Bakırköy 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Beşir Artukoğlu, Murat Tuymaz, İhsan Şimşek, Oktay Güneş ile eski milletvekili Adnan Yıldız, oğulları Kemal ve Kamil Yıldız katıldı. Duruşmada, tarafların avukatları da hazır bulundu.Cumhuriyet savcısı Bülent Kalemci, esas hakkındaki mütalaasında, müşteki sanık Adnan Yıldız'ın kendisine, ailesine ve malına karşı girişilen haksız saldırıyı orantılı bir şekilde defettiğinden, müşteki sanık Kemal Yıldız'ın da ailesine karşı haksız saldırıyı defetmek zorundalığından kaynaklanan zaruret halinde hareket ettiğinden, imkanı varken daha fazla ateş etmediğinden ve Mehmet Beşir Artukoğlu'nu öldürme imkanı varken öldürmediğinden, olayın meşru müdafaaya uygun olduğundan beraatlerini talep etti.

Savcı Kalemci, sanık Murat Tuymaz'ın, maktuller Ferize ve Betül Yıldız'ın öldürülmesi ve Adnan Yıldız'ın yaralanması eylemlerinde suçunun sabit olmadığından beraatini isterken, "yağmaya teşebbüs" suçundan yardımcı sıfatıyla olaya katıldığından bu suçtan cezalandırılmasını istedi.

Sanık Mehmet Beşir Artukoğlu'nun "yağmaya teşebbüs" ile Betül ile Ferize Yıldız'ı öldürme, Adnan Yıldız'ı öldürmeye teşebbüs suçlarından cezalandırılması istenen mütalaada, sanıklar Oktay Güneş ve İhsan Şimşek'in de ölen sanık Mehmet Doğu Yeşilel ile sanık Mehmet Beşir Artukoğlu'nu "yağmaya teşebbüs suçuna azmettirme", yağma sırasında meydana gelen 2 kişinin ölümü ve "bir kişiyi öldürmeye teşebbüs" suçlarından sorumlu oldukları gerekçesiyle bu suçlardan cezalandırılması talep edildi.

Esas hakkındaki mütalaaya karşı sanık İhsan Şimşek, eskiden hırsız olduğunun doğru olduğunu ifade ederek, "Ancak bir cinayet ya da yağma olayına katılmam kişiliğim itibarıyla mümkün değildir. Suçlamaları kabul etmiyorum." dedi.

Diğer sanıklar da, suçlamaları reddetti. Sanıkların avukatları, mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için süre istedi.

Tutuklu sanıklar Mehmet Beşir Artukoğlu, Murat Tuymaz, İhsan Şimşek ve Oktay Güneş'in bu hallerinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, avukatlara mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheliler Mehmet Doğu Yeşilel, Mehmet Beşir Artukoğlu, Murat Tuymaz ve İhsan Şimşek'in, hırsızlık suçundan bulundukları cezaevinde tanıştıkları, tahliye olduktan sonra da görüştükleri, Yeşilel'in olay tarihinden önce yine Artukoğlu ile görüştüğü kaydedildi.

İddianamede o görüşmede Yeşilel'in, Zeytinburnu'nda bir döviz bürosu olduğunu, büronun sahibi ve eşinin yaşlı olduğu, paranın bu kişilerin elinden alınmasının çok kolay olacağını anlattığı bildirildi.

Şüpheli Oktay Güneş'in, diğer şüphelilerle bir kafede buluştuğu ve planlanan yağma işinin kolay olduğunu ancak tek başına yapamayacağını, motosiklet ile iki kişiye ihtiyacı olduğunu söylediği aktarılan iddianamede, şüpheli Mehmet Beşir Artukoğlu ile Mehmet Doğu Yeşilel'in olay günü, motosikletle içinde pompalı tüfeğin de bulunduğu çantalarıyla müşteki-sanık Adnan Yıldız'ın evine doğru gittiği anlatıldı.

İddianamede, Mehmet Doğu Yeşilel'in, Adnan Yıldız'ın eşi Ferize Yıldız ile kızı Betül Yıldız'a ateş ederek öldürdüğü, Adnan Yıldız'ı yaraladığı, Kamil Yıldız'ın evden çıkarak babasına doğru hamle yapan Yeşilel'i arkasından tutarak geriye çektiği ve yere düşürdüğü, bu sırada Kemal Yıldız'ın da evde babasına ait ruhsatlı tabancayı alarak olay yerine geldiği, kardeşiyle boğuşma halinde olan Yeşilel'e doğru ateş ederek etkisiz hale getirdiği belirtildi.

Kemal Yıldız'ın, pompalı tüfekle motosikleti park ettiği yere doğru kaçmaya çalışan Mehmet Beşir Artukoğlu'nu yakaladığı bildirilen iddianamede, olay yerinde Ferize Yıldız, Betül Yıldız ve şüphelilerden Mehmet Doğu Yeşilel'in öldüğü, Adnan Yıldız, Kamil Yıldız ve Betül Yıldız'a yardım etmek isteyen servis şoförü Yaşar Çetin ve şüpheli Artukoğlu'nun yaralandığı aktarıldı.

İddianamede, Artukoğlu'nun 2 kez "yağmaya teşebbüs" ve "kan gütme saikiyle kasten öldürmeye teşebbüs" suçlarından toplam 42 yıl 6 aya kadar, diğer şüpheliler Oktay Güneş, İhsan Şimşek ile Murat Tuymaz'ın da "yağmaya teşebbüs" ile "azmettirme" suçlarından 11 yıl 3'er aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

İddianamede, müşteki-şüpheli olarak yer alan Adnan Yıldız ile oğlu Kemal Yıldız hakkında "kasten yaralama" ve "kasten öldürme" suçlarından meşru savunmadan dolayı cezaya yer verilmemesi de talep edildi.