu yana İstanbul'un merkezi konumunda bulunurken, merkezi çevreleyen yerleşmelerin başında ilk kuşakta Zeytinburnu geliyor. Buna ek olarak "Marmaray ve Avrasya Tüneli" gibi metroplün karşı yaka bağlantısını sağlayan noktaların kavşağında yer alması ve ayrıca deniz kıyısında konumlanması, Zeytinburnu 'nun önemini bir kat daha artırıyor.Bu doğrultuda değerlendirdiğimizde Zeytinburnu'nun, Barselona, Londra gibi kentlerde yenilenerek öne çıkan yeni merkezler ile aynı avantajlara sahip olduğunu ve yakın gelecekte İstanbul'un en prestijli yerleşmelerinden biri olacağını söyleyebiliriz."

DOÇ. DR. IŞIL EROL: ZEYTİNBURNU İSTANBUL'DA EN ÇOK DEĞERLENEN BEŞİNCİ İLÇE

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Erol ise TCMB Hedonik Konut Fiyat Endeksine göre son 3 yılda (2013-2015) Türkiye genelinde konut fiyatlarının yıllık ortalama yüzde 14-22 oranında arttığını söyledi. İstanbul'daki konut fiyatlarının aynı dönemde yüzde 19-23,5 oranlarında yükseldiğine dikkat çeken Doç. Dr. Erol, şöyle devam etti: İstanbul'da 2010-2015 dönemindeki toplam konut fiyat artışı nominal olarak yüzde 118, enflasyondan arındırılmış hali ile yüzde 63,3 oldu.• Emsallerine göre yarı yarıya daha ucuz olan Zeytinburnu'nda önümüzdeki dönemde de fiyat artışının aynı hızla devam etmesi bekleniyor. •Yapı ruhsatları, yapı kullanma izin belgesi, konut satış sayılarına baktığımızda, Zeytinburnu konut piyasasının oldukça önemli büyüme potansiyeline sahip olduğunu görmekteyiz. Dünya ölçeğindeki kıyı bandı gelişimi örneklerinden yola çıkarak, Kazlıçeşme'de değer yaratan ve yaşam kalitesini yükselten kıyı bandı gelişimi Zeytinburnu'na katma değerine büyük katkı yapacak. Bu değer artışının (kalite, yaşam standartları vs.) gelecekte fiyatlara yansıyacağını söylemek mümkündür.

PROF. DR. EMRE ALKİN: ZEYTİNBURNU İSTANBUL'UN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

Prof. Dr. Emre Alkin, toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede; uzmanların sunduğu iki raporun ışığında, Zeytinburnu'nun çağdaş yaşam için İstanbul'da ilk tercih edilen yerlerden biri haline geleceğini söyledi. Zeytinburnu'nun, önümüzdeki dönemde İstanbul'un parlayan yıldızı olacağını dile getiren Prof. Dr. Alkin, şöyle devam etti:"Zeytinburnu, kara-deniz-hava ulaşımının merkezinde yer alan konumuyla çağdaş yaşam için İstanbul'da ilk tercih edilen yerlerden biri olacak. İlçe, yatırımcıların ilgisini çeken gayrimenkul potansiyeli, Kültür Vadisi Projesi, Şehir Parkı, Hastaneleri, Okulları ve İş Merkezleriyle yükselmeye başlıyor. Ulaşımın Maliyeti, yatırımın değerlenmesi ve diğer konular kadar "insanı merkeze alan" uygulamalar Zeytinburnu'nu tercih listesinin tepesine taşıyacak. Barcelona, Dublin ve Dockland örneklerinde olduğu gibi Zeytinburnu yepyeni bir altyapı ve üstyapıya kavuşmaya hazırlanırken, değişimin şafağında uzmanların görüşlerini paylaştığı panelin kamuoyunu aydınlatmak için fayda vereceğine inanıyorum."

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu yıkılıyor

  Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkılarak yerine tesis yapılacağı açıklanmıştı. Yıkıma bugün itibariyle başlandı

 • Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  Türk ordusuna karşı terör ittifakı: Esirleri serbest bıraktılar

  AFRİN harekatında köşeye sıkışan PKK/PYD kirli oyunlara başvurmaya başladı. ABD'nin IŞİD ile savaşıyor diye beslediğini söylediği PYD, TSK ile savaşmaları karşılığında hapistekileri serbest bıraktı.

 • Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Mehmet Şahin sevenlerini yasa boğdu

  Zeytinburnu belediyesi eski temizlik işleri müdürü ve CHP Zeytinburnu çırpıcı mahalle delegesi Mehmet Şahin’in naaşı erikli baba cem evinde sırlanarak Osmaniye mezarlığında toprağa verildi..

 • Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Fotoğraf Meraklılarını Buluşturan Z Fotofest Başladı

  Zeytinburnu Belediyesi yok olmaya yüz tutmuş tarihi gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Son Yirmi yılda onlarca tarihi eseri gün yüzüne çıkaran Zeytinburnu Belediyesi en son tarihi belediye binasını restore ediyor.

 • Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Doğu Türkistanlı 500 kişilik grup, gönüllü askerlik için başvurdu

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terörist gruplara yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın ardından, İstanbul'da yaşayan 500 Doğu Türkistanlı, Zeytinburnu Askerlik Şubesi Başkanlığı'na gönüllü askerlik başvurusunda bulundu.

 • Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  Seyyid Nizam Camisi'nden Mehmetçik'e Zafer Duası

  TSK'nın Afrin'de başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki 90 bin camide kılınan sabah namazında Mehmetçiğe dua edildi, Fetih Suresi okundu.

 • Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Av.Fahri Biçer anısına ZİAD’da mevlit okutuldu

  Geçen yıl aramızdan ani şekilde ayrılan Zeytinburnu eski Belediye Başkan Danışmanı Av.Fahri Biçer için sevenleri ve arkadaşları sene-i devriyesinde Zeytinburnu İşadamları Derneğinde toplandı.

 • Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  Afrin son durum haberleri-Afrin alındı mı PKK-PYD kaçıyor

  AFRİN'den gelen son dakika haberlere göre TSK birlikleri köyleri alarak ilerliyor. Zeytin Dalı harekatının 3. gününde TSK destekli ÖSO şu ana kadar 9 köyün denetimini ele geçirirken PKK/PYD kaçıyor. Afrin'e TSK birlikleri cumartesi günü saat 11.05'te harekat başlatmıştı. Afrin operasyonunda amaç 30 km derinliğe girip güvenli bölge oluşturmak. İşte Zeytin Dalı operasyonunda son durum;

 • Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Kilisli ZİRVE KÜNEFE Zeytinburnu Telsiz’de açıldı

  Hatay ve Kilis’in en meşhur tatlısı KÜNEFE ‘Sizleri tatlı bir ziyafete bekliyoruz’ sloganıyla Zirve farkıyla Zeytinburnu Telsiz Mahallesinde tatlı severlerin hizmetine sunuldu.

 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!

  18 milyon öğrenci, karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ödev yok. Ödev kesinlikle vermiyoruz. Genelgeyi de gönderdik." dedi.

 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  İstanbul'un imar yönetmeliği değişti

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı "Planlı Alanlar Yönetmeliği" doğrultusunda düzenlenen yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edildi.

 • Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  Zeytinburnu’nun ilk özel Kentsel Dönüşümü LİVZA ön talep topluyor

  İstanbul Avrupa yakası konut projelerinden biri olarak TESA Yapı imzasıyla hayata geçirilen LİVZA Zeytinburnu projesinde ön talep toplama dönemi başladı.65 milyon TL yatırımla İstanbul Zeytinburnu bölgesinde kentsel dönüşüm projesi olarak yükselecek olan Livza Zeytinburnu 101 daireden oluşacak.

 • Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Maketten satışta 'bina tamamlama sigortası' devrede

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maketten konut satışlarında yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek üzere bina tamamlama sigortası poliçesini uygulamaya başladı.

 • 'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  'Başkanlık bitecek fakat fotoğrafa olan aşkım bitmeyecek'

  56 yerli ve yabancı, usta ve genç fotoğrafçının çalışmalarının yer aldığı festivalde ayrıca sanatçı konuşmaları, portfolyo değerlendirmeleri, paneller, seminerler, slayt gösterileri, rehberli sergi turları, belgesel film gösterimleri ve atölyeler olacak

 • Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Hülya Avşar yıllar önce Zeytinburnu'nda böyle vurulmuş

  Usta gazeteci Tahir Yaman, Hülya Avşar'ın sinemaya ilk girdiği yıllarda Kadir İnanır'la başrolünü paylaştığı filmde, yanlışlıkla vurulup hastaneye kaldırıldığı olayı yıllar sonra anlattı.

 • Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  Cemal Aydar’ın Baba Acısı..

  CHP Zeytinburnu Meclis Üyesi Cemal Aydar Ağabeyimizin Muhterem Babası Hacı Ekrem Aydar büyüğümüz Hak'ka yürüdü.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.5%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan