BURADA SADECE AFYON SUCUĞU VAR

Zeytinburnu Afyon Karahisarlılar Dernek Başkanı ilçemizdeki başarılı işadamlarından biri olan Adem Honça, Tekstil, İnşaat sektörlerindeki başarısını bu kez gıda sektörüne taşıdı. Yöresel Günlerde açılan Afyon Derneğinin standına ziyaretçilerin yoğun ilgisi ve ikram edilen sucuklara yoğun talep başarılı işadamı Adem Honça’yı gıda sektörüne yatırım yapmaya yöneltti. İşadamı Adem Honça Beştelsiz Mahallesinde ZeytinPark Karşısında Afyon Sucuk Evi açtı. İlk günden itibaren yoğun taleple karşılaşan Afyon Sucuk Evi siparişlere yetişmekte zorlanıyor. Honça Afyon Sucuk Evi ile ilgili gazetemize şunları söyledi. Zeytinburnu’nda hangi ortama gitsek nerede bir Afyon muhabbeti açılsa ilk konu Sucuk. En son Zeytinburnu Meydanında gerçekleşen Yöresel Günlere Dernek olarak katıldık. Ziyaretçilerimizin bu konuda Bizden yoğun talebi oldu. Bize bu talebin gereğini yerine getirdik. Tüm hemşerilerimizi, Zeytinburnu Halkını Afyon Sucuk Evimize bekliyoruz dedi.

SUCUK ANADOLUDA DOĞDU

Doğum yeri her ne kadar bilinmese de sucuğun diyarı Anadolu olarak bilinir. Sucuk Anadolu ya özgü bir kültürdür. Çünkü sucuk bizden bir şeydir. Ne zaman sohbetlerimizde ismi geçse ne kadar tok olursak olalım hayır diyemeyeceğimiz nadir lezzetlerdendir. Anadolu insanı tarlada çalışırken sıcaklarda eti koruyabilmek için kıymaya bolca baharatlar koyarak ömrünü uzatmaya çalışmıştır. Kıymanın hava almaması içinde bağırsak düşünülmüştür. Daha sonra bekletip kurutulmasıyla bugünkü sucuk lezzetine ulaşılmıştır.

SUCUK DENİLİNCE İLK AKLA AFYON GELİR

Fakat sucuk kelimesinin nerden geldiği hakkında çok fazla bilgi yoktur. Latinceden, eski Arapçadan geldi deseler de net bir bilgi yoktur. Bilinmesi gereken tek şey sucuk Anadolu'ya ait bir kültürdür. Sucuk üretimi ve tüketimi çok eskilere dayanan Türkiye’nin vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Bu eşsiz damak tadı sığır, manda ve koyun etlerinin çeşitli baharat, tuz ve sarımsak ile karışımından üretilmektedir. Daha sonra kılıflara konulup fermantasyon ve kurutma işlemlerinden geçirildikten sonra paketlenip satışa sunulmaktadır. Kangal, baton ve parmak sucuk olmak kaydıyla 3 farklı çeşidi mevcuttur. Lezzet olarak genelde aynı tada sahiplerdir. Sucuk daha çok ızgara yapılarak veya yağda pişirilerek günün her öğününde tüketilebilir. Sucuk denildiğinde Afyon Sucuğu ilk akla gelen ve markalaşmış bir olgudur. İlimizde bu sektör uzun yıllardan beri lokomotif sektörlerden biri olmuştur. Afyon’da üretilen sucuklarda kaliteli et kullanıldığından aranılan lezzetler arasına girmiştir.

AFYON SUCUK EVİNİN MENÜSÜ

*Sucuk Ekmek 7 TL
*Çöp Şiş Sucuk 12 TL
*Sucuklu Menemen 8 TL
*Sucuklu Çift Yumurta 10 TL
*Sucuklu Kurufasulye 9 TL
*Sucuklu Tost 6 TL
*Sucuklu Hamburger 6 TL
* Sosisli Sandviç 3 TL
*Merkezefendi Köftesi 14 TL
*Piyaz 5 TL
*Kadayıf Tatlısı 7 TL
*KİLO İLE SUCUK SATILIR 50 TL

kullan

İLETİŞİM: Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi Şehit Er Faruk Sevim Sokak No: 51-A/2 Zeytinburnu/ İstanbul TEL: 0 212 547 25 25, 0 532 273 34 16