Törene Zeytinburnu Kaymakamı Ali Taşkın Balaban, İlçe Milli eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, İlçe Askerlik Şube Başkanı Halil Akar, MHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Reşat Ok, AK Parti ilçe Başkan Yrd. Mustafa Yiğitoğlu Siyasi Partilerin temsileri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.
Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdür Ali Yeşilyurt’tun Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu. Tören saat 10.00’da Zeytinburnu Kültür Merkezinde devam etti. Kültür Merkezinde Kutlanan öğretmenler günü Açılış konuşmasını Fatma Süslügil İlkokulu Müdürü Dilek Gürel yaptı. Gazeteci Mehmet Alpay okuduğu şiir ile izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt yaktığı açılış konuşmasında, "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum."  Sözünden yol çıkarak ülkemizin geleceğini şekillendiren kalbi iman, vatan ve bayrak aşkıyla dolu eğitim sevdalısı öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en içten dileklerimizle kutlar, sağlık, mutluluk ve huzurlu günler dilerim dedi.

Zeytinburnu'nda görev yapan Öğretmenler adına bir konuşma yapan Fatma Süslügil İlkokulu Müdürü Dilek Gürel, Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında millet mekteplerine başöğretmen olması sebebi ile öğretmenler günü olarak kutlanan bugünde, Mesleğin icrasının onur ve gururunu yaşayan farklı kademe ve branşlarda görevi icra eden, emekli olmuş, ebediyete intikal etmiş, mesleği başında şehit düşmüş ve ileride öğretmen olma hayali kuran küçük ve genç yüreklere, öğretmen adaylarına saygılarımı sunarak başladı.

Gürel konuşmasını şöyle sürdürdü. ‘’Bir öğretmen olarak böyle bir günde duygularımı onurlu bir meslek grubunu temsilen ifade edebilme şansı bulduğumu için mutluluğumu ifade etmek isterim. Öğretmenlik… Tahammül ve zorlukla mücadeleyle anılan kutsal meslek… Aşkla sevdayla fedakarlıkla çoğalan çoğaltan meslek.. Atatürk’ün ‘’Dünyanın her yanında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve değerli varlıklarıdır’’ dediği, ‘’Geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur, Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir’’ dediği Hz Ali’nin ‘’Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’’ dediği Yüce Peygamberimiz Hz Muhammed’in ‘’Yalnız şu iki kimseye gıpta edilir. Allahın kendisine ihsan ettiği malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse diğeri de, Allah’ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına öğreten kimse’’ olarak ifade ettiği, Cumhuriyetimizin temsilcisi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘’Eğitimin ihmali, istikbalin ihmalidir’’ diyerek öğretmenlerin önemi üzerine vurgu yaptığı , Gönül mimarı malzemesi insan olan usta, yeri doldurulamaz öğretici ,eserine kıymet biçilemeyen varlık , gerçeğin ve idealin üstadı ,dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen.. Öğretmenlerimize en sevdiğimiz varlıklarımız olan çocuklarımızı emanet ediyoruz. Çocuklarımız ile birlikte aslında onlara geleceğimizi de emanet etmiş oluyoruz. Her çeşit mesleğin toplumdaki bireylere kazandırılması da öğretmenler sayesinde olmaktadır. Onun için toplumun bütün kesimlerine yol gösteren birer önderdir dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL