‘’ZORLA, ŞANTAJLA KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAZ’’

Zeytinburnu'nda devam eden Kentsel Dönüşümün baştan sona sakat olduğunu ifade ederek, vatandaşların evlerinden zorla tahliye edilmesine tepki gösteren Üsküdar, "Zorla, şantajla, tehditle devam eden uygulamalar şiddete dönüştü. Yıllardır söylüyoruz ama anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az" diyerek tepkilerini dile getirdi. “Hem tapu verilmiyor, hem de şantaj, tehdit ve polis zoru uygulanıyor” Zeytinburnu Belediyesi'nin işine gelmeyince KİPTAŞ'ın yetkili olduğunu söyleyip, işine gelince ilçe sınırlarında olduğu için 'tabii ki karışacağız' demesini de eleştiren CHP Gurup Başkanı Hüseyin Üsküdar, "Para talep edilmeyecek denildi ama insanlardan tapu bedeli isteniyor. Hem tapu verilmiyor, hem de vatandaşa şantaj, tehdit ve polis zoru uygulanıyor" diyerek konuşmasını sürdürdü. “Belediye Zabıtalarını, vatandaşı hırpalarken görmek istemiyoruz”

‘ZEYTİNBURNU SURİYE HALEP’E DÖNDÜ’

Zeytinburnu'nun Suriye, Halep ve Manhattan'a döndüğünü belirten Üsküdar, "Yetki onda veya bunda. Ben bu meclisten belediyemizin kolluk güçlerinin buraya müdahil olmamasına dair meclis kararı çıkmasını istiyorum. Bunun vebali büyüktür, günahtır. Allahtan reva değildir” diyerek, Zeytinburnu Belediye Zabıtalarını Sümer Mahallesi'nde vatandaşları hırpalarken görmek istemediklerini belirtti. "Dönüşümle ilgili çalışmalarda KİPTAŞ yetkiliyse o ilgilensin. Eğer belediyemiz yetkiliyse bu bizi de bağlar" diyerek konuşmasını sürdüren Üsküdar, “O zaman bizde müdahil olalım. Bizler bu ilçenin seçilmiş iradeleriyiz” diyerek konuşmasına devam etti.

“BELEDİYENİN YASAL ZORUNLULUĞU VAR’’

” Konuyla ilgili söz alan Belediye Meclis üyesi ve Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç’ta, Her mecliste gündeme getirdiğiniz Sultan murat Cami ve çevresindeki dönüşümle ilgili şunu söylüyorum. 6 aydır kamunun malını gasp edip kira ödemeye kiracıları biz oradan çıkardık. Biz Zeytinburnu Belediyesi olarak mülk sahipleri ile anlaşmışız paralarını ödemişiz kiracılara da süre vermişiz. Onlar bu süreyi dikkate almadıkları gibi sürenin dolmasının ardından 6 aydır da bu gasp ettiler. 6306 sayılı yasaya göre, kamunun hakkını gasp edenleri çıkardıklarını, mülk sahiplerine bir zorlamada bulunmadıklarını belirtti. Alsaç, 6306 sayılı yasa gereği riskli bina statüsüne giren ve verilen süreyi dolduranlar hakkında, yerel yönetimlerin en geç 70 iş günü içinde tahliye ve yıkmak zorunluluğu olduğunu belirtti. Yaptıklarıyla söylediklerinin bir olmadığını söyleyen Hüseyin Üsküdar, “Tarihin yalan söylemediği her zaman ortaya çıkmıştır” diyerek cevap verdi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL